Invited groups |
2018Paradise Valley Puma Indoor Invitational 2018 Results - Paradise Valley Puma Indoor Invitational
Published by
Results: Wingfoot Finish Puma Indoor Invitational
Shoenhair Track & Field - 1/26/2018 to 1/27/2018
Paradise Valley Community College, Phoenix AZ
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 7.85
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Josephine Anokye SO Central Arizona 7.63@ 4
2 Regina Yeboah FR Central Arizona 8.01 4
3 Tyra Yanez SO Pima 8.07 4
4 Annabella Spencer FR Pima 8.10 4
5 Kymori Henderson FR Pima 8.12 3
6 Lesha Turner FR Arizona Chrstn 8.20 4 8.191
7 Jacqua'line Sayles FR Central Arizona 8.20 3 8.198
8 Cheyenne Henry FR Paradise Valley 8.24 3
9 Tayjia Williams SO Paradise Valley 8.30 3
10 Sky Moon Unattached 8.38 3
11 Alexis Madison FR Mesa 8.40 2
12 Maely St. Gelais FR Mesa 8.41 3
13 Miah Cooper FR Mesa 8.53 1
14 Rebekah Green FR Paradise Valley 8.55 3
15 Kelsy Lum SR Unattached 8.56 2
16 Melissa DiTaranto Unattached 8.58 2
17 Riley McKenna JR Feel the Heat 8.67 2
18 Kaylee Crudder FR Glendale 8.72 1
19 Shyama Moss FR Arizona Chrstn 8.77 1
20 Emma Norton Elite Sports 9.20 2
21 Sariyah Snowden SO Unattached 9.35 2
22 Kenya Kieler Elite Sports 9.46 2
-- Asiah Fields SR Unattached FS 4
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 6.88
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kirk Wilson Jr. SR Unattached 6.60@ 6
2 Ray Wells Jr SO Central Arizona 6.81@ 6
3 Dionee Marrero SR Unattached 6.89 5
4 Alex Kellybrew SO Mesa 6.98 6
5 Marcus Flannigan SR Unattached 6.99 6
6 Adam Knuff SR Unattached 7.04 3
7 William Nicholson SO Paradise Valley 7.05 5 7.044
8 Duan Grant FR Pima 7.05 5 7.047
9 Estefon Marrero SR Unattached 7.10 5 7.094
10 Jaylen Higgins SO Mesa 7.10 5 7.100
11 Adrian Adams FR Mesa 7.13 4
12 Francois Jones WC Striders 7.14 1
13 Joel Lynch SR Unattached 7.15 5 7.141
14 Talib Mudiwa FR Central Arizona 7.15 4 7.144
15 Robert Kincade FR Glendale 7.16 5 7.153
16 Tavian Ross SO Central Arizona 7.16 4 7.159
17 Isaiah Martin SO Pima 7.18 4 7.171
18 Isaiah Ford SO Central Arizona 7.18 5 7.173
19 andre lewis SR High Performance 7.18 6 7.179
20 Trent Stimac FR Mesa 7.19 4
21 Monyae Sanders FR Mesa 7.21 2
22 Dariun Glover FR Pima 7.24 3
23 Tarik Madkins SO Glendale 7.26 3
24 Joe Avance FR Arizona Chrstn 7.30 3
25 Tyrese Green Phoenix Elite 7.31 2
26 Kyle Panek-Kravitz JR Feel the Heat 7.32 2
27 Javan Cortes SR Unattached 7.35 2
28 Marcangello Fox JR Unattached 7.36 2
29 Calvin Wilson FR Paradise Valley 7.37 4
30 Tim White FR Paradise Valley 7.38 3
31 Tyler Mothershed FR Mesa 7.40 2
32 Ivan Zaharchenko FR Paradise Valley 7.43 3
33 Kenneth Wilson SO Mesa 7.44 2
34 Eric Bramwell Arizona Flames 7.49 1
35 Christopher Brown SO Unattached 7.67 2
36 Kalin Peters FR Glendale 7.78 1
37 Josh Robbins Arizona Flames 7.84 1
38 Darren Hefferan Arizona Flames 8.03 1
39 Conrad Bagay WC Striders 8.07 1
Event 3 Women 200 Meter Dash
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 25.55
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Regina George Phoenix Elite 23.87@ 5
2 Josephine Anokye SO Central Arizona 24.26@ 5
3 Shawkia Iddrisu SO Central Arizona 25.55@ 5
4 Tyra Yanez SO Pima 26.09 5
5 Regina Yeboah FR Central Arizona 26.29 5
6 Rachel Guest Southwest Sprint 26.74 4
7 Jacqua'line Sayles FR Central Arizona 26.84 4
8 Tayjia Williams SO Paradise Valley 26.92 4
9 Kymori Henderson FR Pima 27.00 4
10 Annabella Spencer FR Pima 27.05 5
11 Cheyenne Henry FR Paradise Valley 27.14 4
12 Tamia Robinson FR Glendale 27.48 3
13 Sky Moon Unattached 27.50 3
14 Keyanah Holt FR Central Arizona 27.81 3
15 Karen Nigeria Ukpong Phoenix Elite 27.82 1
16 Latoyia Brooks FR Central Arizona 28.05 2
17 Athena Montgomery JR Unattached 28.08 4
18 Alexis Madison FR Mesa 28.36 3
19 Rebekah Green FR Paradise Valley 28.38 4
20 Riley McKenna JR Feel the Heat 28.70 3
21 Kaylen Fox FR Pima 28.88 1
22 Kaylee Crudder FR Glendale 29.17 2
23 Melissa DiTaranto Unattached 29.33 3
24 Kylie Bishop Spotlight 29.34 2
25 Kelsy Lum SR Unattached 29.82 4
26 Kaitlyn Kelly FR Mesa 30.10 1
27 Emma Norton Elite Sports 30.11 3
28 Sariyah Snowden SO Unattached 30.54 1
29 Isabella Burrola SO Pima 30.72 1
30 Bailey Kirkham FR Paradise Valley 31.38 1
31 Kenya Kieler Elite Sports 32.58 3
32 Courtney Mathis FR Glendale 32.77 2
Event 4 Men 200 Meter Dash
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 22.00
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Ray Wells Jr SO Central Arizona 21.77@ 6
2 Dionee Marrero SR Unattached 21.79@ 6
3 Kirk Wilson Jr. SR Unattached 21.86@ 6
4 Alex Kellybrew SO Mesa 21.99@ 6
5 Grayling Davis SO Central Arizona 22.26 3
6 William Nicholson SO Paradise Valley 22.33 5
7 Tim White FR Paradise Valley 22.59 6
8 Dariun Glover FR Pima 22.62 5
9 Talib Mudiwa FR Central Arizona 22.76 5
