Folders |
2016 Results - Westminster Outdoor InvitationalPublished by
Results by: The Timing Crew Licensed to TheTimingCrewLLC - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Westminster Invitational 2016 - 4/15/2016 to 4/16/2016
Westminster College
Results
Event 1 Women High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kassab, Paige Slippery Roc 1.66m 10
2 West, Ashley Slippery Roc 1.61m 8
3 Fortner, Rebecca Carnegie Mel 1.56m 6
4 Allen, Tessa Carnegie Mel J1.56m 5
5 Lippincott, Katie Pitt.-Johnst 1.51m 4
6 Leri, Faith Psu-Behrend J1.51m 3
7 Ireland, Keilah Westminster J1.51m 1
7 Price, Emily Slippery Roc J1.51m 1
7 Greggs, Lauryn Clarion J1.51m 1
10 McIntyre, Ajia Roberts Wesl J1.51m
10 Runkle, Adeline Unat-Finger J1.51m
12 Rosso, Sarah Ursuline (Oh 1.46m
12 Fink, Nicole Houghton 1.46m
14 Mahon, Hannah Carnegie Mel J1.46m
15 Troutman, Cheyenne Slippery Roc J1.46m
15 Frantz, Leighanna Bethany (W.V J1.46m
15 Hanes, Alexis Edinboro J1.46m
18 White, Tabitha Grove City 1.41m
18 Swanson, Emily Carnegie Mel 1.41m
20 Keane, Kaelyn Slippery Roc J1.41m
-- Brooks, Caitlin Waynesburg NH
-- Nuzzo, Alicia Westminster NH
-- Prinkey, Breanne Waynesburg NH
-- Kruazewski, Alaina Psu-Behrend NH
-- Piger, Kati Psu-Behrend NH
-- Leamer, Sara Cuyahoga CC NH
-- Peaco, Morgan Geneva NH
-- Getz, Jessica Pitt.-Johnst NH
-- Leighty, Darian Point Park NH
-- Krause, Michaela Psu-Behrend NH
Event 2 Men High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jackson, LeAndre Thiel 1.94m 10
2 Gardner, Kevin Psu-Behrend J1.94m 8
3 Thornton, Lance Slippery Roc 1.89m 5.50
3 Whitfield, JayShaw Pitt.-Johnst 1.89m 5.50
5 Bogdanowski, Zdrav Houghton J1.89m 4
6 Waugh, Ben Washington a J1.89m 3
7 McGinnis, Aaron Roberts Wesl J1.89m 2
8 Berry, Shaun Point Park J1.89m 1
9 Bostick, Noah Slippery Roc 1.84m
10 Morris, Michael Point Park J1.84m
11 Rudolph, Antonio Bethany (W.V J1.84m
12 Przybocki, Matt Edinboro J1.84m
13 Grant, AJ Westminster J1.84m
14 McDonnell, Hunter Franciscan ( 1.79m
15 Laskett, Jerrett Finger Lakes J1.79m
16 Frye, Aaron Bethany (W.V J1.79m
17 Feeney, Jacob Geneva J1.79m
18 Mapes, Zachary Alfred J1.79m
19 Farber, Reed Carnegie Mel 1.74m
20 Baker, Justin Pitt.-Johnst J1.74m
20 Maurer, Lucas Waynesburg J1.74m
22 Joseph, Clay Geneva J1.74m
23 Dauphin, Tanguy Carnegie Mel 1.69m
24 Kenney, Matthew Waynesburg J1.69m
-- Wilson, Christian Waynesburg NH
-- Williams, Jelani Bethany (W.V NH
-- Trujillo, Javonte Bethany (W.V NH
-- Jaguraga, Serref Finger Lakes NH
-- Finley, Mathew Alfred NH
-- Spicer, Seth Alfred NH
-- Howarth, Sean Alfred NH
-- Gao, Shanks Psu-Behrend NH
-- Haesler, Marcus Psu-Behrend NH
-- Biggs, Eric Point Park NH
-- Taylor, Peter Geneva NH
-- Wagner, Jonathan Grove City NH
Event 3 Women Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clark, Kaitlyn Slippery Roc 3.80m 10
2 Shepherd, Cassidy Westminster 3.75m 8
3 Mancuso, Brooke Westminster 3.55m 6
4 Darling, Maria Slippery Roc 3.40m 5
5 Hall, Hailey Westminster J3.40m 4
6 Regan, Molly Edinboro J3.40m 3
7 Manzolillo, Bre Robert Morri J3.40m 1.50
7 Matrisciano, Megan Slippery Roc J3.40m 1.50
9 Lambert, Karissa Slippery Roc 3.25m
10 Hoffman, Colleen Washington a J3.25m
11 Packard, Melanie Grove City J3.25m
12 Yenchik, Haley Psu-Behrend J3.25m
12 Thompson, Jaime Westminster J3.25m
14 Yee, Grace Carnegie Mel 3.10m
15 Schuler, Julia Slippery Roc 2.80m
15 Newland, Justice Geneva 2.80m
15 7 Goodella, Allison Brockport 2.80m
15 Helwig, Katie Clarion 2.80m
15 Kress, Kyra Daemen 2.80m
15 Costa, Maura Psu-Behrend 2.80m
15 Krause, Michaela Psu-Behrend 2.80m
22 Deitt, Leah Slippery Roc J2.80m
23 Prinkey, Breanne Waynesburg J2.80m
-- 9 O'Brien, Grace Brockport NH
-- Masterson, Lexi Unattached NH
-- 8 Wheeler, Jessica Brockport NH
-- 10 Mercurio, Gabbie Brockport NH
-- Williams, Danielle Psu-Behrend NH
-- Daloia, Fiona Houghton NH
-- Loy, Olivia Robert Morri NH
-- Miholer, Sarah Carnegie Mel NH
-- Applegarth, Kaylei Edinboro NH
-- Kasik, Michaela Slippery Roc NH
-- Davis, Taylor Carnegie Mel NH
-- Schafer, Kelsie Slippery Roc NH
-- Luger, Molly Roberts Wesl NH
-- Smith, Kasey Roberts Wesl NH
Event 4 Men Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 4 Whitman, Oehler-Ma Brockport 4.90m 10
2 3 Steinman, Josh Brockport 4.60m 7
2 Yahner, Gus Pitt.-Johnst 4.60m 7
4 2 Cohen, Kyle Brockport J4.60m 5
5 6 Shaunessy, Cameron Brockport J4.60m 4
6 Koksal, Andrew Slippery Roc 4.50m 3
7 Lesnick, Evan Westminster 4.20m 2
8 Robinson, Tyrone Point Park J4.20m 1
9 Shively, Luke Unat-Finger J4.20m
10 Reed, Keiffer Slippery Roc J4.20m
11 Kester, Jake Westminster J4.20m
12 Zigler, Nathan Slippery Roc 4.05m
12 5 Hanson, Casey Brockport 4.05m
14 Kendra, Mitchell Waynesburg 3.90m
14 Ackerman, Chad Unattached 3.90m
15 Menser, Matt Pitt.-Johnst J3.90m
17 Welsh, Jeremy Waynesburg 3.75m
17 Stout, Chase Grove City 3.75m
19 Olive, Joshua Waynesburg 3.45m
19 LaGorga, Jacob Geneva 3.45m
-- 11 Johnson, Adam Brockport NH
-- Bender, Nathan Alfred NH
-- LaGorga, Brandon Geneva NH
-- Yan, Victor Carnegie Mel NH
-- berry, tim Alfred State NH
-- Weaver, Kyle Carnegie Mel NH
-- Wagner, Mark Westminster NH
-- Patten, Luke Psu-Behrend NH
-- Gontis, David Pitt.-Johnst NH
-- Brannen, Andrew Westminster NH
-- Kodner, Seth Unattached NH
-- Ferguson, Michael Good Deeds NH
-- Burns, Joshua Psu-Behrend NH
Event 5 Women Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Perry, Janelle Ursuline (Oh 5.49m -1.8 10
2 Shomo, Jessica Clarion 5.32m +0.0 8
3 Dovi, Katharine Roberts Wesl 5.27m -0.4 6
4 Ware, Terionna Edinboro 5.05m +0.0 5
5 Bhanja, Debarati Carnegie Mel 5.01m +0.0 4
6 Loose, Kailee Geneva 4.94m +0.0 3
7 Butchko, Mariah Pitt.-Johnst J4.94m -1.5 2
8 Clayton, Kia Pitt.-Johnst J4.94m -1.1 1
9 Berg, Morgan Thiel 4.91m -1.8
10 Price, Emily Slippery Roc 4.89m -1.8
11 Piger, Kati Psu-Behrend 4.87m -1.1
12 Staten, Aliyah Slippery Roc 4.86m +0.0
13 Bresnahan, Angel Alfred State 4.85m -0.3
14 Leamer, Sara Cuyahoga CC 4.83m +0.0
15 Brown, Sadira Edinboro 4.80m -1.5
16 James, Jerilyn Carnegie Mel J4.80m 0.9
17 Roberson, Rachel Daemen 4.75m -0.3
18 Yenchik, Haley Psu-Behrend 4.73m -0.2
19 Leri, Faith Psu-Behrend J4.73m 0.4
20 Troutman, Cheyenne Slippery Roc 4.72m -0.7
21 Grinkley, Heather Bethany (W.V 4.70m -0.3
22 Kurpakus, Kasey Slippery Roc 4.69m -1.6
23 Runkle, Adeline Unat-Finger 4.67m +0.0
24 Williams-Wiles, La Washington a 4.66m +0.0
25 May, Leah Daemen 4.65m +0.0
26 Melendez, Tonni Pitt.-Johnst 4.63m -1.0
27 Shepherd, Cassidy Westminster 4.61m +0.0
28 Williamson, Sarah Grove City 4.50m -1.2
29 Budzowski, Hannah Thiel 4.49m +0.0
30 Holt, Aaliyah Roberts Wesl 4.47m 0.3
31 Banks, Aarionna Cuyahoga CC 4.42m +0.0
32 Bence, Caitlyn Slippery Roc 4.38m -1.6
33 Collins, Jordan Clarion 4.35m -0.4
34 Krause, Michaela Psu-Behrend 4.31m 1.0
35 Whannell, Kyla Roberts Wesl 4.30m 0.4
36 Watson, Rachel Grove City 4.28m -0.8
37 Ziegler, Samantha Westminster J4.28m +0.0
38 Kulka, Casey Psu-Behrend 4.27m -0.3
38 Hubregsen, Meg Le Moyne 4.27m -1.0
40 Andrews, Kayla Alfred 4.25m +0.0
41 Thewes, Hayley Westminster 4.24m -0.4
42 Nivens, Bethia Le Moyne 4.22m 1.0
43 Ford, Kaitlin Daemen 4.17m 1.4
44 Rice, Chelsea Ursuline (Oh 4.11m +0.0
45 Fiegel, Ashtin Edinboro 4.03m -1.0
46 Kee, Jordyn Westminster 4.01m +0.0
47 Ruiz-Bueno, Amber Cuyahoga CC 3.99m 0.6
48 Martin, Erika Chatham 3.78m 0.1
49 Getz, Jessica Pitt.-Johnst 3.30m -0.8
Event 6 Men Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Moore, Umar Bethany (W.V 6.95m -1.0 10
2 McGinnis, Aaron Roberts Wesl 6.85m 0.7 8
3 Walters, Rai Carnegie Mel 6.75m +0.0 6
4 Leeper, Adam Slippery Roc 6.58m 1.0 5
5 Burkus, Jason Pitt.-Johnst 6.49m 0.8 4
6 Liberiste, Marvin Westminster 6.31m 1.5 3
7 Geist, Jared Slippery Roc J6.31m -1.6 2
8 Romanchak, Jesse Slippery Roc 6.22m -2.2 1
9 Garcia, Jesse Geneva 6.20m -0.3
10 Cameron-Pressley, Alfred 6.19m 0.8
11 Bell, Loren Thiel 6.17m -1.9
12 Berry, Shaun Point Park 6.16m -0.7
13 Sifontes-Lavine, T Westminster 6.15m -2.0
14 Carswell, Paul Westminster 6.14m -1.3
15 Neff, Joseph Psu-Behrend 6.09m 1.4
16 Frye, Aaron Bethany (W.V J6.09m -0.7
17 Despagne, Wysme Bethany (W.V 6.08m -2.1
18 Bogdanowski, Zdrav Houghton 6.06m -0.1
19 Meier, Caden Washington a 6.05m 1.1
20 Finch, Jordan Le Moyne 6.02m -0.6
20 Seifu, Matthew Carnegie Mel 6.02m 0.4
22 Middleton, Jack Thiel 6.00m -0.4
23 Davis, Jryi Point Park 5.93m -1.0
24 Fernandez, Eloy Carnegie Mel 5.91m 0.2
25 richardson, joe Alfred State 5.90m -1.1
26 Wagner, Jonathan Grove City 5.86m +0.0
