CT Home
A.net/CT
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Southern Connecticut Elm City Indoor Challenge
December 6th-7th 2019 New Haven, Connecticut, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2016 Dec 2nd to Dec 3rd
Results
News
2019
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
2014
1
1
Media for 2016
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2016 Results - Southern Connecticut Elm City Indoor Challenge
Dec 12th 2016, 7:17am
Attending groups
RunnerSpace.com/CT
Invited groups
2016
Southern Connecticut Elm City Indoor Challenge
2016 Results - Southern Connecticut Elm City Indoor Challenge
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Dec 12th 2016, 7:17am
Mens Results
Womens Results
55 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Winslow Dorsainvil
6.44a
St Thomas Aquinas
2.
Jr
Luke Velez
6.48a
Southern Connecticut...
3.
So
Saint-Jacob Diodonet
6.51a
St Thomas Aquinas
4.
So
Royale Jamison
6.60a
Southern Connecticut...
5.
Jr
Orrin Parke
6.64a
Southern Connecticut...
6.
So
Bishme Sheppard
6.67a
Southern Connecticut...
55 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Winslow Dorsainvil
6.41a
St Thomas Aquinas
2.
So
Saint-Jacob Diodonet
6.58a
St Thomas Aquinas
2.
Jr
Luke Velez
6.58a
Southern Connecticut...
4.
So
Bishme Sheppard
6.67a
Southern Connecticut...
5.
So
Royale Jamison
6.67a
Southern Connecticut...
6.
Jr
Orrin Parke
6.71a
Southern Connecticut...
7.
So
Justin Johnson
6.72a
New Haven
8.
Jr
Steven Franco
6.74a
Southern Connecticut...
9.
Sr
Travis Abelard
6.75a
St Thomas Aquinas
10.
Jr
Jahir Blanton
6.81a
New Haven
11.
So
Darryl McNeil
6.81a
New Haven
12.
Jr
Kahlil Smith
6.82a
Southern Connecticut...
13.
Fr
Lugduni Desrosiers
6.82a
St Thomas Aquinas
14.
Jr
Brian Sappleton
6.86a
Southern Connecticut...
15.
Fr
JT Aggrey
6.87a
St Thomas Aquinas
16.
Jr
Ricardo Reid
6.88a
St Thomas Aquinas
17.
Fr
Nick Ferrara
6.90a
Southern Connecticut...
18.
Fr
Jevon Smith
6.92a
American International
19.
Jr
Mohamed Ifthikar
6.94a
St Thomas Aquinas
20.
Fr
Keondre Morris
6.95a
St Thomas Aquinas
21.
Jr
Jamal Barrett
7.04a
Southern Connecticut...
22.
Fr
Lorenzo Burgos
7.06a
Southern Connecticut...
23.
So
Nathaniel Small
7.08a
New Haven
24.
So
James Irwin
7.09a
New Haven
24.
Sr
Travis Volpe
7.09a
St Thomas Aquinas
26.
Fr
Justin Cohen
7.10a
American International
27.
Fr
John Witik
7.15a
Southern Connecticut...
28.
So
Michael Donovan
7.21a
New Haven
29.
Jr
Jon Calixte
7.75a
St Thomas Aquinas
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Saint-Jacob Diodonet
22.51a
St Thomas Aquinas
2.
Jr
Brian Sappleton
23.14a
Southern Connecticut...
3.
Jr
Orrin Parke
23.19a
Southern Connecticut...
4.
Jr
Kurt Lungrin
23.36a
American International
5.
So
Bishme Sheppard
23.41a
Southern Connecticut...
6.
Sr
Travis Abelard
23.43a
St Thomas Aquinas
7.
Jr
Steven Franco
23.44a
Southern Connecticut...
8.
Jr
Jahir Blanton
23.61a
New Haven
9.
Fr
Trinity Collins
23.67a
Southern Connecticut...
10.
Jr
Ricardo Reid
23.74a
St Thomas Aquinas
11.
