Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Unattached
you RUN the place
Report
Block
35 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
DeAndre Baker
Photos (
0
)
View
Videos (
0
)
View
News (
1
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2013 / 2014 - (1 articles)
All News
Search
2013 Results - NCRunners Elite Holiday Invitational
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Dec 22nd 2013, 1:12am
Comments
NCRunners Elite Holiday Invitational
- Dec 21, 2013
2505 Empire Drive, Winston‐Salem, NC, US, 27103
Timing/Results by:
Event Timing Solutions, Llc - Cherryville - N
« Filter Results by Team: »
Alexander Central
Apex
Asheville
B.L. Smith
Berry Academy Of Tech
Bishop McGuinness
Butler
Cardinal Gibbons
Cary
Cary Academy
Charlotte Christian
Cherryville
Community School of Davidson
Corinth-Holders
Covenant Day
Cuthbertson
Draughn
Dudley Senior
Durham Academy Upper
Durham School of Arts
East Chapel Hill
East Forsyth
East Lincoln
Eastern Alamance
Enloe
First Assembly Christian
Forbush
Franklin
Fuquay-Varina
Green Hope
Greensboro Day
Grimsley
Harnett Central
Hibriten
Hickory
Hillside
Holmes
Hopewell
Hugh Cummings (Burlington)
Independence
Kinesis Dyna
Knightdale
Lake Norman
Leesville Rd
Lincoln Charter School
Maclay
Mallard Creek
Marvin Ridge
Millbrook
Miller Grove
Monroe
Mooresville Senior
North Forsyth
North Gaston
North Lincoln
North Mecklenburg
Northeast Guilford
Northeastern
Northern Guildford
Northwest Guilford
Olympic
Parkland
Platinum
Polk County
Port City Tr
Providence
Providence Day
R J Reynolds
Ragsdale
Robert B Glenn
Rockingham County
Rocky River
Ronald W. Reagan
Salisbury
Sanderson
South Caldwell
Southeast Raleigh
Southern Alamance
Southern Durham
Southern Guilford
Southwest Guilford
St. Thomas More Acad
Starmount
Statesville
Stratford Academy
T C Roberson
Terry Sanford
Unattached
vault house
Wakefield
Walter Williams
Watauga
West Carteret
West Johnston
West Mecklenburg
West Rowan
Western Alamance
Western Guilford
ZB Vance
Men:
55m
|
60m
|
300m
|
400m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
3200m
|
55h
|
60h
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
55m
|
60m
|
300m
|
400m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
Mile
|
3200m
|
55h
|
60h
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Estrada, Daniel
10
Platinum
06.45
nwi
1
2
Cunningham, Quashawn
Mallard Creek
06.50
nwi
1
3
Lewis, Khairee
12
Sanderson
06.50
nwi
1
4
Plunkett, Jamahl
12
Southwest Guilfo
06.59
nwi
1
5
Pearson, Joshua
10
Platinum
06.62
nwi
1
6
Reese, Ryan
10
Olympic
06.64
nwi
1
7
McDuffie, Fred
12
Southeast Raleig
06.66
nwi
1
8
Love-Soles, Kaylan
11
Rocky River
06.67
nwi
1
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Estrada, Daniel
10
Platinum
06.49
nwi
8
2
Pearson, Joshua
10
Platinum
06.57
nwi
2
3
Lewis, Khairee
12
Sanderson
06.58
nwi
1
4
Love-Soles, Kaylan
11
Rocky River
06.63
nwi
9
5
Plunkett, Jamahl
12
Southwest Guilfo
06.64
nwi
7
6
Cunningham, Quashawn
Mallard Creek
06.65
nwi
5
7
McDuffie, Fred
12
Southeast Raleig
06.65
nwi
1
8
Reese, Ryan
10
Olympic
06.65
nwi
7
10
Hancock, Chris
12
Butler
06.74
nwi
9
11
Broadway, Josh
11
Charlotte Christ
06.74
nwi
6
12
Dehaney, Mike
11
Leesville Rd
06.74
nwi
5
9
Massenburg, Jeremy
09
Wakefield
06.74
nwi
7
13
Harris, Sidney
11
Sanderson
06.77
nwi
3
14
Meredith, Kier
09
Robert B Glenn
06.77
nwi
1
15
Milavec, Andrew
10
Butler
06.78
nwi
8
16
Stover, Cam
10
R J Reynolds
06.81
nwi
8
17
Lawson, Nick
11
Hopewell
06.82
nwi
6
18
Boyd, Elijah
11
Berry Academy Of
06.82
nwi
3
19
Dorsey, Jeremiah
11
Olympic
06.82
nwi
2
20
Perez, David
12
Asheville
06.82
nwi
9
21
Freeman, Tymond
12
Port City Tr
06.83
nwi
4
22
Hobdy, Kion
11
Port City Tr
06.83
nwi
9
23
Davis, Markevis
12
Asheville
06.85
nwi
7
24
Buxton, Jalen
12
Wakefield
06.86
nwi
6
25
Owens, Robert
12
Leesville Rd
06.87
nwi
5
26
Spencer, Donnavan
10
ZB Vance
06.87
nwi
1
27
Thomas, Paul
10
Alexander Centra
06.88
nwi
1
28
Rowland, Jeremiah
12
Southeast Raleig
06.88
nwi
4
29
Adams, Will
Mallard Creek
06.89
nwi
6
30
Crudup, Leo
09
Knightdale
06.90
nwi
4
31
Ahern, Patrick
12
Providence Day
06.91
nwi
4
32
Miller, DJ
10
Robert B Glenn
06.94
nwi
2
33
McAdams, Tylin
12
Southern Alamanc
06.94
nwi
7
34
Jackson, Austin
11
Green Hope
06.95
nwi
1
35
Ward, Tyree
12
Statesville
06.95
nwi
8
36
Glenn, Jayni
10
Ronald W. Reagan
06.96
nwi
9
37
Carroll, Brent
10
Berry Academy Of
06.99
nwi
5
38
Pike, Josh
12
Robert B Glenn
07.00
nwi
4
39
Smith, Trey
11
Port City Tr
07.01
nwi
5
39
Read, Trey
10
Lake Norman
07.01
nwi
3
41
Moore, Monquez
11
Community School
07.02
nwi
7
42
Massey, Brandon
11
Unattached
07.03
nwi
8
42
Alston, Corey
Mallard Creek
07.03
nwi
5
44
Gao, William
12
Green Hope
07.03
nwi
4
45
Sykes, Delante'
9
Unattached
07.04
nwi
3
46
Watkins, Alex
11
Charlotte Christ
07.05
nwi
2
47
Womack, Marquise
12
Northeast Guilfo
07.06
nwi
8
48
Williams, Emanuel
12
Franklin
07.07
nwi
3
49
Baker, DeAndre
11
Unattached
07.09
nwi
4
50
Eaves, Daquan
10
North Mecklenbur
07.10
nwi
5
51
Gladden-Clark, Daquan
11
ZB Vance
07.13
nwi
6
52
Estrada Jr, Erik
12
Platinum
07.14
nwi
1
53
Mosley, Will
10
Millbrook
07.16
nwi
6
54
Keaton, Kelan
09
Statesville
07.16
nwi
8
55
Potts, David
11
Unattached
07.19
nwi
6
56
Sapu, Ghyslain
11
Independence
07.22
nwi
9
57
Heyne, Jasper
9
Unattached
07.22
nwi
6
58
Ychiro, Aaron
10
Berry Academy Of
07.23
nwi
3
59
Scales, Chris
10
Platinum
07.25
nwi
3
60
Richardson, Whit
9
Unattached
07.27
nwi
9
61
Parker, Davanta
11
Olympic
07.32
nwi
5
62
Hershaft, Matt
10
Wakefield
07.32
nwi
7
63
Merchant, Connor
12
Lake Norman
07.36
nwi
2
64
Williams, DeAndre
10
Unattached
07.62
nwi
2
65
Cosby, Michael
10
Community School
07.82
nwi
4
66
Crawford, Bryan
09
Charlotte Christ
07.89
nwi
7
--
Gadson, Shaquan
12
Robert B Glenn
SCR
nwi
1
--
Scott, Daniel
10
Western Guilford
SCR
nwi
2
--
Massenberg, Jordan
11
Wakefield
SCR
nwi
2
--
Summers, Juwan
11
West Rowan
SCR
nwi
3
Mens 60m Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Friday, Trentavis
Cherryville
06.70
nwi
1
2
Daniel, Jahmaal
Terry Sanford
06.81
nwi
1
3
Cunningham, Quashawn
Mallard Creek
06.97
nwi
1
4
Estrada, Daniel
10
Platinum
07.01
nwi
1
5
Lewis, Khairee
12
Sanderson
07.04
nwi
1
6
Titgen, Justin
11
Marvin Ridge
07.18
nwi
1
--
King-Penn, Jakara
11
Ronald W. Reagan
SCR
nwi
1
Mens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Marsh, Justin
12
Unattached
35.34
14
2
Cunningham, Quashawn
Mallard Creek
35.83
13
3
Titgen, Justin
11
Marvin Ridge
36.33
13
4
Lamont, Dakota
12
Robert B Glenn
36.49
13
5
Johnson, Marcell
12
Knightdale
36.72
12
6
Buxton, Jalen
12
Wakefield
36.88
14
7
Ahern, Patrick
12
Providence Day
37.25
11
8
Smith, Nigel
12
West Mecklenburg
37.29
12
9
Hardy, Gevontae
12
North Forsyth
37.38
1
10
George, Aaron
12
Northwest Guilfo
37.49
14
11
Andrade, Dylan
11
Forbush
37.53
8
12
Murray, Kethan
11
Dudley Senior
37.53
7
13
Anderson, Wes
11
Lake Norman
37.56
7
14
Massey, Brandon
11
Unattached
37.58
14
15
Gambrell, Brandon
12
North Forsyth
37.60
1
16
Pearson, Joshua
10
Platinum
37.64
11
17
Duchateau, Chris
12
Cuthbertson
37.69
10
18
Freeman, Tymond
12
Port City Tr
37.72
3
19
Plunkett, Jamahl
12
Southwest Guilfo
37.80
4
20
Dehaney, Mike
11
Leesville Rd
37.84
12
21
Owens, Robert
12
Leesville Rd
37.85
10
22
Perez, David
12
Asheville
37.85
11
23
Baker, DeAndre
11
Unattached
37.88
10
24
Stover, Cam
10
R J Reynolds
37.96
12
25
Reynolds, Cole
11
Independence
37.99
11
26
Jackson, Austin
11
Green Hope
38.05
9
27
McDuffie, Fred
12
Southeast Raleig
38.09
5
28
Dawkins, Brelon
09
Asheville
38.13
5
29
Mosley, Will
10
Millbrook
38.15
9
30
Delozier, Michael
12
Southern Alamanc
38.24
10
31
Massenburg, Jeremy
09
Wakefield