27 Gurgiolo, Marcus Westminster 5.85m 0.2
28 Franklin, Tyshaun Thiel 5.83m 0.1
29 Holt, Cresner Le Moyne 5.79m 1.5
30 Chang, Patrick Carnegie Mel 5.76m +0.0
31 Gao, Shanks Psu-Behrend 5.71m -1.1
32 Malecky, Mark Psu-Behrend 5.70m 0.4
33 Hines, Adam Geneva 5.68m 0.7
34 Strickland, Parris Roberts Wesl J5.68m -2.2
35 Kennedy, Alex Geneva J5.68m 1.4
36 Speer, Tanner Daemen 5.66m -0.9
37 Rerkpattanapipat, Carnegie Mel 5.64m +0.0
38 Becker, Dan Houghton 5.61m +0.0
38 Thuppul, Aathreya Carnegie Mel 5.61m -1.2
38 Morris, Michael Point Park 5.61m +0.0
41 Caroff, Chris Westminster 5.59m 0.2
42 Haesler, Marcus Psu-Behrend J5.59m -0.9
43 Civilette, Matthew Le Moyne 5.57m +0.0
44 Biggs, Eric Point Park 5.56m -0.9
45 Baker, Justin Pitt.-Johnst 5.52m -0.9
46 Burns, Joshua Psu-Behrend 5.47m -0.8
47 Maurer, Lucas Waynesburg 5.42m -0.6
48 Teboe, Brandon Alfred State 5.33m 0.5
49 Trott, Billy Westminster 5.30m +0.0
50 Hardy, Jaevon Westminster 5.29m 0.1
51 Nelson, Dwight Washington a 5.24m 1.3
52 Sipe, Kyle Unattached 5.22m +0.0
52 Sommers, Jaime Thiel 5.22m 0.4
54 Jew, Tyler John Carroll 5.20m -1.2
55 Dauphin, Tanguy Carnegie Mel 5.18m +0.0
56 Laird, Zach Daemen 5.07m 0.1
57 Tarr, Colby Psu-Behrend 5.06m +0.0
58 Richey, Tyler Point Park 4.77m 1.5
58 Rider, Chris Point Park 4.77m 1.1
60 Wilson, Christian Waynesburg 4.68m 0.8
61 Brooker, Derek Houghton 4.62m -1.5
62 Lowery, Andre Point Park 4.44m 0.1
-- Derse, Mathew Alfred FOUL
-- Babalola, Seun Psu-Behrend FOUL
-- Horstman, Ryan Psu-Behrend FOUL
-- Whitfield, JayShaw Pitt.-Johnst FOUL
-- Owens, Donovan Psu-Behrend FOUL
-- Henry, Nathan Grove City FOUL
-- Worthing, Cameron Westminster FOUL
Event 7 Women Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Clayton, Kia Pitt.-Johnst 10.99m 0.9 10
2 Brown, Sadira Edinboro 10.90m 0.4 8
3 Kassab, Paige Slippery Roc 10.68m -1.0 6
4 Taylor, Samantha Slippery Roc 10.66m -1.9 5
5 Leamer, Sara Cuyahoga CC 10.62m 0.8 4
6 West, Ashley Slippery Roc 10.57m +0.0 3
7 Melendez, Tonni Pitt.-Johnst 10.52m 0.1 2
8 Black, Sydney Edinboro 10.48m +0.0 1
9 Staten, Aliyah Slippery Roc 10.20m 1.1
10 Lippincott, Katie Pitt.-Johnst J10.20m -1.0
11 Cool, Kayla Ursuline (Oh 10.14m 0.1
12 Hair, Autumn Carnegie Mel 10.13m -1.3
13 Enarusai, Erica Pitt.-Johnst 10.10m +0.0
14 Farber, Sommer Carnegie Mel 9.97m -1.0
15 Watson, Rachel Grove City 9.93m -2.0
16 Yenchik, Haley Psu-Behrend 9.92m -1.1
17 Fiegel, Ashtin Edinboro 9.79m +0.0
18 Dovi, Katharine Roberts Wesl 9.63m -1.5
19 Loose, Kailee Geneva 9.59m -2.7
20 Brooks, Caitlin Waynesburg 9.58m -1.6
21 Leighty, Darian Point Park 9.44m -1.6
22 Mahon, Hannah Carnegie Mel J9.44m +0.0
23 Peaco, Morgan Geneva 9.39m -1.9
24 Ireland, Keilah Westminster 9.38m -1.2
25 Leri, Faith Psu-Behrend 9.34m -1.7
26 Swanson, Emily Carnegie Mel 9.26m -1.1
27 Bence, Caitlyn Slippery Roc 9.07m 0.7
28 Pirro, Val Le Moyne 9.06m -1.7
29 Akin, Carrie Daemen 9.03m -0.6
30 Arellano, Tania Roberts Wesl 9.00m -2.4
31 Davis, Dayanna Cuyahoga CC 8.91m -0.9
-- Rosso, Sarah Ursuline (Oh FOUL
Event 8 Men Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Rouse, Richard Unattached 14.41m +0.0 10
2 Leeper, Adam Slippery Roc 14.27m -0.1 8
3 Berry, Shaun Point Park 13.98m +0.0 6
4 Davis, Jryi Point Park 13.82m +0.0 5
5 Whitfield, JayShaw Pitt.-Johnst 13.37m +0.0 4
6 Horstman, Ryan Psu-Behrend 13.00m 0.5 3
7 Carswell, Paul Westminster 12.97m +0.0 2
8 Civilette, Matthew Le Moyne 12.80m +0.0 1
9 richardson, joe Alfred State 12.71m 1.3
10 Romanchak, Jesse Slippery Roc 12.68m +0.0
11 Finley, Mathew Alfred 12.64m +0.0
12 Geist, Jared Slippery Roc 12.50m +0.0
13 Brannen, Andrew Westminster 12.40m 1.2
14 Fernandez, Eloy Carnegie Mel 12.39m +0.0
15 Gardner, Kevin Psu-Behrend 12.32m +0.0
16 Henry, Nathan Grove City 12.29m +0.0
17 Chang, Patrick Carnegie Mel 12.23m +0.0
18 Speer, Tanner Daemen 12.12m -0.4
19 Mapes, Zachary Alfred 12.05m +0.0
20 Bullock, Malik Houghton 12.02m +0.0
21 Lowery, Andre Point Park 11.98m 1.2
22 Steele, James Waynesburg 11.96m 0.9
23 Snedden, Doltyn Westminster 11.89m -0.6
24 Middleton, Jack Thiel 11.88m +0.0
25 Farber, Reed Carnegie Mel 11.72m 1.2
26 Caroff, Chris Westminster 11.51m +0.0
27 Gurgiolo, Marcus Westminster 11.37m -0.5
28 Craig, Colin Geneva 10.95m 0.6
29 Trott, Billy Westminster 10.89m +0.0
30 Martone, Phil Psu-Behrend 10.88m 0.3
31 Jew, Tyler John Carroll 10.75m -0.8
32 Derse, Mathew Alfred 10.61m 0.3
33 Wagner, Jonathan Grove City 10.58m 0.5
34 Garbini, Alex Point Park 10.18m +0.0
35 Richey, Tyler Point Park 9.84m -1.8
-- Joseph, Clay Geneva FOUL
-- McVay, Dom Geneva FOUL
-- Rider, Chris Point Park FOUL
-- Rerkpattanapipat, Carnegie Mel FOUL
-- Taylor, Peter Geneva FOUL
-- Franklin, Tyshaun Thiel FOUL
-- Garcia, Jesse Geneva FOUL
Event 9 Women Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schultz, Gabby Edinboro 41.84m 10
2 Daley, kiana Point Park 39.19m 8
3 Murray, Summer Clarion 36.84m 6
4 Haiss, Margi Grove City 36.68m 5
5 Ketler, Taylor Thiel 34.42m 4
6 Frengel, Anna Slippery Roc 34.06m 3
7 Brest, Katie Clarion 33.90m 2
8 Yale, Kelci Slippery Roc 33.21m 1
9 Tuck, Rachael Geneva 32.59m
10 Widina, Morgan Westminster 32.24m
11 Lippincott, Katie Pitt.-Johnst 31.94m
12 Parsons, Neely Edinboro 31.56m
13 Gluvna, Abby Clarion 31.50m
14 Steuer, Kari Clarion 31.14m
15 Foy, Sarah Geneva 30.94m
16 Hyde, Brynn Alfred 30.82m
17 Mossgrove, Rachel Grove City 30.76m
18 Chuc, Kiersten Carnegie Mel 30.65m
19 Huwe, Rose Waynesburg 30.56m
20 McMahon, Caroline Slippery Roc 30.35m
21 Mosi, Krista Clarion 30.00m
22 Deal, Kylee Clarion 29.74m
23 Harvey, Emma Slippery Roc J29.74m
24 Beatty, Brooke Grove City 29.49m
25 Weiss, Sophia Alfred 28.88m
26 Sadlon, Rachel Cuyahoga CC 28.71m
27 Roberts, Ellory Daemen 28.43m
28 Taylor, Madeline Geneva 28.25m
29 Nwankwo, Oluchi Carnegie Mel 27.89m
30 Sprando, Vanessa Point Park 27.34m
31 Underwood, Jade Roberts Wesl 27.24m
32 Chambers, Emily Washington a 27.03m
33 Bair, Carly Carnegie Mel 26.59m
34 Mowrey, Mary Ursuline (Oh 26.36m
35 Sero, Leah Point Park 26.30m
36 Wilterdink, Hope Westminster 25.65m
37 Koser, Ashley Thiel 25.37m
38 McMichael, Hannah Westminster 24.86m
39 Thomas, Emma Grove City 24.55m
40 Kephart, Annilese Point Park 23.67m
41 Hitchcock, Courtne Roberts Wesl 23.52m
42 Bell, Melissa Houghton 22.77m
43 McGann, Erin Grove City 22.50m
44 Komonczi, Nicole Geneva 22.38m
45 Wayne, Janiyah Psu-Behrend 22.14m
46 Lazor, Alex Clarion 21.65m
47 Sterly, Isabelle Le Moyne 20.91m
48 Steen, Megan Alfred 20.79m
49 Rush, Toshia Bethany (W.V 20.59m
50 Orzechowski, Rache Westminster 19.84m
51 Schamp, Christina Bethany (W.V 19.38m
52 Karam, Kristen Finger Lakes 17.93m
53 Reid, Keirsten Finger Lakes 15.89m
54 Kruazewski, Alaina Psu-Behrend 14.65m
-- McDonald, Margaret Houghton FOUL
-- Porter, Mariah Cuyahoga CC FOUL
Event 10 Men Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 yohman, paul Unattached 45.55m 10
2 Fiorentino, Nick Westminster 45.01m 8
3 Ollio, JJ Slippery Roc 44.25m 6
4 Obenrader, Mitchel Psu-Behrend 42.18m 5
5 Nunez, Jeffery Alfred 41.78m 4
6 Webb, Jarrod Washington a 41.67m 3
7 Barringer, Isaac Geneva 41.03m 2
8 Stamm, Brendon Slippery Roc 40.23m 1
9 DeStefano, Anielli Waynesburg 40.12m
10 Presthus, Anders Alfred 39.61m
11 Slattery, David Le Moyne 38.77m
12 Dunn, Matt Bethany (W.V 38.75m
13 Trzcinski, David Carnegie Mel 38.65m
14 Hager, Jonathan Waynesburg 38.31m
15 Schofel, Jacob Carnegie Mel 38.24m
16 Lowe, Connor Grove City 37.65m
17 Johnson, Lance Bethany (W.V 37.16m
18 Sokira, Evan Thiel 37.09m
19 Feldner, Blake Waynesburg 36.95m
20 Lehman, Brian Pitt.-Johnst 36.23m
21 Gamble, Blake Westminster 35.87m
22 Jurius, Hayden Roberts Wesl 35.81m
23 Sladick, Kenneth Carnegie Mel 35.39m
24 Reed, Quinton Grove City 34.88m
25 Armstrong, C.J. Westminster 34.70m
26 Newcomb, Mike Finger Lakes 34.39m
27 VanTine, Ryan Thiel J34.39m
28 Bishop, Ian Alfred 33.93m
29 Lalli, Nathan Washington a 33.72m
30 Spinder, David Grove City 32.92m
31 Jurius, Mitchell Roberts Wesl 32.83m
32 Hall, Elijah Westminster 32.35m
33 Nittinger, Alec Slippery Roc 32.12m
34 Johns, Zach Westminster 32.03m
35 Oberg, Austin Waynesburg 31.86m
36 Hansen, Aaron Thiel 31.74m
37 Bevacqua, Eric Psu-Behrend 30.72m
38 Wright, Josh Point Park 30.55m
39 Hazel, Brian Psu-Behrend 29.27m
40 Hunkins, Jordan Bethany (W.V 29.12m
41 Rupolo, Anthony Alfred State 28.49m
42 Hart, Justin Bethany (W.V 28.32m
43 Strobele, Andrew Daemen 26.47m
44 Cooper, Mychal Bethany (W.V 25.04m
45 Sipe, Kyle Unattached 23.77m
