Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Unattached
you RUN the place
Report
Block
35 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Kelly Mazzei
Photos (
0
)
View
Videos (
0
)
View
News (
2
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2012 / 2013 - (2 articles)
All News
Search
2013 Results - TSTCA Indoor Championships
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Feb 16th 2013, 8:52pm
Comments
TSTCA Indoor Championships
- Feb 16, 2013
Zafirovski Sports & Recreation Center, Edinboro University, Edinboro, PA, US, 16444
« Filter Results by Team: »
Altoona Area
Baldwin
Bethel Park Senior
Bradford Area
Brookville Area
Butler Area Senior
Canon McMillan
Cathedral Prep
Chartiers Valley
Coudersport Area
Elizabeth Forward
Ellwood City
Fox Chapel
Franklin Regional
Freedom Area
Gateway Senior
Greater Latrobe
Greensburg Salem
Grove City Senior
Hampton
Hempfield Area (7)
Hickory
Homer Center
Indiana Area
Kane Area
Kiski Area
Lake Erie Tr
Lake Erie Tr,Union
Laurel
Laurel Highlands
Maplewood
Mars Area
Mcdowell
Meadville
Montour
Moon Area
Mt Lebanon
New Castle
North Allegheny
North East
North Hills
Norwin
Penn Hills
Penn Trafford
Pine-Richland
Pittsburgh Central Catholic
Port Allegany
Punxsutawney Area
Redbank Valley High School
Ringgold
Saegertown
Seneca Valley
Seton-Lasalle
Shaler Area
Slippery Rock Area
South Fayette
South Park
South Side
Taylor Allderdice
Thomas Jefferson
Thomas Jefferson
Trinity (Washington)
Unattached
United
Upper Saint Clair
Villa Maria Academy (Erie)
Villa Maria Academy (Girls)
Vincentian Academy
West Allegheny
West Middlesex Area
West Mifflin Area
Woodland Hills
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
60h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Distance Medley
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
60h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Distance Medley
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 60m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dorogy, Jonathan
Seneca Valley
06.91
nwi
1
10
2
Rivera, Julius
Gateway Senior
07.00
nwi
1
7
2
Stamford, Dreux
Altoona Area
07.00
nwi
1
7
4
Gray, Cameron
Gateway Senior
07.04
nwi
1
5
5
Wall, Joey
Ringgold
07.08
nwi
1
4
6
Means, Jae'Len
Gateway Senior
07.12
nwi
1
3
7
Wheeler, Jimmy
West Mifflin Are
07.21
nwi
1
2
8
Jones, Tyrell
Woodland Hills
07.34
nwi
1
1
Mens 60m Open
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Dorogy, Jonathan
Seneca Valley
06.97
nwi
3
2
Rivera, Julius
Gateway Senior
07.00
nwi
1
3
Wall, Joey
Ringgold
07.02
nwi
2
3
Jones, Tyrell
Woodland Hills
07.02
nwi
3
5
Stamford, Dreux
Altoona Area
07.04
nwi
1
6
Gray, Cameron
Gateway Senior
07.05
nwi
2
7
Wheeler, Jimmy
West Mifflin Are
07.10
nwi
2
8
Means, Jae'Len
Gateway Senior
07.11
nwi
1
9
Huddleston, Kahlil
New Castle
07.15
nwi
1
10
Campos, Edu
Indiana Area
07.19
nwi
1
10
Allen, Clay
West Middlesex A
07.19
nwi
3
12
Barnes, Forrest
Seneca Valley
07.23
nwi
3
12
Krenn, Michael
Upper Saint Clai
07.23
nwi
3
14
Dickun, Andrew
Kiski Area
07.26
nwi
3
15
Tampano, Vinny
Cathedral Prep
07.27
nwi
3
15
Kinnamon, Ben
Kiski Area
07.27
nwi
2
17
Jordan, Offel
Cathedral Prep
07.28
nwi
2
18
Baum, Greg
North Allegheny
07.31
nwi
1
19
Hill, Uthman
Altoona Area
07.34
nwi
2
20
Reed, Demond
Penn Hills
07.35
nwi
3
--
Shivetts, Kyle
North Allegheny
DQ
nwi
1
Mens 200m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dorogy, Jonathan
Seneca Valley
22.28
nwi
4
10
2
Means, Jae'Len
Gateway Senior
22.28
nwi
4
8
3
Gray, Cameron
Gateway Senior
22.66
nwi
4
6
4
Jones, Tyrell
Woodland Hills
22.72
nwi
3
5
5
Allen, Clay
West Middlesex A
22.77
nwi
4
4
6
Stamford, Dreux
Altoona Area
22.84
nwi
3
3
7
Rivera, Julius
Gateway Senior
22.87
nwi
2
2
8
Page, Will
West Allegheny
22.92
nwi
2
1
9
Miaczynski, Greg
Unattached
22.99
nwi
4
10
Barnes, Forrest
Seneca Valley
23.00
nwi
3
10
West, Sherman
Hempfield Area (
23.00
nwi
2
12
Wheeler, Jimmy
West Mifflin Are
23.12
nwi
4
13
Kinnamon, Ben
Kiski Area
23.30
nwi
3
14
Wall, Joey
Ringgold
23.34
nwi
3
15
Hall, Dylan
Greater Latrobe
23.37
nwi
1
16
Grasso, Sebastian
West Middlesex A
23.42
nwi
2
17
Henderson, David
Pittsburgh Centr
23.50
nwi
2
18
D'Orso, Keyshawn
Taylor Allderdic
23.65
nwi
1
19
Rinaman, Ori
Mars Area
23.82
nwi
2
20
Huddleston, Kahlil
New Castle
24.10
nwi
1
21
Alston, Jake
Butler Area Seni
25.73
nwi
1
--
Jordan, Offel
Cathedral Prep
DQ
nwi
1
--
Doaty, Torey
Pittsburgh Centr
DQ
nwi
3
Mens 400m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hall, Robin
Penn Hills
49.61
4
10
2
West, Sherman
Hempfield Area (
49.77
4
8
3
Crusan, Chandler
Hempfield Area (
50.93
4
6
4
Henderson, David
Pittsburgh Centr
51.35
4
5
5
Culley, Chris
Moon Area
51.86
3
4
6
Brooks, Isaiah
Woodland Hills
51.96
2
3
7
Stoltz, Jon
Altoona Area
52.68
3
2
8
Young, Khallid
Penn Hills
52.69
2
1
9
Smail, Marcus
Greater Latrobe
52.70
2
10
Mazzanti, Mike
New Castle
52.74
1
11
Hill, Cameron
Penn Hills
52.78
3
12
Jones, Tyrell
Woodland Hills
52.83
3
13
Banks, Bradley
Seneca Valley
52.92
2
14
Dzurikanin, Dennis
West Mifflin Are
52.98
2
15
Lagorga, Jake
Norwin
53.03
3
16
Page, Will
West Allegheny
53.07
4
17
Alston, Jake
Butler Area Seni
53.42
3
18
Creamer, Doucet
Gateway Senior
53.54
1
19
Lichvar, Shawn
United
54.06
1
20
Ruefle, Dylan
Hampton
54.15
1
21
Sherrill, Jamar
Moon Area
54.23
1
21
Kirkwood, Shane
Slippery Rock Ar
54.23
2
23
Shaviss, Samuel
Penn Hills
54.75
1
--
Doaty, Torey
Pittsburgh Centr
DQ
4
Mens 800m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Wilhoite, Dylin
Penn Hills
1:59.36
1
10
2
Foust, Brad
Altoona Area
2:00.92
1
8
3
Jaskowak, Daniel
Grove City Senio
2:01.16
1
6
4
Rigby, Tyler
South Park
2:01.19
1
5
5
Koryak, Andrew
Vincentian Acade
2:01.61
1
4
6
Davey, Ryan
Canon McMillan
2:01.99
1
3
7
Lee, Ryan
Bethel Park Seni
2:02.28
1
2
8
Dougherty, Billy
Mt Lebanon
2:02.42
1
1
9
Wilson, Ethan
Laurel
2:02.72
1
10
Rundle, Sean
Butler Area Seni
2:02.73
1
11
Endress, Mitch
Altoona Area
2:03.00
1
12
Smith, James
Upper Saint Clai
2:03.60
1
13
Smathers, Ryan
North East
2:03.71
1
14
Chadwick, Marcus
Trinity (Washing
2:03.91
1
15
Morelli, Frank
South Fayette
2:04.67
1
16
Labash, Christian
Baldwin
2:05.20
1
17
Edenfield, Nate
Unattached
2:06.10
1
18
Scholl, Skylar
Ringgold
2:06.97
1
19
Kolor, Mike
Seneca Valley
2:07.44
1
20
Geibel, Jerome
Butler Area Seni
2:07.83
1
21
Louther, Ryan
Indiana Area
2:08.77
1
22
Lenze, Adam
Indiana Area
2:13.46
1
23
Crusan, Chandler
Hempfield Area (
2:16.63
1
--
Spahr, Chris
Ringgold
DQ
1
Mens Mile Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rigby, Tyler
South Park
4:26.50
1
10
2
Smathers, Ryan
North East
4:27.34
1
8
3
Edenfield, Nate
Unattached
4:31.24
1
6
4
Louco, Cordon
North Allegheny
4:31.94
1
5
5
Palenchak, Tyler
Gateway Senior
4:33.14
1
4
6
Jaskowak, Daniel
Grove City Senio
4:34.05
1
3
7
DeWeese, Jake
Freedom Area
4:35.30
1
2
8
Louis, Ethan
Cathedral Prep
4:38.21
1
1
9
Smith, James
Upper Saint Clai
4:39.05
1
10
Trimbur, Gabe
Coudersport Area
4:39.33
1
11
Severin, Scott
Thomas Jefferson
4:40.42
1
12
Kolor, Mike
Seneca Valley
4:40.75
1
13
Lacy, John
Cathedral Prep
4:41.12
1
14
Short, Kolbe
North Allegheny
4:43.38
1
15
Ward, Nathan
Punxsutawney Are
4:43.47
1
16
Freese, R.J.
