Invited groups |
2018Bucknell Bison Indoor Open and Multi 2018 Results - Bucknell Bison Indoor Open and Multi
Published by
Licensed to Bucknell University HY-TEK's Meet Manager 1/27/2018 06:47 PM
20th Annual Bison Open - 1/26/2018 to 1/27/2018
Bucknell University
Results
Women 60 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 7.73
Facility: F 7.47 2012 M. Jackson, UMBC
Bucknell: B 7.62 2016 Kaitlin Salisbury
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Ingold, Courtney Millersville 7.96q
2 Maeshack, Heaven Glenville St 7.98q
3 Hammond, Kimberly Stevenson 8.06q
4 Doherty, Brinn Millersville 8.18
5 Smith, Mackenzie Frostburg St 8.62
6 Treffinger, Grace York (Pa.) 8.80
7 Lockley, Chalisse Stevenson 8.86
Heat 2 Preliminaries
1 Dedics, Carli Bloomsburg 8.05q
2 Clayton, A'Leisha Seton Hill 8.20
3 Julceus, Judanicka Ramapo 8.26
4 Brathwaite, Kayla Lock Haven 8.28
5 Nuzum, Macey Glenville St 8.55
6 Davis-Waters, Demi Stevenson 8.69
7 Simpson, Kaitlyn Shippensburg 8.82
8 Corrales, Angelica Gwynedd-Merc 9.07
Heat 3 Preliminaries
1 Truesdel, Kayla Frostburg St 8.00q
2 Miles, Sheala Cheyney 8.17
3 Fry, Melanie Misericordia 8.37
4 Hinson, Ryley Stevenson 8.49
5 Tompkins, Alani Kutztown 8.66
Heat 4 Preliminaries
1 Ramsden, Mary Shippensburg 8.11
2 Oladiran, Kafilat Bucknell 8.16
3 Scarpis, Anna Ramapo 8.32
4 Liebl, Kay Millersville 8.35
5 Reed, Samantha Susquehanna 8.52
6 Messer, Elizabeth Glenville St 8.71
7 Nelson, Eryn Dickinson 8.90
Heat 5 Preliminaries
1 Ravotto, Gabrielle Seton Hill 7.78q
2 Sasson, Mikayla Ramapo 8.29
3 Julceus, Judlynn Ramapo 8.38
4 Brenfleck, Jessica Bloomsburg 8.42
5 Joseph, Breanna Lock Haven 8.58
Heat 6 Preliminaries
1 Holloman, Destinee Millersville 8.03q
2 Bertino, Jill Shippensburg 8.06
3 Mosley, Tatum Lock Haven 8.35
4 Brecht, Amber Gwynedd-Merc 8.70
5 Bonwin, Wrutoe Dickinson 8.75
6 Judy, Tia Lock Haven 8.94
Heat 7 Preliminaries
1 Reviere, Emonie Millersville 8.02q
2 Camel, Arianna Millersville 8.14
3 Wagner, Chloe Lock Haven 8.73
4 Mcfarlane, Allea Psu-Harrisbu 8.75
Women 60 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 7.73
Facility: F 7.47 2012 M. Jackson, UMBC
Bucknell: B 7.62 2016 Kaitlin Salisbury
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Ravotto, Gabrielle Seton Hill 7.76
2 Truesdel, Kayla Frostburg St 7.92
3 Ingold, Courtney Millersville 7.93
4 Maeshack, Heaven Glenville St 7.98
5 Reviere, Emonie Millersville 7.99
6 Hammond, Kimberly Stevenson 8.03
7 Dedics, Carli Bloomsburg 8.10
7 Holloman, Destinee Millersville 8.10
Preliminaries
9 Bertino, Jill Shippensburg
10 Ramsden, Mary Shippensburg
11 Camel, Arianna Millersville
12 Oladiran, Kafilat Bucknell
13 Miles, Sheala Cheyney
14 Doherty, Brinn Millersville
15 Clayton, A'Leisha Seton Hill
16 Julceus, Judanicka Ramapo
17 Brathwaite, Kayla Lock Haven
18 Sasson, Mikayla Ramapo
19 Scarpis, Anna Ramapo
20 Liebl, Kay Millersville
20 Mosley, Tatum Lock Haven
22 Fry, Melanie Misericordia
23 Julceus, Judlynn Ramapo
24 Brenfleck, Jessica Bloomsburg
25 Hinson, Ryley Stevenson
26 Reed, Samantha Susquehanna
27 Nuzum, Macey Glenville St
28 Joseph, Breanna Lock Haven
29 Smith, Mackenzie Frostburg St
30 Tompkins, Alani Kutztown
31 Davis-Waters, Demi Stevenson
32 Brecht, Amber Gwynedd-Merc
33 Messer, Elizabeth Glenville St
34 Wagner, Chloe Lock Haven
35 Mcfarlane, Allea Psu-Harrisbu
35 Bonwin, Wrutoe Dickinson
37 Treffinger, Grace York (Pa.)
38 Simpson, Kaitlyn Shippensburg
39 Lockley, Chalisse Stevenson
40 Nelson, Eryn Dickinson
41 Judy, Tia Lock Haven
42 Corrales, Angelica Gwynedd-Merc
Women 200 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 25.32
Facility: F 24.25 2014 S. Okpoebo, Holy Cross
Bucknell: B 24.37 2016 Jess Bridle
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Walters, Ameriah Seton Hill 25.40
2 Salisbury, Kaitlin Bucknell 25.60
3 Maeshack, Heaven Glenville St 26.75
4 Ramsden, Mary Shippensburg 26.94
Section 2
1 Truesdel, Kayla Frostburg St 26.00
2 Lucke, Carli Bucknell 26.65
3 Bertino, Jill Shippensburg 26.70
4 Forsythe, Meghan Kutztown 29.07
Section 3
1 Forney, Clara Millersville 26.10
2 Ryan, Emily Bucknell 26.27
3 Sheehan, Lindsay Shippensburg 27.30
4 Scarpis, Anna Ramapo 28.32
Section 4
1 Ingold, Courtney Millersville 26.29
2 Kennedy, Taylor Bucknell 26.47
3 Dedics, Carli Bloomsburg 26.76
4 Reynolds, Chelsea Bucknell 26.87
Section 5
1 O'Malley, Kirsten Bloomsburg 26.25
2 Sasson, Mikayla Ramapo 26.96
3 Lewis, Victoria Glenville St 27.99
4 Jones, Kyana Glenville St 28.20
Section 6
1 Groth, Kelly Kutztown 26.74
2 Stewart, Ashley Kutztown 26.76
3 Nuzum, Macey Glenville St 28.32
Section 7
1 Reed, Samantha Susquehanna 27.07
2 Miles, Sheala Cheyney 27.14
3 Julceus, Judlynn Ramapo 27.47
4 Shewbrooks, Meaghan Bucknell 27.89
Section 8
1 Rooney, Rebecca Bucknell 27.19
2 Julceus, Judanicka Ramapo 28.39
Section 9
1 Reviere, Emonie Millersville 26.15
2 Waterhouse, Natalie Bucknell 26.64
3 Fry, Melanie Misericordia 27.49
4 Glew, Cayleigh Bucknell 27.97
Section 10
1 Austin, Nickeela Cheyney 27.11
2 Hammond, Kimberly Stevenson 27.35
3 Suess, Natalie Dickinson 27.47
Section 11
1 Stevenson, Kathleen Bloomsburg 26.97
2 Arbogast, Sara Susquehanna 27.31
3 Hart, Madison Misericordia 27.56
4 Klercker, Katie Lock Haven 27.62
5 Brenfleck, Jessica Bloomsburg 27.73
Section 12
1 Logan, Destiny Frostburg St 27.45
2 Brathwaite, Kayla Lock Haven 27.58
3 Mosley, Tatum Lock Haven 28.06
Section 13
1 Flowers, Lenaiya Millersville 26.88
2 Kelly, Cirsten Shippensburg 27.29
3 Gottschalk, Sarah Bloomsburg 27.77
4 Sutton, Morgan Lock Haven 28.84
-- Tabtiang, Liana Dickinson DNF
Section 14
1 Alexander, Toni Susquehanna 28.64
2 Cerney, Makenna Bucknell 29.28
3 Simpson, Kaitlyn Shippensburg 29.53
Section 15
1 Fahey, Shaylyn Bucknell 27.61
2 Turco, Abigail Bucknell 27.74
3 Foney, Tiffany Shippensburg 27.92
4 Barshinger, Cassidy Lock Haven 28.33
5 Messer, Elizabeth Glenville St 31.61
Section 16
1 Reason, Gabbriell Frostburg St 27.94
2 Plowden, Ty'Iesha Seton Hill 28.34
3 Stoner, Teri Shippensburg 28.98
4 Stratton, Julie Kutztown 29.27
5 Lanham, Courtney Glenville St 29.70
Section 17
1 Kaminski, Autumn Bloomsburg 28.64
2 Joseph, Breanna Lock Haven 28.74
3 Walshaw-Wertz, Meadow Juniata 29.04
4 Judy, Tia Lock Haven 29.59
Section 18
1 Brittany, Coleman Gwynedd-Merc 28.53
2 Koumas, Alexandra Bucknell 28.55
3 Brecht, Amber Gwynedd-Merc 29.37
4 Wagner, Chloe Lock Haven 29.80
5 Rozenberg, Brook Lock Haven 29.92
Section 19
1 Paciello, Rachel Bucknell 27.88
2 Hanna, Molly Bloomsburg 30.69
3 Roxby, Jennifer Juniata 30.75
Women 400 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 57.59
Facility: F 55.07 2006 L. McNary, Howard
Bucknell: B 55.33 2016 Jess Bridle
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 McCant, Genamarie Unattached 59.59
2 Stewart, Ashley Kutztown 59.81
3 Tucker, Kiana Shippensburg 1:00.02
4 Lucke, Carli Bucknell 1:00.13
Section 2
1 Waterhouse, Natalie Bucknell 58.94
2 Forsythe, Meghan Kutztown 59.86
3 Kennedy, Taylor Bucknell 1:00.39
4 Forney, Clara Millersville 1:01.38
Section 3
1 Ryan, Emily Bucknell 1:01.25
2 Fleming, Rachel Pitt.-Johnst 1:01.85
3 Suess, Natalie Dickinson 1:02.09
4 Hart, Madison Misericordia 1:02.98
Section 4
1 Flowers, Lenaiya Millersville 1:00.08
2 Cerney, Makenna Bucknell 1:01.92
3 Arbogast, Sara Susquehanna 1:02.33
4 Gillcrist, Georgia York (Pa.) 1:04.88
Section 5
1 Butler, Meredith Ramapo 1:02.10
2 Graham, Tishun Kutztown 1:02.79
3 Coleman, Mia Ramapo 1:03.14
Section 6
1 Paciello, Rachel Bucknell 1:02.62
2 Koumas, Alexandra Bucknell 1:03.21
3 Griffin-Howard, Jada York (Pa.) 1:04.96
4 Barshinger, Cassidy Lock Haven 1:05.70
5 Sutton, Morgan Lock Haven 1:07.10
Section 7
1 Logan, Destiny Frostburg St 1:00.76
2 Sheehan, Lindsay Shippensburg 1:03.62
3 Nuzum, Macey Glenville St 1:06.14
Section 8
1 Kelly, Cirsten Shippensburg 1:02.94
2 Plante, Emily York (Pa.) 1:05.08
3 Higgins, Jordan Shippensburg 1:05.64
Section 9
1 Konitzer, Natalia Bloomsburg 1:03.30
2 Glass, Jessica Kutztown 1:04.33
3 Foney, Tiffany Shippensburg 1:05.00
Section 10
1 Nichols, Faith Juniata 1:04.21
2 Hinson, Ryley Stevenson 1:04.25
3 Ross, Kate Susquehanna 1:04.66
4 Henneforth, Caitlin Misericordia 1:04.71
Section 11
1 Measley, Anne York (Pa.) 1:03.98
2 Alexander, Toni Susquehanna 1:06.36
3 Gummo, Cecily Pitt.-Johnst 1:06.58
4 Plowden, Ty'Iesha Seton Hill 1:07.85
Section 12
1 Callueng, Liza Alvernia 1:07.49
2 Anderson, Devyn Misericordia 1:08.16
3 McIntosh, Jordan Shippensburg 1:09.14
4 Rendina, Tessa Susquehanna 1:09.90
Section 13
1 Tompkins, Alani Kutztown 1:09.05
2 Borchert, Emilee Bloomsburg 1:10.47
3 Hochheiser, Jackie Dickinson 1:10.67
4 Lanham, Courtney Glenville St 1:12.90
Women 500 Meter Run
================================================================
ECAC: E 1:17.01
Facility: F 1:13.22 2000 J. Helms, Navy
Bucknell: B 1:12.92 2014 Jenni Zymet
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Rooney, Rebecca Bucknell 1:19.20
2 Turco, Abigail Bucknell 1:20.02
3 Gottschalk, Sarah Bloomsburg 1:23.04
4 Dietrich, Jen Bucknell 1:29.14
Section 2
1 Wiemken, Julia Kutztown 1:22.31
2 Russell, Erica-Lyn Cheyney 1:23.79
3 Senestant, Sephora Psu-Harrisbu 1:29.82
4 Lutz, Kaitlyn Gwynedd-Merc 1:31.74
5 Rose, Dana Gwynedd-Merc 1:31.85
Section 3
1 Stratton, Julie Kutztown 1:24.57
2 Jones, Morgan York (Pa.) 1:26.62
3 Stewart, Meaghen Juniata 1:27.07
4 Freimuth, Julia Juniata 1:27.14
5 Alexander, Grace Juniata 1:28.20
Section 4
1 Lookingbill, Kendall Bloomsburg 1:29.50
2 Huber, Gabby Gwynedd-Merc 1:35.71
Women 800 Meter Run
================================================================
ECAC: E 2:15.07
Facility: F 2:09.64 1984 T. Hart, Penn St.