46 Teboe, Brandon Alfred State 23.60m
47 Livada, Shain Geneva 23.58m
48 Tullier, Brian Franciscan ( 20.77m
49 Dygert, Jonathan Daemen 16.24m
50 adams, andrew Alfred State 14.98m
-- Coburn, Timothy Alfred State FOUL
-- Trammel, Colton Geneva FOUL
Event 11 Women Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Taylor, Samantha Slippery Roc 44.22m 10
2 Hinkle, Jesse Chatham 37.08m 8
3 Gluvna, Abby Clarion 35.93m 6
4 Frazier, Patience Bethany (W.V 34.28m 5
5 Rupert, Rebekah Geneva 33.47m 4
6 McGann, Erin Grove City 31.77m 3
7 Keane, Kaelyn Slippery Roc 31.69m 2
8 Thompson, Jaime Westminster 31.15m 1
9 Cool, Kayla Ursuline (Oh 30.34m
10 Barriero, Alexa Carnegie Mel 29.97m
11 Haiss, Margi Grove City 29.34m
12 Bonifay, Kelsey Clarion 29.05m
13 Kumher, Oliva Geneva 28.98m
14 McMahon, Caroline Slippery Roc 28.68m
15 Mosi, Krista Clarion 28.67m
15 Holt, Aaliyah Roberts Wesl 28.67m
17 Chambers, Emily Washington a 28.60m
18 Emigh, Lindsay Clarion 27.75m
19 Logue, Erin Grove City 27.68m
20 Wilterdink, Hope Westminster 27.38m
21 Mahon, Hannah Carnegie Mel 25.72m
22 Rush, Toshia Bethany (W.V 24.83m
23 Faust, Brittany Waynesburg 23.79m
24 Williams, Danielle Psu-Behrend 23.67m
25 Davis, Dayanna Cuyahoga CC 23.29m
26 Gomula, Danielle Thiel 23.25m
27 Button, Kristina Roberts Wesl 23.15m
28 Kephart, Annilese Point Park 22.72m
29 Deal, Kylee Clarion 22.33m
30 Sprando, Vanessa Point Park 20.89m
31 Swanson, Emily Carnegie Mel 19.00m
32 Young, Allie Clarion 18.62m
33 Karam, Kristen Finger Lakes 18.60m
34 Smith, Kasey Roberts Wesl 18.58m
35 Exner, Ashley Roberts Wesl 18.32m
36 Hitchcock, Courtne Roberts Wesl 17.92m
37 Nicastro, Katherin Roberts Wesl 17.57m
38 Bell, Melissa Houghton 17.40m
39 Sheehan, Alexandra Le Moyne 17.16m
40 Roberts, Ellory Daemen 14.36m
41 Reid, Keirsten Finger Lakes 13.06m
-- Gricar, Alexis Ursuline (Oh ND
-- Kruazewski, Alaina Psu-Behrend FOUL
-- McDonald, Margaret Houghton FOUL
Event 12 Men Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Obenrader, Mitchel Psu-Behrend 60.70m 10
2 Smith, Cameron Carnegie Mel 53.63m 8
3 Reed, Quinton Grove City 53.25m 6
4 Locker, Sean Unattached 51.00m 5
5 Shaw, Malcolm Roberts Wesl 50.03m 4
6 Knox, John Pitt.-Johnst 49.94m 3
7 Pomarico, Greg Alfred 49.82m 2
8 Armstrong, C.J. Westminster 49.12m 1
9 Bevacqua, Eric Psu-Behrend 49.04m
10 Galloway, Jerrod Slippery Roc 47.89m
11 Knight, Max Slippery Roc 47.49m
12 Abbs, James Thiel 46.42m
13 Muto, Zak Pitt.-Johnst 46.03m
14 Ungerman, Max Westminster 44.52m
15 Tarr, Colby Psu-Behrend 44.04m
16 Lehman, Brian Pitt.-Johnst 43.97m
17 Schofel, Jacob Carnegie Mel 42.76m
18 Hernandez, Elliot Le Moyne 42.32m
19 Jurius, Mitchell Roberts Wesl 41.84m
20 Oberg, Austin Waynesburg 41.71m
21 Clanagan, Kamau Thiel 41.63m
22 Geyer, Peter Carnegie Mel 41.34m
23 Hall, Elijah Westminster 41.27m
24 Allwood, Andrew Alfred 41.22m
25 Laird, Zach Daemen 40.54m
26 Taylor, Peter Geneva 40.50m
27 Ocot, Nate Grove City 40.45m
28 Przybocki, Matt Edinboro 40.42m
29 Dunn, Matt Bethany (W.V 39.40m
30 Cooper, Mychal Bethany (W.V 38.93m
31 Martin, Mike Waynesburg 37.78m
32 Wright, Josh Point Park 37.75m
33 Mills, Issac Grove City 37.49m
34 Zigler, Nathan Slippery Roc 36.57m
35 Teboe, Brandon Alfred State 35.84m
36 Jurius, Hayden Roberts Wesl 35.34m
37 McBride, Brett Grove City 35.16m
38 Dygert, Jonathan Daemen 34.79m
39 Winship, Kyle Geneva 32.99m
40 Newcomb, Mike Finger Lakes 31.44m
41 Rupolo, Anthony Alfred State 30.09m
42 Strickland, Parris Roberts Wesl 24.60m
43 Strobele, Andrew Daemen 21.78m
44 Morrison, Adam Finger Lakes 20.42m
Event 13 Women Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schultz, Gabby Edinboro 13.34m 10
2 Frengel, Anna Slippery Roc 12.91m 8
3 Steuer, Kari Clarion 12.56m 6
4 Yale, Kelci Slippery Roc 11.79m 5
5 Brest, Katie Clarion 11.72m 4
6 Mowrey, Mary Ursuline (Oh 11.52m 3
7 Foy, Sarah Geneva 11.33m 2
8 Widina, Morgan Westminster 10.78m 1
9 Frazier, Patience Bethany (W.V 10.77m
10 Beatty, Brooke Grove City 10.60m
11 Daley, kiana Point Park 10.46m
12 Harvey, Emma Slippery Roc 10.24m
13 Sprando, Vanessa Point Park 10.21m
14 Sadlon, Rachel Cuyahoga CC 10.16m
15 Sterly, Isabelle Le Moyne 10.10m
16 Murray, Summer Clarion 10.02m
17 McGann, Erin Grove City 9.96m
18 Wilterdink, Hope Westminster 9.95m
19 Haiss, Margi Grove City 9.92m
20 Sero, Leah Point Park 9.91m
21 Nwankwo, Oluchi Carnegie Mel 9.75m
22 Hyde, Brynn Alfred 9.44m
23 Martin, Erika Chatham 9.34m
24 Thomas, Emma Grove City 9.28m
25 Komonczi, Nicole Geneva 9.22m
26 Porter, Mariah Cuyahoga CC 9.14m
27 Weiss, Sophia Alfred 9.08m
28 Mossgrove, Rachel Grove City 9.05m
29 Taylor, Madeline Geneva 8.87m
30 Huwe, Rose Waynesburg 8.83m
31 Egan, Mary Ursuline (Oh 8.76m
32 Chambers, Emily Washington a 8.67m
33 Koser, Ashley Thiel 8.66m
34 McMichael, Hannah Westminster 8.63m
35 Roberts, Ellory Daemen 8.50m
36 Bair, Carly Carnegie Mel 8.41m
37 Exner, Ashley Roberts Wesl 8.36m
37 Orzechowski, Rache Westminster 8.36m
39 Huebner, Shelby Chatham 8.11m
40 Lazor, Alex Clarion 8.08m
41 Chuc, Kiersten Carnegie Mel 7.99m
41 Faust, Brittany Waynesburg 7.99m
43 Underwood, Jade Roberts Wesl 7.68m
44 Schamp, Christina Bethany (W.V 7.63m
44 Bell, Melissa Houghton 7.63m
46 Karam, Kristen Finger Lakes 6.65m
47 Hoodmaker, Nora Le Moyne 6.62m
48 Kruazewski, Alaina Psu-Behrend 6.51m
49 Williams, Danielle Psu-Behrend 6.46m
50 Cronin, Mary Houghton 6.28m
51 Reid, Keirsten Finger Lakes 6.01m
52 Diaz, Samantha Alfred 5.81m
-- Berry, Jeanne Holy Family ND
-- Jeffrey, Shanisha Holy Family ND
-- Busche, Danielle Franciscan ( ND
-- Johnson, Emily Daemen ND
-- Kline, Meredith Pitt.-Johnst ND
-- Whritenour, Franki Geneva ND
-- McDonald, Margaret Houghton ND
-- Hanwell, Emily Pitt.-Johnst ND
Event 14 Men Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Obenrader, Mitchel Psu-Behrend 16.25m 10
2 Ollio, JJ Slippery Roc 15.53m 8
3 Bishop, Ian Alfred 14.78m 6
4 Webb, Jarrod Washington a 14.00m 5
5 Fiorentino, Nick Westminster 13.90m 4
6 Vantine, Brandon Waynesburg 13.86m 3
7 Trzcinski, David Carnegie Mel 13.50m 2
8 Cubberly, Matt John Carroll 12.98m 1
9 Nittinger, Alec Slippery Roc 12.86m
10 VanTine, Ryan Thiel 12.83m
11 Reed, Quinton Grove City 12.77m
12 Trammel, Colton Geneva 12.66m
13 Kaufman, Bryn Westminster 12.64m
14 Gray, Walker Edinboro 12.62m
15 Stamm, Brendon Slippery Roc 12.31m
16 Lowe, Connor Grove City 12.19m
17 Oberg, Austin Waynesburg J12.19m
18 Presthus, Anders Alfred 12.18m
19 Hunkins, Jordan Bethany (W.V 12.09m
20 Barringer, Isaac Geneva 11.97m
21 Hager, Jonathan Waynesburg 11.96m
22 Spinder, David Grove City 11.80m
23 Hart, Justin Bethany (W.V J11.80m
24 Schofel, Jacob Carnegie Mel 11.72m
25 Armstrong, C.J. Westminster 11.63m
26 Reitz, Nicholas Alfred 11.56m
27 Coburn, Timothy Alfred State 11.47m
28 Tullier, Brian Franciscan ( 11.45m
29 Johnson, Lance Bethany (W.V 11.33m
30 Feldner, Blake Waynesburg 11.22m
31 Bevacqua, Eric Psu-Behrend 10.93m
32 Hazel, Brian Psu-Behrend 10.50m
33 Jurius, Mitchell Roberts Wesl 10.25m
34 Newcomb, Mike Finger Lakes 9.95m
35 Lalli, Nathan Washington a 9.80m
36 Hansen, Aaron Thiel 9.25m
37 Livada, Shain Geneva 8.88m
38 Strobele, Andrew Daemen 8.52m
-- Galloway, Jerrod Slippery Roc FOUL
-- Sladick, Kenneth Carnegie Mel FOUL
-- yohman, paul Unattached X14.52m
Event 17 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Warshel, Kelci Pitt.-Johnst 14.64 -0.3 1 10
2 Berg, Morgan Thiel 14.78 -0.3 1 8
3 Perry, Janelle Ursuline (Oh 14.90 -0.3 1 6
4 Norris, Hilari Edinboro 15.26 -0.3 1 5
5 Bartoletta, Nicole Geneva 15.70 -0.3 1 4
6 Fink, Nicole Houghton 15.79 1.6 3 3
7 Novotny, Brooke Westminster 15.99 0.4 2 2
8 Toensing, Marisa Westminster 16.19 0.4 2 1
9 Leamer, Sara Cuyahoga CC 16.39 0.4 2
10 McAllister, Jahnia Point Park 16.46 -0.3 1
11 Farber, Sommer Carnegie Mel 16.69 0.4 2
12 Calderon, Brianna Roberts Wesl 16.81 0.4 2
13 Pell, Rachel Psu-Behrend 16.85 0.4 2
14 Fortner, Rebecca Carnegie Mel 16.94 1.6 3
15 Walker, Corrin Chatham 17.05 1.6 3
16 Creese, Samantha Westminster 17.36 0.2 4
17 Davis, Dayanna Cuyahoga CC 17.47 1.6 3
18 Keane, Kaelyn Slippery Roc 17.52 0.2 4
19 Runkle, Adeline Unat-Finger 17.58 0.2 4
20 Prinkey, Breanne Waynesburg 17.59 1.6 3 17.581
21 Carro, Samantha Daemen 17.59 -0.3 1 17.582
22 Hinson, Julia Westminster 18.14 0.2 4
23 Akin, Carrie Daemen 18.54 0.2 4
24 Piger, Kati Psu-Behrend 18.63 0.2 4
25 Yuan, Chenxi Carnegie Mel 18.76 0.2 4
26 Hawke, Trista Finger Lakes 18.86 1.6 3
27 Ford, Kaitlin Daemen 19.21 0.2 4
28 Brown, Amber Point Park 20.32 0.4 2