10 Adam Knuff SR Unattached 22.79 4
11 Idriss Konzivenet FR Mesa 22.85 5
12 Isaiah Ford SO Central Arizona 22.89 3 22.884
13 Duan Grant FR Pima 22.89 6 22.888
14 Francois Jones WC Striders 22.94 3
15 Jaylen Higgins SO Mesa 22.99 6
16 Noah Bowman FR Unattached 23.04 2
17 Corey Nelson WC Striders 23.05 2
18 Tarik Madkins SO Glendale 23.07 3
19 Michael Abramson FR Mesa 23.09 4
20 Trent Stimac FR Mesa 23.10 5
21 Isaiah Martin SO Pima 23.13 5
22 Estefon Marrero SR Unattached 23.14 5 23.131
23 Kyle Panek-Kravitz JR Feel the Heat 23.14 3 23.140
24 DeShawn Gill FR Pima 23.25 4
25 Tyler Mothershed FR Mesa 23.54 2
26 Ivan Zaharchenko FR Paradise Valley 23.59 2
27 Marcangello Fox JR Unattached 23.60 5
28 Gabriel Carillo FR Paradise Valley 23.72 3
29 Tre'von Johns FR Glendale 23.76 2
30 Issa Abdikadir FR Pima 23.77 4
31 Adrian Watson FR Pima 23.82 4
32 Kenneth Wilson SO Mesa 23.97 2
33 Monyae Sanders FR Mesa 23.98 2
34 Josh Holt Team Showtyme 24.22 3
35 Christopher Brown SO Unattached 24.23 1
36 Andy Trinh SO Pima 24.29 3
37 Josh Robbins Arizona Flames 24.52 1
38 Zachary Mohler FR Glendale 24.53 1
39 Cornelius Payne SO Pima 24.63 4
40 Marcel Young FR Glendale 24.68 2
41 Kalin Peters FR Glendale 24.74 1
42 Eric Bramwell Arizona Flames 24.97 1
43 Darren Hefferan Arizona Flames 25.47 1
Event 5 Women 400 Meter Dash
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 59.12
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Regina George Phoenix Elite 54.11@ 2
2 Nicolee Foster FR Central Arizona 55.71@ 2
3 Shawkia Iddrisu SO Central Arizona 56.96@ 2
4 Cassidy Bailey Team Showtyme 59.40 2
5 Keyanah Holt FR Central Arizona 1:00.73 2
6 Karen Nigeria Ukpong Phoenix Elite 1:01.33 2
7 Latoyia Brooks FR Central Arizona 1:03.31 1
8 Kaylen Fox FR Pima 1:03.89 2
9 Maely St. Gelais FR Mesa 1:04.60 2
10 Athena Montgomery JR Unattached 1:04.89 1
11 Miah Cooper FR Mesa 1:05.26 1
12 Kaitlyn Kelly FR Mesa 1:08.41 1
13 Sariyah Snowden SO Unattached 1:09.74 1
14 Tori Sampayan Spotlight 1:11.14 1
15 Cassandra Munoz Elite Sports 1:11.39 1
Event 6 Men 400 Meter Dash
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 49.50
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tavian Ross SO Central Arizona 48.99@ 3
2 Kevin Wilkinson FR Arizona State 50.03 3
3 Damien Jackson FR Glendale 50.13 3
4 Marquis Brown-Tiller FR Mesa 50.38 2
5 Veto Virgin FR Central Arizona 50.70 3
6 Bryce Clemons FR Mesa 51.32 2
7 Adrian Watson FR Pima 51.77 2
8 Issa Abdikadir FR Pima 52.31 2
9 Jack Cleveland Unattached 52.65 2
10 Torren Baker Unattached 52.93 1
11 Marcangello Fox JR Unattached 53.16 3
12 Andy Trinh SO Pima 53.52 1
13 Josh Holt Team Showtyme 55.60 2
14 Mabior Reyak FR Paradise Valley 56.19 1
15 Richard Hofstetter Run Flagstaff 58.14 1
16 Sergio Medina Phoenix Elite 59.45 2
Event 7 Women 600 Meter Run
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 1:40.13
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Dominique Jackson Unattached 1:37.49@ 2
2 Dorian Nesby SR Unattached 1:37.75@ 2
3 Asiah Fields SR Unattached 1:38.11@ 2
4 Asia Johnson FR Central Arizona 1:44.67 2
5 Kinsey Pease SR Arizona Chrstn 1:46.68 1
6 Naomi Malone 6 Unattached 1:49.43 2
7 Jenniffer Patenge Unattached 1:51.07 2
8 Zanna Ramirez WC Striders 1:52.50 1
9 Tamia Robinson FR Glendale 1:52.60 1
10 Isabella Burrola SO Pima 1:53.17 1
11 Courtney Mathis FR Glendale 2:12.02 1
Event 8 Men 600 Meter Run
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 1:22.50
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Idriss Konzivenet FR Mesa 1:20.73@ 2
2 William McCaskill Team Showtyme 1:21.39@ 2
3 Grayling Davis SO Central Arizona 1:22.67 1
4 Michael Abramson FR Mesa 1:22.83 2
5 Daniel Avila SO Glendale 1:25.78 2
6 Cornell Green SO Central Arizona 1:26.66 1
7 David Keeney Team Showtyme 1:29.12 2
8 Mikey C Elite Sports 1:29.16 1
9 Raymond Mendoza-Lopez JR Unattached 1:29.32 2
10 Carlos Parra-Ciack FR Arizona Chrstn 1:30.02 1
11 Marcel Young FR Glendale 1:30.64 1
12 Carter Powers SO Unattached 1:30.74 1
13 Brandon Jirak FR Glendale 1:30.83 2
14 Orlando Soto Unattached 1:36.27 2
15 Tre'von Johns FR Glendale 1:39.47 1
Event 9 Women 800 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 2:25.79
Name Year School Finals
================================================================
1 Emily Gallegos-Francksen FR Arizona State 2:20.84@
2 Katherine Penney Unattached 2:21.83@
3 Quin Johnson FR Mesa 2:22.24@
4 Kara Dale FR Mesa 2:27.74
5 Devin Barlow SO Paradise Valley 2:28.08
6 Amber Blackledge FR Mesa 2:32.33
7 Tali Castle Team Showtyme 2:39.27
8 Lindsay Simpson JR Unattached 2:42.58
9 Montana Hancock FR Mesa 2:43.58
10 Ella Buck SO Unattached 2:50.44
-- Zanna Ramirez WC Striders DNF
Event 10 Men 800 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 1:58.08