West Allegheny
4:43.54
1
17
White, Zack
West Allegheny
4:46.32
1
18
Kloecker, Pat
Cathedral Prep
4:49.51
1
19
Louther, Ryan
Indiana Area
4:49.52
1
20
Knauer, Adam
Butler Area Seni
4:50.19
1
21
Van Kooten, Jeff
Pittsburgh Centr
4:52.38
1
22
Curtin, Sebastian
Unattached
4:54.36
1
23
Lenze, Adam
Indiana Area
4:56.03
1
24
Cieslak, Ryan
Montour
4:57.19
1
25
Lichvar, Shawn
United
5:07.20
1
Mens 3000m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Martin, Ethan
Fox Chapel
8:47.67
1
10
2
Martin, Colin
Fox Chapel
8:51.43
1
8
3
Johnston, Hunter
Saegertown
8:56.64
1
6
4
Archer, Alex
Vincentian Acade
9:01.23
1
5
5
Zemet, Josh
North Allegheny
9:06.12
1
4
6
Mcgoey, Matt
North Allegheny
9:06.62
1
3
7
Archer, Ryan
Vincentian Acade
9:07.05
1
2
8
Roddy, Seamus
Mt Lebanon
9:25.13
1
1
9
Roberts, Wes
Freedom Area
9:27.26
1
10
Quiggle, Tanner
Seneca Valley
9:27.91
1
11
Hacky, Andy
Pittsburgh Centr
9:28.64
1
12
Dulabon, Zachary
Mcdowell
9:29.76
1
13
Wakeley, Caleb
Shaler Area
9:31.08
1
14
Quirk, Patrick
Mt Lebanon
9:33.64
1
15
Lerda, Ryan
South Fayette
9:38.31
1
16
Wentz, Hans
Maplewood
9:43.64
1
17
Wise, Brandon
Grove City Senio
9:44.26
1
18
Pollock, Jared
Mt Lebanon
9:46.16
1
19
Lacy, John
Cathedral Prep
9:49.88
1
20
Cieslak, Ryan
Montour
9:55.65
1
21
McLaughlin, Mike
Baldwin
9:57.22
1
22
Olson, Gary
North East
10:10.45
1
23
Salek, Zach
West Allegheny
10:17.60
1
--
Kelly, George
Baldwin
DQ
1
--
Louis, Ethan
Cathedral Prep
DQ
1
Mens 60m Hurdles Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Conway, Nick
Port Allegany
08.24
nwi
1
10
2
Miaczynski, Greg
Unattached
08.37
nwi
1
8
3
Trent, Parker
Hempfield Area (
08.44
nwi
1
6
4
Rinaman, Ori
Mars Area
08.60
nwi
1
5
5
Semelbauer, Cody
Pine-Richland
08.65
nwi
1
4
6
Fayad, Ricky
South Side
08.69
nwi
1
3
7
Evans, Donivel
Kiski Area
09.05
nwi
1
2
--
Valko, Mitch
South Fayette
DQ
nwi
1
Mens 60m Hurdles Open
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Conway, Nick
Port Allegany
08.36
nwi
1
2
Valko, Mitch
South Fayette
08.47
nwi
3
3
Rinaman, Ori
Mars Area
08.48
nwi
3
4
Trent, Parker
Hempfield Area (
08.55
nwi
1
4
Miaczynski, Greg
Unattached
08.55
nwi
2
6
Evans, Donivel
Kiski Area
08.59
nwi
3
7
Semelbauer, Cody
Pine-Richland
08.70
nwi
2
8
Fayad, Ricky
South Side
08.71
nwi
2
9
Steward, Maquale
Penn Hills
08.78
nwi
1
10
Hill, Uthman
Altoona Area
08.79
nwi
1
11
Day, De'Lorian
Hempfield Area (
08.94
nwi
1
12
Lawson, Harrison
Trinity (Washing
08.98
nwi
1
13
Page, Will
West Allegheny
09.08
nwi
1
14
Williams, Dayvon
West Mifflin Are
09.09
nwi
3
15
Kaylor, Jacob
Greensburg Salem
09.32
nwi
3
16
Denson, Richie
South Fayette
09.77
nwi
2
17
Tarr, John
South Fayette
09.97
nwi
3
18
Szymczak, Jamie
Mcdowell
10.17
nwi
3
19
Santiago, Miel
Taylor Allderdic
10.23
nwi
2
20
Hershey, Adam
Altoona Area
10.84
nwi
2
--
Bernadowski, Matthew
Elizabeth Forwar
DQ
nwi
3
--
Airhart, Austin
Thomas Jefferson
DQ
nwi
2
--
Kevin, Johnson
Altoona Area
DQ
nwi
2
Mens 4x200m Relay Open
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Creamer
,
Gray
,
Rivera
,
Means
Gateway Senior
1:31.93
4
10
2
Hill
,
Stoltz
,
Carper
,
Stamford
Altoona Area
1:32.19
3
8
3
Moffett
,
Jordan
,
Thomas
,
Orlando
Cathedral Prep
1:33.87
4
6
4
Allen
,
Grasso
,
Mirizio
,
Patten
West Middlesex A
1:34.40
3
5
5
Nelson
,
Hall
,
Hill
,
Reed
Penn Hills
1:34.54
4
3.50
5
West
,
Trent
,
Day
,
Byers
Hempfield Area (
1:34.54
4
3.50
7
Dickun
,
Evans
,
Kinnamon
,
Neumann
Kiski Area
1:35.53
3
2
8
Williams
,
Wheeler
,
Dzurikan
,
Harris
West Mifflin Are
1:35.72
3
1
9
Vomer
,
Staten
,
Pryor
,
Minton
Bethel Park Seni
1:35.81
2
10
Denson
,
Valko
,
Gaunt
,
Russell
South Fayette
1:36.63
2
11
Relay Team
Canon McMillan
1:36.99
1
12
Johnson
,
Webb
,
Gentile
,
D'Orso
Taylor Allderdic
1:38.00
2
12
Hughes
,
Phillips
,
Andrews
,
Blobner
Shaler Area
1:38.00
1
14
Lawson
,
Lazek
,
hilk
,
Lazek
Trinity (Washing
1:38.37
1
15
Boyd
,
Boyd
,
Wagner
,
Krenn
Upper Saint Clai
1:38.93
2
16
Relay Team
Butler Area Seni
1:39.59
2
17
Henderso
,
DeRenzo
,
Doaty
,
Schaefer
Pittsburgh Centr
1:42.71
2
18
Phelps
,
Cheswick
,
Defazio
,
Apelques
Penn Trafford
1:46.60
1
19
Peters
,
Allen
,
Clark
,
Kent
Chartiers Valley
1:46.76
1
--
Jones
,
Brimage
,
Brooks
,
McCaskil
Woodland Hills
DQ
3
--
Brown
,
Nientimp
,
Szymczak
,
Williams
Mcdowell
DQ
1
--
Dorogy
,
Barnes
,
Banks
,
Augustin
Seneca Valley
DQ
4
Mens 4x400m Relay Open
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Wilhoite
,
Hall
,
Hill
,
Reed
Penn Hills
3:27.52
4
10
2
Hill
,
Stoltz
,
Romanowi
,
Reffner
Altoona Area
3:33.58
4
8
3
Lee
,
Salice
,
Staten
,
Pryor
Bethel Park Seni
3:33.76
4
6
4
West
,
Boord
,
Byers
,
Crusan
Hempfield Area (
3:34.12
4
5
5
Slaney
,
Rinaman
,
Zangaro
,
Kingsley
Mars Area
3:36.67
3
4
6
Bonacci
,
Williams
,
Dzurikan
,
Dulak
West Mifflin Are
3:37.92
3
3
7
Augustin
,
Kalning
,
Smail
,
Leone
Greater Latrobe
3:38.30
3
2
8
Ferari
,
Hanberry
,
Hanberry
,
Cohen
Mt Lebanon
3:38.68
4
1
9
Ruefle
,
Williams
,
Arch
,
Hawker
Hampton
3:46.17
2
10
Boyd
,
Boyd
,
Demaio
,
Krenn
Upper Saint Clai
3:46.33
3
11
Tarr
,
Iagnemma
,
Valko
,
Russell