Event 18 Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Bostick, Noah Slippery Roc 15.30 -0.9 1 10
2 Betz, Nick Grove City 15.55 -0.9 1 8
3 Grafton, Matthew Psu-Behrend 15.65 -0.9 1 6
4 Paxson, Dalton Geneva 15.68 -0.9 1 5
5 Sifontes-Lavine, T Westminster 15.73 1.8 2 4
6 Tarr, Colby Psu-Behrend 16.10 -0.2 3 3
7 Burns, Joshua Psu-Behrend 16.12 1.8 2 2
8 Parker, Alex Geneva 16.15 -0.9 1 1
9 Kaylor, Jake Westminster 16.32 1.8 2
10 Harris, Malcolm Point Park 16.35 -0.9 1
11 Spicer, Seth Alfred 16.44 -0.9 1
12 Przybocki, Matt Edinboro 16.50 -0.9 1
13 Sheh, Matthew Carnegie Mel 16.54 -0.2 3
14 Savino, Michael Geneva 16.62 -0.2 3
15 Viccaro, George Carnegie Mel 16.67 1.5 4
16 Maxwell, Ed Bethany (W.V 16.87 -0.2 3
17 Ward, Brandon Grove City 16.89 1.8 2 16.883
18 Mossgrove, Dane Grove City 16.89 -0.2 3 16.884
19 Haesler, Marcus Psu-Behrend 17.02 -0.2 3
20 Shinkle, Matthew Waynesburg 17.05 -0.2 3
21 Snedden, Doltyn Westminster 17.06 1.8 2
22 Kenney, Matthew Waynesburg 17.08 -0.2 3
23 Sommers, Jaime Thiel 17.51 1.5 4
24 Garbini, Alex Point Park 17.67 1.5 4
25 Brannen, Andrew Westminster 17.75 1.5 4
26 Pulver, Mike Finger Lakes 17.92 1.5 4
27 Sandoval, Jonathan Waynesburg 18.52 1.5 4
28 Bender, Nathan Alfred 18.57 1.5 4
Event 19 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Hayward, Chelsea Roberts Wesl 24.93 -1.5 1 10
2 Amstad, Kathleen Roberts Wesl 25.27 -1.5 1 8
3 Allen, Paige Psu-Behrend 25.46 -1.5 1 6
4 Mgbodille, Adaobi Ursuline (Oh 25.93 -1.0 2 5
5 Ware, Terionna Edinboro 26.08 -1.5 1 4
6 Dearmas, Andresja Unattached 26.09 -1.5 1 3
7 Warshel, Kelci Pitt.-Johnst 26.34 -1.5 1 2 26.336
8 Bhanja, Debarati Carnegie Mel 26.34 -1.0 2 1 26.340
9 Button, Kristina Roberts Wesl 26.37 -0.2 3 26.370
10 Budd, Danielle Roberts Wesl 26.42 -0.2 3
11 Smith, Nickelle Unattached 26.50 -1.0 2
12 Young, Courtney Clarion 26.55 -0.2 3
13 Jackson-McBride, M Bethany (W.V 26.65 -1.0 2
14 Kelosky, Jessica Geneva 26.74 -1.5 1
15 Davis, Ebony Point Park 26.80 -0.2 3
16 Olugbakinro, Oluke Point Park 26.84 -1.0 2
17 Covine, Jessa Thiel 26.96 -1.3 4
18 Banks, Aarionna Cuyahoga CC 26.98 -1.3 4
19 Dutrieuille, Aneia Point Park 27.04 -1.3 4 27.037
20 Cycon, Tiffany Daemen 27.04 -1.0 2 27.038
21 Williams-Wiles, La Washington a 27.11 -0.2 3
22 Yakopin, Caitlin Westminster 27.25 -0.2 3
23 Norris, Hilari Edinboro 27.35 -1.0 2
24 Grinkley, Heather Bethany (W.V 27.58 -1.3 4
25 Blain, Allison Grove City 27.64 -0.9 7
26 Carlsson, Ashlyn Psu-Behrend 28.00 -1.1 6
27 Kulka, Casey Psu-Behrend 28.07 -0.9 7
28 Bresnahan, Angel Alfred State 28.22 -0.4 8
29 LaFrance, Hailey Ursuline (Oh 28.24 -1.3 4
30 Cannister, Kasey Houghton 28.28 -1.1 6
31 Wayne, Janiyah Psu-Behrend 28.32 NWI 5
32 Andrews, Kayla Alfred 28.39 -0.4 8
33 Hruvosky, Andi Westminster 28.42 NWI 9
34 Williamson, Sarah Grove City 28.43 -0.9 7
35 Brown, Amber Point Park 28.55 -1.5 1
36 Walker, Corrin Chatham 28.56 NWI 9
37 Hopson, Charice Cuyahoga CC 28.70 NWI 5 28.692
38 Brooks, Caitlin Waynesburg 28.70 -0.2 12 28.697
39 McAllister, Jahnia Point Park 28.75 -1.0 2
40 White, Tabitha Grove City 28.82 -1.1 6
41 Vargas, Yashira Waynesburg 28.85 NWI 9
42 Wizorek, Melanie Grove City 28.97 -0.9 7
43 Dovi, Katharine Roberts Wesl 29.02 -0.9 7
44 Vilarinho, Melinda Roberts Wesl 29.03 NWI 9
45 Johnson, Kelsey Clarion 29.04 -1.1 6
46 Guiser, Cassidy Waynesburg 29.05 -1.1 10
47 Hawke, Trista Finger Lakes 29.08 -0.4 8
48 Roberts, Diona Ursuline (Oh 29.26 -0.9 7
49 May, Leah Daemen 29.32 -1.1 6
50 Krall, Anne Marie Franciscan ( 29.88 -1.1 10
51 Newton, Jordan Finger Lakes 29.97 NWI 9
52 Hegedus, Annie Slippery Roc 30.35 NWI 9
53 Kelley, Olivia Waynesburg 30.51 -0.2 12
54 Miller, Kimmy Chatham 31.11 -1.1 10
55 Brown, Lydia Houghton 31.31 -1.1 10
56 Smith, Laura Grove City 32.70 -1.5 11
57 Limmina, Kelly Franciscan ( 32.93 -1.5 11
58 Donath, Karyn Geneva 33.21 -1.5 11
59 Frost, K.J. Chatham 33.63 -1.5 11
60 Kelly, Michelle Cuyahoga CC 36.59 -1.5 11
61 Karam, Kristen Finger Lakes 41.20 -1.5 11
Event 20 Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Hardy, Jaevon Westminster 21.63 +0.0 1 10
2 Barlow, Aaron Unattached 22.10 1.0 2 8
3 Butler, Andre Bethany (W.V 22.11 +0.0 1 6
4 Mellinger, Jacob Geneva 22.22 +0.0 1 5
5 Bentley, Jametrius Westminster 22.30 1.0 2 4
6 Jones, Christopher Thiel 22.34 +0.0 1 3
7 Minger, Kyle Bethany (W.V 22.37 +0.0 1 2
8 Donovan, David Roberts Wesl 22.47 +0.0 1 1
9 Karlhiem, Mathew Pitt.-Johnst 22.50 1.0 2
10 McGinnis, Aaron Roberts Wesl 22.57 1.1 3
11 Strickland, Parris Roberts Wesl 22.60 1.1 3 22.595
12 Dindak, Jake Westminster 22.60 1.0 2 22.600
13 Unrath, Cameron Geneva 22.63 +0.0 1
14 Young, Khallid Bethany (W.V 22.65 -0.2 4
15 Buchalter, Ryan Grove City 22.69 -0.2 4
16 Meyer, Jonah Grove City 22.71 0.5 6 22.708
17 Nelson, Anthony Edinboro 22.71 1.0 2 22.709
18 Harris, Malcolm Point Park 22.79 0.5 5
19 Jean-Baptiste, Ann St. Vincent 22.87 1.0 7
20 Coleman, Gideon Westminster 22.89 1.1 3 22.887
21 Gardner, Kevin Psu-Behrend 22.89 0.5 6 22.890
22 Chen, Jeffrey Carnegie Mel 22.95 0.5 5
23 Minjock, Mark Waynesburg 22.98 0.5 6
24 Jemmison, Niko Daemen 23.07 1.1 3
25 Tostanoski, Alexan Alfred 23.11 -0.2 4
26 Moore, Umar Bethany (W.V 23.12 -0.2 4
27 Meier, Caden Washington a 23.24 0.5 5
28 Patten, Luke Psu-Behrend 23.27 0.5 5
29 Nedzenski, Matt Pitt.-Johnst 23.33 +0.0 1
30 Biggs, Eric Point Park 23.36 0.5 6
31 Finch, Jordan Le Moyne 23.41 1.1 3
32 Fabian, Carlo Franciscan ( 23.64 0.8 8
33 Holt, Cresner Le Moyne 23.65 -0.2 4
34 Keriotis, Anthony Washington a 23.67 1.0 7
35 Hines, Adam Geneva 23.72 0.2 9
36 Reina, Anthony Point Park 23.82 0.8 8
37 Marzka, Jacob Psu-Behrend 23.85 0.8 8
38 Hoffner, Joey St. Vincent 23.86 0.2 9
39 Cross, Michael Psu-Behrend 23.91 0.8 8
40 Fernandez, Eloy Carnegie Mel 23.95 1.0 7
41 Graf, Greg Psu-Behrend 24.03 0.5 5
42 Zembower, Jacob Pitt.-Johnst 24.11 0.8 8
43 Blonder, Zachary Carnegie Mel 24.18 0.8 8
44 Bliss, Aaron Grove City 24.20 1.2 10
45 Greenaway, Andrew Daemen 24.21 1.0 7
46 Wagner, Sheldon Waynesburg 24.26 1.2 10
47 Barlette, Nick Edinboro 24.38 -0.2 4
48 Kirchmann, Aleksan Carnegie Mel 24.50 0.5 6
49 O'Connor, Kevin Le Moyne 24.51 0.2 9
50 Davis, Revon Point Park 24.67 0.8 8
51 Welsh, Jeremy Waynesburg 24.72 1.2 10
52 Dignazio, Alex St. Vincent 24.73 1.2 10
53 McCarty, Cody Houghton 24.86 1.6 11
54 Steimling, Allen Grove City 24.92 1.0 7
55 Hager, Patrick Waynesburg 25.10 1.2 10
56 Mack, Donovan Washington a 25.32 0.2 9
57 Barsky, Alex Alfred 25.39 1.6 11
58 Kingan, Andrew Waynesburg 25.75 1.2 10
59 Prosser, Shyhiem Medaille 26.46 1.6 11
60 Smith-LaBombard, P Finger Lakes 27.75 1.6 11
61 Kabungo, Chilombo St. Vincent 28.64 1.6 11
Event 21 Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Allen, Paige Psu-Behrend 57.29 1 10
2 Cook, Sarah Carnegie Mel 58.03 1 8
3 Mgbodille, Adaobi Ursuline (Oh 58.48 1 6
4 Button, Kristina Roberts Wesl 58.74 1 5
5 Fleming, Rachel Pitt.-Johnst 59.22 1 4
6 Blain, Allison Grove City 59.80 2 3
7 Jackson-McBride, M Bethany (W.V 59.86 1 2
8 Banks, Aarionna Cuyahoga CC 1:00.47 2 1
9 Gardner, Eve Edinboro 1:00.99 2
10 Hoover, McKayla Clarion 1:01.55 2
11 Nivens, Bethia Le Moyne 1:01.74 1
12 Olugbakinro, Oluke Point Park 1:01.91 2
13 Dutrieuille, Aneia Point Park 1:02.23 2
14 Wizorek, Melanie Grove City 1:03.00 3
15 Hubregsen, Meg Le Moyne 1:03.04 3
16 Klien, Sarah Geneva 1:03.10 4
17 McDonough, Sydney Daemen 1:03.16 3
18 Thewes, Hayley Westminster 1:03.19 3
19 Nuzzo, Alicia Westminster 1:03.54 4
20 Guiser, Cassidy Waynesburg 1:03.72 4
21 Roberson, Rachel Daemen 1:03.87 4
22 Steich, Bri Bethany (W.V 1:04.05 3
23 Hruvosky, Andi Westminster 1:04.06 5
24 Wayne, Janiyah Psu-Behrend 1:04.12 3
25 Vargas, Yashira Waynesburg 1:04.13 4
26 Brumbaugh, Rikki Clarion 1:04.65 3
27 Hopson, Charice Cuyahoga CC 1:04.87 5
28 Vilarinho, Melinda Roberts Wesl 1:05.57 4
29 Krall, Anne Marie Franciscan ( 1:05.74 5
30 Newton, Jordan Finger Lakes 1:07.12 4
31 Anderson, Amanda Roberts Wesl 1:07.36 5
32 Burns, Shelva Bethany (W.V 1:08.36 5
33 Kelley, Olivia Waynesburg 1:08.74 5
34 Roberts, Diona Ursuline (Oh 1:09.06 5
35 Miller, Kimmy Chatham 1:10.71 6
36 Smith, Laura Grove City 1:11.23 6
37 Ward, Shavon Cuyahoga CC 1:12.92 6
38 Paulin, Alexandra Le Moyne 1:13.35 6
39 Limmina, Kelly Franciscan ( 1:14.06 6
40 Sheehan, Alexandra Le Moyne 1:16.03 6
41 Diaz, Samantha Alfred 1:18.72 7
42 Hager, Sarah Ursuline (Oh 1:19.78 7
43 Kelly, Michelle Cuyahoga CC 1:20.95 7
44 Karam, Kristen Finger Lakes 1:30.43 6