Name Year School Finals
================================================================
1 Cody Jackson SR Unattached 1:56.15@
2 Collin Dylla SO Pima 1:57.35@
3 CJ Maree FR Arizona State 1:57.80@
4 Tanner Hagstrom Team Showtyme 1:57.84@
5 David Berry ALTIS 1:58.88
6 Gabe Atchley SO Pima 1:59.08
7 Francisco Rodriguez JR Unattached 2:00.79
8 Luke Jernigan FR Mesa 2:00.92
9 Carlos Bugdud Bueno FR Mesa 2:00.94
10 Victor Bustamante SO Pima 2:01.47
11 Casey Brown FR Mesa 2:02.43
12 Kyle Gallagher FR Mesa 2:03.99
13 Tristan Stellmach FR Mesa 2:04.01
14 Adam Meyer FR Arizona State 2:08.08
15 Connor Deakin FR Pima 2:10.16
16 Jacob Suber FR Mesa 2:12.15
17 Sean Neely FR Central Arizona 2:17.79
-- Ryan Owen AAG Sports DNF
Event 11 Women 1000 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 3:13.14
Name Year School Finals
================================================================
1 Charlotte Moore JR Arizona Chrstn 3:20.95
2 Cassandra Munoz Elite Sports 3:41.87
3 Arianna Roche SO Pima 3:42.27
4 Zurisadai Vasquez FR Arizona Chrstn 4:26.88
Event 12 Men 1000 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 2:35.70
Name Year School Finals
================================================================
1 Luis Soto FR Central Arizona 2:33.16@
2 Morgan Risch FR UNAT-Pima 2:41.48
3 Enrique Jimenez Central Arizona 2:42.39
4 Carter Powers SO Unattached 2:47.71
5 Ben Orrhood SO Glendale 2:48.40
6 Brandon Jirak FR Glendale 2:49.60
7 Daniel Lozano FR Glendale 2:50.20
8 Joel Dongo FR Glendale 3:00.95
Event 13 Women 1 Mile Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 5:25.61
Name Year School Finals
================================================================
1 Katherine Penney Unattached 5:21.99@
2 mckayla cordova FR Unattached 5:25.52@
3 Charlotte Moore JR Arizona Chrstn 5:34.53
4 Kellie Stroupe SR Unattached 5:37.34
5 Arianna Roche SO Pima 6:24.25
6 Zurisadai Vasquez FR Arizona Chrstn 7:53.58
Event 14 Men 1 Mile Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 4:25.40
Name Year School Finals
================================================================
1 Nate Graywolf Riech SR Unattached 4:18.09@
2 Collin Dylla SO Pima 4:25.13@
3 Luke Jernigan FR Mesa 4:25.79
4 Tristan Stellmach FR Mesa 4:26.88
5 angel salazar SO Unattached 4:27.45
6 Kyle Gallagher FR Mesa 4:37.04
7 Victor Bustamante SO Pima 4:37.91
8 David Rothweil Unattached 4:39.20
9 Tommy Murillo FR Glendale 4:41.25
10 Joseph Biehl FR Unattached 4:42.13
11 Jordan Klein FR Paradise Valley 4:42.60
12 Edgar Barajas FR Glendale 4:44.78
13 Gabe Atchley SO Pima 4:44.97
14 Connor Deakin FR Pima 4:47.19
15 Gregory Hibl FR Unattached 4:47.93
16 Kenn Kobashigawa FR Glendale 4:49.26
17 Ben Orrhood SO Glendale 4:57.51
18 Joel Dongo FR Glendale 5:15.58
19 Jared Valadez FR Arizona Chrstn 5:29.75
Event 15 Women 3000 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 11:02.24
Name Year School Finals
================================================================
1 Courtney Lewis SO Arizona State 10:19.08@
2 Daan Haven FR Arizona State 10:20.75@
3 Megan Reniewicki SO Arizona State 10:22.03@
4 Lindsey McDonald KC Smoke 10:24.48@
5 Nancy Jebet FR Central Arizona 10:58.77@
6 Vanessa Righeimer 2 Unattached 10:59.47@
7 Alliana Attencio FR Central Arizona 11:07.91
8 Lara Yazzie FR Central Arizona 11:14.04
9 Casey Haller SO Central Arizona 11:44.32
10 Mariah Yazzie FR Central Arizona 11:49.69
11 Alexus Navarro FR Central Arizona 11:53.54
12 Jennifer Maldonado SO Central Arizona 12:14.27
13 Paris Chee FR Central Arizona 12:25.20
14 Cindy Corrales FR Pima 12:45.55
Event 16 Men 3000 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 8:54.17
Name Year School Finals
================================================================
1 Jason Ortega SO Paradise Valley 8:41.46@
2 Nicolas Caruso FR Paradise Valley 8:41.97@
3 JP Nelson JR Arizona State 8:48.55@
4 Aldo Marquez-Barajas SO Paradise Valley 8:49.27@
5 John Ngaruiya FR Central Arizona 8:51.94@
6 Ikageng Gaorekwe FR Central Arizona 8:52.23@
7 Ryan Normand JR Arizona State 8:53.71@
8 Erik Gonzalez FR Arizona State 8:55.35
9 Kyle Shinn SO Arizona State 8:56.93
10 Tyler Bauer FR Pima 8:57.82
11 Joseph Gutierrez Unattached 9:01.97
12 Santiago Hardy FR Central Arizona 9:05.93
13 Marcos Alcarez FR Central Arizona 9:09.45
14 Hunter Hicks SO Paradise Valley 9:12.94
15 Ricardo Trejo FR Central Arizona 9:14.62
16 Davonte Jett-Reynolds FR Central Arizona 9:22.04
17 Allen Fowler FR Central Arizona 9:22.36
18 David Speight FR Mesa 9:23.33
19 Vincent Severietti FR Glendale 9:30.07
20 Edgar Barajas FR Glendale 9:30.89
21 Wesley Cook FR Paradise Valley 9:34.79
22 Dylan Kessler SO Mesa 9:40.40
23 Saul Onitivares FR Paradise Valley 9:49.79
24 Tarik Madkins SO Glendale 10:00.87
25 Kenn Kobashigawa FR Glendale 10:03.04