Fr
Jevon Smith
23.75a
American International
12.
Fr
Lugduni Desrosiers
23.85a
St Thomas Aquinas
13.
So
Royale Jamison
23.92a
Southern Connecticut...
14.
Fr
JT Aggrey
24.08a
St Thomas Aquinas
15.
Fr
John Witik
24.35a
Southern Connecticut...
16.
Fr
Lorenzo Burgos
24.46a
Southern Connecticut...
16.
Fr
Nick Ferrara
24.46a
Southern Connecticut...
18.
So
Nathaniel Small
24.56a
New Haven
19.
Kenny Coleman
24.56a
Unat-Adelphi
20.
Fr
Shon Katz
24.77a
Adelphi
21.
So
Quincy Green-Wright
24.78a
St Thomas Aquinas
22.
Fr
Jarred Times
24.80a
Adelphi
23.
Fr
Canaan Hermonstyne
25.14a
Adelphi
24.
So
Michael Donovan
25.18a
New Haven
25.
Fr
Brandon Chen
25.34a
Adelphi
26.
Fr
Christian Holmes
25.89a
Adelphi
27.
So
Serge Gilbert
26.04a
American International
28.
Fr
Zachary Grossman
26.84a
Adelphi
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Luke Velez
49.72a
Southern Connecticut...
2.
So
Saint-Jacob Diodonet
50.09a
St Thomas Aquinas
3.
Jr
Jashane Brown
50.15a
American International
4.
Fr
Sachin Manning
51.11a
Southern Connecticut...
5.
So
Jack Brown
51.19a
Southern Connecticut...
6.
So
Darryl McNeil
51.55a
New Haven
7.
Fr
Daikichi Washington
52.08a
New Haven
8.
David Lewis
52.37a
Unat-Adelphi
9.
Sr
Austin Drescher
52.44a
Adelphi
10.
Fr
Trinity Collins
52.47a
Southern Connecticut...
11.
Jr
Dylan Bestler
52.54a
St Thomas Aquinas
12.
Vincenzo Battaglia
52.62a
Unat-Adelphi
13.
Jr
Jamal Barrett
52.89a
Southern Connecticut...
14.
So
Justin Johnson
53.21a
New Haven
15.
Fr
Lugduni Desrosiers
53.51a
St Thomas Aquinas
16.
Fr
Nicholas Monte
54.09a
New Haven
17.
Jr
Ricardo Reid
54.92a
St Thomas Aquinas
18.
Fr
LeeAnder Holden
55.19a
Adelphi
19.
Sr
Duncan Kasibante
59.26a
St Thomas Aquinas
20.
Fr
Glendon Glashen
1:03.65a
Adelphi
So
Thomas Koppelmann
DNF
New Haven
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Chad Miller
1:55.09a
American International
2.
Sr
Collin Reilly
1:59.88a
Southern Connecticut...
3.
Fr
Michael Reddy
2:00.41a
New Haven
4.
Sr
Anthony Seara
2:02.35a
Adelphi
5.
So
Dylan Picart
2:02.48a
Adelphi
6.
So
Sean Davidson
2:04.69a
Southern Connecticut...
7.
Fr
Mich Philistin
2:05.31a
St Thomas Aquinas
8.
Kenny Coleman
2:07.74a
Unat-Adelphi
9.
Fr
Thomas Daily
2:14.58a
Adelphi
10.
Fr
Stefan Saeed
2:15.40a
St Thomas Aquinas
Jr
Seth Shuster
DNF
Southern Connecticut...
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Andrew Coelho
4:25.45a
Unat-Adelphi
2.
Jr
Steven Cugini
4:31.52a
Southern Connecticut...
3.
Fr
Robert Guidicipietro
4:32.69a
St Thomas Aquinas
4.
Jr
Jose Velasquez
4:37.72a
Adelphi
5.
Sr
Ryan Gasser
4:38.55a
St Thomas Aquinas
6.