Event 22 Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Minger, Kyle Bethany (W.V 48.64 1 10
2 Dindak, Jake Westminster 48.69 1 8
3 Mellinger, Jacob Geneva 48.82 1 6
4 Butler, Andre Bethany (W.V 48.83 1 5
5 Buchalter, Ryan Grove City 49.74 1 4
6 Groves, Randy Thiel 50.13 2 3
7 Lohr, Joel Edinboro 50.31 2 2
8 Coleman, Gideon Westminster 50.37 1 1
9 Young, Khallid Bethany (W.V 50.38 3
10 Vaughn, Alexander Point Park 50.73 1
11 Matos, Gregory Alfred 50.93 2
12 Laskett, Jerrett Finger Lakes 51.07 3
13 Meyer, Jonah Grove City 51.27 4
14 Perry, Jonathan Carnegie Mel 51.30 3
15 Nedzenski, Matt Pitt.-Johnst 51.42 2
16 Suchar, Dartagan Pitt.-Johnst 51.47 3
17 Yasko, Anthony Westminster 51.79 3
18 Reina, Anthony Point Park 51.83 4
19 Quayle, Timothy Franciscan ( 51.85 5
20 Lavender, JaQuan Point Park 51.94 2
21 Ross, Devin Psu-Behrend 52.19 3
22 MacMahon, Shane Psu-Behrend 52.32 2
23 Fabian, Carlo Franciscan ( 52.34 6
24 Lee, Erick Slippery Roc 52.41 4
25 Doby, Tory Unattached 52.55 5
26 Hernandez, Elliot Le Moyne 52.58 4
27 Lowery, Andre Point Park 52.63 5
28 Graf, Greg Psu-Behrend 52.82 3
29 Exaert, Stan Unat-Finger 52.85 5
30 Black, Damon St. Vincent 52.99 6
31 Walsh, Patrick St. Vincent 53.00 7 52.991
32 Bliss, Aaron Grove City 53.00 6 52.996
33 O'Connor, Kevin Le Moyne 53.33 5
34 Zeltman, Jacob Grove City 53.55 5
35 Cross, Michael Psu-Behrend 53.62 4
36 Murad, Nate Finger Lakes 53.64 5
37 Cameron-Pressley, Alfred 53.71 4
38 Robinson, Tyrone Point Park 53.94 8
39 Howard, Lane Finger Lakes 53.97 4
40 Williams, Jelani Bethany (W.V 53.99 6
41 Biddle, Steven Geneva 54.56 7
42 Jaguraga, Serref Finger Lakes 54.70 7
43 Pittman, Kyle Pitt.-Johnst 54.85 7
44 Robertson, Nate Alfred State 54.88 6
45 Lin, Jerimiah Grove City 55.08 7
46 Martone, Phil Psu-Behrend 55.21 6
47 Thorman, Adam Finger Lakes 55.29 6
48 Finley, Mathew Alfred 55.38 9
49 Hager, Patrick Waynesburg 55.67 8
50 Kingan, Andrew Waynesburg 56.00 7
51 Davis, Revon Point Park 56.63 8
52 Medvec, Tom Psu-Behrend 56.73 8
53 Davis, Brio Waynesburg 57.27 8
54 Mack, Donovan Washington a 57.58 8
55 Berhe, Bereket Psu-Behrend 59.09 9
56 LaCause, Mike Point Park 59.36 9
57 Smith-LaBombard, P Finger Lakes 1:01.03 9
58 Maddox, Saafir Point Park 1:02.05 9
-- Olive, Joshua Waynesburg DQ 9 Ran out of lane
-- Meier, Caden Washington a DQ 1
Event 23 Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Hayward, Chelsea Roberts Wesl 12.25 -0.9 1 10
2 Amstad, Kathleen Roberts Wesl 12.41 -0.9 1 8
3 Williams-Wiles, La Washington a 12.45 -0.9 1 6
4 Smith, Nickelle Unattached 12.58 -0.9 1 5
5 Shomo, Jessica Clarion 12.65 -0.4 2 4
6 Kelosky, Jessica Geneva 12.71 -0.9 1 3
7 Warshel, Kelci Pitt.-Johnst 12.73 -0.4 2 2
8 Dearmas, Andresja Unattached 12.77 -0.9 1 1
9 Toensing, Marisa Westminster 12.86 -0.4 2
10 Young, Courtney Clarion 12.89 -0.7 3
11 Cycon, Tiffany Daemen 12.95 -0.7 3
12 Davis, Ebony Point Park 12.97 -0.1 4
13 Budd, Danielle Roberts Wesl 13.04 -0.7 3
14 Goolsby, Kiera Bethany (W.V 13.08 -0.1 4
15 James, Jerilyn Carnegie Mel 13.11 -0.4 2
16 Banks, Aarionna Cuyahoga CC 13.12 -0.4 2
17 Holland, Marla Waynesburg 13.13 0.3 5
18 Jefferson, Dominiq Pitt.-Johnst 13.14 -0.4 2
19 Covine, Jessa Thiel 13.15 -0.7 3
20 Yakopin, Caitlin Westminster 13.17 0.3 5
21 Piger, Kati Psu-Behrend 13.19 -0.1 4
22 McAllister, Jahnia Point Park 13.27 -0.9 1
23 Grinkley, Heather Bethany (W.V 13.31 -0.7 3
24 Yenchik, Haley Psu-Behrend 13.40 -0.1 4
25 Hall, Hailey Westminster 13.42 -0.1 4 13.411
26 Bresnahan, Angel Alfred State 13.42 0.3 5 13.413
27 Cress, Nicole Westminster 13.46 0.3 5 13.451
28 Hair, Autumn Carnegie Mel 13.46 -0.7 3 13.457
29 Norris, Hilari Edinboro 13.46 -0.4 2 13.458
30 Novotny, Brooke Westminster 13.47 -0.1 4
31 LaFrance, Hailey Ursuline (Oh 13.49 1.3 6
32 Kulka, Casey Psu-Behrend 13.62 -0.1 4
33 Dovi, Katharine Roberts Wesl 13.63 -1.9 7
34 Carlsson, Ashlyn Psu-Behrend 13.67 1.3 6
35 Brown, Amber Point Park 13.70 -0.4 2
36 May, Leah Daemen 13.79 1.3 6
37 Holt, Aaliyah Roberts Wesl 13.82 -1.9 7
38 Williamson, Sarah Grove City 13.83 -0.7 3
39 Andrews, Kayla Alfred 13.97 -0.2 9
40 Carrington, Alexis Alfred State 14.07 -1.9 7 14.061
41 Walker, Corrin Chatham 14.07 -0.3 8 14.069
42 Guiser, Cassidy Waynesburg 14.10 -0.3 8
43 Hawke, Trista Finger Lakes 14.12 -1.9 7
44 Costa, Maura Psu-Behrend 14.17 -0.3 8
45 Hopson, Charice Cuyahoga CC 14.21 -0.1 4
46 Vargas, Yashira Waynesburg 14.22 -1.9 7
47 Gummo, Cecily Pitt.-Johnst 14.24 -1.9 7
48 Brown, Lydia Houghton 14.59 -0.3 8
49 Ward, Shavon Cuyahoga CC 14.65 0.3 5
50 Krall, Anne Marie Franciscan ( 14.80 -0.3 8
51 Kee, Jordyn Westminster 14.92 -0.3 8
52 Donath, Karyn Geneva 15.75 -0.2 9
53 Frost, K.J. Chatham 15.78 -0.2 9
54 Limmina, Kelly Franciscan ( 16.00 -0.2 9
55 Kelly, Michelle Cuyahoga CC 17.30 -0.3 8
Event 24 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Hardy, Jaevon Westminster 10.82 -1.3 1 10
2 Bentley, Jametrius Westminster 11.08 -1.3 1 8
3 Karlhiem, Mathew Pitt.-Johnst 11.17 -0.8 2 6 11.165
4 Jones, Christopher Thiel 11.17 -1.3 1 5 11.169
5 Barlow, Aaron Unattached 11.19 -0.8 2 4
6 Unrath, Cameron Geneva 11.24 -1.3 1 3
7 Donovan, David Roberts Wesl 11.33 -0.8 2 1.50 11.329
7 McGinnis, Aaron Roberts Wesl 11.33 -1.3 4 1.50 11.329
9 Minjock, Mark Waynesburg 11.33 -0.8 2 11.330
10 Chen, Jeffrey Carnegie Mel 11.35 -0.6 3
11 Tostanoski, Alexan Alfred 11.41 -0.6 3
12 Mikita, Michael Westminster 11.45 -0.8 2
13 Strickland, Parris Roberts Wesl 11.46 -0.8 2
14 Labarge, Connor Slippery Roc 11.53 -0.8 2
15 Biggs, Eric Point Park 11.56 -1.3 4
16 Keriotis, Anthony Washington a 11.58 -1.3 1 11.577
17 Grafton, Matthew Psu-Behrend 11.58 -0.8 2 11.578
18 Wagner, Mark Westminster 11.59 -0.6 3 11.585
19 Gardner, Kevin Psu-Behrend 11.59 -1.2 6 11.590
20 Despagne, Wysme Bethany (W.V 11.73 -1.8 5 11.725
21 Neff, Joseph Psu-Behrend 11.73 -1.2 6 11.728
22 Nelson, Anthony Edinboro 11.74 -0.6 3
23 Jean-Baptiste, Ann St. Vincent 11.76 -1.8 5
24 Jeter, Todd Westminster 11.84 -1.4 7
25 Finch, Jordan Le Moyne 11.85 -1.2 6 11.848
26 Blonder, Zachary Carnegie Mel 11.85 -1.3 4 11.850
27 Patten, Luke Psu-Behrend 11.89 -1.8 5 11.881
28 Wilson, Brett Unattached 11.89 -1.4 7 11.887
29 Vanryn, Cody Edinboro 11.91 -1.3 4 11.902
30 Bullock, Malik Houghton 11.91 -1.4 7 11.907
31 Wagner, Sheldon Waynesburg 11.92 -1.9 9 11.914
32 Dauphin, Tanguy Carnegie Mel 11.92 -1.4 7 11.918
33 Fabian, Carlo Franciscan ( 11.93 -0.5 8
34 Spicer, Seth Alfred 11.94 -0.5 8
35 Maxwell, Ed Bethany (W.V 11.95 -0.5 8
36 Zembower, Jacob Pitt.-Johnst 11.96 -0.5 8
37 Sipe, Kyle Unattached 11.97 -1.2 6
38 Lieb, Nathan Pitt.-Johnst 11.98 -0.9 13 11.976
38 Armstrong, C.J. Westminster 11.98 -1.9 9 11.976
40 Steele, James Waynesburg 12.00 -0.9 13
41 Seifu, Matthew Carnegie Mel 12.01 -1.8 5 12.009
41 Babalola, Seun Psu-Behrend 12.01 -1.3 4 12.009
43 Welsh, Jeremy Waynesburg 12.02 -0.7 12
44 Hoffner, Joey St. Vincent 12.07 -1.9 9 12.065
44 Barlette, Nick Edinboro 12.07 -1.3 4 12.065
46 Brannen, Andrew Westminster 12.08 -1.4 7
47 Davis, Revon Point Park 12.09 -0.5 8 12.081
48 Trott, Billy Westminster 12.09 -1.3 11 12.083
49 Marzka, Jacob Psu-Behrend 12.09 -1.4 7 12.089
50 Haesler, Marcus Psu-Behrend 12.13 -1.2 6
51 Holt, Cresner Le Moyne 12.17 -1.2 6
52 Kirchmann, Aleksan Carnegie Mel 12.19 -1.4 7
53 Speer, Tanner Daemen 12.21 -1.8 5
54 Murad, Nate Finger Lakes 12.27 -1.9 9 12.263
55 Malecky, Mark Psu-Behrend 12.27 -0.5 8 12.264
56 Dignazio, Alex St. Vincent 12.34 -1.3 10
57 Owens, Donovan Psu-Behrend 12.39 -0.9 13
58 Greenaway, Andrew Daemen 12.40 -0.5 8
59 Steimling, Allen Grove City 12.49 -1.3 11
60 Teboe, Brandon Alfred State 12.63 -1.9 9
61 Becker, Dan Houghton 12.65 -1.3 10
62 Barsky, Alex Alfred 12.71 -1.3 11
63 Squires, Evan Psu-Behrend 12.74 -1.3 11
64 Brooker, Derek Houghton 12.78 -1.3 10
65 Wiese, Timothy Franciscan ( 12.79 -1.3 10 12.781
66 Booher, Jake Grove City 12.79 -0.7 12 12.786
67 Derse, Mathew Alfred 12.90 -1.9 9
68 McBride, Brett Grove City 12.92 -1.3 11
69 Prosser, Shyhiem Medaille 13.13 -1.3 10
70 Kenney, Matthew Waynesburg 13.15 -1.3 11
71 Smith-LaBombard, P Finger Lakes 13.46 -1.3 10
72 Hall, Elijah Westminster 13.50 -0.7 12
73 Deadmon, Antonio Houghton 13.90 -1.3 10
74 Kabungo, Chilombo St. Vincent 13.95 -0.7 12
75 Komisarski, Bob Unattached 14.31 -1.3 11
Event 25 Women 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ciriello, Rose Carnegie Mel 2:19.09 1 10
2 Sargent, Courtney Psu-Behrend 2:20.77 1 8
3 Denton, Brittany Daemen 2:22.30 1 6
4 Fleming, Rachel Pitt.-Johnst 2:23.01 1 5