South Fayette
3:47.12
2
12
Chadwick
,
Lawson
,
Lazek
,
Chadwick
Trinity (Washing
3:47.38
2
13
Thomas
,
Rosentha
,
Szoszore
,
McQuown
Cathedral Prep
3:49.02
1
14
Spahr
,
Wall
,
Bevan
,
Scholl
Ringgold
3:49.73
2
15
Henderso
,
DeRenzo
,
Doaty
,
Odonnell
Pittsburgh Centr
3:50.13
4
16
Jubic
,
Snider
,
Gardner
,
Antonion
Kiski Area
3:52.10
1
17
Matteo
,
Bielanin
,
Avanesov
,
Szymczak
Mcdowell
3:54.97
1
18
Arnold
,
Kelly
,
Smorey
,
Jackson
Baldwin
3:56.10
3
19
Airhart
,
Sestito
,
Grassi
,
Good
Thomas Jefferson
3:58.66
1
20
Peters
,
Allen
,
Clark
,
Gulakows
Chartiers Valley
4:17.07
1
--
Jones
,
Brimage
,
Brooks
,
Dowdy
Woodland Hills
DQ
3
--
Relay Team
Butler Area Seni
DQ
2
Mens 4x800m Relay Open
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Futrell
,
Stroh
,
Endress
,
Foust
Altoona Area
8:18.11
1
10
2
Relay Team
Butler Area Seni
8:33.17
1
8
3
Lerda
,
Morelli
,
Sandala
,
Iagnemma
South Fayette
8:48.38
1
6
4
Spahr
,
Bevan
,
Scholl
,
Smith
Ringgold
8:52.81
1
5
5
DeWeese
,
Roberts
,
Marks
,
Stiger
Freedom Area
8:53.30
1
4
6
Chadwick
,
Lawson
,
Chadwick
,
Guthrie
Trinity (Washing
8:56.80
1
3
7
McLaughl
,
Coyne
,
McLaughl
,
Doyle
Baldwin
8:59.05
1
2
8
Simmons
,
Wolfarth
,
Terrell
,
Street
Penn Hills
9:00.58
1
1
9
Lee
,
Boxheime
,
Martin
,
Janaszek
Bethel Park Seni
9:00.94
1
10
Lenze
,
Louther
,
Jennings
,
Rhodes
Indiana Area
9:01.06
1
11
Peters
,
Gunzenha
,
Harris
,
Kozorra
Mt Lebanon
9:04.15
1
12
Fello
,
Lookabau
,
Antonion
,
Nelson
Kiski Area
9:11.53
1
13
Relay Team
Canon McMillan
9:13.57
1
14
Rinderle
,
Matteo
,
Meeker
,
Kelly
Mcdowell
9:18.20
1
15
Lott
,
Smith
,
Adamo
,
Sneath
Upper Saint Clai
9:35.45
1
16
Meyers
,
Webb
,
Nichols
,
Hale
Taylor Allderdic
9:37.95
1
17
Gulakows
,
Smith
,
Black
,
Thomas
Chartiers Valley
9:47.84
1
18
Sichi
,
Devine
,
Francis
,
Kelly
Thomas Jefferson
9:49.25
1
19
Odonnell
,
Rossi
,
Key
,
Cuny
Pittsburgh Centr
9:54.03
1
20
Bittner
,
Wakeley
,
Johnson
,
Conti
Shaler Area
9:55.29
1
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Futrell
,
Stoltz
,
Stroh
,
Endress
Altoona Area
10:59.48
1
10
2
Lerda
,
Rothenbe
,
Morelli
,
Tarr
South Fayette
11:11.75
1
8
3
Arnold
,
Kelly
,
McLaughl
,
Jackson
Baldwin
11:18.99
1
6
4
Banks
,
Quiggle
,
Benjamin
,
Kolor
Seneca Valley
11:19.15
1
5
5
Norris
,
Ware
,
Sherrill
,
Jeffries
Moon Area
11:27.40
1
4
6
Boxheime
,
Martin
,
Janaszek
,
Kaminski
Bethel Park Seni
11:28.33
1
3
7
Sonoga
,
Griffen
,
Work
,
Jancsar
Hickory
11:29.27
1
2
8
Spahr
,
Bevan
,
Scholl
,
Smith
Ringgold
11:31.39
1
1
9
Snider
,
Lookabau
,
Gardner
,
Bardine
Kiski Area
11:36.22
1
10
Chadwick
,
Rivera
,
Chadwick
,
Guthrie
Trinity (Washing
11:42.37
1
11
Costa
,
Freese
,
Salek
,
White
West Allegheny
11:49.42
1
12
Relay Team
Canon McMillan
11:56.24
1
13
Bickel
,
Rider
,
Anna
,
Kirkwood
Slippery Rock Ar
11:59.03
1
14
Rinderle
,
Matteo
,
Meeker
,
Dulabon
Mcdowell
12:01.25
1
15
Relay Team
Butler Area Seni
12:02.40
1
16
Boord
,
Byers
,
Hall
,
Zidek
Hempfield Area (
12:17.28
1
17
Relay Team
Thomas Jefferson
12:19.14
1
18
Phelps
,
Cheswick
,
Defazio
,
Apelques
Penn Trafford
12:24.27
1
19
Lott
,
Adamo
,
Stemmler
,
Leckenby
Upper Saint Clai
12:28.17
1
20
Simmons
,
Wolfarth
,
Terrell
,
Street
Penn Hills
12:28.73
1
21
Bittner
,
Wakeley
,
Johnson
,
Andrews
Shaler Area
12:29.04
1
22
Gulakows
,
Black
,
Davies
,
Thomas
Chartiers Valley
12:30.84
1
23
Meyers
,
Webb
,
Nichols
,
Hale
Taylor Allderdic
12:58.87
1
--
Pollock
,
Stone
,
Cohen
,
Janiszew
Mt Lebanon
DQ
1
Mens Shot Put Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lewis, Luke
Hickory
59-08.00
(18.19m)
1
10
2
Adams, Max
Hempfield Area (
58-04.50
(17.79m)
1
8
3
Bauccio, Anthony
Gateway Senior
55-02.50
(16.83m)
1
6
4
Anderson, Aaron
Hempfield Area (
51-08.00
(15.75m)
1
5
5
Antonucci, Tony
North Allegheny
51-01.00
(15.57m)
1
4
6
Rideout, Alec
Canon McMillan
50-03.00
(15.32m)
1
3
7
Reed, Travis
Butler Area Seni
49-10.00
(15.19m)
1
2
8
Ketterer, Dean
Seneca Valley
48-05.50
(14.77m)
1
1
9
Ernst, Tom
Bethel Park Seni
48-01.00
(14.66m)
1
10
Ollio, Joe
Pittsburgh Centr
47-01.50
(14.36m)
1
11
Larkin, Matt
North Allegheny
46-02.50
(14.08m)
1
12
Augustine, Zane
Seneca Valley
46-01.50
(14.06m)
1
13
Sphon, Lucas
Hempfield Area (
45-08.00
(13.92m)
1
14
Kutz, Josh
Altoona Area
43-10.00
(13.36m)
1
15
Loper, John
Upper Saint Clai
42-10.50
(13.07m)
1
16
Aikins, Austin
Hickory
42-06.00
(12.95m)
1
17
Campbell, Cole
Butler Area Seni
41-11.00
(12.78m)
1
18
Gengler, Derek
Butler Area Seni
41-06.50
(12.66m)
1
19
Shoemaker, Stephan
Butler Area Seni
41-04.00
(12.60m)
1
20
Brennan, Jon
Mcdowell
41-01.50
(12.53m)
1
21
Jackson, Billy
Baldwin
40-08.00
(12.40m)
1
22
Wickham, Tyler
Meadville
38-10.00
(11.84m)
1
--
Orlik, Jeremy
Hickory
DQ
(--)
1
--
Robak, Joseph
Gateway Senior
DQ
(--)
1
Mens High Jump Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Moffett, Malik
Cathedral Prep
6-09.00
(2.06m)
1
10
2
Clemons, Darnae
Indiana Area
6-05.00
(1.96m)
1
8
3
Conway, Nick
Port Allegany
6-03.00
(1.91m)
1
6
4
Evans, Donivel
Kiski Area
6-01.00
(1.85m)
1
5
5
ZANGARO, SONNY
Mars Area
6-01.00
(1.85m)
1
4
6