So
Steven Mosher
4:43.05a
Adelphi
7.
Fr
Max Dell-Thibodeau
4:50.75a
Adelphi
8.
Fr
Thomas Daily
4:52.77a
Adelphi
9.
Fr
Austin Labbe
4:53.57a
St Thomas Aquinas
9.
Sr
Campbell Zicchino
4:53.57a
St Thomas Aquinas
11.
Sr
Justin Macari
4:55.90a
Adelphi
12.
Sr
Jamer Linares
4:58.65a
St Thomas Aquinas
13.
Fr
Brandon Turbush
5:00.23a
New Haven
14.
Fr
Jack Ostrofsky
5:03.39a
Adelphi
15.
Sr
Stephen McNiff
5:05.14a
St Thomas Aquinas
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Kemani Hume
8:41.09a
American International
2.
So
Anthony Coccia
8:59.20a
Adelphi
3.
So
Branden Warders
9:10.87a
Adelphi
4.
Fr
Gerard Connelly
9:19.60a
Adelphi
5.
Fr
Jonathan Gay
9:24.12a
St Thomas Aquinas
6.
Fr
Julian DePaz
9:24.32a
Adelphi
7.
Jr
Jose Velasquez
9:27.08a
Adelphi
8.
Jr
Aashaun Khedaru
9:42.84a
Adelphi
9.
So
Nicholas Giampietro
9:42.88a
Adelphi
10.
Jr
Kyle Bean
9:44.29a
American International
11.
So
Steven Mosher
9:54.75a
Adelphi
12.
So
Joseph Lipari
9:57.81a
St Thomas Aquinas
13.
Fr
Johnathon Rivera
10:00.52a
American International
14.
Jr
Christian Diaz
10:05.58a
St Thomas Aquinas
15.
Fr
Kyle Kondracki
10:12.20a
St Thomas Aquinas
16.
Sr
Justin Macari
10:26.61a
Adelphi
17.
Fr
Jack Ostrofsky
11:02.32a
Adelphi
Andrew Coelho
DNF
Unat-Adelphi
Sr
Dieter Gutbrod
DNF
Southern Connecticut...
55m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
So
Serge Gilbert
7.63a
American International
2.
So
Ruvens Exantus
7.94a
Southern Connecticut...
3.
Jr
Kurt Lungrin
7.97a
American International
4.
Fr
John Witik
8.30a
Southern Connecticut...
5.
Jr
Donald Grupski
8.63a
Adelphi
6.
So
Thomas Koppelmann
8.64a
New Haven
55m Hurdles
- 42"
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Serge Gilbert
7.59a
American International
2.
So
Ruvens Exantus
7.83a
Southern Connecticut...
3.
Jr
Kurt Lungrin
7.84a
American International
4.
Fr
John Witik
8.15a
Southern Connecticut...
5.
Jr
Donald Grupski
8.23a
Adelphi
6.
So
Thomas Koppelmann
8.61a
New Haven
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:29.58a
New Haven
2.
Relay Team
3:31.23a
Adelphi
3.
Relay Team
3:32.26a
Southern Connecticut...
4.
Relay Team
3:33.79a
St Thomas Aquinas
5.
Relay Team
3:38.56a
New Haven
6.
Relay Team
3:44.46a
St Thomas Aquinas
7.
Relay Team
4:00.03a
Adelphi
8.
Relay Team
4:07.01a
Adelphi
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
11:20.04a
St Thomas Aquinas
2.
Relay Team
11:25.32a
New Haven
Relay Team
DQ
St Thomas Aquinas
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Rickssen Opont
15.29m
St Thomas Aquinas
2.
So
Turner Kelly
14.79m
Southern Connecticut...
3.
So
Kade Amster
13.26m
Southern Connecticut...
4.
So
Michael Kandolin
13.03m
New Haven
5.
Jr
Damon Taylor
12.80m
Southern Connecticut...
6.
Fr
Tim Faranda
12.34m
St Thomas Aquinas
7.