Bucknell: B 2:09.08 2002 Stephanie Bango
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Avery, Autumn Bloomsburg 2:27.02
2 Fleming, Rachel Pitt.-Johnst 2:27.54
3 Stauffer, Hannah Susquehanna 2:28.12
4 Reilly, Kailyn Susquehanna 2:28.13
5 Yanega, Sarah Dickinson 2:28.37
6 Farrell, Caitlin Dickinson 2:29.10
7 Christian, Skye Seton Hill 2:29.52
8 Jones, Shelbi Misericordia 2:30.08
9 Lee, Abby Shippensburg 2:30.46
10 Vibulbhan, Alisa Ramapo 2:31.62
Section 2
1 Yanega, Allyson Dickinson 2:24.56
2 Sabatino, Katie Bucknell 2:24.95
3 Kibathi, Laura Shippensburg 2:26.67
4 Miller, Kayla Messiah 2:26.92
5 Davis, Emily York (Pa.) 2:28.53
6 Grow, Rachel Lock Haven 2:29.96
7 Padgett, Caitlyn Seton Hill 2:37.84
8 Burns, Andrea Glenville St 2:43.65
Section 3
1 Garrison, Michala Frostburg St 2:30.83
2 Krahe, Allison (Alli) Stevenson 2:32.33
3 Lersch, Julia Seton Hill 2:35.56
4 Talley, Leah Kutztown 2:36.05
5 Pietrini, Alexa Susquehanna 2:36.22
6 Kleman, Marissa Susquehanna 2:36.63
7 Hause, Lauren Misericordia 2:37.33
8 Kirn, Megan Kutztown 2:37.60
9 Hadsall, Kelsey Misericordia 2:37.85
10 Mulhearn, Corinne Misericordia 2:39.22
Section 4
1 Purnell, Nazirah Cheyney 2:32.35
2 Aulenbach, Amanda Bloomsburg 2:33.10
3 Mayer, Katherine Susquehanna 2:37.30
4 Adornetto, Danielle Bloomsburg 2:41.98
5 Quintero, Phoebe Kutztown 2:42.46
6 Repetz, Veronica Psu-Harrisbu 2:44.56
7 Cummingham, Kim Psu-Harrisbu 2:46.96
8 Huber, Gabby Gwynedd-Merc 2:55.36
9 Gummo, Cecily Pitt.-Johnst 2:56.08
Women 1000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 2:58.16
Facility: F 2:50.14 1983 D. Startare, Penn. St.
Bucknell: B 2:46.21 2016 Sarah Chandler
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Worth, Delaney Bucknell 3:10.09
2 Ryan, Kaitlin Bucknell 3:10.15
3 Collado, Yanibel Juniata 3:11.90
4 Beyer, Hope Bucknell 3:12.50
5 Boudreau, Hannah Bloomsburg 3:19.53
6 Trout, Bryn Lock Haven 3:33.48
7 Bowe, Caitlin Gwynedd-Merc 3:40.02
8 Kratzer, Paige Lock Haven 3:41.77
9 Green, Julianna Gwynedd-Merc 3:57.00
Women 1 Mile Run
================================================================
ECAC: E 5:01.99
Facility: F 4:42.13 2006 R. Donaahue, Unattached
Bucknell: B 4:45.36 2017 Chrissy Bendzinski
Name Year School Finals
================================================================
1 Dolen, Emma Bucknell 5:13.94
2 Boudreau, Hannah Bloomsburg 5:17.79
3 Christian, Skye Seton Hill 5:18.43
4 DelViscio, Jessica York (Pa.) 5:22.16
5 Collado, Yanibel Juniata 5:24.22
6 Mimnaugh, Madison Bloomsburg 5:25.19
7 Shea, Carly Unattached 5:26.70
8 Taylor, Sarah Seton Hill 5:27.82
9 Christian, Sara Bucknell 5:28.70
10 Padgett, Caitlyn Seton Hill 5:30.63
11 Gerstenbacher, Olivia Dickinson 5:37.83
Section 2
1 Hause, Lauren Misericordia 5:31.28
2 Spaulding, McKenna Dickinson 5:31.47
3 Polo, Jennifer Ramapo 5:32.31
4 McChesney, Shannon Kutztown 5:33.67
5 Lersch, Julia Seton Hill 5:34.34
6 Madigan, Emily Misericordia 5:34.52
7 Talley, Leah Kutztown 5:34.87
8 Bellotti, Jade Seton Hill 5:36.71
9 Rogers, Emma York (Pa.) 5:37.64
10 Lufrano, Amelia Dickinson 5:45.38
11 Horan, Shannon Seton Hill 6:03.17
Section 3
1 Stickley, Caroline Lock Haven 5:42.21
2 Burns, Andrea Glenville St 5:46.54
3 Schoener, Katelyn Alvernia 5:46.82
4 Castro, Anay Ramapo 5:50.08
5 Odolla, Achol Stevenson 5:54.51
6 Lutz, Kaitlyn Gwynedd-Merc 5:55.66
7 Ginez, Natalie Dickinson 5:56.67
8 Rose, Dana Gwynedd-Merc 5:59.66
9 Kambouroglos, Caitlyn Seton Hill 6:08.70
10 Dunteman, Ashley Misericordia 6:10.54
11 Bowe, Caitlin Gwynedd-Merc 6:14.76
12 Giardina, Stephanie Misericordia 6:21.76
13 Gilkey, Sydney Dickinson 6:21.90
14 Parsons, Sapphire Glenville St 6:34.54
15 Dennis, Hannah Glenville St 7:11.70
Women 3000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 10:00.35
Facility: F 9:26.60 1980 Carolyn Ihrig, Penn St.
Bucknell: B 9:27.37 2017 Chrissy Bendzinski
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Schoen, Clare Misericordia 10:06.34
2 Fulkroad, Tori Pitt.-Johnst 10:08.56
3 Mascoli, Rose Bucks County 10:22.02
4 DeBruin, Alayna York (Pa.) 10:42.72
5 Jacaruso, Alana Unattached 10:44.79
6 Chiodo-Ortiz, Anna Bucknell 10:51.78
7 Kiser, Cadie Lock Haven 10:54.20
8 Segall, Ruth Bucknell 10:58.57
9 DelViscio, Jessica York (Pa.) 11:02.49
10 Federinko, Emma Misericordia 11:03.30
11 Pagano, Valerie Misericordia 11:08.12
12 Gerlach, Lindsey Shippensburg 11:08.98
13 Wandzilak, Kristi York (Pa.) 11:16.32
14 Donnelly, Jordyn Misericordia 11:33.15
Section 2
1 Acosta, Nina Misericordia 11:24.45
2 Hoffman, Lindsay Kutztown 11:26.04
3 Banchiere, Rachel York (Pa.) 11:27.04
4 Shalala, Kylie Dickinson 11:28.09
5 Joseph, Dootleen Kutztown 11:29.62
6 Heinzlmeir, Laura Misericordia 11:30.98
7 Price, Morgan Bucknell 11:32.55
8 Charest, Eve Dickinson 11:41.61
9 Becker, Steph York (Pa.) 11:47.28
10 Wagner, Jillian York (Pa.) 11:52.06
11 Franklin, Ava Shippensburg 11:55.93
12 Morris, CJ Stevenson 11:57.17
13 Wasserleben, Nicole York (Pa.) 11:57.77
14 Bordash, Kelsey Bucknell 12:02.36
15 Gates, Emily Stevenson 12:05.12
16 Schwarz, Alyssa Misericordia 12:15.84
Women 5000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 17:36.31
Facility: F 16:34.71 2012 K. Spratford, Shippensburg
Bucknell: B 16:47.79 2016 Kate Scott
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Shea, DeeDee Unattached 17:25.17E
2 Schoen, Clare Misericordia 17:25.84E
3 Canning, Sofia Dickinson 17:27.04E
4 Moyer, Laurel Lock Haven 17:54.36
5 Dissinger, Bryanna Shippensburg 18:11.20
6 Bresadola, Stephanie Kutztown 18:15.79
7 Horowitz, Kelsey Dickinson 18:15.97
8 Cassidy, Tessa Dickinson 18:17.79
9 Ionescu, Lucile Dickinson 18:33.19
10 Kinkead, Jacqueline Shippensburg 18:39.79
11 Johnston, Emma Dickinson 19:08.91
Section 2
1 Hartz, Meredith Misericordia 18:52.35
2 Reese, Erin Susquehanna 18:53.13
3 Callaghan, Erin Kutztown 18:54.18
4 Kalil, Azia Juniata 19:08.77
5 Ferraro, Amanda Kutztown 19:10.19
6 Smyth, Lindsay Kutztown 19:11.10
7 Madigan, Emily Misericordia 19:17.56
8 Cardone, Danielle Messiah 19:29.19
9 Donnelly, Jordyn Misericordia 19:36.33
10 Narr, Madison Bucknell 19:38.40
11 Duguid, Katherine Kutztown 19:44.22
12 Dunteman, Ashley Misericordia 20:29.44
13 Hassinger, Amanda Lock Haven 20:31.09
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
ECAC: E 8.85
Facility: F 8.42 2009 L. Buckley, Howard
Bucknell: B 8.77 2016 Kafilat Oladiran
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Williams, Ashley Psu-Harrisbu 9.15q
2 Mason, Joanne Kutztown 9.45q
3 Bjorkeson, Isabella Bucknell 9.57q
4 McIntosh, Jordan Shippensburg 10.03
5 Plante, Emily York (Pa.) 10.18
6 Hanna, Molly Bloomsburg 10.60
7 Jett, Staci Kutztown 10.88
Heat 2 Preliminaries
1 Jones, Kyana Glenville St 9.72
2 Stewart, Harper Bucknell 9.98
2 Kaminski, Autumn Bloomsburg 9.98
4 Rozenberg, Brook Lock Haven 10.28
5 Corrales, Angelica Gwynedd-Merc 10.32
6 Joseph, Breanna Lock Haven 10.33
7 Slowly, Janiel Bucknell 10.82
8 Turnbach, Michelle Susquehanna 11.44
Heat 3 Preliminaries
1 Messer, Elizabeth Glenville St 9.58q
2 Reynolds, Chelsea Bucknell 10.03
3 Marini, Keri Kutztown 10.10
4 Estrada, Keileen Frostburg St 10.22
5 Lord, Lindsay Misericordia 10.40
6 Callahan, Rachel Misericordia 10.83
Heat 4 Preliminaries
1 Frawley, Kristen Messiah 9.24q
2 Oladiran, Kafilat Bucknell 9.34q
3 Kennedy, Kelsie Messiah 9.85
Heat 5 Preliminaries
1 Tompkins, Rashana Lock Haven 9.17q
2 Glew, Cayleigh Bucknell 9.46q
3 Aulenbach, Amanda Bloomsburg 9.76
4 Jefferson, Dominique Pitt.-Johnst 10.09
5 Measley, Anne York (Pa.) 10.11
6 Walshaw-Wertz, Meadow Juniata 10.31
7 Roxby, Jennifer Juniata 10.68
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
ECAC: E 8.85
Facility: F 8.42 2009 L. Buckley, Howard
Bucknell: B 8.77 2016 Kafilat Oladiran
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Tompkins, Rashana Lock Haven 9.04