26 Anthony Sanchez FR Pima 10:47.50
27 Jared Valadez FR Arizona Chrstn 11:19.03
Event 17 Women 5000 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 19:20.24
Name Year School Finals
================================================================
1 Katherine Bruno FR Pima 19:28.45
2 Ashlyn Didomenico SO Mesa 19:32.56
3 Emilie Reemtsma FR Mesa 19:50.04
4 Madeline Ambrosio FR Mesa 20:00.74
Event 18 Men 5000 Meter Run
================================================================
NJCAA Qualy: @ 15:36.94
Name Year School Finals
================================================================
1 Edgar Barajas FR Glendale 16:03.93
2 Darian Ferry JR Unattached 20:12.83
Event 19 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 9.17
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Nicolee Foster FR Central Arizona 8.71@ 2
2 Renique Smith SO Central Arizona 9.43 2
3 Latoyia Brooks FR Central Arizona 9.90 2
4 Lesha Turner FR Arizona Chrstn 9.92 2
5 Tamia Robinson FR Glendale 10.29 2
6 Devin Barlow SO Paradise Valley 10.71 1
7 Lynsie Fike FR Paradise Valley 11.47 1
-- Jeminise Parris SO Central Arizona DNF 2
Event 20 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
NJCAA Qualy: @ 8.43
Name Year School Finals
================================================================
1 Zach Kleppe FR Arizona Chrstn 8.57
2 Edwin Adams FR Central Arizona 8.59
3 Cornelius Payne SO Pima 8.76
4 Bryce Clemons FR Mesa 9.12
5 Sean Neely FR Central Arizona 9.38
6 DeShawn Gill FR Pima 9.43
7 Kenneth Wilson SO Mesa 9.52
Event 21 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
NJCAA Qualy: @ 4:04.57
School Finals
================================================================
1 Central Arizona 'A' 3:56.24@
1) Regina Yeboah FR 2) Josephine Anokye SO
3) Shawkia Iddrisu SO 4) Nicolee Foster FR
2 Mesa 'A' 4:27.42
1) Miah Cooper FR 2) Kara Dale FR
3) Maely St. Gelais FR 4) Kaitlyn Kelly FR
-- Arizona Christian 'A' DNF
1) Kylie Neafus FR 2) Meghan McDermott FR
3) Charlotte Moore JR 4) Courtney Sweat FR
Event 22 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
NJCAA Qualy: @ 3:21.84
School Finals H#
===================================================================
1 Central Arizona 'A' 3:16.53@ 2
1) Grayling Davis SO 2) Ray Wells Jr SO
3) Tarique Moses SO 4) Tavian Ross SO
2 Mesa 'A' 3:21.39@ 2
1) Michael Abramson FR 2) Marquis Brown-Tiller FR
3) Carver Dumas SO 4) Idriss Konzivenet FR
3 Arizona Christian 'A' 3:26.50 2
1) Zach Kleppe FR 2) Van Dion FR
3) Alias Sturges FR 4) Carlos Parra-Ciack FR
4 Glendale 'A' 3:28.54 2
1) Daniel Avila SO 2) Robert Kincade FR
3) Tarik Madkins SO 4) Damien Jackson FR
5 Mesa 'B' 3:29.65 1
1) Bryce Clemons FR 2) Alex Kellybrew SO
3) Anthony Sweat SO 4) Kenneth Owens FR
6 Arizona Christian 'B' 3:38.95 1
1) Joe Avance FR 2) Tanner Hilton JR
3) Kendrick Murphy JR 4) Maverick Gamez FR
-- Arizona State 'A' DNF 2
1) Adam Meyer FR 2) CJ Maree FR
3) Kevin Wilkinson FR 4) JP Nelson JR
Event 23 Women 4x800 Meter Relay
================================================================
NJCAA Qualy: @ 10:00.00
School Finals
================================================================
1 Central Arizona 'C' 10:21.35
1) Nancy Jebet FR 2) Lara Yazzie FR
3) Alexus Navarro FR 4) Mariah Yazzie FR
2 Central Arizona 'B' 10:55.50
1) Alliana Attencio FR 2) Paris Chee FR
3) Nikesha Eagleman SO 4) Casey Haller SO
Event 24 Men 4x800 Meter Relay
================================================================
NJCAA Qualy: @ 8:01.07
School Finals
================================================================
1 Central Arizona 'C' 8:13.73
1) Alberto Gonzalez FR 2) Davonte Jett-Reynolds FR
3) John Ngaruiya FR 4) Isaah Pananna-Wtewa FR
2 Central Arizona 'B' 8:33.17
1) Belesti Akalu FR 2) Marcos Alcarez FR
3) Allen Fowler FR 4) Ikageng Gaorekwe FR
Event 26 Men Distance Medley
================================================================
NJCAA Qualy: @ 10:37.77
School Finals
================================================================
1 Glendale 'A' 11:16.34
1) Brandon Jirak FR 2) Damien Jackson FR
3) Daniel Avila SO 4) Daniel Lozano FR
Event 27 Women High Jump
==========================================================================
Progression: 1.36, 1.41, 1.46, 1.51, 1.56, 1.61, 1.66, 1.71,
1.76
NJCAA Qualy: @ 1.61m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kaysee Pilgrim SR Unattached 1.81m@ 5-11.25
1.66 1.71 1.76 1.81 1.86
O O O XO XXX
2 Regina Yeboah FR Central Arizona 1.71m@ 5-07.25
1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
XO O O O XXX
3 Anahiramar Lopez FR Pima 1.66m@ 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
O O O XXX
4 Katie Eidem FR Arizona State 1.56m 5-01.25
1.56 1.61
XO XXX
5 Kylie Bishop Spotlight 1.46m 4-09.50
1.46 1.51
O XXX
6 Bailey Kirkham FR Paradise Valley 1.36m 4-05.50