Fr
Jonathan Pierre
12.10m
New Haven
8.
Fr
Austin Georgakis
11.89m
New Haven
9.
Jr
Henry Romero
11.15m
St Thomas Aquinas
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Tristan Holmgren
1.95m
St Thomas Aquinas
2.
Fr
Judah James
1.95m
Southern Connecticut...
3.
Jr
Kendall Streeter
1.85m
American International
Fr
Louis Marinelli
NH
Adelphi
Fr
Shon Katz
NH
Adelphi
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
So
Jack Brown
4.40m
Southern Connecticut...
2.
Jr
Naquan Smith
4.25m
American International
3.
Fr
Austin Smith
4.10m
Southern Connecticut...
4.
Fr
Jesse Nelson
3.65m
Southern Connecticut...
5.
Fr
Zachary Grossman
2.75m
Adelphi
Sr
Zack Crickmore
NH
American International
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
George Murray
6.99m
New Haven
2.
Joseph Caraciolo
6.95m
Unattached
3.
Fr
Sachin Manning
6.92m
Southern Connecticut...
4.
David Lewis
6.71m
Unat-Adelphi
5.
So
Royale Jamison
6.69m
Southern Connecticut...
6.
So
Elias Guardado
6.54m
St Thomas Aquinas
7.
So
Ruvens Exantus
6.46m
Southern Connecticut...
8.
Fr
Jarred Times
6.43m
Adelphi
9.
Jr
Mohamed Ifthikar
6.39m
St Thomas Aquinas
10.
Sr
Austin Drescher
6.34m
Adelphi
11.
Fr
Keondre Morris
6.31m
St Thomas Aquinas
12.
Fr
Brandon Chen
6.25m
Adelphi
13.
Fr
Justin Cohen
6.14m
American International
14.
Jr
Donald Grupski
6.12m
Adelphi
15.
Fr
Christian Holmes
6.03m
Adelphi
16.
Fr
Mario Rotella
5.93m
New Haven
17.
So
James Irwin
5.90m
New Haven
18.
Fr
Oghenefejiro Onakpoma
5.87m
Southern Connecticut...
19.
Sr
Travis Volpe
5.81m
St Thomas Aquinas
20.
Fr
Canaan Hermonstyne
5.50m
Adelphi
21.
Fr
Matt Johnson
5.40m
St Thomas Aquinas
22.
Fr
Shon Katz
5.16m
Adelphi
23.
Jr
Kendall Streeter
5.06m
American International
24.
Jr
Jon Calixte
4.83m
St Thomas Aquinas
25.
Fr
Zachary Grossman
4.79m
Adelphi
Sr
Justin Brown
FOUL
St Thomas Aquinas
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Michael Agyeman
14.32m
Southern Connecticut...
2.
Fr
Oghenefejiro Onakpoma
14.19m
Southern Connecticut...
3.
Sr
George Murray
14.17m
New Haven
4.
Jr
Kahlil Smith
14.05m
Southern Connecticut...
5.
Jr
Kendall Streeter
13.66m
American International
6.
Fr
Jarred Times
13.65m
Adelphi
7.
So
Ramiro Sanchez
13.23m
Southern Connecticut...
8.
Fr
Brandon Chen
12.76m
Adelphi
8.
Jr
Mohamed Ifthikar
12.76m
St Thomas Aquinas
10.
Fr
Keondre Morris
12.38m
St Thomas Aquinas
10.
Fr
Matt Johnson
12.38m
St Thomas Aquinas
12.
Sr
Justin Brown
12.37m
St Thomas Aquinas
13.
Fr
Canaan Hermonstyne
12.15m
Adelphi
14.
Jr
Donald Grupski
11.88m
Adelphi
So
Elias Guardado
FOUL
St Thomas Aquinas
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
Tresley Dupont
18.25m
Unattached
2.
Sr
Kyle Saunders
16.59m
Southern Connecticut...
3.
So
Michael Kandolin
16.11m
New Haven
4.