1 Williams, Ashley Psu-Harrisbu 9.04
3 Oladiran, Kafilat Bucknell 9.11
4 Glew, Cayleigh Bucknell 9.25
5 Frawley, Kristen Messiah 9.27
6 Mason, Joanne Kutztown 9.31
7 Bjorkeson, Isabella Bucknell 9.51
8 Messer, Elizabeth Glenville St 9.53
Preliminaries
9 Jones, Kyana Glenville St
10 Aulenbach, Amanda Bloomsburg
11 Kennedy, Kelsie Messiah
12 Kaminski, Autumn Bloomsburg
12 Stewart, Harper Bucknell
14 McIntosh, Jordan Shippensburg
14 Reynolds, Chelsea Bucknell
16 Jefferson, Dominique Pitt.-Johnst
17 Marini, Keri Kutztown
18 Measley, Anne York (Pa.)
19 Plante, Emily York (Pa.)
20 Estrada, Keileen Frostburg St
21 Rozenberg, Brook Lock Haven
22 Walshaw-Wertz, Meadow Juniata
23 Corrales, Angelica Gwynedd-Merc
24 Joseph, Breanna Lock Haven
25 Lord, Lindsay Misericordia
26 Hanna, Molly Bloomsburg
27 Roxby, Jennifer Juniata
28 Slowly, Janiel Bucknell
29 Callahan, Rachel Misericordia
30 Jett, Staci Kutztown
31 Turnbach, Michelle Susquehanna
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
ECAC: E 3:55.12
Facility: F 3:46.32 2000 Maryland
Bucknell: B 3:42.68 2014 Bridle, Zymet, Silvestri, Nagotko
School Finals
================================================================
Section 1
1 Kutztown 'A' 4:03.15
1) Glass, Jessica 2) Forsythe, Meghan
3) Graham, Tishun 4) Stewart, Ashley
2 Millersville 'A' 4:05.15
1) Forney, Clara 2) Flowers, Lenaiya
3) Liebl, Kay 4) Reviere, Emonie
3 Bloomsburg 'A' 4:06.67
1) Gottschalk, Sarah 2) Avery, Autumn
3) Dedics, Carli 4) O'Malley, Kirsten
Section 2
1 Shippensburg 'A' 4:06.32
1) Tucker, Kiana 2) Kibathi, Laura
3) Coleman, Amira 4) Bruno, Rachel
2 Stevenson 'A' 4:11.58
1) Hammond, Kimberly 2) Hicks, Dyonne
3) Krahe, Allison (Alli) 4) Hinson, Ryley
3 York (Pa.) 'A' 4:21.03
1) Gillcrist, Georgia 2) Griffin-Howard, Jada
3) Plante, Emily 4) Measley, Anne
4 Bucknell 'A' 4:27.08
1) Worth, Delaney 2) Ryan, Kaitlin
3) Dolen, Emma 4) Beyer, Hope
-- Bucknell 'B' DNF
1) Bjorkeson, Isabella 2) Stewart, Harper
3) Paciello, Rachel 4) Sabatino, Katie
Section 3
1 Susquehanna 'A' 4:14.90
1) Rendina, Tessa 2) Alexander, Toni
3) Reed, Samantha 4) Ross, Kate
2 Kutztown 'B' 4:20.21
1) Stratton, Julie 2) Wiemken, Julia
3) Kirn, Megan 4) Quintero, Phoebe
3 Lock Haven 'A' 4:21.04
1) Barshinger, Cassidy 2) Brathwaite, Kayla
3) Judy, Tia 4) Sutton, Morgan
4 Alvernia 'A' 4:30.45
1) Callueng, Liza 2) Blessington, Alanna
3) Zimmerman, Andrea 4) Callueng, Lauren
5 Glenville St. 'A' 4:31.49
1) Jones, Kyana 2) Maeshack, Heaven
3) Nuzum, Macey 4) Lewis, Victoria
Section 4
1 Bloomsburg 'B' 4:13.39
1) Konitzer, Natalia 2) Pearson, Alaina
3) Mimnaugh, Madison 4) Stevenson, Kathleen
2 Dickinson 'A' 4:14.27
1) Yanega, Allyson 2) Yanega, Sarah
3) Suess, Natalie 4) Gore, Hannah
3 Frostburg State 'A' 4:21.34
1) Logan, Destiny 2) Garrison, Michala
3) Watson, Maddison 4) Reason, Gabbriell
4 Juniata 'A' 4:28.55
1) Nichols, Faith 2) Alexander, Grace
3) Stewart, Meaghen 4) Freimuth, Julia
5 Lock Haven 'B' 4:28.94
1) Grow, Rachel 2) Joseph, Breanna
3) Rozenberg, Brook 4) Wagner, Chloe
6 Susquehanna 'B' 4:29.48
1) Reilly, Kailyn 2) Pietrini, Alexa
3) Kleman, Marissa 4) Stauffer, Hannah
7 Bloomsburg 'C' 4:37.50
1) Adornetto, Danielle 2) Borchert, Emilee
3) Lookingbill, Kendall 4) Burd, Alexis
8 Psu-Harrisburg 'A' 4:49.22
1) Cummingham, Kim 2) Senestant, Sephora
3) Repetz, Veronica 4) Hernandez, Laura
Women Distance Medley
================================================================
ECAC: E 12:16.44
Facility: F 11:55.20 1996 George Mason
Bucknell: B 11:27.11 2017 Chandler, Sharkey, Sliney, Bendzinski
School Finals
================================================================
Section 1
1 Bucknell 'A' 12:08.17E
1) Capes-Davis, Payton 2) Dietrich, Jen
3) Tardy, Tiara 4) Hunt, Madeleine
2 Seton Hill 'A' 13:18.43
1) Christian, Skye 2) Lersch, Julia
3) Horan, Shannon 4) Padgett, Caitlyn
3 Psu-Harrisburg 'A' 14:49.09
1) Senestant, Sephora 2) Repetz, Veronica
3) Cummingham, Kim 4) Hernandez, Laura
Women High Jump
==========================================================================
ECAC: E 1.70m
Facility: F 5-10 1982 K. Gaito, Open
Bucknell: B 5-08 2007 Amy Mantush
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Samuels, Shelby Kutztown 1.67m 5-05.75
2 Germanoski, Kaitlyn Seton Hill 1.63m 5-04.25
3 Russell, Erica-Lyn Cheyney 1.59m 5-02.50
3 Lippincott, Katie Pitt.-Johnst 1.59m 5-02.50
3 Simone, Amanda Bloomsburg 1.59m 5-02.50
6 Pituras, Kayla Ramapo 1.54m 5-00.50
6 Butz, Alexandra Bucknell 1.54m 5-00.50
6 Vaughn, Chelsea Bloomsburg 1.54m 5-00.50
6 Hasty, Jonteal Seton Hill 1.54m 5-00.50
10 Camel, Arianna Millersville 1.49m 4-10.50
10 Rozenberg, Brook Lock Haven 1.49m 4-10.50
10 Contrino, Sydney Bucknell 1.49m 4-10.50
10 Henneforth, Caitlin Misericordia 1.49m 4-10.50
-- Hemingway, Rebecca Kutztown NH
-- Konitzer, Natalia Bloomsburg NH
-- Forrestal, Lexy Bucknell NH
-- Petruch, Aly Ramapo NH
-- Joseph, Breanna Lock Haven NH
-- Morrison, Kylie Misericordia NH
Women Pole Vault
==========================================================================
ECAC: E 3.65m
Facility: F 13-04.25 2007 M. Buczko, Bucknell
Bucknell: B 13-05.50 2005 Melanie Buczko
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Harman, Erin Millersville 3.57m 11-08.50
2 Brown, Chloe Bucknell 3.40m 11-01.75
2 Alexaki, Anecia Kutztown 3.40m 11-01.75
4 Seegert, Katie Kutztown 3.25m 10-08.00
4 Pearson, Alaina Bloomsburg 3.25m 10-08.00
4 Miller, Samantha Pitt.-Johnst 3.25m 10-08.00
7 Russo, Lauren Bucknell 3.10m 10-02.00
7 Winters, Erin Millersville 3.10m 10-02.00
7 Zeger, Abigail Kutztown 3.10m 10-02.00
7 Butz, Alexandra Bucknell 3.10m 10-02.00
-- Edmonds, Ryleigh Susquehanna NH
-- Swartout, Madison Misericordia NH
-- Mann, Alison Ramapo NH
Women Long Jump
==========================================================================
ECAC: E 5.70m
Facility: F 20-08 1997 A. Brown, George Mason
Bucknell: B 19-01.50 1998 Jen Rice
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Lewis, Victoria Glenville St 5.19m 17-00.50
2 Hemingway, Rebecca Kutztown 5.11m 16-09.25
3 Stewart, Harper Bucknell 4.91m 16-01.50
4 Jennings, Niyah Kutztown 4.60m 15-01.25
5 Baddick, Alexis Misericordia 4.59m 15-00.75
6 Rozenberg, Brook Lock Haven 4.56m 14-11.50
7 Austin, Nickeela Cheyney 4.54m 14-10.75
8 Mitchell, Jordan Stevenson 4.50m 14-09.25
9 Marzullo, Gracie Stevenson 4.06m 13-04.00
10 Slowly, Janiel Bucknell 4.05m 13-03.50
-- Bjorkeson, Isabella Bucknell FOUL
-- McEwen, Kortney Misericordia FOUL
Flight 2
1 O'Malley, Kirsten Bloomsburg 5.46m 17-11.00
2 Ravotto, Gabrielle Seton Hill 5.29m 17-04.25
3 DiGregorio, Alexa Bucknell 5.11m 16-09.25
4 Clayton, Kia Pitt.-Johnst 5.09m 16-08.50
5 Liebl, Kay Millersville 5.03m 16-06.00
6 Lehman, Sarah Psu-Harrisbu 5.02m 16-05.75
7 Stevenson, Kathleen Bloomsburg 4.99m 16-04.50
8 Doherty, Brinn Millersville 4.98m 16-04.25
9 Maeshack, Heaven Glenville St 4.93m 16-02.25
10 Lippincott, Katie Pitt.-Johnst 4.80m 15-09.00
-- Williams, Ashley Psu-Harrisbu FOUL
Women Triple Jump
==========================================================================
ECAC: E 11.80m
Facility: F 40-09.50 1999 D. Brown, Cornell
Bucknell: B 41-01.50 1988 Jill Wise
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Jones, Kyana Glenville St 10.96m 35-11.50
2 Pearson, Alaina Bloomsburg 10.56m 34-07.75
3 Khanna, Maya Susquehanna 9.95m 32-07.75
4 Mitchell, Jordan Stevenson 9.91m 32-06.25
5 Graver, Lindsey Misericordia 9.55m 31-04.00
6 Morrison, Kylie Misericordia 9.51m 31-02.50
7 Holloman, Destinee Millersville 9.50m 31-02.00
8 Burd, Alexis Bloomsburg 9.48m 31-01.25
9 Marzullo, Gracie Stevenson 9.46m 31-00.50
10 McGrath, Kaitlin Bucknell 9.41m 30-10.50
-- Callueng, Lauren Alvernia FOUL
Flight 2
1 Edwards, Amber Ramapo 12.10mE 39-08.50
2 Salisbury, Kaitlin Bucknell 11.63m 38-02.00
3 Clayton, Kia Pitt.-Johnst 11.59m 38-00.25
4 Lehman, Sarah Psu-Harrisbu 11.16m 36-07.50
5 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 11.06m 36-03.50
6 DiGregorio, Alexa Bucknell 10.86m 35-07.75
7 Hewitt, Britney Kutztown 10.54m 34-07.00
8 Jennings, Niyah Kutztown 10.48m 34-04.75
9 Arbogast, Sara Susquehanna 10.43m 34-02.75
10 Melendez, Tonni Pitt.-Johnst 10.40m 34-01.50
11 Estrada, Keileen Frostburg St 10.23m 33-06.75
-- Austin, Nickeela Cheyney FOUL
Women Shot Put
==========================================================================
ECAC: E 13.50m
Facility: F 55-04.25 2002 C. Borel, UMBC
Bucknell: B 47-10.75 2010 Chelsea Musante
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Fleegle, Ellie Shippensburg 12.19m 40-00.00
2 Davis, Iana Misericordia 10.21m 33-06.00
3 Harris, Zoe Frostburg St 9.73m 31-11.25
4 Jett, Staci Kutztown 9.51m 31-02.50
