Folders |
2011 Hayward Classic ResultsPublished by
Downloadable Results (PDF) Updated 5/17/2011 University of Oregon Hy-Tek's MEET MANAGER Page 1
29th Hayward Classic 2011 - 5/14/2011
Hayward Field, Eugene OR
Results
W40 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Collins, Karla W42 Unattached 16.44 1.0 2
W45 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Duhon, LaVerne W47 Golden West AC 18.05 1.0 2
2 *Kuhnly, Gail W49 Christ Life TC 18.73 1.0 2
W50 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Palmer, Liz W50 Golden West AC 13.40 1.0 2
2 *Scotti, Amanda W53 Golden West AC 15.52 1.0 2
W55 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Thompson, Marcia W59 Oregon Track Clu 18.60 +0.0
W60 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Schaefer, Betty W61 Oregon Track Clu 18.32 +0.0
W70 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Bortignon, Christa W74 Canada 16.91 +0.0
2 Stepan, Laura W71 Portland Masters TC 23.72 +0.0
3 Brock, Marilyn W72 Unattached 26.52 +0.0
M30 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Ibarrea, Xavier M34 Unattached 12.32 +0.0 8
M40 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Cranford, Walter M44 Unattached 12.14 +0.0 8
2 *Odoms, Eddie M41 Unattached 12.21 +0.0 8
M45 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Berry, Mark M49 Unattached 12.48 +0.0 7
2 O'Sullivan, Marcus M48 Portland Masters TC 13.24 +0.0 7
3 Scott, Tim M47 Oregon Track Clu 13.37 +0.0 7
4 *Rozema, Mark M49 Unattached 13.56 +0.0 7
5 Phillips, Mark M48 Portland Masters TC 13.79 +0.0 7
6 Takizawa, Mark M48 Unattached 15.48 +0.0 7
M50 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Waller, Michael M52 Unattached 12.10 -0.5 6
2 *Duhon, BJ M52 Unattached 12.63 -0.5 6
3 *Roberson, James M51 Raising Bar Vaul 12.89 -0.5 6
4 Huarcaya, Luis M52 Unattached 13.48 -0.5 6
M55 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Irving, Marcus M56 Allegiance AC 12.89 -0.6 5
2 *Sklar, Howard M55 Unattached 14.68 -0.6 5
3 Carey, Robert M56 Unattached 16.34 -0.6 5
M60 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Casey, Jack M64 Oregon Track Clu 14.22 -1.5 4
2 *Ying, Richard M63 Unattached 15.44 -1.5 4
3 Hickman, Dennis M61 Portland Masters TC 15.63 -1.5 4
M65 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Brocato, Charlie M66 Unattached 14.18 -1.1 3
2 *Squires, Jack M66 Unattached 15.06 -1.1 3
3 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 15.23 -1.1 3
4 Lamster, Dick M66 Oregon Track Clu 16.00 -1.1 3
-- *Holmes, Duane M69 Unattached DQ -1.1 3
M70 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Edens, Paul M70 Portland Masters TC 14.30 0.6 2
2 *Brown, Roger M73 North Peninsula TC 15.69 0.6 2
3 Frazier, Gary M72 Oregon Track Clu 16.16 0.6 2
4 Stepan, Paul M73 Portland Masters TC 17.58 0.6 2
5 Brock, Woody M72 Unattached 20.18 0.6 2
-- White, Lamar M70 Portland Masters TC DNF 0.6 2
M75 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 16.11 0.3
2 Daehler, Ralph M78 Unattached 17.01 0.3
M80 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Guimary, Ray M81 Unattached 18.94 0.3
M90 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Maxwell, Ralph M91 Unattached 20.73 0.3
W45 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Kuhnly, Gail W49 Christ Life TC 40.56 1.5
W50 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Scotti, Amanda W53 Golden West AC 30.05 1.5
W55 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Bowman, Jeanne W58 SoCal TC 33.92 1.5
W60 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Schaefer, Betty W61 Oregon Track Clu 38.95 1.5
W70 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Bortignon, Christa W74 Canada 38.10 1.5
M30 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Diamond, Peter M30 Unattached 22.85 +0.0 8
M40 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Cranford, Walter M44 Unattached 24.92 +0.0 8
2 *Odoms, Eddie M41 Unattached 25.04 +0.0 8
M45 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Berry, Mark M49 Unattached 26.47 -1.7 7
2 O'Sullivan, Marcus M48 Portland Masters TC 27.47 -1.7 7
3 *Rozema, Mark M49 Unattached 27.77 -1.7 7
4 Kaczenski, Lou M46 Oregon Track Clu 28.16 -1.7 7
5 Takizawa, Mark M48 Unattached 32.48 -1.7 7
M50 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Hasan, Naim M53 Portland Masters TC 26.56 -1.7 7
M55 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Osland, Doug M56 Golden West AC 29.17 -1.0 5
2 *Sklar, Howard M55 Unattached 29.29 -1.0 5
3 *Demetrio, Ted M55 Unattached 31.32 -1.0 5
-- Irving, Marcus M56 Allegiance AC DNF -1.0 5
M60 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Hiebert, Jim M60 Oregon Track Clu 29.72 -1.9 4
2 *Ying, Richard M63 Unattached 31.96 -1.9 4
3 Hickman, Dennis M61 Portland Masters TC 32.29 -1.9 4
M65 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Brocato, Charlie M66 Unattached 29.43 -1.1 3
2 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 34.76 -1.1 3
3 *Spinner, Paul M67 Unattached 37.79 -1.1 3
M70 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 *Strouse, Frank M70 Golden West AC 30.33 -1.2 2
2 Edens, Paul M70 Portland Masters TC 32.56 -1.2 2
3 *Brown, Roger M73 North Peninsula TC 33.05 -1.2 2