So
Turner Kelly
15.01m
Southern Connecticut...
5.
So
Kade Amster
14.59m
Southern Connecticut...
6.
Fr
Jonathan Pierre
14.55m
New Haven
7.
Jr
Damon Taylor
14.33m
Southern Connecticut...
8.
Fr
Dillon Swaine
12.91m
New Haven
9.
Fr
Austin Georgakis
12.38m
New Haven
Heptathlon Score
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Tyler Latham
4915
Central Connecticut
2.
Fr
Cole Chapman
4767
Southern Connecticut...
3.
Sr
John Delahanty
4486
Franklin Pierce
4.
Fr
Santino Giannini
4333
Southern Connecticut...
5.
Jr
Christian DeSanctis
4325
Southern Connecticut...
6.
Fr
Philip Quaye
4223
Southern Connecticut...
7.
Michael Griffith
4153
UNAT-So. Conn. St.
8.
Cole Terry
4085
UNAT-So. Conn. St.
9.
Sr
Alex Bonitto
4027
Franklin Pierce
10.
Jr
Hunter Stokes
4022
Southern Connecticut...
11.
Sr
Mark Choiniere
3871
Franklin Pierce
12.
Jr
Sam Borecki
3753
Central Connecticut
55 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Iyanna Jenkins
7.31a
American International
2.
Jr
Chaslynn Saucier
7.32a
Southern Connecticut...
3.
Fr
Camille Cameron
7.33a
St Thomas Aquinas
4.
Jr
Adriana Carrasco
7.39a
Southern Connecticut...
5.
Fr
Oceana Williams
7.43a
Southern Connecticut...
6.
Jr
Briana Burt
7.60a
Southern Connecticut...
55 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Chaslynn Saucier
7.33a
Southern Connecticut...
2.
Fr
Iyanna Jenkins
7.34a
American International
3.
Fr
Oceana Williams
7.40a
Southern Connecticut...
4.
Jr
Adriana Carrasco
7.41a
Southern Connecticut...
5.
Fr
Camille Cameron
7.41a
St Thomas Aquinas
6.
Jr
Briana Burt
7.42a
Southern Connecticut...
7.
Fr
Tiyanna Jenkins
7.46a
American International
8.
Fr
Thea Stephens
7.47a
Southern Connecticut...
9.
Sr
Tiana Kirkland
7.48a
St Thomas Aquinas
10.
Fr
Haja Donzo
7.51a
American International
11.
Fr
Aaniyah Robinson
7.53a
American International
12.
Fr
Janelle Hunter
7.55a
New Haven
13.
Jr
Natalie Bowens
7.56a
Southern Connecticut...
14.
Jr
Savonnah Artis
7.58a
Southern Connecticut...
15.
Fr
Adrienne Barnes
7.60a
New Haven
16.
Fr
Brianna Rocha
7.61a
Southern Connecticut...
17.
Fr
Christine Volz
7.62a
Southern Connecticut...
18.
Fr
Perla Cora
7.63a
Southern Connecticut...
19.
Sr
Essence Sterling
7.74a
New Haven
20.
Fr
Jasmine Brown
7.76a
New Haven
21.
Fr
Teyah Green
7.77a
Southern Connecticut...
22.
Jr
Teyana Whyte
7.78a
New Haven
23.
Fr
Andrea McIntosh
7.81a
New Haven
24.
Jr
Laura Gerraputa
7.86a
St Thomas Aquinas
25.
Fr
Bonita Alisa
7.88a
Southern Connecticut...
26.
Fr
Jayla Semedo
7.95a
New Haven
27.
Fr
Maggie Kaplan
8.81a
New Haven
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Adriana Carrasco
25.38a
Southern Connecticut...
2.
Fr
Christine Volz
25.98a
Southern Connecticut...
3.
Fr
Camille Cameron
26.42a
St Thomas Aquinas
4.
Fr
Oceana Williams
26.68a
Southern Connecticut...