5 Fleming, Tayler Misericordia 8.87m 29-01.25
6 Nimo, Jamilyn Psu-Harrisbu 8.80m 28-10.50
7 Noss, Katie Gwynedd-Merc 8.73m 28-07.75
Flight 2
1 Nowell, Kiarra Stevenson 11.55m 37-10.75
2 McMinn, Alyssa Messiah 11.39m 37-04.50
3 Martin, Madison Millersville 11.19m 36-08.50
4 Greggerson, Kristen Seton Hill 10.97m 36-00.00
5 Phillips, Niomi Dickinson 10.87m 35-08.00
6 Fitzwater, Sydney York (Pa.) 10.81m 35-05.75
7 Koontz, Kelsey Lock Haven 10.39m 34-01.25
8 Williams, Stephanie Lock Haven 10.27m 33-08.50
9 Van Wie, Holly Frostburg St 9.94m 32-07.50
10 Bush, Kaitlin Glenville St 9.63m 31-07.25
11 Line, Danielle Bucknell 9.43m 30-11.25
12 Wisotsky, Katherine Bucknell 9.30m 30-06.25
Flight 3
1 Greene, Sunflower Millersville 15.69mE 51-05.75
2 Stevenson, Lexi Seton Hill 13.67mE 44-10.25
3 Roberts, Tyra Alvernia 12.89m 42-03.50
4 Tanseco, Macey Kutztown 12.72m 41-08.75
5 Ani, Danika Stevenson 12.67m 41-07.00
6 Sipe, Delia Bucknell 12.58m 41-03.25
7 Misler, Daija Bucknell 12.43m 40-09.50
8 Wilfong, Megan Glenville St 12.11m 39-08.75
9 Rega, Jess Stevenson 11.79m 38-08.25
10 Phillips, Jenna Bucknell 11.44m 37-06.50
Women Weight Throw
==========================================================================
ECAC: E 16.40m
Facility: F 68-06.50 2006 J. Leatherman, Unattached
Bucknell: B 65-07.50 2007 Majorie Grap
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Fitzwater, Sydney York (Pa.) 11.31m 37-01.25
2 Tawney, Keirstin Frostburg St 11.20m 36-09.00
2 Whelan, Kimberly Alvernia 11.20m 36-09.00
4 Bitner, Tylinn Susquehanna 11.15m 36-07.00
5 Hamby, Abrianna Psu-Harrisbu 10.76m 35-03.75
6 Greggerson, Kristen Seton Hill 10.46m 34-04.00
7 Spencer, Lisa Glenville St 10.22m 33-06.50
8 Hill, Kivana Pitt.-Johnst 9.93m 32-07.00
9 Sheply, Dana Bloomsburg 9.83m 32-03.00
10 Bush, Kaitlin Glenville St 9.64m 31-07.50
11 Davis, Iana Misericordia 9.56m 31-04.50
12 Nimo, Jamilyn Psu-Harrisbu 9.04m 29-08.00
13 Rakers, Elizabeth Pitt.-Johnst 8.25m 27-01.00
-- Van Wie, Holly Frostburg St FOUL
Flight 2
1 Wisotsky, Katherine Bucknell 13.65m 44-09.50
2 McMinn, Alyssa Messiah 13.52m 44-04.25
3 Masenheimer, Hannah Bloomsburg 13.00m 42-08.00
4 Morano, Olivia Kutztown 12.99m 42-07.50
5 Moyer, Arianna Lock Haven 12.92m 42-04.75
6 Wilfong, Megan Glenville St 12.72m 41-08.75
7 Koontz, Kelsey Lock Haven 12.71m 41-08.50
8 Line, Danielle Bucknell 12.33m 40-05.50
9 Orndorf, Kylie Juniata 12.19m 40-00.00
10 Delker, Lucy York (Pa.) 12.04m 39-06.00
11 Phillips, Jenna Bucknell 11.96m 39-03.00
12 Emeigh, Gabby York (Pa.) 11.86m 38-11.00
Flight 3
1 Greene, Sunflower Millersville 19.36mE 63-06.25
2 Montalvo, Molly Bucknell 16.38m 53-09.00
3 Petre, Ashley Kutztown 15.17m 49-09.25
4 Tutuska, Brianna Bucknell 15.11m 49-07.00
5 Martin, Madison Millersville 14.70m 48-02.75
6 Williams, Stephanie Lock Haven 14.19m 46-06.75
7 Dioses, Lauren Stevenson 14.03m 46-00.50
8 Bishop, Allison Stevenson 13.25m 43-05.75
9 Ani, Danika Stevenson 13.19m 43-03.25
10 Myers, Amanda Millersville 12.86m 42-02.25
11 Sullivan, Rachael Bloomsburg 12.61m 41-04.50
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Wagner, Reilly Misericordia 2:33.80 646
2 Dawson, Kali Shippensburg 2:37.52 602
3 Fagan, McKenzie Kutztown 2:40.52 567
4 Lewis, Caroline West Chester 2:41.44 556
5 Dunham, Rainah Gwynedd-Merc 2:42.53 544
6 Swartz, Stephanie Shippensburg 2:43.95 528
7 Camel, Arianna Millersville 2:52.22 441
8 James, Madison West Chester 2:54.44 419
9 Ullmann, Katie Lafayette 2:56.79 396
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Panek, Rachel Stevenson 2:36.43 614
2 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 2:36.70 611
3 Fritzsch, Lauren Misericordia 2:45.03 517
4 Pirollo, Susanna Alvernia 2:47.56 489
5 Tropp, Madie Millersville 2:48.01 484
6 Dzik, Rachael Alvernia 2:48.53 479
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 10.29 659
2 Dzik, Rachael Alvernia 10.83 565
3 Fritzsch, Lauren Misericordia 11.30 488
4 Beal, Jessica Seton Hill 12.41 328
Section 2
1 Auman, Alexis Bucknell 9.41 826
2 Panek, Rachel Stevenson 9.48 812
3 Tropp, Madie Millersville 9.71 767
4 Pirollo, Susanna Alvernia 10.13 688
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Lewis, Caroline West Chester 9.81 748
2 Swartz, Stephanie Shippensburg 10.31 655
3 Ullmann, Katie Lafayette 10.96 543
Section 2
1 Dunham, Rainah Gwynedd-Merc 9.63 783
2 Fagan, McKenzie Kutztown 10.13 688
3 James, Madison West Chester 10.22 672
Section 3
1 Camel, Arianna Millersville 9.01 908
2 Wagner, Reilly Misericordia 9.16 877
3 Dawson, Kali Shippensburg 9.24 860
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Flight 1
1 Dzik, Rachael Alvernia 1.48m 4-10.25 599
2 Panek, Rachel Stevenson 1.45m 4-09.00 566
3 Tropp, Madie Millersville 1.42m 4-07.75 534
3 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 1.42m 4-07.75 534
5 Pirollo, Susanna Alvernia 1.39m 4-06.75 502
6 Beal, Jessica Seton Hill 1.33m 4-04.25 439
-- Fritzsch, Lauren Misericordia NH
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Wagner, Reilly Misericordia 1.66m 5-05.25 806
1 Dawson, Kali Shippensburg 1.66m 5-05.25 806
1 Fagan, McKenzie Kutztown 1.66m 5-05.25 806
4 Lewis, Caroline West Chester 1.60m 5-03.00 736
5 Dunham, Rainah Gwynedd-Merc 1.54m 5-00.50 666
5 Camel, Arianna Millersville 1.54m 5-00.50 666
7 Swartz, Stephanie Shippensburg 1.51m 4-11.50 632
7 Ullmann, Katie Lafayette 1.51m 4-11.50 632
9 James, Madison West Chester 1.48m 4-10.25 599
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Dunham, Rainah Gwynedd-Merc 5.32m 17-05.50 648
2 Dawson, Kali Shippensburg 5.19m 17-00.50 612
3 Wagner, Reilly Misericordia 5.09m 16-08.50 584
4 Lewis, Caroline West Chester 5.06m 16-07.25 576
5 Camel, Arianna Millersville 4.89m 16-00.50 530
6 Swartz, Stephanie Shippensburg 4.82m 15-09.75 511
7 James, Madison West Chester 4.76m 15-07.50 495
8 Fagan, McKenzie Kutztown 4.60m 15-01.25 454
9 Ullmann, Katie Lafayette 4.41m 14-05.75 406
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 5.03m 16-06.00 567
2 Tropp, Madie Millersville 4.71m 15-05.50 482
3 Dzik, Rachael Alvernia 4.15m 13-07.50 343
4 Fritzsch, Lauren Misericordia 4.09m 13-05.00 329
-- Pirollo, Susanna Alvernia FOUL
-- Beal, Jessica Seton Hill FOUL
-- Panek, Rachel Stevenson FOUL
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 James, Madison West Chester 10.06m 33-00.25 533
2 Ullmann, Katie Lafayette 9.86m 32-04.25 520
3 Dunham, Rainah Gwynedd-Merc 9.59m 31-05.75 503
4 Camel, Arianna Millersville 9.32m 30-07.00 485
5 Lewis, Caroline West Chester 9.06m 29-08.75 468
6 Fagan, McKenzie Kutztown 9.00m 29-06.50 464
7 Dawson, Kali Shippensburg 8.32m 27-03.75 420
8 Wagner, Reilly Misericordia 8.05m 26-05.00 403
9 Swartz, Stephanie Shippensburg 7.78m 25-06.25 385
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Beal, Jessica Seton Hill 10.57m 34-08.25 567
2 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 9.97m 32-08.50 527
3 Panek, Rachel Stevenson 9.84m 32-03.50 519
4 Dzik, Rachael Alvernia 8.98m 29-05.50 463
5 Tropp, Madie Millersville 8.32m 27-03.75 420
6 Pirollo, Susanna Alvernia 7.54m 24-09.00 370
7 Fritzsch, Lauren Misericordia 6.79m 22-03.50 322
Women Indoor Pentathlon Blue
================================================================
ECAC: E 3450
Facility: F 3863 1982 J. Alston, Maryland
Bucknell: B 3505 2007 Nina Reinhardt
Name Year School Finals
================================================================
1 Wagner, Reilly Misericordia 3316
2 Dawson, Kali Shippensburg 3300
3 Dunham, Rainah Gwynedd-Merc 3144
4 Lewis, Caroline West Chester 3084
5 Camel, Arianna Millersville 3030
6 Fagan, McKenzie Kutztown 2979
7 James, Madison West Chester 2718
8 Swartz, Stephanie Shippensburg 2711
9 Ullmann, Katie Lafayette 2497
Women Indoor Pentathlon Orange
================================================================
ECAC: E 3450
Facility: F 3863 1982 J. Alston, Maryland
Bucknell: B 3504 2007 Nina Reinhardt
Name Year School Finals
================================================================
1 Taylor, Rae Rae Psu-Harrisbu 2898
2 Tropp, Madie Millersville 2687
3 Panek, Rachel Stevenson 2511
4 Dzik, Rachael Alvernia 2449
5 Pirollo, Susanna Alvernia 2049
6 Fritzsch, Lauren Misericordia 1656
Men 60 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 6.98
Facility: F 6.72 2004 P. Obuon, VMI
Bucknell: B 6.84 2012 Justin Hicks
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Wiseman, Dajon Frostburg St 7.12q
2 Cruz, Ryan Lock Haven U 7.22
3 Dixon, Divaughn Glenville St 7.55
4 Gehret, Adam Lock Haven U 7.62
5 Powell-Graves, Ricky Kei Frostburg St 7.63
6 Kropp, Kenny Susquehanna 7.73
6 Debastiani, Andrew Susquehanna 7.73
8 Cole, Sean Gwynedd-Merc 7.80
Heat 2 Preliminaries