1.36 1.41
O XXX
Event 28 Men High Jump
==========================================================================
Progression: 1.65, 1.70, 1.75, 1.80, 1.85, 1.90, 1.95, 2.00,
2.05, 2.10, 2.15
NJCAA Qualy: @ 2.00m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ryan Bright FR Arizona State 2.05m@ 6-08.75
1.95 2.00 2.05 2.11
O XXO XO XXX
2 Elijah Hughes SO Arizona State 2.00m@ 6-06.75
2.00 2.05
O XXX
3 dylan kay SR Unattached J2.00m@ 6-06.75
1.90 1.95 2.00 2.05
XO O O XXX
3 Cameron Crandall FR Pima J2.00m@ 6-06.75
1.90 1.95 2.00 2.05
O XO O XXX
5 Jake Hall SR Unattached 1.95m 6-04.75
1.85 1.90 1.95 2.00
O O XO XXX
6 Wyatt Stewart SR Unattached 1.90m 6-02.75
1.80 1.85 1.90 1.95
XO O O XXX
6 Jayton Hall SR Unattached 1.90m 6-02.75
1.85 1.90 1.95
XO O XXX
8 Reed Bussey JR Arizona State J1.90m 6-02.75
1.90 1.95
XO XXX
9 Everett Lunt FR Mesa J1.90m 6-02.75
1.85 1.90 1.95
O XXO XXX
9 Douglas Mitchell FR Central Arizona J1.90m 6-02.75
1.85 1.90 1.95
O XXO XXX
11 Zachary Mohler FR Glendale 1.85m 6-00.75
1.75 1.80 1.85 1.90
O O O XXX
12 Connor Larson SO Paradise Valley J1.85m 6-00.75
1.75 1.80 1.85 1.90
O O XO XXX
13 Jonah Leyvas FR Mesa 1.80m 5-10.75
1.70 1.75 1.80 1.85
O XXO O XXX
-- Mason Ford SR Arizona State NH
2.00
XXX
Event 29 Women Pole Vault
==========================================================================
Progression: 2.60, 2.75, 2.90, 3.05, 3.20, 3.35, 3.50, 3.65,
3.75, 3.85, 3.90
NJCAA Qualy: @ 3.05m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kristiana Warth SR Arizona State 4.00m@ 13-01.50
3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 4.10
XO XO O XO XO XXX
2 Haleigh Fritts SR Arizona State 3.65m@ 11-11.75
3.50 3.65 3.80
O XO XXX
3 Tommi Hintnaus FR Arizona State 3.50m@ 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
O O O XXX
4 Vanessa Davis JR Arizona State J3.50m@ 11-05.75
3.50 3.65
XO XXX
5 Natalie Hendrix SO Paradise Valley 3.35m@ 10-11.75
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
O O O O XXX
6 Faith Garza SO Paradise Valley J3.35m@ 10-11.75
3.20 3.35 3.50
XO O XXX
7 Justice Angel SO Mesa J3.35m@ 10-11.75
3.05 3.20 3.35 3.50
XO O XO XXX
8 Rachelle Green Unattached 3.20m@ 10-06.00
3.05 3.20 3.35
O O XXX
9 Miranda Worthen SO Mesa 3.05m@ 10-00.00
2.90 3.05 3.20
O O XXX
10 Ashley Berry FR Glendale 2.60m 8-06.25
2.45 2.60 2.75
O O XXX
11 Teresa Lowe Unattached 2.45m 8-00.50
2.45 2.60
XO XXX
Event 30 Men Pole Vault
==========================================================================
Progression: 3.75, 3.90, 4.05, 4.20, 4.35, 4.50, 4.65, 4.80,
4.90, 5.00, 5.10
NJCAA Qualy: @ 4.35m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cole Riddle FR Arizona State 5.20m@ 17-00.75
4.95 5.10 5.20 5.30
O XXO O XXX
2 Cole Walsh Risen 5.10m@ 16-08.75
4.95 5.10 5.20
XXO XXO XXX
3 Matthew Eckles JR Arizona State 4.95m@ 16-02.75
4.95 5.10
O XXX
4 Michael Chadwick FR Arizona State J4.95m@ 16-02.75
4.65 4.80 4.95 5.10
XO XO O XXX
5 Kyle Downey FR Mesa J4.95m@ 16-02.75
4.80 4.95 5.10
XXO XO XXX
6 Nathan Hiett SR Arizona State 4.80m@ 15-09.00
4.80 4.95
O XXX
7 Dalton Riep SO Paradise Valley 4.65m@ 15-03.00
4.35 4.50 4.65 4.80
O XXO O XXX
8 Tony Chavez SO Pima J4.65m@ 15-03.00
4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
O O O XXO XXX
9 Eric Cochran SO Mesa 4.50m@ 14-09.00
4.35 4.50 4.65
O O XXX
10 Alejandro Avila FR Glendale J4.50m@ 14-09.00
4.20 4.35 4.50 4.65
O O XO XXX
10 Owen DeSilva FR Central Arizona J4.50m@ 14-09.00
4.20 4.35 4.50 4.65
O O XO XXX
12 Nate Devore SO Paradise Valley 4.35m@ 14-03.25
4.20 4.35 4.50
XXO O XXX
13 Cameron Cruz Unattached J4.35m@ 14-03.25
4.05 4.35 4.50
XO XXO XXX
14 Tyler Black FR Arizona Chrstn 4.20m 13-09.25
3.90 4.05 4.20 4.35
XXO O O XXX
15 Zachary Galgan FR Unattached J4.20m 13-09.25
4.20 4.35
XXO XXX
16 Tyler Valenzuela FR Pima 4.05m 13-03.50
3.75 3.90 4.05 4.20
O XO O XXX
17 Noah Lovato FR Mesa J4.05m 13-03.50
4.05 4.20
XO XXX
18 Nathan Johnson FR Glendale 3.90m 12-09.50
3.90 4.05
O XXX
19 Aaron Keefe FR Pima J3.90m 12-09.50
3.75 3.90 4.05
O XO XXX
20 Talor Scott SO Paradise Valley 3.75m 12-03.50
3.75 3.90
O XXX
-- Grant Sisserson SR Arizona State NH
4.95
XXX
-- Alex Bishop Risen NH
4.95
XXX
-- Tyler Morganstern FR Pima NH
3.75
XXX
Event 31 Women Long Jump
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 5.40m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Andrea Olstead SR Unattached 5.42m@ 17-09.50
5.04m 5.28m 5.32m 5.18m 5.42m 5.13m
2 Rees Young FR Mesa 5.18m 17-00.00
5.10m 5.18m 4.81m 4.32m 5.07m 4.55m
3 Hailey Myles FR Pima 5.05m 16-07.00
FOUL 5.05m 4.89m 4.90m 4.99m 4.80m
4 Anahiramar Lopez FR Pima 4.90m 16-01.00
4.62m 4.88m 4.90m 4.79m 4.72m 4.66m
5 Regina Yeboah FR Central Arizona 4.80m 15-09.00
1.59m 3.49m 4.80m 4.37m FOUL 4.46m
6 Darian Hollins SO Mesa 4.78m 15-08.25
4.73m 4.78m FOUL 4.72m FOUL FOUL