38.26
9
32
Davis Jr., Bobby
11
Olympic
38.48
10
33
McKeithan, Tony
12
Terry Sanford
38.49
5
34
Adams, Will
Mallard Creek
38.50
9
35
McClanahan, Kamaran
10
Northern Guildfo
38.55
8
36
Zepher, Evan
12
Wakefield
38.59
8
37
Keeling, Anthony
11
Unattached
38.79
11
38
Sartin, Corey
12
Walter Williams
38.91
8
39
McAdams, Tylin
12
Southern Alamanc
39.01
8
40
Newkirk, Alex
11
Port City Tr
39.09
2
41
Gao, William
12
Green Hope
39.11
7
42
House, James
12
Cary
39.14
13
43
Freeman, Andre
09
Millbrook
39.17
4
44
Pike, Josh
12
Robert B Glenn
39.23
7
45
Thomas, Paul
10
Alexander Centra
39.27
6
46
Bowman, Isaiah
09
Millbrook
39.43
3
47
Harris, Sidney
11
Sanderson
39.44
10
48
Wilson, Myles
11
Unattached
39.61
14
49
Richardson, Whit
9
Unattached
39.67
7
50
Smith, Trey
11
Port City Tr
39.74
2
51
Chin, Trevor
12
Green Hope
39.92
4
52
Page, Jarius
9
Unattached
39.93
4
53
Tims, Kalen
10
Robert B Glenn
40.11
6
54
Potts, David
11
Unattached
40.43
2
55
Patrick, Nolan
10
Unattached
40.45
5
56
Huber, Jason
12
Community School
40.60
3
57
Newsome, Brian
11
Parkland
40.65
3
58
Youance, Jordan
09
Butler
40.78
4
59
Johnson, Jawun
12
Port City Tr
40.81
2
60
Steward, Jason
12
Northeastern
40.99
6
61
Onokalah, Stepfan
11
Southeast Raleig
41.10
7
62
McGriff, Cedric
09
Providence
41.26
6
63
Dunlap, Cameron
10
First Assembly C
41.40
5
64
Hebbard, Kyle
10
Leesville Rd
41.47
2
65
Ychiro, Aaron
10
Berry Academy Of
41.74
3
66
Fullen, Nate
11
Port City Tr
41.98
1
67
Haggerty, Robert
09
Leesville Rd
42.00
5
68
Estrada Jr, Erik
12
Platinum
42.28
3
69
Taylor, Rashaad
11
Port City Tr
43.16
1
70
Collins, Javonte
09
Southeast Raleig
43.19
6
71
Harris, Evan
09
Lake Norman
43.39
4
72
Williams, Aaron
09
Lincoln Charter
45.60
1
73
McCranie, Coll
09
Lincoln Charter
45.93
2
--
McMillian, Ben
10
North Mecklenbur
SCR
9
--
Meredith, Kier
09
Robert B Glenn
SCR
12
--
Harvey, Nathaniel
Knightdale
SCR
8
--
Ward, Tyree
12
Statesville
SCR
9
--
Love-Soles, Kaylan
11
Rocky River
SCR
14
--
Brown, Solomon
12
Unattached
SCR
13
--
Ailshie, Bryce
11
Unattached
SCR
12
--
Christopher, Mangum
11
Independence
SCR
13
--
Washington-Saunders, Cha
11
Ronald W. Reagan
SCR
11
--
Massenberg, Jordan
11
Wakefield
SCR
6
--
Wagner, Will
12
Providence
SCR
6
--
Estrada, Daniel
10
Platinum
SCR
6
--
Gray, Evan
12
Providence Day
SCR
6
--
Huntley, Kadarris
10
Monroe
SCR
6
--
Williams, Andre
12
Berry Academy Of
SCR
6
--
Gabriel, Darius
12
West Rowan
SCR
6
--
Sanders, Jaylon
10
West Rowan
SCR
6
--
Elerbe, LaDante
12
Terry Sanford
SCR
6
--
Pierre-Louis, Youry
11
Unattached
SCR
6
--
Rader, Sean
12
Unattached
SCR
6
--
Dela Rosa, Elvin
09
Parkland
SCR
6
--
Edmundson, Kory
11
Unattached
SCR
6
--
King-Penn, Jakara
11
Ronald W. Reagan
SCR
6
--
Tillman, Randy
11
Unattached
SCR
6
--
Rucker, Adonis
09
Statesville
SCR
6
--
Torrence, Raykwon
12
West Rowan
SCR
6
--
Sweezer, Saadiq
12
Eastern Alamance
SCR
6
--
Neal, Paul
12
South Caldwell
SCR
6
--
Bratton, O'Quan
12
ZB Vance
SCR
6
--
Koike, Hunter
12
Unattached
SCR
6
--
Kennedy, Tyler
12
West Rowan
SCR
6
--
Hall, Justin
12
Watauga
SCR
6
Mens 400m Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Johnson, Marquavious
12
Knightdale
49.17
2
2
Murray, Jamaree
12
Southeast Raleig
49.45
2
3
Sweezer, Saadiq
12
Eastern Alamance
49.82
1
4
McGill, LeAndre
12
Northeast Guilfo
50.49
1
5
Kiedy, Henry
12
Knightdale
50.54
2
6
Bleicher, TJ
Fuquay-Varina
51.33
1
7
McGill, DeAndre
12
Northeast Guilfo
51.36
1
8
Hamilton, Aaron
12
Northeastern
51.66
2
Mens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ailshie, Bryce
11
Unattached
1:06.29
13
2
Marsh, Justin
12
Unattached
1:06.59
13
3
Woodard, Jayon
10
Southeast Raleig
1:07.68
11
4
Brown, Solomon
12
Unattached
1:08.01
13
5
Aikens, Corey
12
Knightdale
1:08.07
12
6
Duchateau, Chris
12
Cuthbertson
1:08.25
8
7
Washington-Saunders, Cha
11
Ronald W. Reagan
1:08.35
11
8
Alspaugh, Clay
12
Asheville
1:08.41
12
9
Delozier, Michael
12
Southern Alamanc
1:09.29
10
10
Reid, Elijah
12
Southeast Raleig
1:09.36
10
11
Puryear, Derek
10
Dudley Senior
1:09.61
10
12
Campbell, Fred
12
Wakefield
1:09.66
10
13
Lunking, Garrett
12
Providence Day
1:09.87
9
14
Albrecht, Caleb
11
Franklin
1:10.15
9
15
Rizzo, Anthony
12
Northwest Guilfo
1:10.25
8
16
Brewer, Lamar
12
Southeast Raleig
1:10.47
12
17
Ananaba, Brian
11
Southeast Raleig
1:10.86
9
18
Futia, Nick
12
Marvin Ridge
1:10.90
11
19
Nations, Thomas
12
Charlotte Christ
1:11.36
3
20
Hall, Jake
12
South Caldwell
1:11.45
7
21
Phillips, Deionntae
12
Olympic
1:11.47
11
22
Kim, Daniel
11
Providence
1:11.80
13
23
Kumi, William
12
Terry Sanford
1:11.94
8
24
Herbert, Kamrie
12
West Mecklenburg
1:11.94
6
25
Remigio, Luis
11
Terry Sanford
1:11.96
7
26
Patterson, Dominick
12
Enloe
1:12.09
6
27
Keeling, Anthony
11
Unattached
1:12.09
12
28
Dabo, Karefa
10
Ronald W. Reagan
1:12.42
7
29
Shannon, Cedric
10
Northeastern
1:12.73
6
30
Klopp, Michael
11
Northern Guildfo
1:12.80
9
31
Wilson, Myles
11
Unattached
1:12.80
12
32
Ayers, Blake
11
Sanderson
1:12.95
8
33
Moore, Jalen
12
Olympic
1:12.97
10
34
Rice, Will
11
South Caldwell
1:13.08
5
35
Harmon, Gerrick
11
North Forsyth
1:13.20
6
36
Patrick, Nolan
10
Unattached
1:13.52
13
37
Jones, Kendrell
12
Green Hope
1:13.55
7
38
Shannon, Tedric
10
Northeastern
1:13.78
5
39
Branch, Israel
11
Unattached
1:13.82
8
40
Perry, Nejuan
10
West Mecklenburg
1:14.01
6
41
Murphy, Sam
12
Berry Academy Of
1:14.47
8
42
Reynolds, Cole
11
Independence
1:14.56
11
43
Freeman, Andre
09
Millbrook
1:14.62
4
44
Williams, Derek
10
North Forsyth
1:14.69
5
45
McMillian, Ben
10
North Mecklenbur
1:15.11
7
46
Geiser, Zane
12
South Caldwell
1:15.19
2
47
Tripp, Anthony
09
Wakefield
1:15.34
3
48
Jones, Tyreese
10
Berry Academy Of
1:15.43
4
49
Bowman, Isaiah
09
Millbrook
1:15.71
2
50
Merchant, Connor
12
Lake Norman
1:15.73
5
51
McKay, Matthew
10
Wakefield
1:16.85
4
52
Nagy, Caylon
12
Lincoln Charter
1:16.88
2
53
Dunlap, Cameron
10
First Assembly C
1:17.43
2
54
Crawford, Bryan
09
Charlotte Christ
1:17.57
3
55
Howard, Keynan
10
Monroe
1:17.64
4
56
Joor, Asante
12
Wakefield
1:18.37
4
57
Williams, DeAndre
10
Unattached
1:18.99
3
58
Reaves, Jordan
11
West Mecklenburg
1:19.44
3
59
Page, Jarius
9
Unattached
1:20.24
7
60
Read, Trey
10
Lake Norman
1:20.42
4
61
Gonzalez, Jason
10
Parkland
1:20.57
2
62
Dodge, Matthew
11
Lincoln Charter
1:25.07
1
63
Butler, Nidonte
12
B.L. Smith
1:25.37
10
64
Gaskin, Javon
09
Durham School of
1:39.14
1
65
Williams, Aaron
09
Lincoln Charter
1:53.44
9
--
Harris, Jullien
12
Sanderson
SCR
6
--
Ferguson, Nhy
09
Robert B Glenn
SCR
5
--
Wallace, Jaquan
09
Robert B Glenn
SCR
1
--
Cole, Kenny
10
Robert B Glenn
SCR
3
--
Newton, Justin
12
Robert B Glenn
SCR
1
--
Lowery, Robert
12
ZB Vance
SCR
13
--
Mispley, Tyler
12
East Lincoln
SCR
5
--
Koike, Hunter
12
Unattached
SCR
11
--
Pierre-Louis, Youry
11
Unattached
SCR
9
--
Love-Soles, Kaylan
11
Rocky River
SCR
12
--
Gray, Evan
12
Providence Day
SCR
12
--
Alexander, Earl
12
Rocky River
SCR
12
--
Merritt, Sam
09
Leesville Rd
SCR
12
--
Anderson, Wes
11
Lake Norman
SCR
12
--
Russell, Jake
10
Polk County
SCR
12
--
Sweezer, Saadiq
12
Eastern Alamance
SCR
12
--
Blakeney, Kelin
10
Monroe
SCR
12
--
Tillman, Randy
11
Unattached
SCR
12
--
Rader, Sean
12
Unattached
SCR
12
--
Johnson, Dylan
10
Providence
SCR
12
--
Rucker, Adonis
09
Statesville
SCR
12
Mens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Crisp, Vincent
11
North Mecklenbur
2:37.87
4
2
Knight, Jon
12
Northern Guildfo
2:37.88
4
3
Pehr, Brad
12
Green Hope
2:38.19
4
4
Stowe, Steve
12
North Forsyth
2:38.84
4
5
Barrett, Josh
12
Cary
2:40.36
4
6
Lux, Jason
11
Independence
2:40.55
4
7
Blivin, matthew
12
Unattached
2:40.92
3
8
Lowery, Robert
12
ZB Vance
2:41.14
4
9