1 Jacobs, Dontay Seton Hill 7.06q
2 Shaffer, Nick Gwynedd-Merc 7.30
3 Shahbaz, Shahzib Seton Hill 7.37
4 Blessing, Kenny Dickinson 7.52
5 Norris, Kevin Shippensburg 7.61
6 Gayles, Donovan Susquehanna 7.63
7 Santos, Kevin Ramapo 7.65
8 Harte, James Gwynedd-Merc 7.93
Heat 3 Preliminaries
1 Lindsay, Cornelius Kutztown 7.12q
2 Nelson, Shamar Frostburg St 7.24
3 Appiah-Padi, Atakora Bucknell 7.32
4 Robinson, Marcus Dickinson 7.50
5 Smith, Maxwell York (Pa.) 7.53
6 Lewis-Thompson, Blaine Cheyney 7.60
7 Sobel, Ben Dickinson 7.72
Heat 4 Preliminaries
1 Brown, Jeffrey Bucknell I 6.92q
2 Adams, Kevon Frostburg St 7.24
3 Martin, Dustin Glenville St 7.31
4 Obadina, Olufemi Messiah 7.40
5 Eisen, Owen Bloomsburg 7.66
6 Murphy, Michael Dickinson 7.69
Heat 5 Preliminaries
1 Harris, Ryquan Bucknell 7.09q
2 Jackson, Jordan Unattached 7.17
3 Madlock, James Cheyney 7.39
4 Kelly, Cody Seton Hill 7.41
5 Rimpel, Elijah Cheyney 7.42
6 Calabrese, Kevin Bloomsburg 7.59
7 Fridinger, Storm Juniata 7.73
8 Higgins, Brandon Gwynedd-Merc 7.98
Heat 6 Preliminaries
1 Hayward, Malcolm Stevenson 7.22
2 Williams, Benjamin Bloomsburg 7.43
3 Zembower, Jacob Pitt.-Johnst 7.44
4 White, Damien Glenville St 7.47
5 Murphy, Ryan Dickinson 7.63
6 Starkey, Josh York (Pa.) 7.81
7 Ozubu, Keodi Psu-Harrisbu 8.28
Heat 7 Preliminaries
1 Miller, Devin Cheyney 7.18
2 Frisina, Dominic Seton Hill 7.21
3 Sims, Micah Bucknell 7.24
4 Butler, Javon Glenville St 7.26
5 Johnson, Dante Cheyney 7.46
6 Dube, Michael Misericordia 7.65
7 Hammond, Troy Alvernia 7.70
8 Jablonowski, Jason Bloomsburg 7.72
Heat 8 Preliminaries
1 Petties - Jackson, Juwan Misericordia 7.17q
2 Cheatham, Morgan Stevenson 7.25
3 Nimely, Ryan Glenville St 7.32
4 Haydt, Tanner Susquehanna 7.57
5 Richardson, Michael York (Pa.) 7.61
6 Karlheim, Ryan Pitt.-Johnst 7.80
Heat 9 Preliminaries
1 Karlheim, Matt Unattached 7.06q
2 Gablein, Bobby Bucknell 7.15q
3 Randall, Garrett Dickinson 7.35
4 Paul, Turner Pitt.-Johnst 7.43
5 Vasey, Chad Lock Haven U 7.59
6 Harpel, Ian Juniata 7.61
7 Covington, Larry Psu-Harrisbu 7.71
Heat 10 Preliminaries
1 Owhe, Josiah Psu-Harrisbu 7.20
2 Ukattah, Uzoijie Psu-Harrisbu 7.26
3 Lauscar, Dave Bloomsburg 7.36
4 Brisbane, Thomas Lock Haven U 7.38
5 Shanghie, Moses Psu-Harrisbu 7.77
6 Mondi, Colin Shippensburg 8.09
Men 60 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 6.98
Facility: F 6.72 2004 P. Obuon, VMI
Bucknell: B 6.84 2012 Justin Hicks
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Brown, Jeffrey Bucknell 6.89I
2 Jacobs, Dontay Seton Hill 7.04
3 Harris, Ryquan Bucknell 7.06
4 Lindsay, Cornelius Kutztown 7.07
5 Karlheim, Matt Unattached 7.08
6 Petties - Jackson, Juwan Misericordia 7.09
7 Wiseman, Dajon Frostburg St 7.11
8 Gablein, Bobby Bucknell 7.14
Preliminaries
9 Jackson, Jordan Unattached
10 Miller, Devin Cheyney
11 Owhe, Josiah Psu-Harrisbu
12 Frisina, Dominic Seton Hill
13 Cruz, Ryan Lock Haven U
13 Hayward, Malcolm Stevenson
15 Adams, Kevon Frostburg St
15 Nelson, Shamar Frostburg St
15 Sims, Micah Bucknell
18 Cheatham, Morgan Stevenson
19 Ukattah, Uzoijie Psu-Harrisbu
19 Butler, Javon Glenville St
21 Shaffer, Nick Gwynedd-Merc
22 Martin, Dustin Glenville St
23 Appiah-Padi, Atakora Bucknell
23 Nimely, Ryan Glenville St
25 Randall, Garrett Dickinson
26 Lauscar, Dave Bloomsburg
27 Shahbaz, Shahzib Seton Hill
28 Brisbane, Thomas Lock Haven U
29 Madlock, James Cheyney
30 Obadina, Olufemi Messiah
31 Kelly, Cody Seton Hill
32 Rimpel, Elijah Cheyney
33 Paul, Turner Pitt.-Johnst
33 Williams, Benjamin Bloomsburg
35 Zembower, Jacob Pitt.-Johnst
36 Johnson, Dante Cheyney
37 White, Damien Glenville St
38 Robinson, Marcus Dickinson
39 Blessing, Kenny Dickinson
40 Smith, Maxwell York (Pa.)
41 Dixon, Divaughn Glenville St
42 Haydt, Tanner Susquehanna
43 Calabrese, Kevin Bloomsburg
43 Vasey, Chad Lock Haven U
45 Lewis-Thompson, Blaine Cheyney
46 Richardson, Michael York (Pa.)
46 Harpel, Ian Juniata
46 Norris, Kevin Shippensburg
49 Gehret, Adam Lock Haven U
50 Murphy, Ryan Dickinson
50 Gayles, Donovan Susquehanna
50 Powell-Graves, Ricky Kei Frostburg St
53 Dube, Michael Misericordia
53 Santos, Kevin Ramapo
55 Eisen, Owen Bloomsburg
56 Murphy, Michael Dickinson
57 Hammond, Troy Alvernia
58 Covington, Larry Psu-Harrisbu
59 Sobel, Ben Dickinson
59 Jablonowski, Jason Bloomsburg
61 Debastiani, Andrew Susquehanna
61 Fridinger, Storm Juniata
61 Kropp, Kenny Susquehanna
64 Shanghie, Moses Psu-Harrisbu
65 Cole, Sean Gwynedd-Merc
65 Karlheim, Ryan Pitt.-Johnst
67 Starkey, Josh York (Pa.)
68 Harte, James Gwynedd-Merc
69 Higgins, Brandon Gwynedd-Merc
70 Mondi, Colin Shippensburg
71 Ozubu, Keodi Psu-Harrisbu
Men 200 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 22.63
Facility: F 21.68 2014 J. Sartor-Francis, Navy
Bucknell: B 21.48 2017 Will Carter
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Petties - Jackson, Juwan Misericordia 22.33I
2 Johnson, Jhaloni Kutztown 22.52I
2 Karlheim, Matt Unattached 22.52I
4 Dennis, Calvin Shippensburg 22.79
Section 2
1 Brown, Jeffrey Bucknell 22.47I
2 Zimmerman, Brian Lock Haven U 22.60I
3 Melchionni, Billy Bucknell 22.76
4 Cruz, Ryan Lock Haven U 22.89
Section 3
1 Clayton, Jalil Psu-Harrisbu 22.45I
2 Lindsay, Cornelius Kutztown 22.63I
3 Dessoye, Alex Bucknell 22.73
4 Johnson, Dante Cheyney 23.37
Section 4
1 Jacobs, Dontay Seton Hill 22.53I
2 Harris, Ryquan Bucknell 22.78
3 Gablein, Bobby Bucknell 23.08
4 Riggins, Matt Stevenson 23.33
Section 5
1 Belser, Kendall Stevenson 22.87
2 Galloway, Isaiah Cheyney 23.09
3 Rizio, Steven Bucknell 23.47
4 Arthur, Shawn Glenville St 23.50
Section 6
1 Theophile, Vladhimir Stevenson 23.10
2 Owhe, Josiah Psu-Harrisbu 23.46
3 Kelly, Cody Seton Hill 23.68
4 White, Damien Glenville St 23.77
Section 7
1 Shaffer, Nick Gwynedd-Merc 22.69
2 Cory, Austin Kutztown 22.76
3 Ismen, John Kutztown 23.55
4 Butler, Javon Glenville St 23.71
Section 8
1 Mitchell, Joshua Stevenson 23.51
2 Ukattah, Uzoijie Psu-Harrisbu 23.70
3 Nelson, Shamar Frostburg St 23.75
4 McCarthy, Kevin Frostburg St 23.92
Section 9
1 Paul, Turner Pitt.-Johnst 23.40
2 Fratanduono, Anthony Kutztown 23.51
3 Cusatis, Michael Cheyney 23.70
4 Bodisch, Brendan Bucknell 24.13
Section 10
1 Davis, Dereck Stevenson 23.00
1 Olugbenga, Olutobi Misericordia 23.00
3 Shahbaz, Shahzib Seton Hill 23.57
4 Jones, Paul Susquehanna 23.88
5 Cooper, Isaiah Bloomsburg 24.12
Section 11
1 Marrow, Rashid Gwynedd-Merc 23.39
2 Dube, Michael Misericordia 23.86
3 Daddario, John Misericordia 23.90
4 Araneta, Nico Misericordia 24.03
5 Norris, Kevin Shippensburg 24.96
Section 12
1 Burton, Michael Kutztown 23.49
2 Cheatham, Morgan Stevenson 23.84
3 Adams, Kevon Frostburg St 24.10
4 Saunders, Sulaiman Misericordia 24.38
5 Onusconich, Peter Bucknell 24.43
Section 13
1 Wiseman, Dajon Frostburg St 23.17
2 Ogbonna, Obinna Kutztown 24.28
3 Vasey, Chad Lock Haven U 24.58
4 Charles, Tyriek Frostburg St 24.98
Section 14
1 Capone, James Bucknell 24.17
2 Lauscar, Dave Bloomsburg 24.40
3 Zembower, Jacob Pitt.-Johnst 24.51
4 Brisbane, Thomas Lock Haven U 24.75
5 Gehret, Adam Lock Haven U 24.99
Section 15
1 McCoy, Joe Gwynedd-Merc 24.18
2 Lewis-Thompson, Blaine Cheyney 24.44
3 Laskowski, Chris Gwynedd-Merc 24.68
4 Ryles, DaLon Seton Hill 24.81
Section 16
1 Randall, Garrett Dickinson 24.11
2 Murphy, Ryan Dickinson 24.51
3 Haydt, Tanner Susquehanna 25.51
4 Lindsey, Miles Dickinson 25.66
Section 17
1 Obadina, Olufemi Messiah 24.09
2 Huen, Harley York (Pa.) 24.82
3 Logan, Derick Bloomsburg 25.05
4 Huslin, Samuel Bucknell 25.14
5 Calabrese, Kevin Bloomsburg 25.39
Section 18
1 Murphy, Michael Dickinson 24.50
2 Meyer, Justin Susquehanna 24.53
3 Karlheim, Ryan Pitt.-Johnst 24.83
4 Gayles, Donovan Susquehanna 25.38
Section 19
1 Washington, Clayton Frostburg St 23.82
2 Gardner, Brenden Juniata 24.07
3 Smith, Maxwell York (Pa.) 24.52
4 Debastiani, Andrew Susquehanna 25.37
Section 20
1 Cole, Sean Gwynedd-Merc 25.01
2 Higgins, Brandon Gwynedd-Merc 25.10
3 Starkey, Josh York (Pa.) 25.67
4 Harte, James Gwynedd-Merc 26.03
5 Weaver, Mark Susquehanna 26.32
Men 400 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 49.98
Facility: F 48.32 2007 K. Boyle, Bucknell
Bucknell: B 47.46 2012 Rob Arent
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Clayton, Jalil Psu-Harrisbu 50.42
2 Melchionni, Billy Bucknell 50.76
2 Orlando, John Seton Hill 50.76
4 Frisina, Dominic Seton Hill 51.09
5 Padmore, Austin Shippensburg 51.15
Section 2
1 Johnson, Jhaloni Kutztown 51.15
2 Barton, Matthew Bucknell 51.81
3 Fratanduono, Anthony Kutztown 52.53
4 Bodisch, Brendan Bucknell 54.43
Section 3
1 Dennis, Calvin Shippensburg 50.82
2 Howell, Austin Shippensburg 51.52
3 Riggins, Matt Stevenson 51.55