7 Krista Molina SO Mesa 4.72m 15-06.00
4.60m 4.72m FOUL 4.68m 4.54m 4.52m
8 Melissa DiTaranto Unattached 4.71m 15-05.50
FOUL 4.71m 4.48m 4.43m 4.45m 4.32m
9 Kylie Bishop Spotlight 4.12m 13-06.25
4.12m 3.92m 4.10m 4.05m 3.96m 3.79m
10 Tali Castle Team Showtyme 3.20m 10-06.00
3.03m 3.04m 3.20m
-- Lynsie Fike FR Paradise Valley FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 32 Men Long Jump
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 7.00m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Marcus Flannigan SR Unattached 7.24m@ 23-09.00
FOUL 7.13m FOUL 7.24m FOUL 7.02m
2 Talib Mudiwa FR Central Arizona 6.85m 22-05.75
6.85m FOUL FOUL 6.48m FOUL 6.13m
3 Robert Kincade FR Glendale 6.74m 22-01.50
6.35m 6.70m 6.74m 6.71m 6.72m 6.71m
4 Douglas Mitchell FR Central Arizona 6.51m 21-04.25
6.39m 6.40m 6.51m 6.23m FOUL FOUL
5 Estefon Marrero SR Unattached 6.46m 21-02.50
6.23m 6.46m FOUL FOUL 6.04m 6.16m
6 Alias Sturges FR Arizona Chrstn 6.37m 20-10.75
6.07m FOUL 6.04m 6.37m 6.18m 6.33m
7 Ian Wood FR Mesa 6.28m 20-07.25
5.83m 6.11m 6.28m 6.24m FOUL 6.12m
8 Alex Kellybrew SO Mesa 6.08m 19-11.50
6.08m 5.71m 5.57m 6.01m FOUL 5.92m
9 Konner Lee FR Mesa 6.07m 19-11.00
5.84m 5.92m 5.91m 6.05m FOUL 6.07m
10 Eric Bramwell Arizona Flames 5.94m 19-06.00
5.61m 5.71m 5.94m
11 Josh Robbins Arizona Flames 5.91m 19-04.75
5.78m 5.91m 5.66m
12 Brenton Ballard FR Mesa 5.90m 19-04.25
5.67m 5.64m 5.90m
13 Richard Arvayo FR Pima 5.77m 18-11.25
5.46m 5.77m FOUL FOUL FOUL FOUL
14 Tarik Madkins SO Glendale 5.76m 18-10.75
5.53m 5.21m 5.76m
15 Jonah Leyvas FR Mesa 5.68m 18-07.75
5.01m 5.68m FOUL
16 Tony Chavez SO Pima 5.66m 18-07.00
5.66m 5.42m FOUL FOUL FOUL FOUL
17 Javan Cortes SR Unattached 5.53m 18-01.75
5.34m 5.06m 5.53m
18 Josh Holt Team Showtyme 5.49m 18-00.25
5.15m 5.49m 5.44m
-- Jaylen Higgins SO Mesa FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Christopher Brown SO Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 33 Women Triple Jump
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 11.00m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sammy Evans Unattached 12.08m@ 39-07.75
FOUL 11.56m FOUL 12.08m FOUL 11.89m
2 Andrea Olstead SR Unattached 11.59m@ 38-00.25
11.35m FOUL FOUL 11.59m FOUL 11.48m
3 Hailey Myles FR Pima 10.99m 36-00.75
10.99m 10.93m 10.69m 10.78m FOUL 10.65m
4 Rees Young FR Mesa 10.43m 34-02.75
10.42m FOUL 10.41m FOUL 10.36m 10.43m
Event 34 Men Triple Jump
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 14.10m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ben Anderson SO Pima 13.47m 44-02.50
FOUL FOUL 13.47m FOUL FOUL 13.43m
2 Douglas Mitchell FR Central Arizona 13.30m 43-07.75
11.86m 13.30m 12.15m 12.54m FOUL FOUL
3 Monte Albert FR Pima 13.01m 42-08.25
13.01m 12.86m FOUL 12.59m FOUL FOUL
4 Jaylen Higgins SO Mesa 12.88m 42-03.25
FOUL FOUL 12.26m 12.75m 12.88m FOUL
5 Richard Arvayo FR Pima 12.83m 42-01.25
10.90m 12.83m 12.82m FOUL FOUL FOUL
6 Billy Carter FR Arizona Chrstn 12.45m 40-10.25
FOUL FOUL 12.26m 11.50m 12.32m 12.45m
7 Konner Lee FR Mesa 12.27m 40-03.25
12.27m 12.25m 11.88m FOUL 12.01m 12.15m
8 Ian Wood FR Mesa 12.22m 40-01.25
FOUL FOUL 12.13m 11.69m 11.90m 12.22m
Event 35 Women Shot Put
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 12.30m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cherisse Murray FR Central Arizona 15.92m@ 52-02.75
15.29m 15.58m 15.92m 14.94m 15.27m 15.18m
2 Devia Brown FR Central Arizona 14.13m@ 46-04.25
14.13m FOUL 13.64m 13.93m FOUL FOUL
3 Sasha-Gaye Marston SR Unattached 13.97m@ 45-10.00
13.63m 13.97m FOUL 13.62m FOUL 13.63m
4 Candesha Scott SO Central Arizona 12.78m@ 41-11.25
11.83m 12.25m 12.12m 12.78m 12.76m 12.74m
5 Sadie Sweeney FR Paradise Valley 11.27m 36-11.75
10.40m 10.74m 11.04m 10.26m 10.70m 11.27m
6 Sydnie Strickland FR Mesa 9.99m 32-09.50
9.30m 9.29m FOUL 8.87m 9.99m FOUL
7 Brianna Bertsch SO Pima 9.85m 32-03.75
9.09m 9.39m 9.85m 9.65m 9.53m FOUL
8 Alyssa Watkins SO Pima 9.58m 31-05.25
9.58m 9.20m 9.11m 9.27m 9.02m 9.25m
9 Kianna Patterson FR Arizona Chrstn 9.37m 30-09.00
9.00m 9.06m 9.37m FOUL FOUL FOUL
10 Jacquelyn Beauvais FR Glendale 9.30m 30-06.25
7.82m 9.30m 8.40m
11 Liz Gore FR Paradise Valley 9.19m 30-02.00
9.11m 9.19m 8.90m
12 Teresa Sweeney SO Pima 9.17m 30-01.00
8.86m 8.59m 9.17m
13 Hannah Stutz FR Mesa 8.93m 29-03.75
8.93m 8.66m 8.76m
14 Kianna Richardson FR Pima 8.89m 29-02.00
8.18m 8.89m 8.41m
15 Marisa Presmyk FR Pima 8.27m 27-01.75
7.78m 8.27m 7.98m
16 Lynsie Fike FR Paradise Valley 8.04m 26-04.50
8.04m 7.84m 7.40m 8.04m
17 Eunice Orji FR Mesa 8.02m 26-03.75
8.02m 7.86m 7.32m
18 Tali Castle Team Showtyme 6.77m 22-02.50
6.53m 6.77m 6.72m
-- Dominique Lopez FR Paradise Valley FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 36 Men Shot Put