5.
Jr
Briana Burt
26.69a
Southern Connecticut...
6.
Sr
Tiana Kirkland
26.76a
St Thomas Aquinas
7.
Fr
Thea Stephens
26.83a
Southern Connecticut...
8.
Fr
Aaniyah Robinson
26.97a
American International
9.
Sr
Essence Sterling
27.17a
New Haven
10.
Fr
Adrienne Barnes
27.20a
New Haven
10.
Fr
Jasmine Brown
27.20a
New Haven
12.
Fr
Tiyanna Jenkins
27.46a
American International
13.
Fr
Haja Donzo
27.55a
American International
13.
Fr
Janelle Hunter
27.55a
New Haven
15.
Jr
Laura Gerraputa
27.58a
St Thomas Aquinas
16.
Fr
Perla Cora
27.86a
Southern Connecticut...
17.
Sr
Tianangay Cooper
27.98a
New Haven
18.
Fr
Andrea McIntosh
28.09a
New Haven
19.
Fr
Dominque Pendleton
28.13a
New Haven
20.
Fr
Bonita Alisa
28.35a
Southern Connecticut...
21.
So
Payton Montague
28.53a
American International
22.
Fr
Jayla Semedo
28.84a
New Haven
23.
Jr
Mary Koller
28.93a
Southern Connecticut...
24.
Fr
Kiersten St. John
29.72a
New Haven
25.
So
Holly Stewart
30.74a
New Haven
Fr
Kayla Pollock
NT
Adelphi
Fr
Sarah Burry
NT
Adelphi
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Adriana Carrasco
57.78a
Southern Connecticut...
2.
Jr
Riley Knebes
59.42a
New Haven
3.
Fr
Emily Maffeo
1:00.70a
Southern Connecticut...
4.
So
Torrie Epps
1:00.96a
American International
5.
Fr
Teyah Green
1:01.18a
Southern Connecticut...
6.
So
Aleisha Jeffers
1:01.27a
Adelphi
7.
Jr
Idongesit Ekong
1:01.40a
Adelphi
8.
Jr
Alexis Johnson
1:01.41a
American International
9.
Fr
Brianna Rocha
1:01.45a
Southern Connecticut...
10.
Jr
Sonia Morant
1:01.92a
Southern Connecticut...
10.
Fr
Annicka McDonald
1:01.92a
American International
12.
Jr
Olivia Magni
1:03.17a
American International
13.
So
Amber Lubaszka
1:03.28a
St Thomas Aquinas
14.
Sr
Mary Camarano
1:03.41a
Adelphi
15.
So
Payton Montague
1:04.20a
American International
16.
So
Marissa Connolly
1:08.09a
St Thomas Aquinas
17.
Fr
Samantha Locascio
1:10.97a
Adelphi
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Nicole Elarde
2:27.34a
Adelphi
2.
Sr
Georgette Nixon
2:27.62a
Southern Connecticut...
3.
Fr
Adraine Long
2:29.61a
New Haven
4.
Sr
Mary Camarano
2:30.21a
Adelphi
5.
Sr
Jamila Ifill- Jones
2:30.93a
New Haven
6.
Jr
Seona Maloney
2:32.09a
Adelphi
7.
Sr
Taylor Velez
2:33.35a
Adelphi
8.
Fr
Tara Maloney
2:38.24a
Adelphi
9.
Fr
Mary Kate Barton
2:39.62a
New Haven
10.
Fr
Roey Mappa
2:43.88a
Adelphi
11.
Fr
Rona Wu
2:44.12a
Adelphi
12.
Fr
Kelli Smith
2:54.83a
Adelphi
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Pascaline Jerotich
5:06.58a
American International
2.
Fr
Iman Dumas
5:08.88a
American International
3.
Jr
Ivy Chepyegon
5:19.29a
American International
4.
Fr
Rebecca MacLeod
5:44.06a
St Thomas Aquinas
5.
So
Jennifer Fannon
5:46.98a
American International
6.