4 Rinaman, Ori Shippensburg 52.29
5 Jones, Paul Susquehanna 52.50
Section 4
1 Galloway, Isaiah Cheyney 52.01
2 Karlheim, Matt Unattached 52.31
3 Cusatis, Michael Cheyney 52.47
4 Goodwin, Amir Seton Hill 53.98
Section 5
1 Belser, Kendall Stevenson 51.38
2 Theophile, Vladhimir Stevenson 51.46
3 O'Shaughnessy, Keith Ramapo 51.94
4 Dodson, Sean Stevenson 52.02
5 Oldt, Connor Shippensburg 52.20
Section 6
1 Riordan, Thomas Dickinson 52.40
2 Wood, Avery Stevenson 53.47
2 Davis, Dereck Stevenson 53.47
4 Huslin, Samuel Bucknell 54.47
Section 7
1 Klopcic, JT Stevenson 52.86
2 Oyola, Devin Misericordia 53.08
3 Brunson, Brandon Ramapo 54.89
4 Malloy, Nicholas Misericordia 55.07
Section 8
1 Azzarello, Ken Pitt.-Johnst 53.81
2 Vasey, Chad Lock Haven U 54.05
3 Daddario, John Misericordia 54.89
4 Fridinger, Storm Juniata 54.98
Section 9
1 Paul, Turner Pitt.-Johnst 52.34
2 Colosimo, Alex Pitt.-Johnst 53.70
3 Charles, Tyriek Frostburg St 54.39
4 Entin, Kyle Susquehanna 54.48
5 Trang, Matthew Dickinson 55.65
Section 10
1 Karlheim, Ryan Pitt.-Johnst 54.04
2 Mitchell, Joshua Stevenson 54.69
3 Dixon, Divaughn Glenville St 56.33
4 Nimely, Ryan Glenville St 56.89
Section 11
1 Johnson, Dante Cheyney 54.73
2 Hill, Wesley Misericordia 54.84
3 Pittman, Kyle Pitt.-Johnst 57.18
Section 12
1 Moran, Alex Bloomsburg 54.65
2 Harpel, Ian Juniata 55.28
3 Lewis-Thompson, Blaine Cheyney 55.93
4 Laskowski, Chris Gwynedd-Merc 56.14
5 Hayward, Malcolm Stevenson 58.87
Section 13
1 Terry, Jacob Frostburg St 55.06
2 Reynolds, Gustin Susquehanna 55.41
3 Wadena, Lakota Bloomsburg 55.57
4 Shanghie, Moses Psu-Harrisbu 59.28
5 Covington, Larry Psu-Harrisbu 1:02.22
Men 500 Meter Run
================================================================
IC4A: I 1:06.20
Facility: F 1:02.34 1984 M. Geraghty, Bucknell
Bucknell: B 1:02.34 1984 Mike Geraghty
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Stiles, Johnanthan Shippensburg 1:05.53I
2 Wilson, James Bloomsburg 1:09.54
3 Fisher, Dillon Ramapo 1:10.52
Section 2
1 Kline, Austin Bloomsburg 1:07.81
2 Frisina, Dominic Seton Hill 1:08.42
3 Dodson, Sean Stevenson 1:08.64
4 Marrow, Rashid Gwynedd-Merc 1:09.21
Section 3
1 Budsock, Ethan York (Pa.) 1:08.96
2 Huen, Harley York (Pa.) 1:09.12
3 Willis, Kadeem Psu-Harrisbu 1:10.16
4 Peterson, Derrick Messiah 1:10.18
5 Karlheim, Matt Unattached 1:14.33
Section 4
1 Bianco, Matt Kutztown 1:08.57
2 Afoakwah, Kevin Psu-Harrisbu 1:10.13
3 Kaminski-Mainardi, Jacob Psu-Harrisbu 1:11.71
4 Brown, Eric Cheyney 1:16.69
Section 5
1 Petropoulos, Peter Ramapo 1:12.24
2 Koslowski, Alex York (Pa.) 1:12.65
3 Wadena, Lakota Bloomsburg 1:12.68
4 Stem, Nicholas York (Pa.) 1:13.02
5 Meci, Andrew Juniata 1:13.48
Men 800 Meter Run
================================================================
IC4A: I 1:56.13
Facility: F 1:51.09 2007 S. Strauman, IUP
Bucknell: B 1:50.30 1977 Tom McLean
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Luckanitz, Jared Kutztown 1:56.54
2 Stroh, Dominic Shippensburg 1:58.48
3 Iddriss, Iddriss Stevenson 1:58.50
4 Luzzi, Sean Misericordia 1:59.09
5 Christopher, Cameron Kutztown 2:00.28
6 Downey, Andrew Pitt.-Johnst 2:04.99
7 Klick, Derin Shippensburg 2:05.63
Section 2
1 Scheib, Alex Messiah 1:59.01
2 Jarratt, Hunter Bloomsburg 2:00.46
3 Fisher, Ciaran Susquehanna 2:02.36
4 Gross, Matthew Shippensburg 2:03.10
5 Dougherty, Billy Dickinson 2:03.51
6 Johns, Samuel Glenville St 2:10.04
7 McKinney, Logan Glenville St 2:18.23
-- White, Caleb Glenville St DNF
Section 3
1 Pugliano, Luciano Pitt.-Johnst 2:00.92
2 Azzarello, Ken Pitt.-Johnst 2:01.72
3 Cejer, Cole Seton Hill 2:03.82
4 Hinkel, Ben York (Pa.) 2:05.13
5 McLean, Austin Seton Hill 2:05.18
5 Cantaral, Micah Seton Hill 2:05.18
7 McCormick, Christopher Bloomsburg 2:05.62
8 Keith, Owen Seton Hill 2:06.30
9 Fortna, Tegan Kutztown 2:10.91
Section 4
1 Lloyd, Gabe York (Pa.) 2:04.69
2 Morgan, Matthew York (Pa.) 2:04.90
3 Rickards, Jacob Frostburg St 2:05.71
4 Waiwada, Kaleb Susquehanna 2:05.83
5 Hutchinson, Ethan Misericordia 2:06.40
6 Barrett, Tyler Alvernia 2:07.95
7 Cameron, Palmer Seton Hill 2:08.11
8 Domsciz, Derek Kutztown 2:08.92
9 Mercoli, Anthony Stevenson 2:12.86
9 Hernandez, Isaias Ramapo 2:12.86
Men 1000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 2:30.54
Facility: F 2:23.60 1982 M. Hulme, Bucknell
Bucknell: B 2:23.44 1977 Tom McLean
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Jones, Stewart Unattached 2:36.20
2 DeLaCruz, Jose Ramapo 2:38.61
3 Gardner, Riley Bucknell 2:38.89
4 Erickson, Andrew York (Pa.) 2:39.26
5 Colon-Cruz, Jose Kutztown 2:40.21
6 Coakley, Mitchell Lock Haven U 2:40.51
7 Jones, Alexander Juniata 2:40.73
8 Moser, Thomas Bloomsburg 2:41.90
9 Vanderhoff, Luke Lock Haven U 2:42.70
10 Weidner, Anson Lock Haven U 2:50.83
Section 2
1 Deacon, Tucker York (Pa.) 2:45.17
2 Kassu, Mekael Psu-Harrisbu 2:47.20
3 O'Donovan, Desmond Juniata 2:47.57
4 Martin, Ben Juniata 2:47.70
5 Snyder, David Shippensburg 2:48.18
6 Caroselli, Vinnie Juniata 2:48.78
7 D'Amico, Peter Juniata 2:51.56
8 Horwat, James Pitt.-Johnst 2:52.34
Men 1 Mile Run
================================================================
IC4A: I 4:17.75
Facility: F 4:03.20 1979 J. Derienzo, NYAC
Bucknell: B 4:00.51 2015 Andrew Garcia-Garrison
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Maine, Steve Kutztown 4:21.67
2 Holm, Connor Shippensburg 4:23.12
3 Herrmann, Eric Dickinson 4:23.53
4 McGeary, Scott Unattached 4:25.71
5 Minor, Evan Bucknell 4:25.99
6 Erickson, Andrew York (Pa.) 4:27.59
7 Weissenborn, James Bucknell 4:28.73
8 Tuohy, Matt Ramapo 4:28.75
9 Deignan, Eric Misericordia 4:29.44
10 Gross, Matthew Shippensburg 4:29.71
11 Coakley, Mitchell Lock Haven U 4:30.15
12 Siciliano, Ben Bucknell 4:34.34
13 Keith, Owen Seton Hill 4:36.19
14 Bortolot, Michael Bucknell 4:39.20
Section 2
1 Romano, Robert Frostburg St 4:25.73
2 Ferrel, Terryl Bucknell 4:26.48
3 Vanderhoff, Luke Lock Haven U 4:29.40
4 Vira, Matt Bucknell 4:30.29
5 Jones, Alexander Juniata 4:31.64
6 Moser, Thomas Bloomsburg 4:32.32
7 Weidner, Anson Lock Haven U 4:32.33
8 Littmann, Benjamin Bucknell 4:33.47
9 McArdle, Thomas Pitt.-Johnst 4:33.98
10 McGuire, Nick Bloomsburg 4:39.91
11 Delaney, Landin Bucknell 4:44.02
12 Cameron, Palmer Seton Hill 4:44.08
13 Snyder, David Shippensburg 4:56.41
Section 3
1 Kulick, Nikita Stevenson 4:39.01
2 D'Amico, Peter Juniata 4:40.02
3 Caroselli, Vinnie Juniata 4:41.16
4 O'Donovan, Desmond Juniata 4:41.78
5 Meci, Andrew Juniata 4:44.59
6 Martin, Ben Juniata 4:48.94
7 Bolinsky, Leonard Susquehanna 4:49.85
8 Winston, Reuben Dickinson 4:52.23
9 Null, Michael Glenville St 4:52.45
10 Webb, Darren York (Pa.) 4:53.74
11 Tocket, Brandon York (Pa.) 4:54.10
12 White, Caleb Glenville St 4:56.98
Men 3000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 8:33.89
Facility: F 8:08.10 1983 B. Reifsnyder, Bucknell
Bucknell: B 8:05.04 1985 Brian Harshman
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Smith, Alex York (Pa.) 8:36.52
2 Descavish, Bryce Dickinson 8:37.95
3 Ahrens, Rob Unattached 8:38.95
4 Gash, Langston Stevenson 8:39.87
5 Fitch, Alexander Misericordia 8:42.08
6 Robinson, Ben Unattached 8:43.41
7 Hopkins, Duncan Dickinson 8:44.87
8 Dell, Grant York (Pa.) 8:52.26
9 Schott, Benjamin Messiah 8:52.55
10 Dugan, Danny Bloomsburg 8:54.12
11 Diecidue, Michael Kutztown 8:58.66
12 Mercoli, Sam Stevenson 9:08.34
-- Watson, Patrick Stevenson DNF
Section 2
1 Smith, Ray York (Pa.) 8:58.20
2 Romberger, Nate Messiah 9:09.05
3 McCoy, William Ramapo 9:11.68
4 Alansky, Drew York (Pa.) 9:14.74
5 VanDerWilt, Erik Ramapo 9:16.25
6 Wood, Charles York (Pa.) 9:22.15
7 Geraghty, Quinn Ramapo 9:24.35
8 Zubrycki, Matthew York (Pa.) 9:25.29
9 Siegel, Ryan Stevenson 9:25.42
10 Olin, Brett Stevenson 9:33.79
11 White, Kieran York (Pa.) 9:49.06
12 Davern, John Lock Haven U 9:54.06
Section 3
1 Persick, Matthew Dickinson 9:24.70
2 Zisa, Joseph Ramapo 9:25.30
3 Loalbo, Matthew Dickinson 9:26.34
4 McPhee, Thomas Ramapo 9:30.53
5 Camasso, Anthony Seton Hill 9:33.80
6 Forry, Daniel York (Pa.) 9:33.95
7 Sabol, Christopher Misericordia 9:34.93
8 Sunderland, Jerrod Seton Hill 9:36.24
9 DeMarco, Nicholas Ramapo 9:42.19
10 Morrow, Jackson Stevenson 9:48.78
11 Pressler, Eric Susquehanna 9:49.30
12 Zenchak, Kyle Pitt.-Johnst 9:55.08
13 Burg, Ethan Dickinson 10:07.06
14 Rivera, Armani Gwynedd-Merc 10:09.23
15 Cotton, John Pitt.-Johnst 10:12.93
Men 5000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 14:51.94
Facility: F 14:03.34 1979 G. Buckheit, Bucknell
Bucknell: B 14:03.34 1979 Greg Buckheit
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Blood, Ryan Unattached 14:38.60I
2 Moser, Robert Shippensburg 14:54.98
3 Fitch, Alexander Misericordia 15:31.78