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 14.63m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Josh Boateng SO Central Arizona 16.58m@ 54-04.75
16.58m FOUL 15.68m FOUL 15.65m 16.11m
2 Nikaeus Hale-Mercer SO Mesa 15.94m@ 52-03.75
14.50m 15.77m 15.48m 14.91m 15.94m FOUL
3 Cameron Lewis SO Mesa 15.71m@ 51-06.50
14.63m 15.71m 15.50m FOUL FOUL FOUL
4 Hunter Jones SO Glendale 15.35m@ 50-04.50
15.15m 15.10m 15.13m 15.35m FOUL FOUL
5 Ian Schulz SO Unattached 15.23m@ 49-11.75
14.99m 15.23m 15.10m 0.15m 14.67m 14.85m
6 Dahrian Harris-Mesh SO Pima 13.80m 45-03.50
FOUL FOUL 13.37m FOUL FOUL 13.80m
7 Israel Oloyede FR Paradise Valley 12.28m 40-03.50
11.25m 12.28m FOUL 11.97m FOUL FOUL
8 Charles Gross SO Pima 11.91m 39-01.00
11.40m FOUL 10.75m 11.91m FOUL 11.21m
9 Matt Totah FR Arizona Chrstn 10.98m 36-00.25
9.89m FOUL 10.98m 10.85m 10.66m FOUL
10 Adrian Releford FR Arizona Chrstn 10.93m 35-10.50
10.93m 10.87m FOUL
-- Zakary Kelly FR Mesa FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 37 Women Weight Throw
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 14.40m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cherisse Murray FR Central Arizona 14.71m@ 48-03.25
14.71m 14.36m 14.38m 13.60m FOUL 14.23m
2 Devia Brown FR Central Arizona 14.16m 46-05.50
12.49m FOUL 13.83m 14.16m FOUL 13.19m
3 Alyssa Watkins SO Pima 13.01m 42-08.25
11.21m 11.79m FOUL FOUL FOUL 13.01m
4 Brianna Bertsch SO Pima 12.60m 41-04.25
12.09m 11.46m 12.60m 11.29m 12.31m FOUL
5 Eunice Orji FR Mesa 11.77m 38-07.50
10.79m 11.48m 10.96m 11.77m FOUL 11.35m
6 Liz Gore FR Paradise Valley 11.57m 37-11.50
11.14m FOUL 10.68m 10.43m 11.57m FOUL
7 Teresa Sweeney SO Pima 11.36m 37-03.25
11.36m FOUL 9.73m 9.17m FOUL 10.35m
8 Sadie Sweeney FR Paradise Valley 11.33m 37-02.25
FOUL 11.33m 10.95m FOUL FOUL FOUL
9 Desirae Sotelo FR Glendale 11.16m 36-07.50
FOUL 10.09m 10.99m FOUL 11.16m 10.98m
10 Sydnie Strickland FR Mesa 10.53m 34-06.75
FOUL 10.27m 10.53m
11 Dominique Lopez FR Paradise Valley 10.34m 33-11.25
FOUL 10.34m FOUL
12 Victoria Shively FR Glendale 9.96m 32-08.25
8.77m FOUL 9.96m
13 Monay Branham FR Glendale 9.85m 32-03.75
8.77m FOUL 9.85m
14 Jacquelyn Beauvais FR Glendale 9.82m 32-02.75
9.82m FOUL FOUL
15 Marisa Presmyk FR Pima 9.19m 30-02.00
9.19m FOUL FOUL
16 Kianna Richardson FR Pima 8.62m 28-03.50
8.62m 7.93m FOUL
17 Hannah Stutz FR Mesa 6.78m 22-03.00
6.53m 6.78m FOUL
Event 38 Men Weight Throw
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 15.00m
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nikaeus Hale-Mercer SO Mesa 14.77m 48-05.50
FOUL 13.58m 13.72m 14.22m 14.66m 14.77m
2 Cameron Lewis SO Mesa 14.52m 47-07.75
FOUL 14.44m FOUL FOUL 14.52m FOUL
3 Charles Gross SO Pima 13.59m 44-07.00
FOUL 13.35m FOUL FOUL FOUL 13.59m
4 Israel Oloyede FR Paradise Valley 13.14m 43-01.50
11.50m 11.74m 13.14m 12.48m FOUL 12.48m
5 Dahrian Harris-Mesh SO Pima 12.68m 41-07.25
FOUL 11.30m 12.68m 12.15m FOUL FOUL
6 Hunter Jones SO Glendale 12.62m 41-05.00
11.91m FOUL 12.62m 12.62m 12.49m FOUL
7 James Sather SO Pima 12.31m 40-04.75
9.91m 12.08m 12.31m FOUL 11.72m FOUL
8 Zakary Kelly FR Mesa 10.05m 32-11.75
FOUL 9.36m 9.03m 9.98m 9.61m 10.05m
Event 39 Women Indoor Pentathlon
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Renique Smith SO Central Arizona 3081
2 Candesha Scott SO Central Arizona 2697
3 Lynsie Fike FR Paradise Valley 2339
4 Meghan McDermott FR Arizona Chrstn 2190
5 Latoyia Brooks FR Central Arizona 2151
Event 39 Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 9.17
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Renique Smith SO Central Arizona 9.33 2 842
2 Candesha Scott SO Central Arizona 9.96 2 720
3 Latoyia Brooks FR Central Arizona 10.58 1 607
4 Meghan McDermott FR Arizona Chrstn 11.00 1 537
5 Lynsie Fike FR Paradise Valley 11.38 2 476
Event 39 Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 1.61m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Renique Smith SO Central Arizona 1.49m 4-10.50 610
1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
O XXO O O XO XXO XXX
2 Meghan McDermott FR Arizona Chrstn 1.43m 4-08.25 544
1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46
O O O O O XXX
3 Latoyia Brooks FR Central Arizona 1.40m 4-07.00 512
1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43
O XXO O XXO O XXX
4 Candesha Scott SO Central Arizona 1.34m 4-04.75 449
1.28 1.31 1.34 1.37
O O XO XXX
4 Lynsie Fike FR Paradise Valley 1.34m 4-04.75 449
1.19 1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37
O O XXO O O XXO XXX
Event 39 Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 12.30m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Candesha Scott SO Central Arizona 12.52m@ 41-01.00 696
12.23m 12.39m 12.52m
2 Renique Smith SO Central Arizona 9.05m 29-08.25 467
8.03m 8.28m 9.05m
3 Meghan McDermott FR Arizona Chrstn 8.27m 27-01.75 417