Abushouk, Dean
11
Cary
2:42.28
4
10
Fea, Andrew
12
North Lincoln
2:43.47
4
11
Spieler, Jay
12
Ronald W. Reagan
2:43.73
3
12
Munford, Ja'vonta MJ
12
Olympic
2:44.46
3
13
cartier, Eli
11
Asheville
2:44.55
3
14
Cumbo, James
12
Ronald W. Reagan
2:45.21
4
15
Loesch, John
12
Knightdale
2:45.31
3
16
Wesson, Zach
11
North Lincoln
2:46.00
3
17
Zimmermann, Alexander
12
Ronald W. Reagan
2:47.03
3
18
Clark, Zack
10
Lake Norman
2:48.22
2
19
McGee, Marquise
10
ZB Vance
2:48.74
2
20
Huber, Jason
12
Community School
2:48.79
1
21
Elwood, Mike
12
Northern Guildfo
2:49.84
3
22
Barley, Patrick
09
Providence
2:50.40
3
23
Lashani, Shaian
11
Northern Guildfo
2:53.15
2
24
Tomayo, David
12
Eastern Alamance
2:53.16
2
25
Young, Terry
10
Asheville
2:53.96
2
26
Williams, Robert
12
Southeast Raleig
2:54.09
4
27
Tacy, Zach
12
Asheville
2:54.28
4
28
Hellenbrand, Matthew
10
Watauga
2:54.59
3
29
Persaud, Ryan
10
Providence
2:54.60
2
30
Sprinkle, Ben
12
Alexander Centra
2:54.68
3
31
Tecle, Robel
12
Cary
2:54.68
4
32
Cline, Braxton
12
Hibriten
2:55.12
4
33
Stone, Rhyan
11
South Caldwell
2:55.34
1
34
Craig, Kevin
12
Lake Norman
2:55.59
2
35
Tyree, Ameer
Mallard Creek
2:56.04
3
36
Emerson, Collin
12
Lake Norman
2:56.49
2
37
Costa, Mitch
12
Providence
2:56.71
2
38
Pate, Connor
11
Watauga
2:57.11
1
39
Council, Randy
09
Southeast Raleig
2:57.97
3
40
Lorenzo, Anthony
10
North Mecklenbur
2:59.34
2
41
Hall, Eli
11
Polk County
2:59.56
1
42
Mueller, Jack
09
Lake Norman
3:02.85
2
43
Lacerda, Nick
11
Corinth-Holders
3:03.26
1
44
Balen, Austin
12
Durham School of
3:03.60
1
45
McAfee, Daniel
10
Monroe
3:03.72
1
46
Andrews, Jaire
11
Southeast Raleig
3:04.24
3
47
Clarke, Nigel
12
Statesville
3:05.02
2
48
Silva, Nikolas
11
Unattached
3:06.09
2
49
Trimble, Noah
10
Leesville Rd
3:11.24
1
50
Wesson, Jacob
09
North Lincoln
3:13.22
1
51
Byrd, Cameron
09
Northern Guildfo
3:15.53
1
52
Dodge, Luke
10
Lincoln Charter
3:15.87
1
53
Martin, Gill
12
North Lincoln
3:18.22
3
54
Dodge, Matthew
11
Lincoln Charter
3:32.10
1
55
Barlow, Nathan
09
Lincoln Charter
3:39.01
1
--
Sodano, Danny
12
Cuthbertson
SCR
4
--
Porcelli, Peter
10
Ronald W. Reagan
SCR
2
--
Caruthers, Jonas
11
Robert B Glenn
SCR
2
--
Boris, Alex
11
Leesville Rd
SCR
1
--
Keaton, Trey
10
Robert B Glenn
SCR
1
--
Lopez, Nelson
12
Durham School of
SCR
1
--
Jordan, Will
12
Green Hope
SCR
1
--
Johnson, Lee
12
Unattached
SCR
1
--
Williams, Michael
10
West Rowan
SCR
1
Mens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maxey, Wyatt
12
Providence
4:24.90
4
2
Ellerby, Carson
12
Leesville Rd
4:26.11
4
3
Fea, Andrew
12
North Lincoln
4:27.90
4
4
Loy, Collin
Southern Alamanc
4:38.95
4
5
Barrera, Matthew
11
Butler
4:39.61
4
6
Blivin, matthew
12
Unattached
4:40.21
3
7
Wesson, Zach
11
North Lincoln
4:41.48
3
8
Rosas, Jose
11
Sanderson
4:42.21
3
9
Caruthers, Joel
11
Robert B Glenn
4:45.76
2
10
Erwin, Nick
11
Mooresville Seni
4:46.80
4
11
Frisk, Teddy
10
Southern Alamanc
4:47.00
3
12
McGrew, Shad
10
Butler
4:47.40
4
13
McCalip, Jaccob
12
Eastern Alamance
4:47.57
4
14
Mbogo, Ian
11
Knightdale
4:49.20
4
15
Colberg, Corey
12
Green Hope
4:49.93
3
16
Sutter, Tanner
10
Providence
4:50.69
3
17
Ray, Christian
12
Knightdale
4:50.98
4
18
Craig, Kevin
12
Lake Norman
4:52.09
2
19
Mathewson, Dylan
12
South Caldwell
4:52.23
4
20
Ragoonath, Ryan
11
Olympic
4:52.74
4
21
Collins, Jacob
12
Polk County
4:53.10
3
22
Cohen, Dylan
12
Providence
4:54.13
3
23
Brooks, Tre
10
Wakefield
4:54.72
4
24
Adams, Terrence
11
Southeast Raleig
4:56.56
3
25
Loy, Spencer
10
Southern Alamanc
4:57.06
3
26
Holland, Michael
11
Watauga
4:57.72
2
27
Goodwin, Payton
10
Southern Alamanc
4:58.81
2
28
Fee, David
Rocky River
4:59.67
3
29
Stiegler, Micheal
11
Sanderson
4:59.77
2
30
Silvestri, Nathan
10
Butler
5:00.25
1
31
Doyle, Sean
10
Polk County
5:01.25
2
32
Silva, Nikolas
11
Unattached
5:02.07
3
33
Johnson, William
12
Bishop McGuinnes
5:02.45
2
34
Blalock, Hayden
09
Providence
5:03.45
1
35
Sauerbrey, Ty
11
Lake Norman
5:03.85
2
36
Nash, Sam
10
Northern Guildfo
5:04.43
2
37
Cumbo, William
10
Ronald W. Reagan
5:04.76
1
38
Bullard, Matthew
10
Ronald W. Reagan
5:04.79
2
39
Schug, Wyatt
09
Wakefield
5:07.35
2
40
Lacerda, Nick
11
Corinth-Holders
5:09.08
1
41
Bocker, Bradley
11
Lake Norman
5:10.45
1
42
Nolan, Zachary
09
Wakefield
5:11.28
2
43
Oertel, Matt
09
Leesville Rd
5:18.73
1
44
Tyree, Ameer
Mallard Creek
5:20.48
3
45
Clarke, Nigel
12
Statesville
5:22.72
2
46
Gosnell, William
10
Community School
5:25.35
1
47
Harbison, Dakota
09
Ragsdale
5:26.51
1
48
Williams, Peyton
12
Lincoln Charter
5:29.61
1
49
Fricker, Daniel
09
Lincoln Charter
5:32.78
1
50
Heller, Jacob
11
Robert B Glenn
5:43.17
1
51
Tibbits, Brandon
10
Lincoln Charter
5:53.37
1
52
Maikoo, kris
10
Robert B Glenn
6:03.58
1
--
Conner, David
12
Southeast Raleig
DNF
3
--
Sodano, Danny
12
Cuthbertson
DNF
3
--
Artrip, Eric
10
Leesville Rd
SCR
3
--
Emerson, Collin
12
Lake Norman
SCR
3
--
Saylor, Alex
12
Ronald W. Reagan
SCR
3
--
Shore, Noah
10
Asheville
SCR
3
--
Williams, Joseph
11
Berry Academy Of
SCR
3
--
Nobles, Tom
12
Green Hope
SCR
3
--
Absher, Justin
11
Robert B Glenn
SCR
3
--
O'Brien, Chris
12
Unattached
SCR
3
--
Whyms, Bryan
12
Unattached
SCR
3
Mens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Beamer, Daniel
12
Unattached
9:44.83
3
2
Shannon, Ryan
12
North Lincoln
9:46.65
3
3
Freeman, Joel
11
Grimsley
9:58.66
1
4
Soule, Jacob
12
Watauga
10:12.25
3
5
Whyms, Bryan
12
Unattached
10:12.87
3
6
Schattel, Jacob
10
Asheville
10:14.41
3
7
Nash, Nate
12
Hopewell
10:15.22
3
8
Putman, Jason
10
Southeast Raleig
10:16.74
3
9
Pehr, Henry
10
Unattached
10:18.18
2
10
McGrew, Shad
10
Butler
10:19.06
3
11
Williams, Jayquan
10
Southeast Raleig
10:21.36
2
12
Covington, Tyler
12
North Lincoln
10:27.56
2
13
Sutter, Logan
10
Providence
10:33.44
2
14
Kolor, Michael
10
Green Hope
10:34.52
2
15
Ray, Christian
12
Knightdale
10:34.63
3
16
Williams, Chaise
12
Leesville Rd
10:35.66
2
17
Fee, David
Rocky River
10:36.50
3
18
Huitt, Brian
10
Green Hope
10:36.92
2
19
Bloemeke, Michael
12
Leesville Rd
10:41.97
2
20
Gary, Khalil
10
Southeast Raleig
10:44.80
1
21
Stylski, Patrick
10
Green Hope
10:45.15
1
22
Brooks, Tre
10
Wakefield
10:53.15
2
23
McSwain, Will
10
Providence
10:53.30
2
24
Barrera, Matthew
11
Butler
10:59.78
2
25
Hilburn, Austin
09
North Lincoln
11:00.30
1
26
Silvestri, Nathan
10
Butler
11:04.82
1
27
Brown, Mitchell
10
Polk County
11:05.61
1
28
Adarve, Alessandro
12
Asheville
11:11.56
1
29
Mueller, Jack
09
Lake Norman
11:12.64
1
30
Buff, Ian
11
Robert B Glenn
11:17.36
1
31
Simpson, Victor
12
Leesville Rd
11:21.93
2
32
Krumm, Justin
10
Southeast Raleig
11:47.78
1
33
Gosnell, William
10
Community School
11:56.06
1
34
Wallace, Jake
11
Robert B Glenn
11:58.04
1
--
Nolan, Zachary
09
Wakefield
SCR
2
--
Seman, Matt
12
Robert B Glenn
SCR
1
--
Howard, Doug
10
Lake Norman
SCR
1
--
Collins, Jacob
12
Polk County
SCR
3
--
Harrill, Cade
09
West Rowan
SCR
3
--
Bakley, Jonathan
12
Green Hope
SCR
3
--
Dolwick, Alex
11
Unattached
SCR
3
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Moore, Isaiah
12
Hugh Cummings (B
07.47
nwi
1
2
Jackson, Emmanuel
11
Sanderson
07.59
nwi
1
3
Krah, Marcus
10
Hillside
07.60
nwi
1
4
Broadway, Josh
11
Charlotte Christ
07.87
nwi
1
5
Carroll, Brent
10
Berry Academy Of
08.02
nwi
1
6
Adams, Will
Mallard Creek
08.20
nwi
1
7
Brown, Joshua
10
Olympic
08.33
nwi
1
8
Patterson, Dominick
12
Enloe
08.37
nwi
1
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Moore, Isaiah
12
Hugh Cummings (B
07.48
nwi
5
2
Krah, Marcus
10
Hillside
07.63
nwi
3
3
Jackson, Emmanuel
11
Sanderson
07.73
nwi
3
4
Broadway, Josh
11
Charlotte Christ
07.89
nwi
1
5
Carroll, Brent
10
Berry Academy Of
07.91
nwi
1
6