Kirkwood, Shane
Slippery Rock Ar
5-11.00
(1.80m)
1
3
7
Asinger, Patrick
Bradford Area
5-11.00
(1.80m)
1
2
8
West, DeQuan
Indiana Area
5-11.00
(1.80m)
1
1
9
Madler, Dan
North Allegheny
5-09.00
(1.75m)
1
9
Piatt, Cullin
Mt Lebanon
5-09.00
(1.75m)
1
11
Schallus, Matt
Seneca Valley
5-05.00
(1.65m)
1
11
Kurta, Shawn
Shaler Area
5-05.00
(1.65m)
1
11
Clark, Samuel
Bethel Park Seni
5-05.00
(1.65m)
1
--
Poljak, Mitchell
Thomas Jefferson
DQ
(--)
1
--
Veite, Zeshon
Bradford Area
DQ
(--)
1
--
Harris, Josh
West Mifflin Are
DQ
(--)
1
--
Shetter, Cody
Bethel Park Seni
DQ
(--)
1
--
Stevens, Ken
Unattached
DQ
(--)
1
--
Roudybush, Tyler
Butler Area Seni
DQ
(--)
1
Mens Long Jump Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Brooks, Isaiah
Woodland Hills
23-02.25
(7.07m)
nwi
1
10
2
Jackson, Gary
Baldwin
22-03.75
(6.80m)
nwi
1
8
3
Jordan, Offel
Cathedral Prep
21-05.75
(6.55m)
nwi
1
6
4
Day, De'Lorian
Hempfield Area (
21-03.50
(6.49m)
nwi
1
5
5
Tampano, Vinny
Cathedral Prep
21-03.50
(6.49m)
nwi
1
4
6
Szymczak, Jamie
Mcdowell
21-01.50
(6.44m)
nwi
1
3
7
Trinch, Kyle
Grove City Senio
21-00.50
(6.41m)
nwi
1
2
8
Moffett, Malik
Cathedral Prep
21-00.25
(6.41m)
nwi
1
1
9
McCasland, Jordan
West Allegheny
20-10.75
(6.37m)
nwi
1
10
Campos, Edu
Indiana Area
20-06.00
(6.25m)
nwi
1
11
Brown, Gino
Mcdowell
20-03.00
(6.17m)
nwi
1
12
Rivera, James
Trinity (Washing
20-02.50
(6.16m)
nwi
1
13
Dutrieulle, Davon
West Mifflin Are
19-09.00
(6.02m)
nwi
1
14
Roudybush, Tyler
Butler Area Seni
19-08.75
(6.01m)
nwi
1
15
Luciano, Brennan
Altoona Area
19-05.75
(5.94m)
nwi
1
16
Kalning, Matt
Greater Latrobe
19-04.50
(5.91m)
nwi
1
17
Smorey, Luke
Baldwin
19-03.00
(5.87m)
nwi
1
18
Mellick, Ricky
Seton-Lasalle
19-01.00
(5.82m)
nwi
1
19
Phillips, Robbie
Shaler Area
19-00.50
(5.80m)
nwi
1
20
Kunschick, Justin
Canon McMillan
18-11.25
(5.77m)
nwi
1
21
Alston, Jake
Butler Area Seni
18-06.00
(5.64m)
nwi
1
22
Coleman, Josh
Cathedral Prep
17-11.50
(5.47m)
nwi
1
--
Kevin, Johnson
Altoona Area
DQ
(--)
nwi
1
--
Murphy, Cy
West Mifflin Are
DQ
(--)
nwi
1
--
Nelson, Shemar
Mcdowell
DQ
(--)
nwi
1
--
Swan, Schafer
Pittsburgh Centr
DQ
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Day, De'Lorian
Hempfield Area (
46-03.25
(14.10m)
nwi
1
10
2
Szymczak, Jamie
Mcdowell
46-01.25
(14.05m)
nwi
1
8
3
Moffett, Malik
Cathedral Prep
45-09.50
(13.96m)
nwi
1
6
4
Timpano, Vinny
Cathedral Prep
45-02.25
(13.77m)
nwi
1
5
5
Carter, Darrious
Indiana Area
44-10.50
(13.68m)
nwi
1
4
6
Jackson, Gary
Baldwin
44-10.50
(13.68m)
nwi
1
3
7
Dutrieulle, Davon
West Mifflin Are
44-05.50
(13.55m)
nwi
1
2
8
Luciano, Brennan
Altoona Area
44-02.00
(13.46m)
nwi
1
1
9
Brown, Gino
Mcdowell
43-09.00
(13.34m)
nwi
1
10
Smorey, Luke
Baldwin
42-00.75
(12.82m)
nwi
1
11
Ruschel, Billy
Bethel Park Seni
40-10.50
(12.46m)
nwi
1
12
Titchworth, Mitch
Mt Lebanon
40-06.25
(12.35m)
nwi
1
13
Blobner, Greg
Shaler Area
40-04.00
(12.29m)
nwi
1
14
Summers, Tramyer
Ringgold
40-00.50
(12.20m)
nwi
1
15
Nelson, Shemar
Mcdowell
39-09.50
(12.13m)
nwi
1
16
Roudybush, Tyler
Butler Area Seni
39-08.25
(12.10m)
nwi
1
17
Rivera, James
Trinity (Washing
39-07.50
(12.08m)
nwi
1
18
Lowerre, Vinny
Butler Area Seni
39-06.75
(12.06m)
nwi
1
19
Lee, Erick
Seneca Valley
39-06.50
(12.05m)
nwi
1
20
Xi, Mark
Mt Lebanon
39-06.00
(12.04m)
nwi
1
21
Reinmund, Matt
Seton-Lasalle
37-10.00
(11.53m)
nwi
1
--
Harris, Josh
West Mifflin Are
DQ
(--)
nwi
1
--
Trinch, Kyle
Grove City Senio
DQ
(--)
nwi
1
--
Kunschick, Justin
Canon McMillan
DQ
(--)
nwi
1
--
Harper, Anthony
Penn Hills
DQ
(--)
nwi
1
--
Kevin, Johnson
Altoona Area
DQ
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Anderson, Nick
Kane Area
14-01.00
(4.29m)
1
10
2
Aaron, Luke
Baldwin
13-06.00
(4.11m)
1
7
2
Koeck, Kolby
Altoona Area
13-06.00
(4.11m)
1
7
4
Rolick, Sean
Kane Area
13-00.00
(3.96m)
1
5
5
Sanford, Caleb
Mcdowell
12-06.00
(3.81m)
1
4
6
Wilson, Zach
Kiski Area
12-06.00
(3.81m)
1
3
10
Monteparte, Bobby
Hempfield Area (
12-00.00
(3.66m)
1
11
Lagorga, Jake
Norwin
12-00.00
(3.66m)
1
7
Claney, Eric
Hempfield Area (
12-00.00
(3.66m)
1
2
8
Balsley, Billy
Ringgold
12-00.00
(3.66m)
1
1
9
Kester, Jacob
Indiana Area
12-00.00
(3.66m)
1
12
Cartwright, Zachary
Unattached
11-06.00
(3.51m)
1
12
Holibaugh, Tim
Redbank Valley H
11-06.00
(3.51m)
1
12
Kester, Mike
Indiana Area
11-06.00
(3.51m)
1
12
Paul, Andrew
Hempfield Area (
11-06.00
(3.51m)
1
12
Waryck, Brian
Indiana Area
11-06.00
(3.51m)
1
17
Belko, Craig
Hickory
11-00.00
(3.35m)
1
17
Herschl, Michael
Butler Area Seni
11-00.00
(3.35m)
1
17
Goettman, Matt
Baldwin
11-00.00
(3.35m)
1
--
Graham, Pat
Thomas Jefferson
DQ
(--)
1
--
Cashdollar, Dan
Seneca Valley
DQ
(--)
1
--
Pier, Kevin
Lake Erie Tr
DQ
(--)
1
--
Rolick, Tyler
Kane Area
DQ
(--)
1
--
Nientimp, Vince
Mcdowell
DQ
(--)
1
--
Battin, Alec
Mars Area
DQ
(--)
1
Womens 60m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jones, Jasmine
Hempfield Area (
07.83
nwi
1
10
2
Costa, Lauren
West Allegheny
07.84
nwi
1
8
3
Allen, Paige
Butler Area Seni
07.97
nwi
1
6
4
Leisman, Riley
Canon McMillan
08.04
nwi
1
5
5
KACZANOWICZ, KAMI
Unattached