Jr
Kara Santa Teresa
5:50.55a
St Thomas Aquinas
7.
Sr
Jumana Khatib
6:01.04a
St Thomas Aquinas
8.
Jr
Lauren DiNunzio
6:12.38a
New Haven
9.
Fr
Kelli Smith
6:12.70a
Adelphi
10.
Fr
Roey Mappa
6:19.93a
Adelphi
11.
So
Olivia Shipley
7:01.20a
Adelphi
Fr
Ashley Betts
DNF
Southern Connecticut...
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Aida Torpey
11:03.37a
St Thomas Aquinas
2.
So
Nicole Maliborska
11:07.37a
New Haven
3.
Fr
Nicole Julian
11:08.97a
Adelphi
4.
Sr
Kaitlin O'Grady
11:41.16a
St Thomas Aquinas
5.
So
Brianna Delzell
12:02.59a
Adelphi
6.
Fr
Kelsey Mitchell
12:13.89a
New Haven
7.
Jr
Erin Breslin
12:45.92a
New Haven
8.
Fr
Madeline Morrisson
12:56.30a
New Haven
So
Olivia Shipley
DNF
Adelphi
55m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Mary Camarano
8.31a
Adelphi
2.
Fr
Victoria Jones-Alleyne
8.36a
St Thomas Aquinas
3.
Jr
Briana Burt
8.43a
Southern Connecticut...
4.
So
Amaysia Lake
8.61a
New Haven
5.
Fr
Desiree Bermudez
9.23a
St Thomas Aquinas
6.
Fr
Bonita Alisa
9.60a
Southern Connecticut...
55m Hurdles
- 33"
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Victoria Jones-Alleyne
8.31a
St Thomas Aquinas
2.
Jr
Briana Burt
8.33a
Southern Connecticut...
3.
Sr
Mary Camarano
8.35a
Adelphi
4.
So
Amaysia Lake
8.59a
New Haven
5.
Fr
Desiree Bermudez
9.19a
St Thomas Aquinas
6.
Fr
Bonita Alisa
9.44a
Southern Connecticut...
7.
Fr
Mara Bigornia
10.36a
Adelphi
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
4:06.09a
Southern Connecticut...
2.
Relay Team
4:07.03a
New Haven
3.
Relay Team
4:07.16a
American International
4.
Relay Team
4:08.05a
Adelphi
5.
Relay Team
4:32.49a
American International
6.
Relay Team
4:38.27a
St Thomas Aquinas
7.
Relay Team
4:39.84a
Adelphi
8.
Relay Team
4:54.70a
Adelphi
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
12:15.57a
American International
2.
Relay Team
13:32.24a
New Haven
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
So
Olivia Lane
12.17m
New Haven
2.
So
Alanna Robinson
11.87m
New Haven
3.
Jr
Destiney Coward
11.74m
Southern Connecticut...
4.
Jr
Kathryn Heacox
11.43m
Southern Connecticut...
5.
Jr
Katherine Mollahan
11.09m
St Thomas Aquinas
6.
Sr
Courtney Crossgrove
10.70m
New Haven
7.
Jr
Kelsey Barnes
9.87m
St Thomas Aquinas
8.
Jr
Shelby Smith
9.56m
Adelphi
9.
Jr
Myrika Harding
9.13m
Adelphi
10.
Sr
Jasmine White
7.76m
American International
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Victoria Major
1.70m
Adelphi
2.
Jr
Erica Silhan
1.65m
New Haven
3.
Jr
Ianna McGregor
1.60m
New Haven
4.
Fr
Kayla Pollock
1.55m
Adelphi
5.
Fr
Mara Bigornia
1.50m
Adelphi
6.
Fr
Dahsia Middlebrooks
1.45m
American International
7.
Fr
Janelle Hunter
1.40m
New Haven
7.
Fr
Kaitlyn Grimshaw
1.40m
American International
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Lyzandra Fernandes
3.05m
Southern Connecticut...