Adams, Will
Mallard Creek
07.96
nwi
1
7
Patterson, Dominick
12
Enloe
08.08
nwi
2
8
Brown, Joshua
10
Olympic
08.19
nwi
1
9
Blackwell, Chase
12
Northern Guildfo
08.20
nwi
4
10
Kim, Daniel
11
Providence
08.27
nwi
4
11
McMillian, Ben
10
North Mecklenbur
08.32
nwi
5
12
Sapu, Ghyslain
11
Independence
08.40
nwi
3
13
Christopher, Mangum
11
Independence
08.42
nwi
2
14
Beane, Jeffrey
12
Unattached
08.51
nwi
2
15
Styron, Zach
11
Watauga
08.56
nwi
2
16
Andrade, Dylan
11
Forbush
08.59
nwi
2
17
Alston, Corey
Mallard Creek
08.63
nwi
3
18
Davis, Jeremy
11
B.L. Smith
08.67
nwi
2
19
Nations, Thomas
12
Charlotte Christ
08.71
nwi
3
20
Matheny, Taylor
11
Marvin Ridge
08.99
nwi
4
21
Robinson, Traceton
11
Terry Sanford
09.11
nwi
5
22
Boyd, Kevin
10
B.L. Smith
09.25
nwi
3
23
Johnson, Jawun
12
Port City Tr
09.26
nwi
4
24
McGriff, Cedric
09
Providence
09.32
nwi
5
25
Mathis, Carter
10
Cary Academy
09.45
nwi
4
26
Reynolds, Darien
09
ZB Vance
10.01
nwi
4
27
Butler, Anthony
10
ZB Vance
10.11
nwi
1
28
Crawford, Chris
11
Robert B Glenn
10.13
nwi
5
29
Turner, Tyrell
11
ZB Vance
10.26
nwi
1
30
Cosby, Michael
10
Community School
11.41
nwi
2
--
Jones, Travis
12
Eastern Alamance
SCR
nwi
4
--
Boyd, Elijah
11
Berry Academy Of
SCR
nwi
5
--
Gonzalez, Jason
10
Parkland
SCR
nwi
3
--
Murganti, Billy
12
Green Hope
SCR
nwi
5
Mens 60m Hurdles Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Moore, Isaiah
12
Hugh Cummings (B
08.09
nwi
1
2
Jackson, Emmanuel
11
Sanderson
08.26
nwi
1
3
Barker, Drew
T C Roberson
08.28
nwi
1
--
Carter, Xavier
West Johnston
SCR
nwi
1
--
Krah, Marcus
10
Hillside
SCR
nwi
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Aikens
,
Johnson
,
Johnson
,
Kiedy
Knightdale
3:22.22
3
2
Reid
,
Williams
,
Woodard
,
Murray
Southeast Raleig
3:22.88
3
3
Carter
,
Berry
,
McGill
,
McGill
Northeast Guilfo
3:26.88
3
4
Hardy
,
Harmon
,
Gambrell
,
Stowe
North Forsyth
3:33.24
3
5
Alspaugh
,
Perez
,
Zach
,
Dawkins
Asheville
3:35.95
2
6
Campbell
,
Buxton
,
Zepher
,
McKay
Wakefield
3:36.67
3
7
Lowery
,
Dorn
,
Bratton
,
Gladden-
ZB Vance
3:36.92
2
8
Pehr
,
Jordan
,
Colberg
,
Jackson
Green Hope
3:38.37
1
9
Hancock
,
Milavec
,
Reed
,
Stitt
Butler
3:38.47
3
10
Shannon
,
Shannon
,
Steward
,
Hamilton
Northeastern
3:42.61
2
11
Remigio
,
Kumi
,
Glover
,
Arevalo
Terry Sanford
3:50.29
1
12
Emerson
,
Craig
,
Bocker
,
Sauerbre
Lake Norman
3:57.26
1
13
Huber
,
Cosby
,
Gosnell
,
Moore
Community School
4:07.66
1
--
Smith
,
Perry
,
Reaves
,
Herbert
West Mecklenburg
DQ
1
--
Marcie
,
Williams
,
Conner
,
Albrecht
Franklin
SCR
2
--
Meredith
,
Ferguson
,
Pike
,
Lamont
Robert B Glenn
SCR
2
--
Owens
,
Dehaney
,
Talbert
,
Haggerty
Leesville Rd
SCR
2
--
Brown
,
Russell
,
Doyle
,
Hall
Polk County
SCR
2
--
Blakeney
,
Huntley
,
McAfee
,
Howard
Monroe
SCR
2
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Williams
,
Conner
,
Williams
,
Murray
Southeast Raleig
8:20.50
1
2
Elwood
,
Lashani
,
Klopp
,
Knight
Northern Guildfo
8:28.73
1
3
Clark
,
Harris
,
Dalton
,
Anderson
Lake Norman
8:39.98
1
4
Silvestr
,
Stitt
,
Reed
,
Barrera
Butler
8:40.19
1
5
Mathewso
,
Rice
,
Stone
,
Hall
South Caldwell
8:42.53
1
6
Simpson
,
Nichol
,
Williams
,
Bullerwe
Leesville Rd
9:05.95
1
7
Nagy
,
Williams
,
Fricker
,
Ellis
Lincoln Charter
9:38.42
1
--
Marcie
,
Williams
,
Conner
,
Albrecht
Franklin
SCR
1
--
Cole
,
Caruther
,
Ferguson
,
Buff
Robert B Glenn
SCR
1
--
Collins
,
Hall
,
Brown
,
Doyle
Polk County
SCR
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mallory, Elijah
12
Wakefield
51-10.75
(15.82m)
1
2
Tate, Alex
12
Marvin Ridge
51-07.25
(15.73m)
1
3
Stehling, Chase
12
North Lincoln
47-07.25
(14.51m)
1
4
Rivers, Malcolm
12
Olympic
46-11.75
(14.32m)
1
5
Udoh, Olisaemera
12
Terry Sanford
44-05.00
(13.54m)
1
6
Parker, Drake
12
Harnett Central
43-04.00
(13.21m)
1
7
Houser, Josh
11
Starmount
43-03.00
(13.18m)
1
8
McKeithan, Tony
12
Terry Sanford
41-02.00
(12.55m)
1
9
Plunkett, Jamar
10
Southwest Guilfo
41-00.75
(12.52m)
1
10
Futia, Nick
12
Marvin Ridge
40-02.75
(12.26m)
1
11
Battle, Iyin
11
East Chapel Hill
38-06.75
(11.75m)
1
12
Hobbs, DJ
11
Olympic
38-03.75
(11.68m)
1
13
Marthala, Rushi
12
Green Hope
37-09.75
(11.53m)
1
14
Debroder, Jacob
11
Ronald W. Reagan
37-02.50
(11.34m)
1
15
Tallent, Zach
11
Franklin
37-01.25
(11.31m)
1
16
Ingalls, David
12
Lincoln Charter
31-08.25
(9.66m)
1
17
Rountree, Garrison
12
Unattached
31-05.00
(9.58m)
1
--
Smith, Avery
10
Independence
ND
(--)
1
--
Sellers, Jordan
12
Southeast Raleig
SCR
(--)
1
--
Childs, Marcus
11
Berry Academy Of
SCR
(--)
1
--
Casale, Daniel
12
Robert B Glenn
SCR
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Howe, Keon
Mallard Creek
6-06.00
(1.98m)
1
2
Lazarou, Myles
12
Platinum
6-06.00
(1.98m)
1
3
Dale, Jordan
10
Northwest Guilfo
6-04.00
(1.93m)
1
4
Moore, Isaiah
12
Hugh Cummings (B
6-02.00
(1.88m)
1
5
Banks, Tyler
12
Unattached
6-02.00
(1.88m)
1
6
Garrick, Christopher
12
Marvin Ridge
6-02.00
(1.88m)
1
10
Templeton, Joe
12
Franklin
6-00.00
(1.83m)
1
7
Brown, Jamie
11
Knightdale
6-00.00
(1.83m)
1
7
Fossi Noue, Steve
Mallard Creek
6-00.00
(1.83m)
1
7
Webb, Kenneth
Mallard Creek
6-00.00
(1.83m)
1
11
Wood, Dylan
10
Eastern Alamance
5-10.00
(1.78m)
1
12
McCoy, Josh
12
Unattached
5-10.00
(1.78m)
1
13
Harris, Myles
12
Southeast Raleig
5-10.00
(1.78m)
1
14
McGuyver, Mekhi
11
Asheville
5-10.00
(1.78m)
1
15
Sanders, Demetrius
12
Southeast Raleig
5-10.00
(1.78m)
1
16
Taylor, Rashaad
11
Port City Tr
5-08.00
(1.73m)
1
17
Fisher, Illey
11
Port City Tr
5-08.00
(1.73m)
1
18
Blackwell, Chase
12
Northern Guildfo
5-08.00
(1.73m)
1
19
O'Shea, Callen
11
Providence
5-06.00
(1.68m)
1
20
Anderson, Alex
12
Walter Williams
5-06.00
(1.68m)
1
20
Talbert, Joe
10
Leesville Rd
5-06.00
(1.68m)
1
--
Haggerty, Robert
09
Leesville Rd
NH
(--)
1
--
Baker, Torry
11
Olympic
NH
(--)
1
--
McGee, Marquise
10
ZB Vance
NH
(--)
1
--
Fullen, Nate
11
Port City Tr
NH
(--)
1
--
Dawkins, Brelon
09
Asheville
SCR
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Moore, Isaiah
12
Hugh Cummings (B
23-06.50
(7.18m)
nwi
1
2
Marino, John
12
Marvin Ridge
22-05.50
(6.85m)
nwi
1
3
Davis, Jeremy
11
B.L. Smith
22-01.25
(6.74m)
nwi
1
4
Krah, Marcus
10
Hillside
22-01.00
(6.73m)
nwi
1
5
Brown, Jamie
11
Knightdale
21-09.00
(6.63m)
nwi
1
6
Baker, DeAndre
11
Unattached
21-07.50
(6.59m)
nwi
1
7
McNeil, Kalen
12
Northeast Guilfo
21-00.75
(6.42m)
nwi
1
8
McGuyver, Mekhi
11
Asheville
20-10.00
(6.35m)
nwi
1
9
Fossi Noue, Steve
Mallard Creek
20-04.50
(6.21m)
nwi
1
10
Glover, Chris
12
Terry Sanford
19-07.50
(5.98m)
nwi
1
11
Murphy, Sam
12
Berry Academy Of
19-06.75
(5.96m)
nwi
1
12
Sykes, Delante'
9
Unattached
19-06.25
(5.95m)
nwi
1
13
Lawson, Nick
11
Hopewell
19-05.25
(5.92m)
nwi
1
14
Young, Kofi KD
10
Olympic
19-03.00
(5.87m)
nwi
1
15
Keaton, Kelan
09
Statesville
18-10.00
(5.74m)
nwi
1
16
Howe, Keon
Mallard Creek
18-09.00
(5.72m)
nwi
1
17
Jones, Kendrell
12
Green Hope
18-07.75
(5.68m)
nwi
1
17
Bigelow, Raquan
12
Hugh Cummings (B
18-07.75
(5.68m)
nwi
1
19
Styron, Zach
11
Watauga
18-07.50
(5.68m)
nwi
1
20
McKeithan, Tony
12
Terry Sanford
18-05.75
(5.63m)
nwi
1
21
Fisher, Illey
11
Port City Tr
17-08.25
(5.39m)
nwi
1
22
Youance, Jordan
09
Butler
17-05.75
(5.33m)
nwi
1
23
Barton, Colby
09
Asheville
17-05.00
(5.31m)
nwi
1
24
Futia, Nick
12
Marvin Ridge
17-03.25
(5.26m)
nwi
1
25
Debroder, Robert
11
Ronald W. Reagan
16-07.75
(5.07m)
nwi
1
26
O'Shea, Callen
11
Providence
16-05.50
(5.02m)
nwi
1
27
Watkins, Alex
11
Charlotte Christ
16-05.25
(5.01m)
nwi
1
28
Henry, Tyler
12
South Caldwell
16-04.00
(4.98m)
nwi
1
29
Ychiro, Aaron
10
Berry Academy Of
16-01.00
(4.90m)
nwi
1
30
Moore, Monquez
11
Community School
15-06.25
(4.73m)
nwi
1
31
Crawford, Chris
11
Robert B Glenn
14-05.00