08.05
nwi
1
4
6
Scales, Taylor
Moon Area
08.11
nwi
1
3
7
Wilson, Ali
Greensburg Salem
08.24
nwi
1
2
8
Murphy, Jensine
Bethel Park Seni
08.26
nwi
1
1
Womens 60m Open
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Jones, Jasmine
Hempfield Area (
07.90
nwi
3
2
Costa, Lauren
West Allegheny
07.94
nwi
2
3
Allen, Paige
Butler Area Seni
08.01
nwi
1
4
KACZANOWICZ, KAMI
Unattached
08.03
nwi
2
5
Leisman, Riley
Canon McMillan
08.10
nwi
3
6
Wilson, Ali
Greensburg Salem
08.16
nwi
3
6
Scales, Taylor
Moon Area
08.16
nwi
2
6
Murphy, Jensine
Bethel Park Seni
08.16
nwi
2
9
Roberts, Shamieia
Villa Maria Acad
08.17
nwi
1
10
Speranza, Gina
Bethel Park Seni
08.18
nwi
3
11
Rutherford, Raja
Seton-Lasalle
08.26
nwi
1
12
Dutrieuille, Alexus
Woodland Hills
08.31
nwi
2
12
Russell, Raven
Woodland Hills
08.31
nwi
2
14
Galante, Juliana
Mt Lebanon
08.32
nwi
1
15
Crosby, Janelle
Hempfield Area (
08.35
nwi
2
16
Doyle, Katie
Chartiers Valley
08.38
nwi
1
17
Williams, Tierra
Altoona Area
08.39
nwi
1
18
Plecenik, Kelsey
Norwin
08.42
nwi
3
19
Perdziola, Madison
Bethel Park Seni
08.47
nwi
3
20
Lee, Breanna
Woodland Hills
08.61
nwi
1
--
Wills, Christina
Ringgold
DQ
nwi
1
Womens 200m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Jones, Jasmine
Hempfield Area (
25.82
nwi
4
10
2
Costa, Lauren
West Allegheny
26.21
nwi
4
8
3
Wills, Christina
Ringgold
26.36
nwi
4
6
4
Crawford, Aiyanna
Gateway Senior
26.59
nwi
3
4.50
4
Leisman, Riley
Canon McMillan
26.59
nwi
3
4.50
6
Allen, Paige
Butler Area Seni
26.70
nwi
4
3
7
KACZANOWICZ, KAMI
Unattached
26.79
nwi
3
2
8
Roberts, Shamieia
Villa Maria Acad
26.95
nwi
3
1
9
Rutherford, Raja
Seton-Lasalle
27.41
nwi
3
10
Scales, Taylor
Moon Area
27.47
nwi
3
11
Crosby, Janelle
Hempfield Area (
27.67
nwi
2
12
Galante, Juliana
Mt Lebanon
27.70
nwi
2
13
Cook, Sarah
Hampton
27.74
nwi
2
14
Stevens, Emily
Gateway Senior
27.77
nwi
1
15
Russell, Raven
Woodland Hills
27.85
nwi
2
16
Steward, Seraya
Penn Hills
27.95
nwi
2
17
Landis, Josephine
North Allegheny
28.11
nwi
1
18
Frazier-Francis, Alex
South Fayette
28.25
nwi
1
19
Garrison, Erika
Mt Lebanon
28.70
nwi
1
20
Doyle, Katie
Chartiers Valley
28.72
nwi
1
21
Katsas, Anna
North Allegheny
29.34
nwi
1
--
Rich, Nicole
North Allegheny
DQ
nwi
2
Womens 400m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Green, Hanna
Greater Latrobe
56.17
4
10
2
Garland, Desiree
Woodland Hills
59.08
4
8
3
Crawford, Aiyanna
Gateway Senior
59.24
4
6
4
Hurley, Jessica
Indiana Area
1:01.12c
3
5
5
Madson, Alyza
Upper Saint Clai
1:01.43c
3
4
6
NeugebauerWagner, Lauren
Hampton
1:01.67c
4
3
7
Cook, Sarah
Hampton
1:02.11c
4
2
8
Love, Victoria
Seneca Valley
1:02.25c
3
1
9
Palfey, Alyssa
Altoona Area
1:02.42c
3
10
Lewis, Cheyenne
Woodland Hills
1:02.97c
2
11
Hans, Erica
Mars Area
1:03.04c
2
12
Albright, Shannon
Altoona Area
1:03.16c
3
13
Wagner, Melissa
Thomas Jefferson
1:03.87c
2
14
Cekella, Emily
Seneca Valley
1:04.52c
1
15
Rees, Brianna
South Fayette
1:04.56c
3
16
Allas, Lauren
West Mifflin Are
1:04.89c
1
17
Gonchar, Maria
North Allegheny
1:05.02c
1
18
Gibson, A'Leighsha
Mt Lebanon
1:05.55c
2
19
Sterling, Jordan
Hempfield Area (
1:05.67c
2
20
Rosa, Julianne
Bethel Park Seni
1:06.82c
1
21
Cloud, Tatiana
Kiski Area
1:07.61c
2
--
Mazzei, Kelly
Unattached
DQ
1
--
Schwartzmiller, Vannesa
Laurel
DQ
1
--
Decker, Lauren
Grove City Senio
DQ
4
Womens 800m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Alm, Gina
Hampton
2:14.12
1
10
2
O'Shea, Alexis
West Allegheny
2:18.39
1
8
3
Brown, Claire
Villa Maria Acad
2:19.13
1
6
4
Ruschel, Amanda
Bethel Park Seni
2:19.45
1
5
5
Kocjancic, Julie
Mt Lebanon
2:19.57
1
4
6
Trucilla, Grace
Villa Maria Acad
2:23.27
1
3
7
Davison, Madeleine
North Allegheny
2:23.34
1
2
8
Lednak, Stephanie
Kiski Area
2:23.50
1
1
9
NeugebauerWagner, Lauren
Hampton
2:25.49
1
10
Brown, Clare
North Hills
2:25.81
1
11
King, Kayla
Mars Area
2:28.03
1
12
Weyand, Rachel
Butler Area Seni
2:31.83
1
13
Gambill, Alex
North Allegheny
2:32.62
1
14
Cobb, Stephanie
Bethel Park Seni
2:34.72
1
15
Hohman, Jayne
Kiski Area
2:36.26
1
16
Latsko, Taryn
Seneca Valley
2:36.76
1
17
Zukowski, Monica
Villa Maria Acad
2:37.10
1
18
Leja, Liana
South Fayette
2:37.78
1
19
Grudi, Madison
Canon McMillan
2:38.11
1
20
Paine, Becky
Seneca Valley
2:39.15
1
21
Barr, Sydney
Butler Area Seni
2:44.73
1
22
Konieczny, Rachel
Butler Area Seni
2:48.61
1
23
Sawhney, Tori
Butler Area Seni
2:49.19
1
Womens Mile Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schwartz, Brianna
Shaler Area
4:57.08
1
10
2
Potts, Kelsey
Mt Lebanon
5:10.31
1
8
3
Adams, Dee Dee
Freedom Area
5:11.21
1
6
4
Gordon, Audrey
Mt Lebanon
5:11.51
1
5
5
Slevin, Emma
Fox Chapel
5:14.08
1
4
6
Hunsberger, Jillian
Mt Lebanon
5:18.55
1
3
7
Guyer, Rachel
Unattached
5:28.03
1
2
8
Kiebler, Morgan
Kiski Area
5:32.65
1
1
9
Carson, Alison
Villa Maria Acad
5:33.64
1
10
Sawhney, Tori
Butler Area Seni
5:39.47
1
11
Swiergol, Alexis
Butler Area Seni
5:43.40
1
12
Taylor, Sarah
Penn Trafford
5:44.25
1
13
Aller, Megan
Kiski Area
5:45.71
1
14
Figurelli, Katelyn
Franklin Regiona
5:46.68
1
15
Urso, Sarah