2.
Jr
Olivia Magni
2.90m
American International
3.
Fr
Elaina DiSalvo
2.75m
Southern Connecticut...
4.
Fr
Maggie Kaplan
2.75m
New Haven
5.
Jr
Emily Hagarty
2.60m
Adelphi
Fr
Sarah Burry
NH
Adelphi
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Dana Bramble
5.53m
American International
2.
Jr
Natalie Bowens
5.40m
Southern Connecticut...
3.
Jr
Teyana Whyte
5.24m
New Haven
4.
Fr
Dahsia Middlebrooks
5.12m
American International
5.
Jr
Savonnah Artis
5.11m
Southern Connecticut...
6.
Fr
Caylea Landrie
5.05m
Southern Connecticut...
7.
Jr
Laura Gerraputa
5.02m
St Thomas Aquinas
8.
Sr
Essence Sterling
4.88m
New Haven
9.
Fr
Jayla Semedo
4.82m
New Haven
10.
Fr
Jasmine Brown
4.80m
New Haven
11.
Fr
Janelle Hunter
4.78m
New Haven
12.
Fr
Mackenzie Nievera-Pompey
4.57m
Southern Connecticut...
13.
Fr
Desiree Bermudez
4.51m
St Thomas Aquinas
14.
Sr
Breanna Lyn
4.34m
St Thomas Aquinas
15.
Fr
Kaitlyn Grimshaw
4.03m
American International
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Dana Bramble
11.93m
American International
2.
Jr
Natalie Bowens
11.61m
Southern Connecticut...
3.
Fr
Dahsia Middlebrooks
11.16m
American International
4.
Jr
Teyana Whyte
11.11m
New Haven
5.
Jr
Ianna McGregor
11.04m
New Haven
6.
Jr
Savonnah Artis
10.53m
Southern Connecticut...
7.
Fr
Victoria Jones-Alleyne
10.44m
St Thomas Aquinas
8.
Fr
Caylea Landrie
10.33m
Southern Connecticut...
9.
Fr
Janelle Hunter
10.22m
New Haven
10.
Sr
Breanna Lyn
9.59m
St Thomas Aquinas
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Lisa Wilson
20.17m
UNAT-So. Conn. St.
2.
Jr
Destiney Coward
18.53m
Southern Connecticut...
3.
Jr
Kathryn Heacox
15.09m
Southern Connecticut...
4.
Jr
Myrika Harding
14.85m
Adelphi
5.
So
Erin McKee
14.84m
Southern Connecticut...
6.
Jr
Shelby Smith
14.18m
Adelphi
7.
So
Alanna Robinson
14.06m
New Haven
8.
So
Olivia Lane
13.57m
New Haven
9.
So
Heather Rysinger
13.49m
New Haven
10.
Sr
Rebecca Evensen
12.54m
Southern Connecticut...
Pentathlon Score (Indoor)
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Julia Witt
3130
Massachusetts-Amherst
2.
So
McKenna Kilian
3098
Central Connecticut
3.
Jr
Nicole Galewski
3068
Franklin Pierce
4.
So
Charlotte Robison
2974
Massachusetts-Amherst
5.
Fr
Hailey Rospierski
2900
Central Connecticut
6.
So
Amaysia Lake
2885
New Haven
7.
Fr
Sarah Granese
2704
Southern Connecticut...
8.
Jr
Erica Silhan
2666
New Haven
8.
So
Kiah Strickland
2666
Southern Connecticut...
10.
Jr
Emily Hagarty
2664
Adelphi
11.
Fr
Kamran Burns
2493
Southern Connecticut...
12.
Fr
Madeline Lynch
2468
Southern Connecticut...
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
7539 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Southern Connecticut Elm City Indoor Challenge
,
DyeStatCOLLEGE.com
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Southern Connecticut Elm City Indoor Challenge
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2014
1
1
Show 1 more
Hashtags
#southern-connecticut
#elm-city
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!