(4.39m)
nwi
1
--
Alexander, Earl
12
Rocky River
ND
(--)
nwi
1
--
Webb, Kenneth
Mallard Creek
SCR
(--)
nwi
1
--
Huntley, Kadarris
10
Monroe
SCR
(--)
nwi
1
--
Scott, Daniel
10
Western Guilford
SCR
(--)
nwi
1
--
Bratton, O'Quan
12
ZB Vance
SCR
(--)
nwi
1
--
Blakeney, Kelin
10
Monroe
SCR
(--)
nwi
1
--
Elerbe, LaDante
12
Terry Sanford
SCR
(--)
nwi
1
--
Dela Rosa, Elvin
09
Parkland
SCR
(--)
nwi
1
--
Torrence, Raykwon
12
West Rowan
SCR
(--)
nwi
1
--
Corpening, Miles
10
ZB Vance
SCR
(--)
nwi
1
--
Hatcher, Christian
12
ZB Vance
SCR
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
McGuyver, Mekhi
11
Asheville
46-01.25
(14.05m)
nwi
1
2
Grillo, Noah
12
St. Thomas More
44-02.50
(13.47m)
nwi
1
3
Krah, Marcus
10
Hillside
43-10.25
(13.37m)
nwi
1
4
Jegier, Matthew
12
Providence
43-04.00
(13.21m)
nwi
1
5
Glover, Chris
12
Terry Sanford
41-08.50
(12.71m)
nwi
1
6
Murphy, Sam
12
Berry Academy Of
41-06.25
(12.66m)
nwi
1
7
Sutton, Devon
12
North Mecklenbur
41-04.50
(12.61m)
nwi
1
8
Carter, Javien
12
Northeast Guilfo
40-03.25
(12.27m)
nwi
1
9
Garrick, Christopher
12
Marvin Ridge
39-06.75
(12.06m)
nwi
1
10
Sapu, Ghyslain
11
Independence
39-00.00
(11.89m)
nwi
1
11
Henry, Tyler
12
South Caldwell
38-07.50
(11.77m)
nwi
1
12
Penner, Alex
12
Marvin Ridge
37-10.00
(11.53m)
nwi
1
13
Howard, Keynan
10
Monroe
37-05.75
(11.42m)
nwi
1
14
Sharma, Ethan
10
Green Hope
35-04.75
(10.79m)
nwi
1
--
Crawford, Chris
11
Robert B Glenn
ND
(--)
nwi
1
--
Davis, Jeremy
11
B.L. Smith
ND
(--)
nwi
1
--
McGee, Marquise
10
ZB Vance
ND
(--)
nwi
1
--
Pike, Josh
12
Robert B Glenn
ND
(--)
nwi
1
--
Newkirk, Alex
11
Port City Tr
ND
(--)
nwi
1
--
Elerbe, LaDante
12
Terry Sanford
ND
(--)
nwi
1
--
Withers, Todd
12
Northeast Guilfo
ND
(--)
nwi
1
--
Taylor, Michael
11
Olympic
ND
(--)
nwi
1
--
Patterson, Chris
12
West Rowan
SCR
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pedersen, Andrew
11
Kinesis Dyna
14-06.00
(4.42m)
1
2
utecht, michael
11
Kinesis Dyna
13-06.00
(4.11m)
1
2
Cambell, Ronald
11
Marvin Ridge
13-06.00
(4.11m)
1
5
Bolin, Daniel
11
Unattached
13-06.00
(4.11m)
1
5
Richard, Justin
9
vault house
12-06.00
(3.81m)
1
6
Crawford, Matthew
12
Unattached
12-00.00
(3.66m)
1
6
Spitler, Jonathan
12
Marvin Ridge
12-00.00
(3.66m)
1
7
Clewis, Jacob
12
Butler
12-00.00
(3.66m)
1
9
Popek, Joseph
10
Ragsdale
11-06.00
(3.51m)
1
10
Anderson, Garrett
12
Unattached
11-00.00
(3.35m)
1
10
Adams, Ryan
11
Southeast Raleig
11-00.00
(3.35m)
1
--
Cranfield, Caleb
12
West Rowan
NH
(--)
1
--
Cendejas, Zachary
11
Marvin Ridge
NH
(--)
1
--
Douglas, Josiah
12
Ronald W. Reagan
NH
(--)
1
--
Mathis, Carter
10
Cary Academy
NH
(--)
1
--
Huis, Johnathan
12
Leesville Rd
NH
(--)
1
--
Hall, Matthew
12
Watauga
NH
(--)
1
--
Hall, Justin
12
Watauga
NH
(--)
1
--
Eichelberger, Imante
12
ZB Vance
NH
(--)
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Tchume, Ama-Selina
12
Wakefield
07.18
nwi
1
2
Golden, Krysten
12
Unattached
07.32
nwi
1
3
Cunningham, Gabriele
Mallard Creek
07.33
nwi
1
4
Sherman, Katlin
11
Parkland
07.36
nwi
1
5
Mcmillan, Kylie
11
Southern Guilfor
07.37
nwi
1
6
McLean, Imari
12
Hillside
07.43
nwi
1
7
Morrison, Erin
11
Parkland
07.44
nwi
1
8
McNeill, McKinley
10
Platinum
07.46
nwi
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Tchume, Ama-Selina
12
Wakefield
07.24
nwi
5
2
Golden, Krysten
12
Unattached
07.32
nwi
4
3
Cunningham, Gabriele
Mallard Creek
07.33
nwi
2
4
McNeill, McKinley
10
Platinum
07.41
nwi
4
5
Morrison, Erin
11
Parkland
07.44
nwi
1
6
Mcmillan, Kylie
11
Southern Guilfor
07.45
nwi
1
7
Sherman, Katlin
11
Parkland
07.47
nwi
5
8
McLean, Imari
12
Hillside
07.47
nwi
6
10
Daniels, Nyasia
11
Unattached
07.49
nwi
7
9
Grier, Maya
11
Berry Academy Of
07.49
nwi
3
11
Bell, Kayla
12
Unattached
07.52
nwi
2
12
Alexander, Tyresha
09
North Mecklenbur
07.54
nwi
2
13
Mumford, Ila
11
Parkland
07.54
nwi
4
14
Hooper, Alexis
11
Olympic
07.58
nwi
3
15
Spigner, Myshale
12
Parkland
07.60
nwi
4
16
Mackey, Pia
11
Asheville
07.64
nwi
3
17
Thompson, Rachel
12
Unattached
07.65
nwi
7
18
Chavis, Kayla
12
Southeast Raleig
07.65
nwi
6
19
Jenkins-Dodd, Takeyra
12
Unattached
07.66
nwi
7
20
Granger, Abra
09
R J Reynolds
07.69
nwi
1
21
Wright, Tamilia
11
Walter Williams
07.70
nwi
4
22
Washington, Charlonda
09
Southeast Raleig
07.72
nwi
7
23
Dempsey, Alysia
10
Berry Academy Of
07.72
nwi
3
24
Anderson, Brittany
12
Southeast Raleig
07.74
nwi
5
25
Crowder, Julice
12
Monroe
07.74
nwi
1
25
Pryor, Cameren
11
Millbrook
07.74
nwi
2
27
Council, Alexandria
11
Unattached
07.75
nwi
2
28
Holmes, Chelseigh
10
Southern Guilfor
07.76
nwi
2
29
Randle, Savanna
10
Watauga
07.77
nwi
6
30
Walker, Jessica
12
Dudley Senior
07.79
nwi
6
31
White, Dasja
12
Dudley Senior
07.85
nwi
7
32
Sanders, Dasia
11
Wakefield
07.85
nwi
7
33
Robinson, Destiny
10
Wakefield
07.88
nwi
6
34
Gaines, Monique
12
Asheville
07.88
nwi
4
35
Broner, Deandra
10
West Mecklenburg
07.88
nwi
1
36
Strong, Kameron
10
Sanderson
07.88
nwi
5
37
Hargrave, Chelsey
12
Walter Williams
07.90
nwi
1
38
Pickett, Katelyn
11
Olympic
07.90
nwi
5
39
Jones, Nicole
12
Unattached
07.92
nwi
3
40
Premasinghe, Ivana
11
Cary Academy
07.96
nwi
2
41
White, Rachel
12
Leesville Rd
07.98
nwi
5
42
Keith, Ciara
11
Wakefield
07.99
nwi
7
43
Laughlin, Marquisa
11
West Mecklenburg
08.00
nwi
5
44
Johnson, Deja
11
Holmes
08.03
nwi
4
45
Jones, Jaleah
12
Millbrook
08.03
nwi
2
46
Chavis, Shayla
09
Southeast Raleig
08.09
nwi
3
47
McEnaney, Kristen
12
Green Hope
08.10
nwi
1
48
Thomas, Jhatanah
12
North Mecklenbur
08.10
nwi
5
49
Harris, Khira
09
Hillside
08.26
nwi
3
50
Juzumaite, Agne
10
Green Hope
08.27
nwi
4
51
Ammerman, Kate
11
Green Hope
08.36
nwi
6
52
Afuye, Martha
12
Northern Guildfo
08.41
nwi
7
53
Lawrence, Emma
09
Lake Norman
08.59
nwi
1
--
Brooks, Isis
10
East Forsyth
DQ
nwi
6
--
Shuford, Cambria
09
Statesville
DQ
nwi
3
--
Davis, Destony
10
Western Guilford
SCR
nwi
6
Womens 60m Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hackney, Charminique
Cary
07.70
nwi
1
2
Tchume, Ama-Selina
12
Wakefield
07.73
nwi
1
3
White, Lauren
10
Unattached
07.85
nwi
1
4
Golden, Krysten
12
Unattached
07.87
nwi
1
5
Strickland, Teri
West Johnston
07.89
nwi
1
--
McLean, Imari
12
Hillside
SCR
nwi
1
--
Murphy, Sydnei
11
Apex
SCR
nwi
1
--
Stone, Katie
Stratford Academ
SCR
nwi
1
Womens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Williams, Ebony
11
Parkland
40.98
13
2
Sherman, Katlin
11
Parkland
41.32
12
3
McNeill, McKinley
10
Platinum
41.52
13
4
Spigner, Myshale
12
Parkland
41.74
13
5
Jenkins-Dodd, Takeyra
12
Unattached
42.16
13
6
Shuford, Cambria
09
Statesville
42.41
8
7
Nichols, Kayli
12
Sanderson
42.44
11
8
Chapman, Imani
11
Sanderson
42.66
9
9
Walker, Jessica
12
Dudley Senior
42.67
10
10
Brooks, Isis
10
East Forsyth
42.77
12
11
Alexander, Tyresha
09
North Mecklenbur
42.85
11
12
Daniels, Nyasia
11
Unattached
43.15
11
13
Mcmillan, Kylie
11
Southern Guilfor
43.17
12
14
Mackey, Pia
11
Asheville
43.23
7
15
Cunningham, Gabriele
Mallard Creek
43.28
5
16
Pryor, Cameren
11
Millbrook
43.30
8
17
Granger, Abra
09
R J Reynolds
43.32
5
18
Hooper, Alexis
11
Olympic
43.32
10
19
Grier, Maya
11
Berry Academy Of
43.33
12
20
Sanders, Dasia
11
Wakefield
43.39
9
21
Atwater, Marie
12
Rocky River
43.40
13
22
Dempsey, Alysia
10
Berry Academy Of
43.57
12
23
Davis, Ivana
12
Western Guilford
43.66
9
24
Lisa Foster, June
12
North Forsyth
43.89
7
25
Laughlin, Marquisa
11
West Mecklenburg
43.94
6
26
Gooden, Jazmine
10
Dudley Senior
44.05
7
27
Robinson, Destiny
10
Wakefield
44.06
10
28
harkley, janessa
12
Unattached
44.08
10
29
Ruff, Kaylah
11
Hickory
44.15
8
30
Thompson, Rachel
12
Unattached
44.32
4
31
Barrett, Zasha
11
Monroe
44.63
8
32
Nicholson, Nidonna
11
B.L. Smith
44.89
6
33