4 O'Neill, Jake York (Pa.) 15:35.23
5 Linne, Benjamin York (Pa.) 15:37.79
6 Kilpatrick, Albert Kutztown 15:38.70
7 Shea, Kyler Messiah 15:41.42
8 Mummert, Kirk Messiah 15:43.64
9 Barney, Derek Kutztown 15:45.21
10 Lorah, Danny Lock Haven U 16:10.90
11 Lofties, Zachary Messiah 16:21.13
-- MacGibbon, Andy York (Pa.) DNF
Section 2
1 Lewis, Michael Lock Haven U 15:47.95
2 Neiswender, Daniel Bloomsburg 15:51.31
3 Coates, Chris Kutztown 15:52.23
4 Stark, Joseph Bucknell 15:56.11
5 Bitner, Zach Bloomsburg 15:56.22
6 Signor, Sam Lock Haven U 16:00.44
7 DeGennaro, Nicholas Kutztown 16:01.43
8 Schofield, Kevin Juniata 16:04.95
9 Bules, Odin Dickinson 16:06.24
10 Burch, Kaleb Messiah 16:33.20
11 Buytenhuys, Jonathan Lock Haven U 16:54.65
12 Leonardo, Jason Kutztown 16:56.00
13 Gonzalez, Cesar Kutztown 17:21.67
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
IC4A: I 8.25
Facility: F 7.82 2014 C. Lupica, Bucknell
Bucknell: B 7.82 2014 Christian Lupica
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Martin, Dustin Glenville St 8.54q
2 Oldt, Connor Shippensburg 8.69q
3 Barton, Matthew Bucknell 8.71q
4 Terry, Jacob Frostburg St 9.26
5 Bey, MyHeir Seton Hill 9.61
6 Farrell, Andrew Susquehanna 10.04
7 Mondi, Colin Shippensburg 11.08
8 Gardner, Brenden Juniata 17.46
Heat 2 Preliminaries
1 Nimely, Ryan Glenville St 8.55q
2 Dixon, Divaughn Glenville St 8.62q
3 Ogbonna, Obinna Kutztown 8.72q
4 Burton, Michael Kutztown 8.82
5 Onusconich, Peter Bucknell 8.93
6 Moran, Alex Bloomsburg 8.96
7 Lauscar, Dave Bloomsburg 9.13
8 Higgins, Brandon Gwynedd-Merc 9.52
Heat 3 Preliminaries
1 Clayton, Jalil Psu-Harrisbu 8.27q
2 Rinaman, Ori Shippensburg 8.33q
3 Bodisch, Brendan Bucknell 8.94
4 Colosimo, Alex Pitt.-Johnst 8.98
5 Hill, Wesley Misericordia 9.47
-- Capone, James Bucknell DNF
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
IC4A: I 8.25
Facility: F 7.82 2014 C. Lupica, Bucknell
Bucknell: B 7.82 2014 Christian Lupica
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Clayton, Jalil Psu-Harrisbu 8.29
1 Rinaman, Ori Shippensburg 8.29
3 Nimely, Ryan Glenville St 8.42
4 Dixon, Divaughn Glenville St 8.57
5 Barton, Matthew Bucknell 8.62
6 Oldt, Connor Shippensburg 8.66
7 Martin, Dustin Glenville St 8.71
8 Ogbonna, Obinna Kutztown 9.06
Preliminaries
9 Burton, Michael Kutztown
10 Onusconich, Peter Bucknell
11 Bodisch, Brendan Bucknell
12 Moran, Alex Bloomsburg
13 Colosimo, Alex Pitt.-Johnst
14 Lauscar, Dave Bloomsburg
15 Terry, Jacob Frostburg St
16 Hill, Wesley Misericordia
17 Higgins, Brandon Gwynedd-Merc
18 Bey, MyHeir Seton Hill
19 Farrell, Andrew Susquehanna
20 Mondi, Colin Shippensburg
21 Gardner, Brenden Juniata
-- Capone, James Bucknell
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
IC4A: I 3:23.08
Facility: F 3:15.05 1999 Hampton
Bucknell: B 3:11.54 2014 Tapper, Menza, Eaton-Hall, Lupica
School Finals
================================================================
Section 1
1 Shippensburg 'A' 3:22.00I
1) Stiles, Johnanthan 2) Howell, Austin
3) Padmore, Austin 4) Dennis, Calvin
2 Seton Hill 'A' 3:23.67
1) Orlando, John 2) Goodwin, Amir
3) Jacobs, Dontay 4) Kelly, Cody
3 Stevenson 'A' 3:24.86
1) Belser, Kendall 2) Riggins, Matt
3) Iddriss, Iddriss 4) Theophile, Vladhimir
4 Kutztown 'A' 3:27.84
1) Johnson, Jhaloni 2) Ismen, John
3) McLaughlin, Kyle 4) Cory, Austin
5 Pitt.-Johnstown 'A' 3:35.67
1) Colosimo, Alex 2) Azzarello, Ken
3) Downey, Andrew 4) Karlheim, Ryan
6 Psu-Harrisburg 'A' 3:38.37
1) Clayton, Jalil 2) Ukattah, Uzoijie
3) Kaminski-Mainardi, Jacob 4) Owhe, Josiah
Section 2
1 Stevenson 'B' 3:32.24
1) Davis, Dereck 2) Wood, Avery
3) Klopcic, JT 4) Dodson, Sean
2 Glenville St. 'A' 3:32.66
1) Martin, Dustin 2) Johns, Samuel
3) McKinney, Logan 4) Arthur, Shawn
3 Bloomsburg 'A' 3:33.12
1) Lauscar, Dave 2) Wilson, James
3) Williams, Benjamin 4) Kline, Austin
4 Ramapo 'A' 3:37.56
1) Fisher, Dillon 2) DeLaCruz, Jose
3) O'Shaughnessy, Keith 4) Edwards, Kevin
5 Bucknell 'A' 3:40.43
1) Scales, Charlie 2) Bortolot, Michael
3) Weissenborn, James 4) Ferrel, Terryl
Section 3
1 Frostburg State 'A' 3:35.71
1) McCarthy, Kevin 2) Rickards, Jacob
3) Terry, Jacob 4) Charles, Tyriek
2 Susquehanna 'A' 3:35.99
1) Meyer, Justin 2) Reynolds, Gustin
3) Jones, Paul 4) Entin, Kyle
3 York (Pa.) 'A' 3:37.44
1) Huen, Harley 2) Budsock, Ethan
3) Hinkel, Ben 4) Lloyd, Gabe
4 Dickinson 'A' 3:39.03
1) Riordan, Thomas 2) Dougherty, Billy
3) Lindsey, Miles 4) Herrmann, Eric
5 Kutztown 'C' 3:42.39
1) Colon-Cruz, Jose 2) Domsciz, Derek
3) Bianco, Matt 4) Baukman, Caleb
6 Lock Haven University Club 'A' 3:44.18
1) Cruz, Ryan 2) Gehret, Adam
3) Vasey, Chad 4) Spallinger, Joey
7 Bloomsburg 'B' 3:45.27
1) Moran, Alex 2) Cooper, Isaiah
3) Calabrese, Kevin 4) Wadena, Lakota
Men Distance Medley
================================================================
IC4A: I 10:27.41
Facility: F 9:55.86 2004 Navy
Bucknell: B 9:36.39 2015 Westwood, Tapper, Jagelsky, Garcia-Garr
School Finals
================================================================
Section 1
1 Shippensburg 'A' 10:20.65I
1) Holm, Connor 2) Stiles, Johnanthan
3) Padmore, Austin 4) Stroh, Dominic
2 Kutztown 'A' 10:28.88
1) Bianco, Matt 2) Maine, Steve
3) Luckanitz, Jared 4) Horton, Elgin
3 Bloomsburg 'A' 10:43.31
1) Wilson, James 2) Williams, Benjamin
3) Kline, Austin 4) McGuire, Nick
4 Misericordia 'A' 10:44.68
1) Deignan, Eric 2) Araneta, Nico
3) Hutchinson, Ethan 4) Luzzi, Sean
5 Seton Hill 'B' 11:07.26
1) McLean, Austin 2) Camasso, Anthony
3) Goodwin, Amir 4) Keith, Owen
6 Psu-Harrisburg 'A' 11:11.43
1) Kaminski-Mainardi, Jacob 2) Afoakwah, Kevin
3) Willis, Kadeem 4) Kassu, Mekael
7 Seton Hill 'A' 11:24.63
1) Cejer, Cole 2) Cameron, Palmer
3) Frisina, Dominic 4) Cantaral, Micah
Men High Jump
==========================================================================
IC4A: I 2.04m
Facility: F 7-00.50 2014 J. Ramsey, Shippensburg
Bucknell: B 6-11 2016 Nick Lombardo
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 O'Connor, Patrick Seton Hill 2.07mI 6-09.50
2 McLaughlin, Kyle Kutztown J2.07mI 6-09.50
3 Galloway, Isaiah Cheyney 2.01m 6-07.00
4 Petraskie, Chris Susquehanna 1.97m 6-05.50
5 Joyner, Brandon Cheyney J1.97m 6-05.50
6 White, Alex Psu-Harrisbu J1.97m 6-05.50
7 Bolger, Steven Bucknell 1.93m 6-04.00
7 Arthur, Shawn Glenville St 1.93m 6-04.00
9 Clayton, Jalil Psu-Harrisbu J1.93m 6-04.00
10 Olugbenga, Olutobi Misericordia 1.89m 6-02.25
10 Whitfield, JayShawn Pitt.-Johnst 1.89m 6-02.25
10 Onyebadi, Clement Stevenson 1.89m 6-02.25
13 McNair, Donnell Messiah J1.89m 6-02.25
14 Baukman, Caleb Kutztown 1.84m 6-00.50
15 Awurumibe, David Kutztown J1.84m 6-00.50
16 Martin, Dustin Glenville St 1.79m 5-10.50
16 Peapos, Andrew Bloomsburg 1.79m 5-10.50
16 Fridinger, Storm Juniata 1.79m 5-10.50
19 Danso, Benjamin Messiah J1.79m 5-10.50
-- Cromwell, Rakee Susquehanna NH
-- Sobel, Ben Dickinson NH
Men Pole Vault
==========================================================================
IC4A: I 4.80m
Facility: F 17-07.25 2003 J. Scott, Allegheny
Bucknell: B 17-03 2000 Dave Pomfret
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Marino, Nicholas Bucknell 4.80mI 15-09.00
2 Fay, Matthew Bucknell 4.65m 15-03.00
3 Kelly, David Bucknell 4.50m 14-09.00
4 Rzempoluch, Kacper Dickinson 4.35m 14-03.25
5 Gamber, Adam Dickinson 4.20m 13-09.25
5 Peci, Eran Ramapo 4.20m 13-09.25
5 Prizant, Maxwell Bucknell 4.20m 13-09.25
-- Frederick, Billy Ramapo NH
-- Rubenstein, Brian Bucknell NH
-- Bosche, Andrew Kutztown NH
-- Gontis, David Pitt.-Johnst NH
-- Menser, Matt Pitt.-Johnst NH
-- Yahner, Gus Pitt.-Johnst NH
Men Long Jump
==========================================================================
IC4A: I 7.02m
Facility: F 25-00 2003 N. Powell, Bucknell
Bucknell: B 25-00 2003 Noel Powell
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Onyebadi, Clement Stevenson 6.18m 20-03.50
2 Bodisch, Brendan Bucknell 6.15m 20-02.25
3 Appiah-Padi, Atakora Bucknell 5.96m 19-06.75
4 McCoy, Joe Gwynedd-Merc 5.95m 19-06.25
5 McNair, Donnell Messiah 5.92m 19-05.25
6 Ryles, DaLon Seton Hill 5.85m 19-02.50
7 Brown, Dustin Alvernia 5.55m 18-02.50
8 Mondi, Colin Shippensburg 5.51m 18-01.00
9 Logan, Derick Bloomsburg 5.21m 17-01.25
10 Mitchell, Joshua Stevenson 4.61m 15-01.50
-- Cooper, Isaiah Bloomsburg FOUL
-- Rimpel, Elijah Cheyney FOUL
Flight 2
1 Bolger, Steven Bucknell 6.91m 22-08.00
2 Sims, Micah Bucknell 6.70m 21-11.75
3 Arthur, Shawn Glenville St 6.55m 21-06.00
4 Owhe, Josiah Psu-Harrisbu 6.40m 21-00.00
5 Danso, Benjamin Messiah 6.38m 20-11.25
6 Parker, Davante Kutztown 6.36m 20-10.50
7 Cruz, Ryan Lock Haven U 6.29m 20-07.75
8 Nelson, Shamar Frostburg St 6.25m 20-06.25