5 Przicina, Madison Point Park 2:23.23 1 4
6 Mack, Brittney Le Moyne 2:23.80 3 3
7 Gosch, Madison Roberts Wesl 2:24.31 1 2
8 Donahue, Mackenzie Daemen 2:24.90 1 1
9 Durso, Emilee Roberts Wesl 2:24.91 1
10 Warner, Danuta Roberts Wesl 2:25.03 1
11 Donahoe, Eliazabet Grove City 2:25.40 2
12 Pusateri, Raechel Westminster 2:25.41 2
13 White, Rebekah Houghton 2:25.44 1
14 Tian, Ariel Carnegie Mel 2:25.57 3
15 Tarr, Danielle Clarion 2:26.33 1
16 Bagwell, Angelica Slippery Roc 2:26.47 1
17 Graves, Rahel Roberts Wesl 2:26.68 3
18 Thompson, Ashley Pitt.-Johnst 2:26.79 2
19 Loch, Elinore Waynesburg 2:27.08 3
20 Berkowicz, Julia Roberts Wesl 2:27.38 3
21 Glatt, Rachel St. Vincent 2:27.49 2
22 Zee, Rebekah Daemen 2:28.03 2
23 Wood, Lindsay Daemen 2:28.19 1
24 Hancock, Katelyn Psu-Behrend 2:28.34 2
25 Duan, Alice Carnegie Mel 2:28.40 2
26 Marchetti, Angie Waynesburg 2:28.45 3
27 Latimer, Katherine Waynesburg 2:28.64 4
28 Nicastro, Katherin Roberts Wesl 2:28.87 3
29 Touchstone, Chelse Roberts Wesl 2:28.95 4
30 Steinmetz, Meredit Thiel 2:29.35 3
31 Simpson, Megan Westminster 2:29.50 2
32 Valotta, Gina St. Vincent 2:29.82 3
33 Nolan, Brooke Daemen 2:29.83 2
34 Latimer, Emily Waynesburg 2:30.98 4
35 Ruiz-Bueno, Amber Cuyahoga CC 2:31.45 2
36 Trulick, Gina Pitt.-Johnst 2:31.48 1
37 Mansell, Hannah Geneva 2:31.49 3
38 Kaseler, Taylor Slippery Roc 2:31.79 2
39 Nye, Rachel Washington a 2:32.30 2
40 Harrison, Hannah Houghton 2:32.33 4
41 Briceland, Maggie Washington a 2:33.12 3
42 Celich, Taylor Unattached 2:33.13 4
43 McGrath, Grace Gannon 2:33.33 5
44 Cheff, Ashley Daemen 2:34.57 4
45 Hicks, Jessica Ursuline (Oh 2:36.42 4
46 Maguire, Emily Unattached 2:37.65 1
47 Guarnaccia, Katie Point Park 2:38.17 3
48 Essabhoy, Shaheen Carnegie Mel 2:39.08 2
49 Marsteller, Shanno California ( 2:39.31 4
50 Gilmore, Abby Psu-Behrend 2:39.47 4
51 Hayward, Shania Le Moyne 2:39.68 4
52 Iles, Alison Le Moyne 2:40.15 6
53 Robinson, Katherin Daemen 2:40.17 2
54 D'Sa, Andrea Daemen 2:40.65 5
55 Markstein, Katie Le Moyne 2:41.03 5
56 Courtney, Madison Unattached 2:41.13 3
57 Urbanek, Morgan Daemen 2:42.33 5
58 Sprando, Vanessa Point Park 2:44.12 5
59 Robb, Kate Gannon 2:44.19 6
60 Stevens, Savannah Le Moyne 2:44.23 6
61 Ashley, Karah Houghton 2:44.26 5
62 Kearney, Zeleena Carnegie Mel 2:44.74 5
63 Simpson, Lauren Bethany (W.V 2:45.28 5
64 Latimer, Olivia Waynesburg 2:45.56 6
65 Donato, Olivia Houghton 2:46.76 6
66 Dolan, Emily Gannon 2:48.05 6
67 Corder, Olivia Roberts Wesl 2:49.02 6
68 Tripp, Mckenzie Le Moyne 2:49.50 5
69 shear, lindsey Unattached 2:52.53 2
70 Wilson, McKenzie Point Park 2:54.08 6
71 Leonard, Breanna Roberts Wesl 2:56.53 6
72 Helzer, Stephanie Finger Lakes 2:57.69 5
73 Dennis, Grace Gannon 2:59.97 6
74 Fallon, Alyssa Cuyahoga CC 3:04.28 6
75 Russin, Amy Cuyahoga CC 3:04.37 5
76 Covley, Margaret Mercyhurst 3:04.92 6
77 Bradley, Emily Daemen 3:06.49 5
78 Pavone, Emily Finger Lakes 3:10.00 5
79 Craig, Courtney Cuyahoga CC 3:10.75 6
80 Maniet, Brittany Point Park 3:12.36 6
-- Fabo, Abigail Ursuline (Oh DNF 5
Event 26 Men 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Buffington, Dylan Psu-Behrend 1:54.21 1 10
2 Cornell, Cody Psu-Behrend 1:55.53 1 8
3 McWilliams, Matt Psu-Behrend 1:55.95 1 6
4 VanDeMortel, Matth Daemen 1:56.20 1 5
5 Larrick, Evan Carnegie Mel 1:56.22 1 4
6 McCarty, Cory Houghton 1:56.29 1 3
7 Natalie, Josh Psu-Behrend 1:57.06 1 2
8 Cordulla, Nigel Daemen 1:58.21 1 1
9 Beggs, Devin Psu-Behrend 1:58.57 1
10 Murray, Marshall Bethany (W.V 1:58.79 1
11 Dunsworth, Josh Grove City 1:59.17 2
12 Moyer, Harley Washington a 1:59.53 1
13 Marrow, Desmond Point Park 1:59.59 1
14 Moore, Jared Carnegie Mel 2:00.06 3
15 Olson, Gary Point Park 2:00.30 2
16 Loya, Dan John Carroll 2:00.42 1
17 Shen, Andy Carnegie Mel 2:00.68 2
18 Bowen, Matthew Carnegie Mel 2:00.71 3
19 Harter, George Carnegie Mel 2:01.00 3
20 McFall, Josh Westminster 2:01.47 2
21 Wargo, Blake Unattached 2:02.39 2
22 Davis, Austin Bethany (W.V 2:03.01 1
23 Amroski, Anthony Mercyhurst 2:03.39 3
24 Thomas, Michael St. Vincent 2:03.75 4
25 Tonzo, Daniel Slippery Roc 2:04.04 2
26 Rader, Joshua Slippery Roc 2:04.22 2
27 Bierhals, Donald Bethany (W.V 2:04.53 2
28 Johnson, Andre Psu-Behrend 2:04.62 3
29 Bender, Michael St. Vincent 2:04.74 2
30 Elhabbal, Hamza Le Moyne 2:05.35 4
31 Modzelewski, Zack John Carroll 2:05.61 2
32 Stewart, John Roberts Wesl 2:05.80 4
33 Pugliano, Luciano Pitt.-Johnst 2:05.87 3
34 Critchlow, Brandon Slippery Roc 2:05.99 2
35 Stiles, Trevor Alfred State 2:06.47 5
36 Raineri, Matthew Waynesburg 2:06.76 5
37 Koerber, Ben Grove City 2:06.83 5
38 Fields, Dayne Slippery Roc 2:06.86 2
39 Domenic, Andrew Geneva 2:07.16 3
40 Canales, Lucas Daemen 2:07.21 4
41 Sutton, Garrett Gannon 2:07.65 7
42 Demberg, Austin Alfred State 2:07.69 6
43 Pronti, Jacob Daemen 2:07.93 3
44 Kohler, Will St. Vincent 2:08.45 5
45 Foster, Ethan Alfred 2:08.63 4
46 Geibel, Jeromee Psu-Behrend 2:08.80 3
47 Klein, Griffin Le Moyne 2:08.88 2
48 Shaffer, Justin Roberts Wesl 2:09.22 4
49 Kahely, Anthony Edinboro 2:09.29 4
50 Matteo, Corey Edinboro 2:09.29 4
51 Ebersole, Levi Geneva 2:09.33 4
52 Sierra, Antonio Franciscan ( 2:09.78 4
53 Eisenhardt, Aaron Houghton 2:09.80 6
54 Werner, Matt Grove City 2:10.05 3
55 Newhart, Robert Bethany (W.V 2:10.09 6
56 Kraft, Mike John Carroll 2:10.20 5
57 Nuhfer, Thomas Edinboro 2:10.28 3
58 Schifano, Anthony Grove City 2:10.53 5
59 Cancilla, Luke John Carroll 2:10.60 4
60 Simpson, Jed Houghton 2:10.80 5
61 Rusek, Jordan Alfred State 2:10.93 5
62 Roder, Mathew Alfred 2:11.54 2
63 Schrenker, Robbie Roberts Wesl 2:11.82 4
64 Danielson, Robert Gannon 2:11.87 6
65 Capestrani, Michae Daemen 2:11.87 2
66 Beney, Sean Le Moyne 2:12.86 3
67 Witaszek, Brody Le Moyne 2:13.21 5
68 Mattson, Travis Grove City 2:13.33 6
69 Rebert, Brandon Medaille 2:13.74 6
70 Roginson, Kevin Daemen 2:13.80 4
71 Burke, Alexander Mercyhurst 2:14.21 6
72 Krause, Evan Psu-Behrend 2:14.79 6
73 Deboer, Luke Houghton 2:15.02 7
74 Girard, Michael Alfred State 2:15.88 5
75 Brownfield, Eric Waynesburg 2:16.07 7
76 Spica, Carmen Pitt.-Johnst 2:16.67 5
77 Tate, Roman St. Vincent 2:16.97 6
78 Heimberger, Casey Waynesburg 2:17.14 6
79 McArdle, Thomas Pitt.-Johnst 2:17.14 4
80 Lane, Robert Point Park 2:17.20 5
81 Blackburn, Chad Bethany (W.V 2:17.50 7
82 Smith, Koty Finger Lakes 2:18.67 7
83 Stevens, Jesse Alfred State 2:19.05 7
84 Pryor, Jacob Waynesburg 2:19.08 6
85 Jones, Ian Psu-Behrend 2:20.83 6
86 Poole, Timothy Daemen 2:21.09 5
87 McElhaney, Christi Thiel 2:22.86 6
88 Morrison, Adam Finger Lakes 2:24.23 6
89 Tichenor, Mark Bethany (W.V 2:24.50 7
90 Russo, Dominick Daemen 2:24.89 4
91 Maddox, Saafir Point Park 2:26.20 7
92 Smith, Conner Franciscan ( 2:27.60 7
93 Montalvo, Jaime Thiel 2:31.02 7
-- Martin, Graham Franciscan ( DNF 6
Event 27 Women 1500 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Donahue, Mackenzie Daemen 4:48.52 1 10
2 Schorr, Rebecca Pitt.-Johnst 4:54.55 1 8
3 Prutsman, Rachel Roberts Wesl 4:56.17 1 6
4 Mack, Brittney Le Moyne 4:56.59 1 5
5 Latimer, Emily Waynesburg 4:59.19 1 4
6 Persson, Erin Carnegie Mel 4:59.56 1 3
7 Betts, Emily Roberts Wesl 5:00.66 1 2
8 McGrath, Grace Gannon 5:01.03 2 1
9 Cheff, Ashley Daemen 5:02.24 2
10 Green, Olivia Grove City 5:03.90 2
11 Maguire, Emily Unattached 5:05.18 1
12 Marchetti, Angie Waynesburg 5:06.99 1
13 Courtney, Madison Unattached 5:08.00 1
14 Sgroi, Addison Roberts Wesl 5:09.64 2
15 Volna, Elizabeth St. Vincent 5:11.74 1
16 1 DeBono, Carly Unattached 5:12.28 1
17 Widder, Makenzie Roberts Wesl 5:12.95 2
18 Roberts, Challis Slippery Roc 5:13.69 2
19 Putman, Hannah Roberts Wesl 5:15.37 2
20 Urbanek, Morgan Daemen 5:16.22 2
21 Hoover, Robyn Mercyhurst 5:17.66 2
22 Steinmetz, Meredit Thiel 5:18.07 1
23 Baierl, Paige Westminster 5:20.34 2
24 Monroe, Abigail Roberts Wesl 5:20.49 3
25 Markstein, Katie Le Moyne 5:21.94 2
26 Sawhney, Tori St. Vincent 5:22.75 3
27 Hotchkiss, Ella Houghton 5:22.77 3
28 Martin, Rachel Grove City 5:23.19 2
29 Hayward, Shania Le Moyne 5:23.37 4
30 Zeckzer, Matyson Grove City 5:23.71 3
31 Spear, Amber Pitt.-Johnst 5:25.42 3
32 Latimer, Olivia Waynesburg 5:26.42 2
33 Simpson, Lauren Bethany (W.V 5:26.84 3
34 Yuse, Emily Grove City 5:27.01 2
35 Shipman, Leanna Roberts Wesl 5:27.12 4
36 Robb, Kate Gannon 5:27.80 3
37 Buchwald, Natalya Carnegie Mel 5:28.45 3
38 Stevens, Savannah Le Moyne 5:28.69 4
39 Pearson, Ellie Slippery Roc 5:29.20 3
40 Gilmore, Abby Psu-Behrend 5:32.39 4