Trinity (Washing
5:47.00
1
16
Filer, Alison
Laurel
5:52.47
1
17
Demjanenko, Kim
Villa Maria Acad
5:52.54
1
18
Krawiec, Amanda
Mcdowell
5:57.68
1
19
Lucas, Angelica
Upper Saint Clai
6:03.04
1
20
Mansfield, Elizabeth
Canon McMillan
6:05.46
1
21
Young, Alexis
Punxsutawney Are
6:12.43
1
--
Paynter, Heather
Homer Center
DQ
1
Womens 3000m Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Malone, Mary
North Hills
10:19.40
1
10
2
Potts, Kelsey
Mt Lebanon
10:28.74
1
8
3
Snyder, Maria
Unattached
10:30.56
1
6
4
Adams, Dee Dee
Freedom Area
10:37.40
1
5
5
Maxwell, Emily
Laurel
10:46.32
1
4
6
Guyer, Rachel
Unattached
10:53.70
1
3
7
Prichard, Bernadette
Villa Maria Acad
11:13.07
1
2
8
Hilton, Natalie
South Fayette
11:13.94
1
1
9
Smeltzer, Lauren
Kiski Area
11:14.92
1
10
Rosner, Laura
Greensburg Salem
11:23.31
1
11
Whelan, Maura
Fox Chapel
11:25.13
1
12
MCMICHAEL, KIRSTEN
Ringgold
11:30.58
1
13
Taylor, Sarah
Penn Trafford
11:38.03
1
14
Mignanelli, Angela
Seneca Valley
11:40.93
1
15
Gualteri, Katrina
Shaler Area
12:01.05
1
16
Pensyl, Morgan
Altoona Area
12:05.28
1
17
Lucas, Angelica
Upper Saint Clai
12:06.33
1
18
Rees, Brittany
South Fayette
12:07.26
1
19
Hackett, Jordyn
Chartiers Valley
12:46.42
1
--
Keefer, Holly
Butler Area Seni
DNF
1
--
Carson, Alison
Villa Maria Acad
DQ
1
--
Humphrey, Mary
Fox Chapel
DQ
1
--
Jaskowak, Mary
Grove City Senio
DQ
1
Womens 60m Hurdles Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Guy, Bridget
Hempfield Area (
09.48
nwi
1
10
2
Chmielewski, Aster
Slippery Rock Ar
09.66
nwi
1
8
3
Shiffler, Natalie
Hempfield Area (
09.80
nwi
1
6
4
Byham, Megan
South Fayette
10.06
nwi
1
5
5
Egan, Nicole
South Fayette
10.07
nwi
1
4
6
Goodyear, Beatrice
Mt Lebanon
10.22
nwi
1
3
7
Depew, Elizabeth
Grove City Senio
10.28
nwi
1
2
8
Lynn, Jordan
Meadville
11.07
nwi
1
1
Womens 60m Hurdles Open
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Goodyear, Beatrice
Mt Lebanon
09.37
nwi
2
2
Guy, Bridget
Hempfield Area (
09.77
nwi
1
3
Chmielewski, Aster
Slippery Rock Ar
09.81
nwi
3
4
Shiffler, Natalie
Hempfield Area (
10.04
nwi
1
5
Egan, Nicole
South Fayette
10.10
nwi
2
6
Lynn, Jordan
Meadville
10.17
nwi
2
7
Byham, Megan
South Fayette
10.29
nwi
2
8
Depew, Elizabeth
Grove City Senio
10.36
nwi
1
9
Valachovic, Tori
South Fayette
10.36
nwi
3
10
Howard, Julia
Greensburg Salem
10.41
nwi
3
11
Collier, Danielle
Hickory
10.44
nwi
1
12
Sewell, Yvonne
Penn Hills
10.65
nwi
3
13
Horvat, Annie
Mars Area
10.78
nwi
2
14
Fugh, Abby
Butler Area Seni
10.89
nwi
2
15
Davis, Tina
Freedom Area
10.91
nwi
2
16
Devries, Caitlin
Seneca Valley
10.96
nwi
1
17
Kulhanek, Abbie
West Mifflin Are
11.45
nwi
3
18
Augenstein, Heather
Bethel Park Seni
13.24
nwi
1
--
Evans, Kennedy
Butler Area Seni
DQ
nwi
3
--
Cook, Diana
Shaler Area
DQ
nwi
1
--
Van Dyke, Olivia
Fox Chapel
DQ
nwi
3
Womens 4x200m Relay Open
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Shiffler
,
Guy
,
Jones
,
Crosby
Hempfield Area (
1:47.41
4
10
2
Zysk
,
O'Shea
,
Costa
,
Forse
West Allegheny
1:47.84
4
8
3
Lewis
,
Dutrieui
,
Lee
,
Garland
Woodland Hills
1:49.63
4
6
4
Goodyear
,
Ricciuti
,
Griffin
,
Garrison
Mt Lebanon
1:49.65
3
5
5
Orsini
,
Steward
,
Bowles
,
Booker
Penn Hills
1:50.26
4
4
6
McAllist
,
Stevens
,
Plowden
,
Crawford
Gateway Senior
1:50.72
2
3
7
Baroffio
,
Ruzzini
,
Murphy
,
Speranza
Bethel Park Seni
1:50.73
3
2
8
Relay Team
Butler Area Seni
1:51.30
4
1
9
Kulhanek
,
Allas
,
Dorsett
,
Schorr
West Mifflin Are
1:53.08
3
10
Veglia
,
Granato
,
Becker
,
Madson
Upper Saint Clai
1:53.61
2
11
Relay Team
Canon McMillan
1:54.03
1
12
Relay Team
Shaler Area
1:54.96
3
13
Cloud
,
Hepburn
,
Head
,
Colder
Kiski Area
1:55.38
3
14
Wagner
,
Johnson
,
Gedman
,
Walsh
Thomas Jefferson
1:56.02
2
15
Byham
,
Evanish
,
Buckholt
,
Frazier-
South Fayette
1:56.17
2
16
Chodubsk
,
Jasmin
,
Menosky
,
Hasbrouc
Mcdowell
1:56.53
1
17
Relay Team
Seneca Valley
1:56.72
2
18
Roberts
,
Bastow
,
Bowers-P
,
Morris
Villa Maria Acad
1:59.94
1
19
Molnar
,
Lippl
,
Och
,
O'Malley
Baldwin
2:00.37
1
20
Shoats
,
Hudson
,
Beck
,
Francis
Chartiers Valley
2:00.75
1
21
Lucas
,
Malie
,
Ringer
,
Leep
Trinity (Washing
2:03.15
1
Womens 4x400m Relay Open
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Green
,
Fazzini
,
Kovacevi
,
LaDuke
Greater Latrobe
4:08.84
4
10
2
Alm
,
Cook
,
Williams
,
Neugebau
Hampton
4:11.42
4
8
3
Port
,
Williams
,
Albright
,
Palfey
Altoona Area
4:12.76
4
6
4
Edwards
,
Dennis
,
King
,
Hans
Mars Area
4:17.97
2
5
5
Orsini
,
Steward
,
Bowles
,
Gorring
Penn Hills
4:18.61
4
4
6
Kulhanek
,
Allas
,
Dorsett
,
Schorr
West Mifflin Are
4:20.12
4
3
7
Egan
,
Timmons
,
Abbatico
,
Kenawell
South Fayette
4:21.51
3
2
8
Ruschel
,
Baroffio
,
Cobb
,
Ruzzini
Bethel Park Seni
4:24.03
4
1
9
Shepherd
,
McQuaide
,
Allen
,
Sheffler
Greensburg Salem
4:25.05
2
10
Lewis
,
Lewis
,
Douthett
,
Lee
Woodland Hills
4:26.59
3
11
Jones
,
Cannon
,
Crosby
,
Leasure
Hempfield Area (
4:26.88
3
12
Galante
,
Rising
,
Gibson
,
Corrado
Mt Lebanon
4:27.21
3
13
Relay Team
Shaler Area
4:32.24
3
14
Veglia
,
Offenber
,
Becker
,
Madson
Upper Saint Clai
4:32.83
2
15
Browne