9 White, Alex Psu-Harrisbu 6.24m 20-05.75
10 Burkus, Jason Pitt.-Johnst 6.18m 20-03.50
11 Butler, Javon Glenville St 6.17m 20-03.00
12 Adams, Kevon Frostburg St 5.83m 19-01.50
Men Triple Jump
==========================================================================
IC4A: I 14.45m
Facility: F 51-09.75 2003 J. Gooden, Towson
Bucknell: B 50-03.50 1977 Bill Gravely
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Harris, Reggie Bucknell 14.03m 46-00.50
2 Wright, Dimeon Stevenson 13.82m 45-04.25
3 Healey, Christian Frostburg St 13.18m 43-03.00
4 Parker, Davante Kutztown 13.17m 43-02.50
5 McCoy, Joe Gwynedd-Merc 13.12m 43-00.50
6 Petraskie, Chris Susquehanna 12.64m 41-05.75
7 Walier, Steven Bucknell 12.60m 41-04.25
8 Whitfield, JayShawn Pitt.-Johnst 12.40m 40-08.25
9 Diabagate, Adam Stevenson 12.30m 40-04.25
Men Shot Put
==========================================================================
IC4A: I 15.70m
Facility: F 61-05 2007 K. Kirton, UMES
Bucknell: B 56-07.25 2017 Joe Breen
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Guider, Tim Bucknell 12.24m 40-02.00
2 Harris, Devon Glenville St 12.05m 39-06.50
3 Cornman, Logan Psu-Harrisbu 11.26m 36-11.50
4 Gibbons, Dionysus Gwynedd-Merc 10.81m 35-05.75
5 Furbush, Tariq Cheyney 10.60m 34-09.50
6 Rebarchak, Joseph Psu-Harrisbu 10.56m 34-07.75
7 Pagni, Luca Stevenson 10.35m 33-11.50
8 DeCicco, Emanuele Lock Haven U 8.20m 26-11.00
-- Briggs, William Bucknell FOUL
-- Koogler, Justin Glenville St FOUL
-- Kerns, John Frostburg St FOUL
-- Blautzik, Erik Frostburg St FOUL
Flight 2
1 McTighe, Brennan Bucknell 13.46m 44-02.00
2 Jones, Evan Misericordia 13.37m 43-10.50
3 Card, Jason Susquehanna 13.08m 42-11.00
4 Lam, Ninh Bucknell 12.74m 41-09.75
5 McCray, Brandon Cheyney 12.64m 41-05.75
6 Heisey, Dylan Susquehanna 12.56m 41-02.50
7 Joyce, Conall Misericordia 12.42m 40-09.00
8 Brown, Joshua Susquehanna 11.48m 37-08.00
9 Enderle, Rhys Bucknell 11.38m 37-04.00
10 Civetta, Antonio Shippensburg 10.47m 34-04.25
-- Renner, Logan Glenville St FOUL
Flight 3
1 Johnson, Maurice Stevenson 14.69m 48-02.50
2 Hart, Matt Bloomsburg 14.64m 48-00.50
3 Sturm, Paul Seton Hill 14.36m 47-01.50
4 Ruiz, Zach Bucknell 14.28m 46-10.25
5 Iwuagwu, Charleston Unattached 14.24m 46-08.75
6 Lindsey, Hayden Bucknell 14.18m 46-06.25
7 Glasson, Devin Dickinson 13.28m 43-07.00
7 Nelo, Tony Misericordia 13.28m 43-07.00
9 Yon, Cameron Psu-Harrisbu 13.23m 43-05.00
10 Hoch, Greg Kutztown 12.36m 40-06.75
-- Falcioni, Christopher Bucknell FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================
IC4A: I 17.00m
Facility: F 67-07.50 2004 T. Carey, Saint Francis
Bucknell: B 65-10.50 2007 Tyler Hoffman
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Gongaware, Nick Pitt.-Johnst 12.93m 42-05.25
2 Nelo, Tony Misericordia 12.49m 40-11.75
3 Glasson, Devin Dickinson 12.45m 40-10.25
4 Weyant, Lars Psu-Harrisbu 12.36m 40-06.75
5 Civetta, Antonio Shippensburg 12.35m 40-06.25
6 Blautzik, Erik Frostburg St 12.29m 40-04.00
7 Enderle, Rhys Bucknell 12.14m 39-10.00
8 Harley, Michael Frostburg St 11.66m 38-03.25
9 Loeh, Matthew Bloomsburg 11.55m 37-10.75
10 Harris, Devon Glenville St 11.44m 37-06.50
11 Brown, Joshua Susquehanna 11.10m 36-05.00
12 Joyce, Conall Misericordia 10.86m 35-07.75
Flight 2
1 Lam, Ninh Bucknell 14.45m 47-05.00
2 Bertsch, Ryan Susquehanna 13.99m 45-10.75
3 Ruiz, Zach Bucknell 13.95m 45-09.25
4 Lindsey, Hayden Bucknell 13.79m 45-03.00
5 Allen, Forrest Stevenson 13.57m 44-06.25
6 Guider, Tim Bucknell 13.30m 43-07.75
7 Johnson, Maurice Stevenson 13.24m 43-05.25
8 McTighe, Brennan Bucknell 13.03m 42-09.00
9 Hoffman, Luke Kutztown 11.95m 39-02.50
Flight 3
1 Iwuagwu, Charleston Unattached 16.72m 54-10.25
2 Kerns, John Frostburg St 16.49m 54-01.25
3 Disbrow, Marcus Lock Haven U 16.18m 53-01.00
4 Sturm, Paul Seton Hill 16.01m 52-06.50
5 Lehman, Brian Pitt.-Johnst 15.57m 51-01.00
6 Hart, Matt Bloomsburg 15.52m 50-11.00
7 Campione, Mike Kutztown 15.47m 50-09.25
8 Umoh, EJ Kutztown 15.30m 50-02.50
9 Yon, Cameron Psu-Harrisbu 14.77m 48-05.50
-- Falcioni, Christopher Bucknell FOUL
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Hubeny, Tyler Lafayette 7.38 752
2 Puleo, Caleb Messiah 7.51 710
3 Knox, John Pitt.-Johnst 7.54 700
4 Dunne, Ethan Bucknell 7.57 690
5 Gray, Aaron Messiah 7.58 687
5 Rabsahl, Sven Seton Hill 7.58 687
Section 2
1 Young, Derrick Psu-Harrisbu 7.19 816
2 Wukitsevits, Tyler Bucknell 7.37 755
3 Case, Ritchie Stevenson 7.42 739
4 Regis, Eric Bucknell 7.58 687
5 Cutrone, Sam Lafayette 7.62 675
6 Oliver, Tommy Kutztown 7.68 656
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Dunne, Ethan Bucknell 2:56.88 695
2 Case, Ritchie Stevenson 2:57.90 685
3 Puleo, Caleb Messiah 2:57.95 684
4 Hubeny, Tyler Lafayette 2:58.69 677
5 Knox, John Pitt.-Johnst 3:01.41 650
6 Cutrone, Sam Lafayette 3:01.67 648
7 Young, Derrick Psu-Harrisbu 3:01.90 646
8 Oliver, Tommy Kutztown 3:05.15 615
9 Gray, Aaron Messiah 3:07.08 597
10 Wukitsevits, Tyler Bucknell 3:16.63 511
11 Regis, Eric Bucknell 3:19.12 489
-- Rabsahl, Sven Seton Hill DNF
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Case, Ritchie Stevenson 9.29 683
2 Puleo, Caleb Messiah 9.96 549
3 Regis, Eric Bucknell 10.24 497
4 Wukitsevits, Tyler Bucknell 10.25 495
Section 2
1 Rabsahl, Sven Seton Hill 8.65 825
2 Cutrone, Sam Lafayette 9.03 739
3 Oliver, Tommy Kutztown 9.09 726
4 Knox, John Pitt.-Johnst 9.78 583
Section 3
1 Hubeny, Tyler Lafayette 8.55 848
2 Dunne, Ethan Bucknell 8.67 820
3 Young, Derrick Psu-Harrisbu 8.86 777
4 Gray, Aaron Messiah 8.89 770
Heptathlon: #4 Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Flight 1
1 Oliver, Tommy Kutztown 1.85m 6-00.75 670
2 Case, Ritchie Stevenson 1.82m 5-11.50 644
2 Rabsahl, Sven Seton Hill 1.82m 5-11.50 644
2 Hubeny, Tyler Lafayette 1.82m 5-11.50 644
2 Young, Derrick Psu-Harrisbu 1.82m 5-11.50 644
6 Cutrone, Sam Lafayette 1.76m 5-09.25 593
7 Knox, John Pitt.-Johnst 1.73m 5-08.00 569
7 Dunne, Ethan Bucknell 1.73m 5-08.00 569
7 Wukitsevits, Tyler Bucknell 1.73m 5-08.00 569
10 Puleo, Caleb Messiah 1.67m 5-05.75 520
11 Gray, Aaron Messiah 1.61m 5-03.25 472
12 Regis, Eric Bucknell 1.58m 5-02.25 449
Heptathlon: #6 Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cutrone, Sam Lafayette 4.20m 13-09.25 673
2 Gray, Aaron Messiah 4.00m 13-01.50 617
2 Knox, John Pitt.-Johnst 4.00m 13-01.50 617
4 Case, Ritchie Stevenson 3.60m 11-09.75 509
5 Hubeny, Tyler Lafayette 3.50m 11-05.75 482
6 Young, Derrick Psu-Harrisbu 3.40m 11-01.75 457
7 Puleo, Caleb Messiah 2.80m 9-02.25 309
7 Regis, Eric Bucknell 2.80m 9-02.25 309
9 Dunne, Ethan Bucknell 2.70m 8-10.25 286
10 Wukitsevits, Tyler Bucknell 2.60m 8-06.25 264
11 Oliver, Tommy Kutztown 2.50m 8-02.50 242
-- Rabsahl, Sven Seton Hill NH
Heptathlon: #2 Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Young, Derrick Psu-Harrisbu 6.73m 22-01.00 750
2 Hubeny, Tyler Lafayette 6.30m 20-08.00 652
3 Case, Ritchie Stevenson 6.22m 20-05.00 635
4 Cutrone, Sam Lafayette 6.19m 20-03.75 628
5 Knox, John Pitt.-Johnst 5.94m 19-06.00 574
6 Oliver, Tommy Kutztown 5.90m 19-04.25 565
7 Gray, Aaron Messiah 5.88m 19-03.50 561
8 Rabsahl, Sven Seton Hill 5.76m 18-10.75 535
9 Wukitsevits, Tyler Bucknell 5.65m 18-06.50 512
9 Dunne, Ethan Bucknell 5.65m 18-06.50 512
11 Puleo, Caleb Messiah 5.57m 18-03.25 496
12 Regis, Eric Bucknell 5.24m 17-02.25 429
Heptathlon: #3 Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Regis, Eric Bucknell 12.34m 40-06.00 627
2 Cutrone, Sam Lafayette 11.40m 37-05.00 570
3 Hubeny, Tyler Lafayette 10.72m 35-02.00 529
4 Case, Ritchie Stevenson 10.56m 34-07.75 519
5 Gray, Aaron Messiah 10.28m 33-08.75 502
6 Dunne, Ethan Bucknell 10.25m 33-07.50 501
7 Knox, John Pitt.-Johnst 10.10m 33-01.75 492
8 Puleo, Caleb Messiah 9.95m 32-07.75 483
9 Young, Derrick Psu-Harrisbu 9.73m 31-11.25 469
10 Wukitsevits, Tyler Bucknell 9.45m 31-00.00 453
11 Rabsahl, Sven Seton Hill 9.09m 29-10.00 431
12 Oliver, Tommy Kutztown 8.85m 29-00.50 417
Men Heptathlon
================================================================
IC4A: I 5000
Facility: F 5311 2004 R. Belany, Navy
Bucknell: B 5143 2012 Andrew Powell
Name Year School Finals
================================================================
1 Hubeny, Tyler Lafayette 4584
2 Young, Derrick Psu-Harrisbu 4559
3 Cutrone, Sam Lafayette 4526
4 Case, Ritchie Stevenson 4414
5 Gray, Aaron Messiah 4206
6 Knox, John Pitt.-Johnst 4185
7 Dunne, Ethan Bucknell 4073
8 Oliver, Tommy Kutztown 3891
9 Puleo, Caleb Messiah 3751
10 Wukitsevits, Tyler Bucknell 3559
11 Regis, Eric Bucknell 3487
12 Rabsahl, Sven Seton Hill 3122
Like·Comment·Share·E-mail·9560 views
History for Bucknell Bison Indoor Open and Multi
Show 6 more
|