FOUL 7.48m 8.27m
4 Lynsie Fike FR Paradise Valley 8.19m 26-10.50 412
7.75m 7.10m 8.19m
5 Latoyia Brooks FR Central Arizona 7.33m 24-00.75 356
7.33m 7.33m FOUL
Event 39 Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 5.40m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Renique Smith SO Central Arizona 4.93m 16-02.25 540
4.67m 4.82m 4.93m
2 Candesha Scott SO Central Arizona 4.88m 16-00.25 527
4.82m 4.65m 4.88m
3 Meghan McDermott FR Arizona Chrstn 4.34m 14-03.00 388
FOUL 4.25m 4.34m
4 Lynsie Fike FR Paradise Valley 4.31m 14-01.75 381
FOUL 4.15m 4.31m
5 Latoyia Brooks FR Central Arizona 3.51m 11-06.25 202
3.09m 3.15m 3.51m
Event 39 Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
NJCAA Qualy: @ 2:25.79
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Renique Smith SO Central Arizona 2:35.76 622
2 Lynsie Fike FR Paradise Valley 2:35.86 621
3 Latoyia Brooks FR Central Arizona 2:48.97 474
4 Candesha Scott SO Central Arizona 3:06.74 305
5 Meghan McDermott FR Arizona Chrstn 3:06.90 304
Event 40 Men Heptathlon
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Connor Williamson SO Paradise Valley 5430
2 Marcus Naisant FR Mesa 5273
3 Jon Ply FR Central Arizona 4865
4 Carver Dumas SO Mesa 4461
5 Noah Figueroa FR Central Arizona 3768
Event 40 Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
NJCAA Qualy: @ 6.88
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marcus Naisant FR Mesa 7.17 823
2 Connor Williamson SO Paradise Valley 7.22 806
3 Carver Dumas SO Mesa 7.38 752
4 Noah Figueroa FR Central Arizona 7.68 656
5 Jon Ply FR Central Arizona 7.75 634
6 Grant Smith SR Unattached 7.89 592
Event 40 Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 7.00m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Marcus Naisant FR Mesa 6.83m 22-05.00 774
FOUL 6.83m 6.83m
2 Connor Williamson SO Paradise Valley 6.45m 21-02.00 686
6.45m 6.35m 6.31m
3 Noah Figueroa FR Central Arizona 6.31m 20-08.50 655
5.98m 6.12m 6.31m
4 Jon Ply FR Central Arizona 6.17m 20-03.00 624
5.91m 6.17m 6.15m
5 Carver Dumas SO Mesa 6.00m 19-08.25 587
5.68m 5.92m 6.00m
6 Grant Smith SR Unattached 5.03m 16-06.00 388
5.03m FOUL FOUL
Event 40 Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 14.63m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Connor Williamson SO Paradise Valley 15.40m@ 50-06.25 814
14.59m 14.58m 15.40m
2 Marcus Naisant FR Mesa 12.58m 41-03.25 642
FOUL 12.58m 12.55m
3 Carver Dumas SO Mesa 11.31m 37-01.25 565
11.31m 10.87m 11.23m
4 Jon Ply FR Central Arizona 10.46m 34-04.00 513
9.93m 10.32m 10.46m
5 Grant Smith SR Unattached 9.71m 31-10.25 468
9.71m 9.65m 9.26m
6 Noah Figueroa FR Central Arizona 9.70m 31-10.00 468
8.75m 9.31m 9.70m
Event 40 Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 2.00m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Jon Ply FR Central Arizona 2.09m@ 6-10.25 887
1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06 2.09 2.12
O P P O O XO O XXO XXO XXO XXX
2 Marcus Naisant FR Mesa 2.03m@ 6-08.00 831
1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06
O P O O O XO O XXO XXX
3 Connor Williamson SO Paradise Valley 1.88m 6-02.00 696
1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91
O O O O O XXX
4 Carver Dumas SO Mesa 1.82m 5-11.50 644
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85
O O XO O XXO XXX
5 Noah Figueroa FR Central Arizona 1.58m 5-02.25 449
1.52 1.58 1.61
O XO XXX
-- Grant Smith SR Unattached NH
1.52
XXX
Event 40 Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
NJCAA Qualy: @ 8.43
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Connor Williamson SO Paradise Valley 8.40@ 1 884
2 Marcus Naisant FR Mesa 8.42@ 1 879
3 Jon Ply FR Central Arizona 8.71 2 811
4 Carver Dumas SO Mesa 9.28 1 685
5 Noah Figueroa FR Central Arizona 9.98 2 545
Event 40 Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
NJCAA Qualy: @ 4.35m
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Connor Williamson SO Paradise Valley 4.85m@ 15-11.00 865
4.35 4.65 4.85 4.95
XO O XO XXX
2 Marcus Naisant FR Mesa 4.25m 13-11.25 688
3.85 4.15 4.25 4.35
O O O XXX
3 Jon Ply FR Central Arizona 3.65m 11-11.75 522
3.45 3.55 3.65 3.75
O O O XXX
4 Carver Dumas SO Mesa 3.45m 11-03.75 469
2.75 2.95 3.05 3.25 3.45 3.55
O XO XO XO O XXX
5 Noah Figueroa FR Central Arizona 2.95m 9-08.00 345
2.15 2.75 2.95 3.05
O O O XXX
Event 40 Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
NJCAA Qualy: @ 2:35.70
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jon Ply FR Central Arizona 2:39.95 874
2 Carver Dumas SO Mesa 2:50.67 759
3 Connor Williamson SO Paradise Valley 2:58.50 679
4 Noah Figueroa FR Central Arizona 3:01.48 650
5 Marcus Naisant FR Mesa 3:02.88 636
Like·Comment·Share·E-mail·6084 views
History for Paradise Valley Puma Indoor Invitational
Show 1 more
|