41 Dolan, Emily Gannon 5:34.49 4
42 Tripp, Mckenzie Le Moyne 5:35.19 4
43 Sherman, Alexis Point Park 5:35.71 4
44 Bradley, Emily Daemen 5:36.86 3
45 Radford, Emily Daemen 5:38.17 4
46 shear, lindsey Unattached 5:38.47 2
47 Miller, Emily Pitt.-Johnst 5:40.11 3
48 Piar, Kathryn Cuyahoga CC 5:46.14 3
49 Bauman, Margaret Grove City 5:47.12 4
50 Thompson, Therese Franciscan ( 5:48.69 4
51 Wilson, McKenzie Point Park 5:49.66 3
52 Mee, Rachel Grove City 5:54.51 4
53 Pavone, Emily Finger Lakes 6:00.84 3
54 Sivavec, Moriah Waynesburg 6:03.97 4
55 Thompson, Laura Grove City 6:05.42 4
56 Dennis, Grace Gannon 6:08.72 1
57 Helzer, Stephanie Finger Lakes 6:13.49 3
58 Sprando, Vanessa Point Park 6:14.67 4
59 Clendaniel, Leah Mercyhurst 6:23.75 4
60 Covley, Margaret Mercyhurst 6:29.88 4
61 Maniet, Brittany Point Park 6:40.64 4
Event 28 Men 1500 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McWilliams, Matt Psu-Behrend 3:53.07 1 10
2 Natalie, Josh Psu-Behrend 3:54.40 1 8
3 Moyer, Harley Washington a 3:59.78 1 6
4 Moore, Jared Carnegie Mel 3:59.97 1 5
5 Harter, George Carnegie Mel 4:01.14 1 4
6 Cote, Timothy Carnegie Mel 4:08.09 2 3
7 Diehl, Erik Alfred 4:08.44 1 2
8 Moody, Mark Carnegie Mel 4:09.93 1 1
9 Bender, Justin Roberts Wesl 4:09.98 2
10 Buffington, Dylan Psu-Behrend 4:10.47 1
11 Bierhals, Donald Bethany (W.V 4:13.34 2
12 Amroski, Anthony Mercyhurst 4:13.97 1
13 Klein, Griffin Le Moyne 4:14.35 2
14 Compton, Evan Carnegie Mel 4:14.70 2
15 Roder, Mathew Alfred 4:17.17 1
16 Beney, Sean Le Moyne 4:17.28 1
17 Domenic, Andrew Geneva 4:18.18 1
18 Christopher, Neil Westminster 4:19.02 2
19 Johnson, Joshua Roberts Wesl 4:19.34 3
20 Roginson, Kevin Daemen 4:19.92 2
21 Johnson, Erik Roberts Wesl 4:20.00 4
22 Molinaro, Adam St. Vincent 4:20.67 2
23 Casullo, Anthony Roberts Wesl 4:21.16 3
24 Pickens, Joey Unattached 4:21.19 1
25 Danielson, Robert Gannon 4:21.97 3
26 Sierra, Antonio Franciscan ( 4:22.94 3
27 Jackson, Luke Roberts Wesl 4:23.10 3
28 Roselund, Jordan Roberts Wesl 4:23.28 3
29 Harry, John Mercyhurst 4:24.31 1
30 Schifano, Anthony Grove City 4:24.49 3
31 Imhof, Gabe Grove City 4:25.12 2
32 Casserly, Taylor Carnegie Mel 4:25.89 2
33 Kuzminski, Joel Waynesburg 4:26.84 4
34 Canales, Lucas Daemen 4:28.45 3
35 Nail, Cody Waynesburg 4:29.28 3
36 Cancilla, Luke John Carroll 4:29.72 1
37 Sutton, Garrett Gannon 4:29.85 5
38 Hilverding, Sean Point Park 4:30.00 3 4:29.997
39 Kolbin, Victor Psu-Behrend 4:30.00 2 4:29.999
40 Kraft, Mike John Carroll 4:30.05 3
41 Pryor, Jacob Waynesburg 4:30.22 4
42 Olson, Gary Point Park 4:30.62 2
43 Craun, Tanner Roberts Wesl 4:30.82 4
44 Krause, Evan Psu-Behrend 4:33.66 5
45 Burke, Alexander Mercyhurst 4:34.43 3
46 Poole, Timothy Daemen 4:34.88 4
47 Rebert, Brandon Medaille 4:35.14 4
48 Lane, Robert Point Park 4:35.75 4
49 Girard, Michael Alfred State 4:37.44 4
50 Heimberger, Casey Waynesburg 4:37.75 4
51 Witaszek, Brody Le Moyne 4:38.08 3
52 McDonnell, Hunter Franciscan ( 4:38.78 5
53 Mattson, Travis Grove City 4:39.07 4
54 Schulz, Daniel Houghton 4:40.77 5
55 Brownfield, Eric Waynesburg 4:44.28 4
56 McElhaney, Christi Thiel 4:44.60 5
57 Learn, Daniel Pitt.-Johnst 4:47.16 4
58 Kramer, Jacob Mercyhurst 4:49.25 3
59 Pastupac, Cody Westminster 4:50.11 5
60 Russo, Dominick Daemen 4:50.30 4
61 Chavez, Carlos Pitt.-Johnst 4:50.50 5
62 Simmons, Justin Waynesburg 4:50.91 4
63 Jones, Ian Psu-Behrend 4:57.53 5
64 Montalvo, Jaime Thiel 5:03.01 5
65 Arrigo, Austin Westminster 5:03.79 5
66 Wolf, Brandon John Carroll 5:04.28 5
67 Howarth, Sean Alfred 5:20.28 5
-- Tate, Roman St. Vincent DNF 4
Event 29 Women 5000 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Guarnaccia, Katie Point Park 18:22.43 1 10
2 Piraino, Lindsay Alfred 18:37.81 1 8
3 Trabert, Amy Daemen 18:44.58 1 6
4 Keiper, Lydia Grove City 18:49.32 1 5
5 Czapski, Margaret St. Vincent 19:00.61 1 4
6 Jaskowak, Mary Mercyhurst 19:05.02 1 3
7 Warner, Anna Mercyhurst 19:16.81 1 2
8 Bochnewetch, Kelly Mercyhurst 19:21.44 1 1
9 Tyillian, Chloe Mercyhurst 19:40.89 1
10 Palmieri, Sabrina Slippery Roc 19:48.94 2
11 Kostosky, Nicole Washington a 20:03.50 1
12 Ross, Michaela Bethany (W.V 20:05.71 2
13 Pagano, Alyssa Pitt.-Johnst 20:07.23 1
14 Martz, Kelsea Bethany (W.V 20:07.65 1
15 Miller, Rebecca Geneva 20:20.56 2
16 Van Leeuwen, Sydne Mercyhurst 20:24.12 1
17 Latimer, Katherine Waynesburg 20:34.65 2
18 Gerber, Julie Waynesburg 20:34.82 2
19 Pucella, Ashley Ursuline (Oh 20:39.33 1
20 Eckert, Kallen Westminster 20:53.66 2
21 Peterson, Leslie Slippery Roc 21:14.84 2
22 Tressler, Mackenzi Grove City 21:15.04 2
23 Pinson, Amy Geneva 21:16.93 2
24 Steele, Hannah Grove City 21:22.77 2
25 Thompson, Mara Grove City 21:23.40 2
26 Majczyk, Gina John Carroll 21:30.58 2
27 McQuate, Emma Cuyahoga CC 21:36.42 2
28 Murray, Lacey Grove City 22:00.87 2
29 Russin, Amy Cuyahoga CC 22:18.09 2
30 Zrile, Anna Washington a 22:29.28 2
31 Keich, Erin Westminster 22:31.55 2
32 French, Madison Geneva 22:47.77 2
33 Emily, Roesch Gannon 23:20.69 2
34 Fallon, Alyssa Cuyahoga CC 23:24.37 2
35 Sekerak, Hannah Gannon 24:07.06 2
36 Craig, Courtney Cuyahoga CC 24:41.00 2
37 Wenrick, Mackenzie Gannon 24:52.54 2
Event 30 Men 5000 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Christiansen, Dani Grove City 15:08.09 1 10
2 McNally, Killian Pitt.-Johnst 15:31.29 1 8
3 Halasowski, Jacob Carnegie Mel 15:47.92 1 6
4 Eneix, Jacob Mercyhurst 15:50.89 1 5
5 Schulze, Spencer Ohio Norther 15:56.37 1 4
6 Gallo, Kyle Alfred 16:10.63 1 3
7 Cory, Kevin Carnegie Mel 16:11.30 1 2
8 Castro, Jordan Bethany (W.V 16:11.76 1 1
9 Budnik, Ryan Grove City 16:16.21 2
10 Rushok, Jeremy Daemen 16:17.29 1
11 Padgett, Corbin California ( 16:19.35 1
12 Safer, Jordan Carnegie Mel 16:21.70 1
13 Artinger, Johnny Chatham 16:24.30 1
14 Wise, Brandon Grove City 16:24.87 2
15 Duffie, Josh Geneva 16:28.57 1
16 Stuckman, Grady Franciscan ( 16:29.82 1
17 Nowak, Daniel Edinboro 16:30.15 1
18 Krieger, Alex St. Vincent 16:31.33 1
19 Ryan, Alex John Carroll 16:31.46 1
20 Folgate, Grant Gannon 16:36.46 2
21 Wherry, Jonathan Ohio Norther 16:37.58 1
22 Zenchak, Kyle Pitt.-Johnst 16:39.40 1
23 Nelson, Bryce Grove City 16:39.60 2
24 Tapia, Eduardo Edinboro 16:39.72 1
25 Seka, Devin Chatham 16:42.01 1
26 Dmuchowski, Danny Mercyhurst 16:47.83 2
27 Augustine, Kevin St. Vincent 16:48.88 2
28 Liatti, Christophe Mercyhurst 16:49.39 1
29 Stickles, Josiah St. Vincent 16:58.23 2
30 Lee, Nick St. Vincent 17:03.99 2
31 Schreiber, Cody Geneva 17:06.57 1
32 Ingram, Eric Gannon 17:11.37 2
33 Daigler, Carl Roberts Wesl 17:11.47 2
34 Samsel, Nicholas Gannon 17:13.36 2
35 Calleja, Bradley Point Park 17:14.44 2
36 Byers, David Franciscan ( 17:15.08 2
37 Nail, Cody Waynesburg 17:20.87 2
38 Sander, August St. Vincent 17:23.93 2
39 Smith, Koty Finger Lakes 17:24.04 2
40 Brennan, Ryan Mercyhurst 17:26.71 2
41 Woodley, Christoph Unattached 17:27.13 2
42 McDonnell, Sean Grove City 17:34.99 2
43 Clark, John Thiel 17:45.62 2
44 Simmons, Justin Waynesburg 17:51.00 2
45 McClimans, Tyler Psu-Behrend 18:27.07 2
46 Stefanelli, Dante Gannon 18:37.98 2
47 Batista, David Gannon 19:59.43 2
Event 31 Women 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bobnar, Kayce Clarion 38:52.55 10
2 Vensel, Danielle Clarion 40:10.74 8
3 Donia, Taylor Clarion 40:50.33 6
4 Ramsey, Rachel Psu-Behrend 41:18.53 5
5 Lawton, Kellie Roberts Wesl 41:31.67 4
6 Mansfield, Elizabe Edinboro 44:26.20 3
7 Manno, Katie Psu-Behrend 44:35.20 2
8 Denino, Rachel St. Vincent 44:50.96 1
9 Curren, Maria Cuyahoga CC 44:52.98
10 Holiday, Kimberly Cuyahoga CC 48:31.51
11 Haverly, Alexa Psu-Behrend 50:54.07
-- Doctor, Elena Le Moyne DNF
Event 32 Men 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Burkhart, Shane Washington a 32:22.56 10
2 Dixon, Kevin Alfred 32:43.24 8
3 McClure, Nick Grove City 34:47.76 6
4 Long, Nicholas Franciscan ( 34:48.94 5
5 Mirigliano, Vince Washington a 34:57.29 4
6 Sigmund, Jeff Unattached 35:18.83 3
7 Grifith, Ian Psu-Behrend 35:25.76 2
8 Zinger, Adam Le Moyne 35:31.68 1
9 Glaub, Kyle Alfred State 36:20.76
10 Erickson, Jack Grove City 36:31.56
11 Aultz, Joshua Slippery Roc 36:31.82
12 Homeyer, Ryan Le Moyne 36:53.23
13 Penaloza, Kevin Le Moyne 36:57.09
-- Wiler, Shawn Mercyhurst DNF
-- Miller, Tyler Washington a DNF
-- Smith, Adam Bearcat Trac X32:26.44
Event 33 Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Point Park 'A' 4:03.69 1 10
2 Clarion 'A' 4:06.12 1 8
3 Westminster (Pa.) 'A' 4:09.30 2 6
4 Daemen 'A' 4:13.54 2 5
5 Edinboro 'A' 4:15.05 1 4