Holmes, Chelseigh
10
Southern Guilfor
45.05
7
34
Whelan, Gracie
09
Providence Day
45.14
5
35
May, Katie
12
Unattached
45.36
8
36
Harris, Taleya
11
Hillside
45.40
5
37
Crowder, Julice
12
Monroe
45.53
6
38
Jones, Nicole
12
Unattached
45.54
2
39
Gaines, Monique
12
Asheville
45.58
7
40
Nowell, Diamond
12
Southern Durham
45.62
11
41
Randle, Savanna
10
Watauga
45.68
5
42
Lawson, Erikah
10
Wakefield
45.73
6
43
Anderson, Brittany
12
Southeast Raleig
45.87
10
44
Pound, Lyndsi
11
North Lincoln
45.93
9
45
Robinson, Nikeylle
09
Hugh Cummings (B
45.95
3
46
Harris, Khira
09
Hillside
46.09
4
47
Plyler, Grace
11
Watauga
46.17
4
48
Hailey, Akeyra
11
Monroe
46.31
6
49
Council, Amora
09
Southeast Raleig
46.38
8
50
bowman, jahnae
10
Unattached
46.59
2
51
Mullings, Yhakerra
09
Southeast Raleig
46.59
9
52
Juzumaite, Agne
10
Green Hope
46.69
4
53
Premasinghe, Ivana
11
Cary Academy
47.24
9
54
McEnaney, Kristen
12
Green Hope
47.27
3
55
Briggs-White, Erykah
11
Southern Guilfor
47.33
3
56
Cannon, Shanone
09
Parkland
47.61
2
57
Levine, Lauren
11
Green Hope
47.72
3
58
McQueen, D'Miya
09
Southern Guilfor
48.77
3
59
Crosson, Elizabeth
09
Wakefield
49.02
4
60
Perez, Cynthia
12
Lincoln Charter
49.14
1
61
DeCillis, Amy
10
Providence Day
49.33
5
62
Sykes, Jasmine
10
Millbrook
49.60
2
63
Pack, Jasmine
10
Community School
50.11
1
64
Wilson, Rachael
11
Unattached
50.69
1
65
Jessup, Rachel
11
Leesville Rd
50.89
1
66
Williams, Taylor
11
Terry Sanford
52.10
2
67
Muma, Caroline
09
Leesville Rd
52.73
1
68
Brown, Lilly
11
Terry Sanford
56.67
1
--
Ways, Chloe
10
Unattached
SCR
12
--
Blue, Nascha
09
Robert B Glenn
SCR
3
--
Hurrinus, Nikolete
12
Cuthbertson
SCR
13
--
Jones, Jaleah
12
Millbrook
SCR
4
--
Chavis, Kayla
12
Southeast Raleig
SCR
11
--
Smoots, Rebecca
09
Ronald W. Reagan
SCR
7
--
McNair, Angelica
11
Terry Sanford
SCR
6
--
Laws, Lydia
12
Western Alamance
SCR
10
--
McLean, Imari
12
Hillside
SCR
11
--
Emmerson, Sierra
09
Robert B Glenn
SCR
2
--
Harrell, Shekinah
12
Berry Academy Of
SCR
2
--
Smith, Mya
10
Rocky River
SCR
2
--
Carter, Deshalea
11
Rocky River
SCR
2
--
Prescott, Koreen
09
Leesville Rd
SCR
2
--
Harrington, Destinie
10
Rocky River
SCR
2
--
Sprinkle, Alexandria
10
Terry Sanford
SCR
2
--
Mckoy, Jamila
09
Hillside
SCR
2
--
Beal, K'Lynn
11
Unattached
SCR
2
--
Maltba, Matilynn
09
Ronald W. Reagan
SCR
2
--
Weikmann, Olivia
12
Providence
SCR
2
--
Davis, Ariel
11
Unattached
SCR
2
--
Campbell, Tatayanna
09
West Mecklenburg
SCR
2
--
De Souza, Danyel
11
Green Hope
SCR
2
--
Saba, Katie
09
Charlotte Christ
SCR
2
--
Walston, Tajah
10
Unattached
SCR
2
--
White, Lauren
10
Unattached
SCR
2
--
Golden, Krysten
12
Unattached
SCR
2
Womens 400m Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
White, Layla
Cary
57.29
2
2
Wilson, Tamani
Maclay
57.37
2
3
Caffee, Tatiyana
Miller Grove
58.06
1
4
Morrison, Erin
11
Parkland
58.63
2
5
Robinson, Tia
11
Wakefield
59.11
1
6
Ward, Charla
09
Ragsdale
59.22
1
7
Culbreath, Jocelyn
Ronald W. Reagan
1:01.88
2
8
Smoot, Jaleesa
Salisbury
1:02.31
2
--
Hurrinus, Nikolete
12
Cuthbertson
SCR
2
--
Stone, Katie
Stratford Academ
SCR
1
Womens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Caffey, Tatiyana
12
Unattached
1:16.18
8
2
Allen, Jasmin
12
Southeast Raleig
1:19.68
8
3
Jenkins, Ricole
12
Wakefield
1:20.55
8
4
Hurrinus, Nikolete
12
Cuthbertson
1:20.94
8
5
Mills, Tatiana
10
Berry Academy Of
1:21.34
8
6
Dunston, Hannah
11
Knightdale
1:22.73
7
7
Walden, Daija
12
Southern Guilfor
1:23.71
6
8
Atwater, Marie
12
Rocky River
1:23.74
8
9
Harris, Khawye
09
North Mecklenbur
1:24.41
6
10
Medley, Leona
10
Wakefield
1:24.98
7
11
Sheets, Jordan
10
Ronald W. Reagan
1:25.04
5
12
Goforth, Ali
09
Alexander Centra
1:25.79
3
13
Lusk, Maggie
11
Asheville
1:25.86
4
14
Belk, Brantley
11
Green Hope
1:25.95
6
15
Gbadegesin, Simi
09
Durham School of
1:26.22
7
16
Valentine, Kienle
10
Bishop McGuinnes
1:27.00
4
17
Joyner, Courtney
11
Providence Day
1:27.12
6
18
harkley, janessa
12
Unattached
1:27.30
5
19
Nicholson, Nidonna
11
B.L. Smith
1:27.31
7
20
Komes, Sara
12
Sanderson
1:27.54
6
21
Taylor, Melanie
12
Southern Guilfor
1:27.86
4
22
Moses, Shannon
11
Durham School of
1:28.26
3
23
Strong, Kameron
10
Sanderson
1:28.34
7
24
Morgan, Jessie
12
Northern Guildfo
1:28.44
5
25
Broner, Deandra
10
West Mecklenburg
1:28.65
5
26
Adamson, Lauren
11
Providence
1:29.20
6
27
Hamilton, Sequora
09
West Mecklenburg
1:29.33
3
28
Nowell, Diamond
12
Southern Durham
1:29.48
7
29
Briggs-White, Erykah
11
Southern Guilfor
1:29.55
4
30
Sykes, Jasmine
10
Millbrook
1:30.73
4
31
Allawos, Kestral
11
Asheville
1:31.09
5
32
Watson, Tajah
Unattached
1:31.68
1
33
Houston, Tyriona
10
Monroe
1:33.47
2
34
Rice, Aliyah
10
Terry Sanford
1:33.51
2
35
McQueen, D'Miya
09
Southern Guilfor
1:33.59
3
36
Jackson, Cathy
10
Sanderson
1:33.89
4
37
Williams, Taylor
11
Terry Sanford
1:34.57
2
38
Morrison, Gabbie
10
Wakefield
1:34.97
3
39
Lundsten, Marissa
10
Community School
1:35.38
1
40
Steward, Kayla
11
Millbrook
1:35.42
3
41
Dunlap, Kayla
11
Parkland
1:36.97
1
42
Gwehi, Simone
12
Monroe
1:46.03
2
43
Manning, Harmony
10
Terry Sanford
1:48.69
1
--
Lee, Mariah
09
Asheville
SCR
5
--
Carter, Deshalea
11
Rocky River
SCR
5
--
Edwards, Jonah
12
Providence Day
SCR
5
--
Walker, Cierra
12
Alexander Centra
SCR
5
--
Renteria, Sally
12
Alexander Centra
SCR
5
--
Collins, Reneazia
12
Monroe
SCR
5
--
Walston, Tajah
10
Unattached
SCR
5
--
Williams, Tonisha
09
Southeast Raleig
SCR
5
--
Weeks, Olivia
09
Robert B Glenn
SCR
5
--
Williams, Erica
12
Berry Academy Of
SCR
5
--
Livingston, Grace
09
Robert B Glenn
SCR
5
Womens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ellington, Malia
11
Community School
2:59.43
3
2
Potter, Caitlin
12
North Lincoln
3:11.63
3
3
Brown, Julia
11
Cary
3:14.53
3
4
Hoffert, Sarah
11
Cary
3:15.10
3
5
Rodney, Cayla
11
Cary
3:15.58
3
6
Seach, Bailey
12
Bishop McGuinnes
3:17.54
1
7
Loyd, Kaylie
12
Southeast Raleig
3:18.21
3
8
Cartier, Naomi
10
Asheville
3:19.03
3
9
Moerk, Hannah
12
East Forsyth
3:19.58
3
10
Galey, Mary
11
Western Alamance
3:21.59
2
11
Averette, Lydia
12
Cary
3:21.68
3
12
McDonough, Claire
09
Bishop McGuinnes
3:22.15
1
13
Lee, Hannah
12
Ronald W. Reagan
3:22.36
2
14
McGuire, Megan
10
Leesville Rd
3:23.09
3
15
Stevons, Destini
09
Durham School of
3:24.05
2
16
Weeks, Lily
11
Watauga
3:24.64
2
17
Winchel, Sydney
12
Leesville Rd
3:25.40
2
18
Monroe, Lauren
09
Wakefield
3:25.58
1
19
Cool, Scotti
11
Providence
3:26.66
1
20
Holder, Kayla
10
Unattached
3:28.62
2
21
Jonas, Kinsey
09
Alexander Centra
3:29.36
1
22
Ollivierre, Brittany
10
Wakefield
3:29.76
2
23
Morris, Gabrielle
Mallard Creek
3:32.64
3
24
Johnson, Josephine
11
Draughn
3:34.55
1
25
Johnson, Sarah Grace
10
Bishop McGuinnes
3:34.99
1
26
Mangini, Ally
11
Providence
3:35.17
2
27
Clawson, Phoebe
09
Leesville Rd
3:35.47
2
28
Moncrief, Kyla
Mallard Creek
3:36.14
2
29
Winders, Ciara
10
Wakefield
3:40.70
1
30
Fea, Lauran
09
Lincoln Charter
3:42.02
1
31
Perez, Cynthia
12
Lincoln Charter
3:42.10
1
32
Crumby, Rebekah
12
Southern Guilfor
3:47.29
1
33
Lundsten, Marissa
10
Community School
3:55.02
1
--
Jones, Lauren
09
North Mecklenbur
SCR
3
--
Demirovic, Leonola
11
Independence
SCR
1
--
Rutherford, Cameron
10
Unattached
SCR
2
--
Portelance, Reagan
10
Lake Norman
SCR
2
--
Ceciliano, Kayla
09
Lake Norman
SCR
2
--
Fenstermaker, Michelle
12
Wakefield
SCR
2
--
Martinez, Lisette
09
Sanderson
SCR
2
--
Allison, Hannah
11
West Rowan
SCR
2
--
Joachim, Mahogony
09
West Mecklenburg
SCR
2
--
Suddeth, Brooke
10
West Rowan
SCR
2
--
Heglar, Josie
10
West Rowan
SCR
2
Womens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Glova, Kayla
10
Providence
5:23.23
3
2
Vessie, Arden
11
Corinth-Holders
5:28.44
3