,
Shoats
,
Amrhein
,
Hudson
Chartiers Valley
4:36.83
1
16
Krawiec
,
Nelson
,
Sokol
,
Durant
Mcdowell
4:37.43
2
17
Klebansk
,
McMichae
,
Wills
,
Passaret
Ringgold
4:41.88
1
18
Relay Team
Butler Area Seni
4:42.61
1
19
Relay Team
Villa Maria Acad
4:45.86
3
20
Urso
,
Lucas
,
Phillips
,
Mowrey
Trinity (Washing
4:49.69
1
--
Lynsky
,
Psenick
,
Love
,
Cekella
Seneca Valley
DQ
2
Womens 4x800m Relay Open
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Clark
,
Carson
,
Zukowski
,
Trucilla
Villa Maria Acad
10:06.65
1
10
2
Kocjanci
,
Palmieri
,
Gunzenha
,
Hunsberg
Mt Lebanon
10:10.84
1
8
3
Relay Team
Butler Area Seni
10:18.70
1
6
4
Ruschel
,
Cobb
,
Hancock
,
Boucher
Bethel Park Seni
10:26.52
1
5
5
Relay Team
Shaler Area
10:34.65
1
4
6
Sherbond
,
Rees
,
Leja
,
Gimiglia
South Fayette
10:50.53
1
3
7
Klebansk
,
McMichae
,
Matthews
,
Brennfle
Ringgold
10:57.65
1
2
8
Relay Team
Canon McMillan
11:02.13
1
1
9
Subosits
,
Lindsay
,
Burton
,
Douglass
Upper Saint Clai
11:05.16
1
10
Rumble
,
Bailey
,
Kearney
,
Sisco
Penn Hills
11:27.88
1
11
Krawiec
,
Nelson
,
Hermann
,
Sokol
Mcdowell
11:30.87
1
12
Urso
,
Nedley
,
Smith
,
Urso
Trinity (Washing
11:38.89
1
13
Czerniew
,
Mastroia
,
kelly
,
koenig
Baldwin
11:46.76
1
14
Hackett
,
Bittner
,
Bittner
,
Schmidt
Chartiers Valley
11:53.94
1
--
Relay Team
Thomas Jefferson
DQ
1
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Kocjanci
,
Hunsberg
,
Gordon
,
Gibson
Mt Lebanon
12:49.35
1
10
2
Cloud
,
Smeltzer
,
Kiebler
,
Aller
Kiski Area
13:03.10
1
8
3
Gambill
,
Bojarski
,
Gonchar
,
Davison
North Allegheny
13:04.54
1
6
4
Relay Team
Butler Area Seni
13:21.10
1
5
5
Sherbond
,
Rees
,
Leja
,
Maloney
South Fayette
13:33.87
1
4
6
Paine
,
Love
,
Mignanel
,
Landry
Seneca Valley
13:41.84
1
3
7
Port
,
Luciano
,
Pensyl
,
Debernar
Altoona Area
13:49.14
1
2
8
Fiaschet
,
Cannon
,
Fiaschet
,
Sterling
Hempfield Area (
14:04.12
1
1
9
Krawiec
,
Sokol
,
Cicero
,
Wick
Mcdowell
14:05.93
1
10
Mastroia
,
Bott
,
kelly
,
koenig
Baldwin
14:13.30
1
11
Ruschel
,
Cobb
,
Kovalchi
,
Rosa
Bethel Park Seni
14:20.59
1
12
DeNardo
,
Marsh
,
Connors
,
Kleer
Moon Area
14:22.09
1
13
Klebansk
,
McMichae
,
Passaret
,
Matthews
Ringgold
14:23.76
1
14
Relay Team
Villa Maria Acad
14:34.70
1
15
Relay Team
Canon McMillan
14:36.89
1
16
Rumble
,
DeVito
,
Kearney
,
Nelson
Penn Hills
14:45.82
1
17
Subosits
,
Ravasio
,
Degnan
,
Vighetti
Upper Saint Clai
14:48.37
1
18
Abraham
,
Henderso
,
Boyd
,
Gruber
Hickory
14:48.93
1
19
Browne
,
Hackett
,
Bittner
,
Shoats
Chartiers Valley
15:08.67
1
--
Decker
,
Jaskowak
,
Sanford
,
Lowe
Grove City Senio
DQ
1
Womens Shot Put Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fyalkowski, Rachel
Hempfield Area (
40-04.50
(12.31m)
1
10
2
Fustos, Sophia
Hickory
38-09.00
(11.81m)
1
8
3
Bonetti, Ava
Butler Area Seni
38-07.50
(11.77m)
1
6
4
Paterra, Andrea
Elizabeth Forwar
38-02.00
(11.63m)
1
5
5
Campbell, Emily
Slippery Rock Ar
37-08.00
(11.48m)
1
4
6
Stevenson, Alexandra
Bethel Park Seni
37-05.50
(11.42m)
1
3
7
Maholic, Alivia
Hempfield Area (
36-10.50
(11.24m)
1
2
8
Nicholson, Morgan
Kane Area
36-02.00
(11.02m)
1
1
9
Black, Samantha
Unattached
34-04.50
(10.48m)
1
10
West, Brittany
West Mifflin Are
33-08.50
(10.27m)
1
11
Goodman, Katelyn
Altoona Area
33-04.00
(10.16m)
1
12
Thomas, Emily
Mars Area
33-01.50
(10.10m)
1
13
Colbert, Brianna
Hickory
31-06.50
(9.61m)
1
14
Garthwaite, Breanna
Hickory
31-02.50
(9.51m)
1
15
Garthwaite, Lauren
Hickory
30-09.00
(9.37m)
1
16
Scheidter, Emily
Thomas Jefferson
30-06.00
(9.30m)
1
17
Blaire, Cailen
Hickory
30-05.00
(9.27m)
1
18
Yale, Kelci
Seneca Valley
30-00.00
(9.14m)
1
19
Campbell, Shelby
Butler Area Seni
27-06.50
(8.39m)
1
20
Duda, Gracie
Thomas Jefferson
27-00.00
(8.23m)
1
21
Fleming, Liz
Trinity (Washing
25-00.00
(7.62m)
1
--
Edwards, Tara
Baldwin
DQ
(--)
1
--
Smith, Shardai
Canon McMillan
DQ
(--)
1
--
Riemer, Megan
Mt Lebanon
DQ
(--)
1
Womens High Jump Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McCoy, India
Unattached
5-07.00
(1.70m)
1
10
2
Shiffler, Natalie
Hempfield Area (
5-03.00
(1.60m)
1
8
3
Farrell, Kylie
Shaler Area
5-01.00
(1.55m)
1
5
3
Black, Sidney
Norwin
5-01.00
(1.55m)
1
5
3
Schreiber, Erin
Shaler Area
5-01.00
(1.55m)
1
5
6
Rickard, Emily
Brookville Area
4-11.00
(1.50m)
1
2.50
6
Walko, Kate
Lake Erie Tr
4-11.00
(1.50m)
1
2.50
8
Su, Anna
Mt Lebanon
4-07.00
(1.40m)
1
0.16
8
Bloomster, Alicia
Mcdowell
4-07.00
(1.40m)
1
0.16
8
Howard, Julia
Greensburg Salem
4-07.00
(1.40m)
1
0.16
8
Cuneo, Gina
Hempfield Area (
4-07.00
(1.40m)
1
0.16
8
Farrell, Jessica
Shaler Area
4-07.00
(1.40m)
1
0.16
8
Leasure, Ally
Hempfield Area (
4-07.00
(1.40m)
1
0.16
14
Bigelow, Jordan
Woodland Hills
4-05.00
(1.35m)
1
15
Peaco, Morgan
Seneca Valley
4-03.00
(1.30m)
1
15
Beattie, Molly
Chartiers Valley
4-03.00
(1.30m)
1
15
Slawson, Maggie
United
4-03.00
(1.30m)
1
15
Johnson, Jennifer
Thomas Jefferson
4-03.00
(1.30m)
1
15
Wain, Chasey
Thomas Jefferson
4-03.00
(1.30m)
1
--
Schoeppner, Lauren
Upper Saint Clai
DQ
(--)
1
--
Knass, Kristen
Butler Area Seni
DQ
(--)
1
--
Maher, Lauren
Butler Area Seni
DQ