6 Clarion 'B' 4:17.94 1 3
7 Le Moyne 'A' 4:18.56 1 2
8 Psu-Behrend 'B' 4:18.82 2 1
9 Thiel 'A' 4:20.34 2
10 Daemen 'B' 4:21.88 2
11 Waynesburg 'A' 4:22.99 3
12 Bethany (W.V.) 'A' 4:23.79 3
13 Westminster (Pa.) 'B' 4:27.71 4
14 Carnegie Mellon 'A' 4:28.20 1
15 Houghton 'A' 4:31.14 3
16 St. Vincent (Pa.) 'A' 4:33.85 3
17 Waynesburg 'B' 4:44.00 4
18 Finger Lakes CC 'A' 4:50.64 3
19 Le Moyne 'B' 5:03.79 4
Event 34 Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bethany (W.V.) 'A' 3:19.11 1 10
2 Westminster (Pa.) 'A' 3:24.80 1 8
3 Grove City 'A' 3:25.49 2 6
4 Alfred 'A' 3:26.34 2 5
5 Pitt.-Johnstown 'A' 3:27.28 2 4
6 Point Park 'A' 3:27.82 1 3
7 Psu-Behrend 'A' 3:29.43 1 2
8 Thiel 'A' 3:30.21 3 1
9 Geneva 'B' 3:33.15 2
10 St. Vincent (Pa.) 'A' 3:33.27 3
11 Pitt.-Johnstown 'B' 3:33.64 2
12 Psu-Behrend 'B' 3:34.76 2
13 Finger Lakes CC 'A' 3:35.07 3
14 Le Moyne 'A' 3:35.36 2
15 Daemen 'A' 3:35.59 3
16 Bethany (W.V.) 'B' 3:36.42 1
17 Carnegie Mellon 'A' 3:37.09 2
18 Houghton 'A' 3:37.10 3
19 Edinboro 'A' 3:40.28 1 3:40.271
20 Psu-Behrend 'C' 3:40.28 3 3:40.277
21 Franciscan (Ohio) 'A' 3:40.75 3
22 Waynesburg 'A' 3:41.53 4
23 St. Vincent (Pa.) 'B' 3:42.34 4
24 Westminster (Pa.) 'B' 3:43.00 4
25 Point Park 'B' 3:44.06 1
26 Waynesburg 'B' 3:48.21 5
27 Alfred State 'A' 3:52.78 4
28 Houghton 'B' 3:55.27 5
29 Waynesburg 'C' 3:55.34 5
30 Finger Lakes CC 'B' 4:00.72 5
Event 35 Women 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Roberts Wesleyan 'A' 47.68 1 10
2 Geneva 'A' 49.23 1 8
3 Carnegie Mellon 'A' 49.35 1 6
4 Edinboro 'A' 49.82 1 5
5 Psu-Behrend 'A' 50.02 1 4
6 Westminster (Pa.) 'A' 50.15 1 3
7 Bethany (W.V.) 'A' 50.41 1 2
8 Thiel 'A' 50.88 2 1
9 Daemen 'A' 51.45 2
10 Grove City 'A' 51.46 2
11 Waynesburg 'A' 51.84 2
12 Pitt.-Johnstown 'A' 52.13 2
13 Le Moyne 'A' 53.16 2
14 Finger Lakes CC 'A' 57.24 2
Event 36 Men 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Westminster (Pa.) 'A' 41.86 1 10
2 Bethany (W.V.) 'A' 42.17 1 8
3 Psu-Behrend 'A' 42.74 1 6
4 Pitt.-Johnstown 'A' 43.44 1 5
5 Waynesburg 'A' 43.79 1 4
6 Carnegie Mellon 'A' 43.92 1 3
7 Alfred 'A' 44.32 1 2
8 Thiel 'A' 44.49 2 1
9 Washington and Jefferson 'A' 44.51 2
10 Grove City 'A' 45.01 2
11 St. Vincent (Pa.) 'A' 45.03 2
12 Edinboro 'A' 45.10 1
13 Finger Lakes CC 'A' 46.01 3
14 Franciscan (Ohio) 'A' 46.82 2
15 Alfred 'B' 47.71 2
16 Finger Lakes CC 'B' 50.04 3
Event 37 Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Friesen, Joanna Houghton 11:42.76 10
2 Chambers, Katie Clarion 11:46.48 8
3 Morrell, Katelynn Westminster 12:03.64 6
4 Murray, Kelsey Clarion 12:19.68 5
5 Maxwell, Emily Unattached 12:20.42 4
6 Loch, Elinore Waynesburg 12:29.45 3
7 Stoner, Danielle Clarion 13:05.17 2
8 Medwid, Taylor Chatham 13:14.87 1
9 Gutter, Angelica Washington a 13:24.90
10 Ruiz-Bueno, Amber Cuyahoga CC 13:57.46
11 Marchetti, Becky Waynesburg 14:04.91
12 Piar, Kathryn Cuyahoga CC 14:38.66
Event 38 Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Auld, Ryan Carnegie Mel 9:45.04 10
2 Hanss, Jacob Alfred State 9:57.62 8
3 Thibault, Drew Grove City 10:00.10 6
4 Farnan, Jimmy St. Vincent 10:06.28 5
5 Mascio, Andrew Grove City 10:09.00 4
6 Hulbert, Eric Alfred State 10:14.41 3
7 Ames, Jacob Geneva 10:15.89 2
8 Lipsy, Jarrod Psu-Behrend 10:16.88 1
9 Slagle, Matt Westminster 10:17.93
10 Nichols, Floyd St. Vincent 10:22.51
11 Smith, Clay Geneva 10:25.17
12 Horwat, James Pitt.-Johnst 10:25.89
13 Peters, Aaron Psu-Behrend 10:29.98
14 Monack, Ron St. Vincent 10:31.59
15 Imhof, Gabe Grove City 10:36.82
16 McAuley, Benjamin Waynesburg 10:38.68
17 Dieguez, Frank St. Vincent 10:55.71
18 Gostomski, Matthew Houghton 10:58.21
19 Pronti, Jacob Daemen 11:08.41
20 Bosser, Nick Edinboro 11:10.99
21 Michalenko, Alexan Bethany (W.V 11:12.51
22 Cotton, John Pitt.-Johnst 11:46.87
23 Lancaster, Mark Medaille 13:35.14
24 Garbini, Alex Point Park 13:42.80
-- Liriano, Lucas Bethany (W.V DNF
Event 39 Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cloud, Tatiana Clarion 1:02.34 1 10
2 Toensing, Marisa Westminster 1:04.22 1 8
3 Calderon, Brianna Roberts Wesl 1:06.46 1 6
4 Jefferson, Dominiq Pitt.-Johnst 1:07.69 2 5
5 Leamer, Sara Cuyahoga CC 1:09.60 2 4
6 Pell, Rachel Psu-Behrend 1:09.83 2 3
7 Kress, Kyra Daemen 1:10.30 2 2
8 Pirro, Val Le Moyne 1:10.68 2 1
9 O'Brien, Erin Edinboro 1:10.89 1
10 Ireland, Keilah Westminster 1:11.03 2
11 Young, Nicole Clarion 1:11.07 1
12 Gummo, Cecily Pitt.-Johnst 1:11.35 2
13 Whannell, Kyla Roberts Wesl 1:11.37 3
14 Sargent, Courtney Psu-Behrend 1:12.03 3
15 Young, Emily Clarion 1:13.53 1
16 McAllister, Jahnia Point Park 1:14.13 2
17 Creese, Samantha Westminster 1:14.31 3
18 Davis, Dayanna Cuyahoga CC 1:15.26 3
19 Hinson, Julia Westminster 1:16.63 3
20 Greggs, Lauryn Clarion 1:22.23 3
21 Sherman, Alexis Point Park 1:23.59 3
Event 40 Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sifontes-Lavine, T Westminster 55.92 1 10
2 Burns, Joshua Psu-Behrend 56.85 1 8
3 Boyer, Donald Carnegie Mel 56.86 2 6
4 Tarr, Colby Psu-Behrend 56.90 2 5
5 Partika, Bryan Point Park 57.55 1 4
6 Knox, John Pitt.-Johnst 57.87 1 3
7 Ward, Brandon Grove City 58.80 2 2
8 Mossgrove, Dane Grove City 58.82 1 1
9 Maxwell, Ed Bethany (W.V 59.20 2
10 Wagner, Mark Westminster 59.27 3
11 Sipe, Kyle Unattached 59.30 2
12 Exaert, Stan Unat-Finger 59.45 2
13 Shinkle, Matthew Waynesburg 59.47 2
14 Viccaro, George Carnegie Mel 59.59 4
15 Doby, Tory Unattached 59.63 3
16 Lieb, Nathan Pitt.-Johnst 1:00.20 3
17 Bender, Nathan Alfred 1:00.48 3
18 Gage, Jonas Roberts Wesl 1:00.95 4
19 Bihler, TJ Edinboro 1:01.88 3
20 Winship, Kyle Geneva 1:02.61 4
21 Savino, Michael Geneva 1:02.63 3
22 Aleusius, Christia Slippery Roc 1:02.88 1
23 Kaylor, Jake Westminster 1:02.99 3
24 LaGorga, Brandon Geneva 1:04.30 4
25 Stein, Andrew Grove City 1:05.58 4
26 Pickett, Dakota Geneva 1:07.40 4
27 Pulver, Mike Finger Lakes 1:12.43 3
-- Sommers, Jaime Thiel NT 5
-- Sandoval, Jonathan Waynesburg NT 5
-- Mack, Donovan Washington a NT 5
Event 41 Women Hammer Throw Contested at
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nwankwo, Oluchi Carnegie Mel 43.16m 10
2 Frengel, Anna Slippery Roc 41.88m 8
3 Chuc, Kiersten Carnegie Mel 39.18m 6
4 Chambers, Emily Washington a 36.65m 5
5 Yale, Kelci Slippery Roc 35.97m 4
6 Harvey, Emma Slippery Roc 33.89m 3
7 Bell, Melissa Houghton 33.14m 2
8 McDonald, Margaret Houghton 32.61m 1
9 Exner, Ashley Roberts Wesl 31.51m
10 Foy, Sarah Geneva 31.50m
11 Steen, Megan Alfred 30.69m
12 Taylor, Madeline Geneva 30.66m
13 Barriero, Alexa Carnegie Mel 29.66m
14 Bair, Carly Carnegie Mel 28.87m
15 Underwood, Jade Roberts Wesl 28.82m
16 Weiss, Sophia Alfred 28.15m
17 Daley, kiana Point Park 27.41m
18 Hitchcock, Courtne Roberts Wesl 27.00m
19 Kephart, Annilese Point Park 25.27m
20 Cronin, Mary Houghton 24.65m
Event 42 Men Hammer Throw Contested at
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schofel, Jacob Carnegie Mel 49.98m 10
2 Ollio, JJ Slippery Roc 44.78m 8
3 Nunez, Jeffery Alfred 44.18m 6
4 Jurius, Hayden Roberts Wesl 43.22m 5
5 Sladick, Kenneth Carnegie Mel 42.48m 4
6 Jurius, Mitchell Roberts Wesl 41.98m 3
7 Trzcinski, David Carnegie Mel 41.01m 2
8 Webb, Jarrod Washington a 40.35m 1
9 Stamm, Brendon Slippery Roc 37.06m
10 Nittinger, Alec Slippery Roc 36.24m
11 Presthus, Anders Alfred 36.14m
12 Lalli, Nathan Washington a 30.94m
13 Reitz, Nicholas Alfred 28.80m
-- Court, Nathan Roberts Wesl ND
Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Clarion 97 2) Slippery Rock 93.50
3) Roberts Wesleyan 77 4) Carnegie Mellon 59
5) Edinboro 58 6) Pitt.-Johnstown 55
7) Westminster (Pa.) 47 8) PSU-Behrend 42
9) Point Park 32 10) Daemen 30
10) Ursuline (Ohio) 30 12) Geneva 24
13) Grove City 16 13) Houghton 16
15) Thiel 13 16) Washington and Jefferson 11
16) Le Moyne 11 18) Chatham 9
18) Cuyahoga CC 9 18) Bethany (W.V.) 9
21) Alfred 8 22) Waynesburg 7
23) Mercyhurst 6 24) St. Vincent (Pa.) 5
25) Robert Morris 1.50 26) Gannon 1
Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) PSU-Behrend 115 2) Westminster (Pa.) 93
3) Carnegie Mellon 76 4) Slippery Rock 57.50
5) Grove City 53 6) Bethany (W.V.) 52
7) Pitt.-Johnstown 49.50 8) Alfred 38
9) Washington and Jefferson 32 10) Brockport 26
10) Roberts Wesleyan 26 12) Geneva 24
13) Thiel 23 14) Point Park 20
15) Alfred State 11 16) Waynesburg 7
16) Houghton 7 18) Daemen 6
19) St. Vincent (Pa.) 5 19) Mercyhurst 5
19) Franciscan (Ohio) 5 22) Ohio Northern 4
23) Le Moyne 2 23) Edinboro 2
25) John Carroll 1
|