3
Moerk, Hannah
12
East Forsyth
5:30.53
3
4
Zammitti, Melissa
09
Lake Norman
5:30.84
3
5
Ratcliffe, Hana
12
Durham School of
5:31.96
1
6
Brinson, Brittney
12
Ronald W. Reagan
5:33.67
3
7
Cartier, Naomi
10
Asheville
5:36.82
3
8
Greenert, Jordan
10
Eastern Alamance
5:38.12
3
9
Bigelow, Sarah
12
Leesville Rd
5:38.86
3
10
Hemming, Taylor
10
Leesville Rd
5:40.83
3
11
Rutherford, Cameron
10
Unattached
5:40.98
3
12
Portelance, Reagan
10
Lake Norman
5:43.84
2
13
Holder, Kayla
10
Unattached
5:44.69
3
14
Galey, Mary
11
Western Alamance
5:48.00
2
15
Monroe, Lauren
09
Wakefield
5:55.06
2
16
Fanney, Sommer
12
Walter Williams
5:55.31
2
17
Cook, Sallie
09
Ronald W. Reagan
5:56.57
2
18
Craven, Sarah Ann
11
Bishop McGuinnes
5:56.95
2
19
Delfino, Angela
10
Wakefield
5:57.97
3
20
Lennard, Amelia
10
Providence
5:58.18
1
21
Sislava, Stephany
11
Butler
6:00.96
2
22
Glenn, Jessica
09
Alexander Centra
6:01.09
1
23
Martin, Robin
09
North Lincoln
6:01.50
1
24
Engstrom, Morgan
9
Unattached
6:04.39
2
25
Morris, Gabrielle
Mallard Creek
6:05.77
2
26
Roberson, Eboni
09
Southeast Raleig
6:07.18
3
27
Mitchell, Jordan
10
Alexander Centra
6:08.39
2
28
Walden, Cheyenne
09
Western Guilford
6:09.75
1
29
Sheehan, Kelsey
09
Sanderson
6:13.49
2
30
Vinson, Jasmine
11
Southeast Raleig
6:15.28
2
31
Ollivierre, Brittany
10
Wakefield
6:15.32
3
32
Coletti, Elizabeth
09
Sanderson
6:19.10
1
33
Crumby, Rebekah
12
Southern Guilfor
6:22.09
1
34
Fea, Lauran
09
Lincoln Charter
6:25.06
1
35
Bruce, Abbey
10
Southern Guilfor
6:26.32
1
36
Ashmore, Hannah
10
Butler
6:26.71
1
37
Traywick, Abby
Covenant Day
6:27.99
1
38
Moncrief, Kyla
Mallard Creek
6:34.68
1
39
Winders, Ciara
10
Wakefield
6:35.35
2
40
Greer, Katey
12
Southeast Raleig
6:42.79
2
41
Demirovic, Leonola
11
Independence
7:05.74
1
--
Kreber, Carly
12
Bishop McGuinnes
SCR
1
--
Bailey, Holly
09
Lake Norman
SCR
1
--
Parker, Rebecca
12
West Rowan
SCR
1
--
Orgnon, Allie
09
Ronald W. Reagan
SCR
1
--
Smith, Devon
10
Franklin
SCR
1
--
Jackson, Katherine
09
Butler
SCR
1
--
Ringenbach, Maddy
10
Unattached
SCR
1
Womens Mile Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ellington, Malia
11
Community School
4:59.79
1
2
Dodge, Blake
West Carteret
5:02.41
1
3
Dekker, Eliza
Durham Academy U
5:10.13
1
4
Platek, Sara
09
Ragsdale
5:15.11
1
5
Brown, Emma
Providence Day
5:18.17
1
6
Ringenbach, Maddy
10
Unattached
5:18.64
1
7
Lingard, Kaitlyn
Greensboro Day
5:30.50
1
Womens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bishop, Bianca
12
Providence
11:01.47
1
2
Castro, Allie
12
North Lincoln
11:56.96
1
3
Glova, Meghan
12
Providence
12:07.67
1
4
Zammitti, Melissa
09
Lake Norman
12:08.19
1
5
Cain, Kristin
12
Southern Alamanc
12:12.62
1
6
Enderle, Halee
09
Wakefield
12:18.64
1
7
Sides, Madeline
10
North Lincoln
12:32.63
1
8
Engstrom, Morgan
9
Unattached
12:51.80
1
9
Morgan, Barnes
12
Leesville Rd
12:53.07
1
10
Agha, Noor
09
Butler
13:19.55
1
--
Vitale, Alexa
11
Providence
DNF
1
--
Baker, Shelby
11
Butler
SCR
1
--
Sislava, Stephany
11
Butler
SCR
1
--
Frei, Leanna
10
Hugh Cummings (B
SCR
1
--
Ingalls, Sarah
10
Lincoln Charter
SCR
1
--
Bailey, Holly
09
Lake Norman
SCR
1
--
Parker, Rebecca
12
West Rowan
SCR
1
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Moore, Kayla
09
Hugh Cummings (B
08.26
nwi
1
2
Davis, Ariel
11
Unattached
08.27
nwi
1
3
Williams, Ebony
11
Parkland
08.29
nwi
1
4
Cunningham, Gabriele
Mallard Creek
08.45
nwi
1
5
Moore, Jasmine
12
Wakefield
08.52
nwi
1
6
Ruff, Kaylah
11
Hickory
08.64
nwi
1
7
Roberts, Makalia
11
Ronald W. Reagan
08.78
nwi
1
8
Dunston, Hannah
11
Knightdale
08.79
nwi
1
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Davis, Ariel
11
Unattached
08.45
nwi
5
2
Cunningham, Gabriele
Mallard Creek
08.47
nwi
1
3
Williams, Ebony
11
Parkland
08.48
nwi
4
4
Moore, Kayla
09
Hugh Cummings (B
08.51
nwi
3
5
Ruff, Kaylah
11
Hickory
08.78
nwi
5
6
Roberts, Makalia
11
Ronald W. Reagan
08.78
nwi
3
7
Moore, Jasmine
12
Wakefield
08.78
nwi
2
8
Dunston, Hannah
11
Knightdale
08.79
nwi
3
9
Watson, Jessica
11
Ronald W. Reagan
08.82
nwi
3
10
Chapman, Imani
11
Sanderson
08.85
nwi
4
11
Jackson, Cathy
10
Sanderson
08.87
nwi
2
12
Stevenson, Jazmyne
12
Olympic
08.98
nwi
2
13
Laws, Lydia
12
Western Alamance
08.99
nwi
1
14
Sanders, Dasia
11
Wakefield
09.02
nwi
4
15
Hale, Nateja
11
Parkland
09.03
nwi
4
16
Medley, Leona
10
Wakefield
09.07
nwi
1
17
Harris, Taleya
11
Hillside
09.08
nwi
5
18
Gandy, Kayla
11
Cardinal Gibbons
09.17
nwi
1
19
Steward, Kayla
11
Millbrook
09.18
nwi
2
20
Awuruonye, Amaka
11
Olympic
09.25
nwi
2
21
Nicholson, Nidonna
11
B.L. Smith
09.32
nwi
5
22
Majors, Kenyae
09
Hugh Cummings (B
09.42
nwi
1
23
May, Katie
12
Unattached
09.74
nwi
4
24
McDowell, Kenzie
09
Asheville
09.87
nwi
2
25
Jenkins, Sydney
10
Berry Academy Of
09.88
nwi
5
26
Baker, Evelyn
11
Dudley Senior
09.90
nwi
2
27
Hailey, Akeyra
11
Monroe
10.08
nwi
1
28
Lamb, Savannah
10
Independence
10.11
nwi
3
29
McEnaney, Kristen
12
Green Hope
10.20
nwi
1
30
Gwehi, Simone
12
Monroe
10.21
nwi
4
31
Juzumaite, Agne
10
Green Hope
10.51
nwi
2
32
Staten, Jada
10
West Mecklenburg
10.53
nwi
3
33
Ejindu, Lekasha
12
Dudley Senior
10.55
nwi
3
34
Dunlap, Kayla
11
Parkland
10.73
nwi
1
35
Crosson, Elizabeth
09
Wakefield
10.89
nwi
4
36
Brown, Lilly
11
Terry Sanford
11.40
nwi
3
--
Emmerson, Sierra
09
Robert B Glenn
SCR
nwi
5
--
Jones, Nicole
12
Unattached
SCR
nwi
4
--
Blue, Nascha
09
Robert B Glenn
SCR
nwi
5
Womens 60m Hurdles Invitational
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Howell, Jacklyn
12
Southeast Raleig
08.68
nwi
1
2
Moore, Jasmine
12
Wakefield
08.90
nwi
1
3
Davis, Ariel
11
Unattached
08.95
nwi
1
4
Williams, Ebony
11
Parkland
08.97
nwi
1
5
Mcmillan, Kylie
11
Southern Guilfor
09.00
nwi
1
6
Cunningham, Gabriele
Mallard Creek
09.24
nwi
1
7
Moore, Kayla
09
Hugh Cummings (B
09.28
nwi
1
8
Laws, Lydia
12
Western Alamance
09.54
nwi
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Sherman
,
Morrison
,
Williams
,
Spigner
Parkland
3:57.59
2
2
Jenkins
,
Tchume
,
Medley
,
Robinson
Wakefield
4:02.87
2
3
Loyd
,
Howell
,
Mullings
,
Allen
Southeast Raleig
4:11.17
2
4
Dempsey
,
Grier
,
Mills
,
Williams
Berry Academy Of
4:11.70
2
5
Allawos
,
Lee
,
Lusk
,
Gaines
Asheville
4:18.30
1
6
White
,
McGuire
,
Jessup
,
Mareno
Leesville Rd
4:18.57
1
7
Taylor
,
McMillan
,
Gray
,
Walden
Southern Guilfor
4:22.79
1
8
Belk
,
De Souza
,
Juzumait
,
Newby
Green Hope
4:23.14
2
9
Gbadeges
,
Moses
,
Stevons
,
Ratcliff
Durham School of
4:24.20
2
10
Johnson
,
Tate
,
Griffith
,
Davis
Butler
4:40.43
1
11
Arnold
,
Baber
,
Rice
,
Williams
Terry Sanford
4:56.54
1
--
Laughlin
,
Joachim
,
Campbell
,
Broner
West Mecklenburg
DQ
1
--
Carter
,
Smith
,
Harringt
,
Atwater
Rocky River
SCR
1
--
Whelan
,
Edwards
,
Joyner
,
DeCillis
Providence Day
SCR
1
--
Hailey
,
Barrett
,
Gwehi
,
Collins
Monroe
SCR
1
--
Ward
,
Ward
,
Neale
,
Platek
Ragsdale
SCR
1
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Hemming
,
Bigelow
,
McGuire
,
Mareno
Leesville Rd
10:08.19
1
2
Delfino
,
Enderle
,
Monroe
,
Ollivier
Wakefield
10:23.94
1
3
Roberson
,
Greer
,
Allen
,
Loyd
Southeast Raleig
10:27.96
1
4
Coletti
,
Nichols
,
Komes
,
Sheehan
Sanderson
10:46.72
1
5
Ashmore
,
Sislava
,
Jackson
,
Baker
Butler
11:24.37
1
6
Baber
,
Arnold
,
Manning
,
Rice
Terry Sanford
11:30.48
1
7
Crumby
,
Walden
,
Taylor
,
Gray
Southern Guilfor
11:34.18
1
--
Allawos
,
Van Hank
,
Keffer
,
Lee
Asheville
SCR
1
--
Lawrence
,
Cecilian
,
Zammitti
,
bailey
Lake Norman
SCR
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Saunders, Raven
12
Unattached
53-08.25
(16.36m)
1
2
Springs, Alycia
Mallard Creek
43-01.00
(13.13m)
1
3
Clark, Hasana
11
Southeast Raleig
37-08.75
(11.50m)
1
4
Welborn, Samantha
12