(--)
1
--
Kochka-Puskar, Paige
Bethel Park Seni
DQ
(--)
1
--
Burns, Shelby
Laurel Highlands
DQ
(--)
1
--
Krause, Micahela
Lake Erie Tr,Uni
DQ
(--)
1
Womens Long Jump Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dennis, Lydia
Mars Area
18-04.00
(5.59m)
nwi
1
10
2
Guy, Bridget
Hempfield Area (
18-01.50
(5.52m)
nwi
1
8
3
Chodubski, Anna
Mcdowell
17-05.75
(5.33m)
nwi
1
6
4
Evans, Kennedy
Butler Area Seni
17-01.50
(5.22m)
nwi
1
5
5
Stevens, Emily
Gateway Senior
17-01.00
(5.21m)
nwi
1
4
6
Shiffler, Natalie
Hempfield Area (
16-04.00
(4.98m)
nwi
1
3
7
Doyle, Katie
Chartiers Valley
16-03.50
(4.97m)
nwi
1
2
8
Howard, Julia
Greensburg Salem
16-02.00
(4.93m)
nwi
1
1
9
Farrell, Kylie
Shaler Area
16-00.75
(4.90m)
nwi
1
10
Ruzzini, Tatiana
Bethel Park Seni
16-00.50
(4.89m)
nwi
1
11
Leisman, Riley
Canon McMillan
16-00.25
(4.88m)
nwi
1
12
Petty, Tamyah
Penn Hills
15-10.50
(4.84m)
nwi
1
12
johnson, darrian
New Castle
15-10.50
(4.84m)
nwi
1
14
Knass, Kristen
Butler Area Seni
15-09.25
(4.81m)
nwi
1
15
Rutherford, Raja
Seton-Lasalle
15-09.00
(4.80m)
nwi
1
16
O'Malley, Alexis
Baldwin
15-06.50
(4.74m)
nwi
1
17
Johnson, Jennifer
Thomas Jefferson
15-01.25
(4.60m)
nwi
1
18
Nelson, Brionna
Penn Hills
15-00.75
(4.59m)
nwi
1
19
Gedman, Kylie
Thomas Jefferson
14-09.25
(4.50m)
nwi
1
20
Head, Daija
Kiski Area
14-08.00
(4.47m)
nwi
1
21
Valachovic, Tori
South Fayette
14-07.00
(4.45m)
nwi
1
22
Allen, Paige
Butler Area Seni
14-03.50
(4.36m)
nwi
1
23
Farrell, Jessica
Shaler Area
13-05.00
(4.09m)
nwi
1
24
Rodgers, Colette
Canon McMillan
13-04.25
(4.07m)
nwi
1
Womens Triple Jump Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dennis, Lydia
Mars Area
38-05.25
(11.72m)
nwi
1
10
2
Black, Sidney
Norwin
37-04.50
(11.39m)
nwi
1
8
3
George, Lauren
Hempfield Area (
36-06.25
(11.13m)
nwi
1
6
4
Chodubski, Anna
Mcdowell
36-03.00
(11.05m)
nwi
1
5
5
Farrell, Kylie
Shaler Area
34-11.25
(10.65m)
nwi
1
4
6
Gedman, Kylie
Thomas Jefferson
34-10.00
(10.62m)
nwi
1
3
7
Johnson, Jennifer
Thomas Jefferson
33-09.25
(10.29m)
nwi
1
2
8
Clark, Shannyn
Penn Hills
33-06.00
(10.21m)
nwi
1
1
9
Slawson, Maggie
United
32-11.00
(10.03m)
nwi
1
10
Lynn, Jordan
Meadville
32-07.25
(9.94m)
nwi
1
11
Knass, Kristen
Butler Area Seni
32-02.50
(9.82m)
nwi
1
11
Hudson, Emma
Chartiers Valley
32-02.50
(9.82m)
nwi
1
13
O'Malley, Alexis
Baldwin
32-01.25
(9.79m)
nwi
1
14
Stessney, Madison
Altoona Area
31-09.00
(9.68m)
nwi
1
15
Scherrer, Samantha
Baldwin
31-07.00
(9.63m)
nwi
1
16
Evanish, Carly
South Fayette
31-06.50
(9.61m)
nwi
1
17
Rolley, McKenzie
Shaler Area
31-03.50
(9.54m)
nwi
1
18
Bloomster, Alicia
Mcdowell
31-01.75
(9.49m)
nwi
1
19
Schreiber, Erin
Shaler Area
31-01.50
(9.49m)
nwi
1
19
Dorsett, Angela
West Mifflin Are
31-01.50
(9.49m)
nwi
1
21
Molnar, Carly
Baldwin
30-10.00
(9.40m)
nwi
1
22
Rising, Zoe
Mt Lebanon
30-03.50
(9.23m)
nwi
1
--
Stopperich, Micah
Canon McMillan
DQ
(--)
nwi
1
--
Matlick, Kelsie
Freedom Area
DQ
(--)
nwi
1
--
Maher, Lauren
Butler Area Seni
DQ
(--)
nwi
1
--
Smith, Shannon
Montour
DQ
(--)
nwi
1
--
Kostka, Alyssa
Hickory
DQ
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Masterson, Lexi
Hempfield Area (
11-03.00
(3.43m)
1
8
1
McQuaide, Courtney
Greensburg Salem
11-03.00
(3.43m)
1
8
1
Plecenik, Kelsey
Norwin
11-03.00
(3.43m)
1
8
4
Guy, Bridget
Hempfield Area (
10-09.00
(3.28m)
1
4.50
4
Mancuso, Brooke
North Allegheny
10-09.00
(3.28m)
1
4.50
6
O'Lear, Ravenne
Hempfield Area (
10-03.00
(3.12m)
1
3
7
Eisenbrown, Abbey
Ellwood City
9-09.00
(2.97m)
1
1.50
7
Gregg, Madison
Bethel Park Seni
9-09.00
(2.97m)
1
1.50
9
Costa, Mara
Baldwin
9-03.00
(2.82m)
1
9
Coppella, Elizabeth
Bradford Area
9-03.00
(2.82m)
1
9
Gourley, Elizabeth
Redbank Valley H
9-03.00
(2.82m)
1
12
Allen, Samantha
Greensburg Salem
8-09.00
(2.67m)
1
12
Platt, Katie
Unattached
8-09.00
(2.67m)
1
12
Luciano, Andrea
Altoona Area
8-09.00
(2.67m)
1
15
Petro, Brooke
Norwin
8-03.00
(2.51m)
1
16
Martin, Jessie
Ringgold
7-09.00
(2.36m)
1
--
Mason, Malayna
Hickory
NH
(--)
1
--
Montini, Sarah
Shaler Area
DQ
(--)
1
--
Funtal, Casey
Shaler Area
DQ
(--)
1
--
Arturo, Becky
Butler Area Seni
DQ
(--)
1
--
Wulff, Alissa
Butler Area Seni
DQ
(--)
1
--
Walko, Kate
Lake Erie Tr
DQ
(--)
1
--
Krause, Micahela
Lake Erie Tr,Uni
DQ
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#tstca
#indoor
#championships
More news
2013 Results - TSTCA Indoor Meet 3
883 shares:
TSTCA Indoor Championships
,
Allderdice Hs Track & Field and Cross Country - Pittsburgh, Pennsylvania
,
Altoona Area High School Track & Field and Cross Country - Altoona, Pennsylvania
,
Baldwin Shs Track & Field and Cross Country - Pittsburgh, Pennsylvania
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Unattached
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2021
10
1
2020
11
2
2019
17
2
2018
7
1
2017
55
8
1
2016
138
20
1
2015
1283
986
26
4
2014
909
255
2
2013
587
454
3
1
2012
984
252
14
2011
940
133
8
2010
647
89
9
2009
268
20
2008
95
15
1
2007
28
7
2006
1
2004
1
Show 14 more
Hashtags
#tstca
#indoor
#championships
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!