Starmount
37-08.50
(11.49m)
1
5
Abraham, Imani
12
Dudley Senior
36-08.00
(11.18m)
1
6
Campbell, Hunter
09
Alexander Centra
35-05.00
(10.80m)
1
7
Whitley, Candice
09
Southeast Raleig
32-10.00
(10.01m)
1
8
Moore, Tay'Lore
12
Green Hope
31-10.75
(9.72m)
1
9
Mallory, Narah
Unattached
31-06.00
(9.60m)
1
10
Hill, Morgan
10
Unattached
30-01.00
(9.17m)
1
11
Bebber, Courtney
12
Alexander Centra
29-07.75
(9.04m)
1
12
Pickett, Katelyn
11
Olympic
27-08.75
(8.45m)
1
13
james, zarya
11
Berry Academy Of
26-05.50
(8.06m)
1
14
Keith, Ciara
11
Wakefield
24-02.75
(7.39m)
1
14
Williams, Jardin
09
Terry Sanford
23-02.00
(7.06m)
1
15
Sohn, Alexandria
11
Leesville Rd
23-02.00
(7.06m)
1
17
Hodge, Ashley
10
Terry Sanford
22-08.25
(6.92m)
1
18
Oparanozie, Chisimdiri
10
Parkland
21-04.50
(6.52m)
1
19
Johnson, Jamesha
09
Wakefield
21-03.25
(6.48m)
1
20
Wilson, Rachael
11
Unattached
18-11.50
(5.78m)
1
21
Upperman, Jada
09
Wakefield
18-04.25
(5.59m)
1
--
Roberts, Mya
09
Hugh Cummings (B
SCR
(--)
1
--
Jones, Ny'Tasia
09
Hugh Cummings (B
SCR
(--)
1
--
Chovanic, Alia
11
Franklin
SCR
(--)
1
--
Carr, Samantha
10
Lincoln Charter
SCR
(--)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Welborn, Hunter
12
Starmount
5-04.00
(1.63m)
1
2
Roberts, Makalia
11
Ronald W. Reagan
5-04.00
(1.63m)
1
3
Awuruonye, Amaka
11
Olympic
5-04.00
(1.63m)
1
4
Pound, Lyndsi
11
North Lincoln
4-10.00
(1.47m)
1
5
Morrison, Gabbie
10
Wakefield
4-08.00
(1.42m)
1
6
Lawson, Nicole
11
North Mecklenbur
4-08.00
(1.42m)
1
7
Demore, Alyssa
10
Providence
4-08.00
(1.42m)
1
8
Jessup, Rachel
11
Leesville Rd
4-06.00
(1.37m)
1
9
mack, llyric
10
Unattached
4-04.00
(1.32m)
1
--
Wall, Jordan
09
Green Hope
NH
(--)
1
--
Barrett, Zasha
11
Monroe
SCR
(--)
1
--
Cook, Madison
11
West Rowan
DNS
(--)
1
--
Overcash, Haleigh
11
West Rowan
DNS
(--)
1
--
Chavis, Nylah
12
Unattached
DNS
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Moore, Kayla
09
Hugh Cummings (B
17-01.75
(5.23m)
nwi
1
2
Hargrave, Chelsey
12
Walter Williams
17-01.50
(5.22m)
nwi
1
3
Wright, Tamilia
11
Walter Williams
16-11.00
(5.16m)
nwi
1
4
Laws, Lydia
12
Western Alamance
16-09.00
(5.11m)
nwi
1
5
Majors, Kenyae
09
Hugh Cummings (B
16-08.00
(5.08m)
nwi
1
6
Dunston, Hannah
11
Knightdale
16-05.50
(5.02m)
nwi
1
7
Crowder, Julice
12
Monroe
16-04.50
(4.99m)
nwi
1
8
Beal, K'Lynn
11
Unattached
16-03.75
(4.97m)
nwi
1
9
Gooden, Jazmine
10
Dudley Senior
16-02.50
(4.94m)
nwi
1
10
McLean, Imari
12
Hillside
16-02.00
(4.93m)
nwi
1
11
Seibert, Mikaela
11
Cuthbertson
16-00.75
(4.90m)
nwi
1
12
Davis, Alexis
12
Butler
15-11.00
(4.85m)
nwi
1
13
Gill, Kaytlyn
12
Charlotte Christ
15-09.50
(4.81m)
nwi
1
14
Holmes, Chelseigh
10
Southern Guilfor
15-08.75
(4.79m)
nwi
1
15
Mumford, Ila
11
Parkland
15-07.75
(4.77m)
nwi
1
16
Lawson, Nicole
11
North Mecklenbur
15-03.00
(4.65m)
nwi
1
17
Thomas, Jhatanah
12
North Mecklenbur
15-02.00
(4.62m)
nwi
1
18
McDowell, Kenzie
09
Asheville
15-01.50
(4.61m)
nwi
1
19
Rhyne, Taniya
12
Parkland
14-11.50
(4.56m)
nwi
1
20
Hailey, Akeyra
11
Monroe
14-08.50
(4.48m)
nwi
1
21
bowman, jahnae
10
Unattached
14-08.00
(4.47m)
nwi
1
21
Newby, Mary
09
Green Hope
14-08.00
(4.47m)
nwi
1
23
White, Rachel
12
Leesville Rd
14-06.50
(4.43m)
nwi
1
24
Shuford, Cambria
09
Statesville
14-04.50
(4.38m)
nwi
1
25
Lawson, Erikah
10
Wakefield
14-00.00
(4.27m)
nwi
1
26
Plyler, Grace
11
Watauga
13-10.50
(4.23m)
nwi
1
26
Pennell, Carrie
12
Watauga
13-10.50
(4.23m)
nwi
1
28
Johnson, Jennifer
10
Starmount
13-07.00
(4.14m)
nwi
1
29
Keith, Ciara
11
Wakefield
13-04.75
(4.08m)
nwi
1
29
Oparanozie, Chisimdiri
10
Parkland
13-04.75
(4.08m)
nwi
1
31
Mareno, Nevada
09
Leesville Rd
13-03.00
(4.04m)
nwi
1
32
Hamilton, Sequora
09
West Mecklenburg
13-00.50
(3.98m)
nwi
1
33
Gwehi, Simone
12
Monroe
13-00.00
(3.96m)
nwi
1
34
Bell, Prescilla
11
South Caldwell
12-01.25
(3.69m)
nwi
1
--
Welborn, Hunter
12
Starmount
ND
(--)
nwi
1
--
Murphy, Sydnei
11
Apex
ND
(--)
nwi
1
--
Potts, Taylor
12
Alexander Centra
ND
(--)
nwi
1
--
Davis, Ivana
12
Western Guilford
ND
(--)
nwi
1
--
Chavis, Nylah
12
Unattached
ND
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gill, Kaytlyn
12
Charlotte Christ
37-03.00
(11.35m)
nwi
1
2
Seibert, Mikaela
11
Cuthbertson
37-02.00
(11.33m)
nwi
1
3
Davis, Alexis
12
Butler
36-08.25
(11.18m)
nwi
1
4
Hargrave, Chelsey
12
Walter Williams
36-01.25
(11.00m)
nwi
1
5
Mumford, Ila
11
Parkland
36-00.75
(10.99m)
nwi
1
6
Beal, K'Lynn
11
Unattached
35-01.25
(10.70m)
nwi
1
7
Hale, Nateja
11
Parkland
34-06.00
(10.52m)
nwi
1
8
Moore, Kayla
09
Hugh Cummings (B
34-05.00
(10.49m)
nwi
1
9
Wright, Tamilia
11
Walter Williams
34-03.50
(10.45m)
nwi
1
10
Lawson, Nicole
11
North Mecklenbur
34-02.75
(10.43m)
nwi
1
11
Rhyne, Taniya
12
Parkland
33-11.50
(10.35m)
nwi
1
12
Stevenson, Jazmyne
12
Olympic
33-07.50
(10.25m)
nwi
1
13
Majors, Kenyae
09
Hugh Cummings (B
33-07.25
(10.24m)
nwi
1
14
Williams, Erica
12
Berry Academy Of
33-06.50
(10.22m)
nwi
1
15
Ejindu, Lekasha
12
Dudley Senior
33-04.00
(10.16m)
nwi
1
16
Thomas, Jhatanah
12
North Mecklenbur
32-05.50
(9.89m)
nwi
1
17
mack, llyric
10
Unattached
32-02.00
(9.80m)
nwi
1
18
Davidson, Crystal
12
Western Guilford
32-01.50
(9.79m)
nwi
1
19
Dowling, Olivia
12
Olympic
32-00.50
(9.77m)
nwi
1
20
May, Katie
12
Unattached
31-08.00
(9.65m)
nwi
1
21
Lee, Mariah
09
Asheville
30-09.25
(9.38m)
nwi
1
22
Johnson, Jennifer
10
Starmount
30-06.25
(9.30m)
nwi
1
23
Watley, Promise
12
Asheville
29-08.50
(9.06m)
nwi
1
24
Houston, Tyriona
10
Monroe
29-07.50
(9.03m)
nwi
1
25
Ghebre, Sinit
12
Independence
28-09.25
(8.77m)
nwi
1
26
Lamb, Savannah
10
Independence
28-09.00
(8.76m)
nwi
1
--
Johnson, Jamesha
09
Wakefield
ND
(--)
nwi
1
--
Crowder, Julice
12
Monroe
ND
(--)
nwi
1
--
Barrett, Zasha
11
Monroe
ND
(--)
nwi
1
--
Bell, Prescilla
11
South Caldwell
ND
(--)
nwi
1
--
Welborn, Hunter
12
Starmount
SCR
(--)
nwi
1
--
Coburn, Tatyana
10
Hugh Cummings (B
SCR
(--)
nwi
1
--
Weeks, Olivia
09
Robert B Glenn
SCR
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Finger, Mariel
12
North Gaston
11-00.00
(3.35m)
1
2
Lee, Sarah
12
Unattached
11-00.00
(3.35m)
1
3
Early, Zoe
10
Unattached
11-00.00
(3.35m)
1
4
Seramur, Alison
12
Watauga
10-06.00
(3.20m)
1
5
Wood, Liz
12
Cuthbertson
10-00.00
(3.05m)
1
6
McDonald, Alina
11
Unattached
9-06.00
(2.90m)
1
6
Helms, Taylor
11
Marvin Ridge
9-06.00
(2.90m)
1
6
San Miguel, Sofia
11
Cardinal Gibbons
9-06.00
(2.90m)
1
7
Terkhurst, Ashley
12
Cuthbertson
9-06.00
(2.90m)
1
8
Bey, Emily
12
Unattached
9-00.00
(2.74m)
1
9
Martin, Tori
09
Rockingham Count
9-00.00
(2.74m)
1
10
Watts, Elise
11
Unattached
8-06.00
(2.59m)
1
10
Taber, Kreager
11
Cary Academy
8-06.00
(2.59m)
1
11
Motsinger, Kendall
12
Robert B Glenn
8-00.00
(2.44m)
1
--
McNeely, Josie
12
Unattached
NH
(--)
1
--
Eaton, Anna
11
Kinesis Dyna
SCR
(--)
1
--
Brown, Danielle
12
Franklin
SCR
(--)
1
--
Comstock, Megan
12
Cardinal Gibbons
SCR
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#ncrunners
#elite-holiday-invitational
960 shares:
NCRunners Elite Holiday Invitational
,
Alexander Central High Track & Field and Cross Country - Taylorsville, North Carolina
,
Apex High Track & Field and Cross Country - Apex, North Carolina
,
Asheville High School Track & Field and Cross Country - Asheville, North Carolina
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Unattached
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2021
10
1
2020
11
2
2019
17
2
2018
7
1
2017
55
8
1
2016
138
20
1
2015
1283
986
26
4
2014
909
255
2
2013
587
454
3
1
2012
984
252
14
2011
940
133
8
2010
647
89
9
2009
268
20
2008
95
15
1
2007
28
7
2006
1
2004
1
Show 14 more
Hashtags
#ncrunners
#elite-holiday-invitational
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!