4 Frazier, Gary M72 Oregon Track Clu 34.04 -1.2 2
5 Stepan, Paul M73 Portland Masters TC 37.31 -1.2 2
....M70 200 Meter Dash
6 Brock, Woody M72 Unattached 43.27 -1.2 2
M75 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 36.33 -1.2 2
W55 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Bowman, Jeanne W58 SoCal TC 1:17.55
2 Thompson, Marcia W59 Oregon Track Clu 1:43.32
M30 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Gutierrez, Orestes M34 Hacker RC 55.60 4
M40 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 *Causse, JD M43 Unattached 56.30 4
M45 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 *Parks, Terry M47 SoCal TC 58.00 4
2 Scott, Tim M47 Oregon Track Clu 1:00.52 4
M50 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Hasan, Naim M53 Portland Masters TC 59.33 3
2 *Johnson, Robert M54 Unattached 1:08.98 3
M55 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 *Richardson, Robert M58 So Calif Striders 1:01.54 3
M60 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 *Hardison, Steven M60 Golden West AC 1:00.02 2
2 Hiebert, Jim M60 Oregon Track Clu 1:05.16 2
3 Ahearn, Gary M60 Oregon Track Clu 1:06.51 2
4 Hickman, Dennis M61 Portland Masters TC 1:15.29 2
M65 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 1:13.40 2
2 Elliott, David M66 Unattached 1:18.47 2
3 *Spinner, Paul M67 Unattached 1:23.96 2
M70 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Strouse, Frank M70 Golden West AC 1:08.11
2 Frazier, Gary M72 Oregon Track Clu 1:16.10
3 Banister, Ora M70 Unattached 1:27.00
4 Brock, Woody M72 Unattached 1:36.68
M75 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kirt, Donn M79 Oregon Track Clu 2:40.72
W45 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Kuhnly, Gail W49 Christ Life TC 3:09.80
W50 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hoppie, Carla W54 Unattached 2:57.46
M30 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Gutierrez, Orestes M34 Hacker RC 2:05.97
M45 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Blackmore, Mike M49 Bowerman AC 2:06.31
2 *Parks, Terry M47 SoCal TC 2:17.19
-- *Collins, Leroy M49 Unattached DNF
M50 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paulk, Kevin M50 Bowerman AC 2:07.74
2 *Neve, Matthew M54 Future TC 2:52.27
3 Esser, Brooks M52 Oregon Track Clu 2:53.39
M55 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Satterfield, Jim M59 Portland Masters TC 2:42.71
M60 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ahearn, Gary M60 Oregon Track Clu 2:32.34
2 Hiebert, Jim M60 Oregon Track Clu 2:37.99
M65 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Patton, Gary M65 Golden West AC 2:27.43
2 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 2:58.36
3 *Spinner, Paul M67 Unattached 3:15.76
4 Wilkins, David M67 Oregon Track Clu 3:24.52
M75 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 3:45.23
M45 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Blackmore, Mike M49 Bowerman AC 4:22.39
2 Kreuzpeintner, Thomas M45 Oregon Track Clu 4:27.25
3 *Swenson, Paul M45 Unattached 4:27.90
M50 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Paulk, Kevin M50 Bowerman AC 4:30.56
2 Esser, Brooks M52 Oregon Track Clu 6:16.60
M55 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Satterfield, Jim M59 Portland Masters TC 5:30.83
2 *Demetrio, Ted M55 Unattached 7:47.32
M65 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Patton, Gary M65 Golden West AC 5:15.96
2 *Wilcox, Joe M68 Hawaii Mst TC 6:14.97
3 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 7:23.99
M75 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kirt, Donn M79 Oregon Track Clu 13:23.22
M90 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Maxwell, Ralph M91 Unattached 12:20.44
M55 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Cook, Don M59 Portland Masters TC 7:28.32
M60 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hodge, Charles M60 Souther Oregon RR 6:07.75
M65 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Patton, Gary M65 Golden West AC 5:38.99
2 *Perry, Paul M66 UCTC 5:51.04
3 Castle, Les M65 Oregon Track Clu 6:46.55
4 *Cole, Steve M69 Unattached 7:53.96
M40 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Julian, Tim M41 Unattached 15:44.80
2 Miller, Anthony M42 Bowerman AC 17:11.56
M45 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kreuzpeintner, Thomas M45 Oregon Track Clu 16:16.84
2 *Zamek, Mark M48 Unattached 16:33.96
3 Peterson, Dave M46 Eugene RC 18:56.62
M50 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Nelson, Brian M53 SoCal TC 17:13.77
2 Esser, Brooks M52 Oregon Track Clu 24:01.98
M55 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Huff, Mark M58 Portland Masters TC 22:00.58
2 Cook, Don M59 Portland Masters TC 24:33.38
W55 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Zderic, Miriam W55 Unattached 19:38.97
M65 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Patton, Gary M65 Golden West AC 18:43.83
2 Elliott, David M66 Unattached 21:09.91
3 *Wilcox, Joe M68 Hawaii Mst TC 22:50.28
M75 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Davis, Jim M75 Unattached 25:00.10
2 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 27:44.71
W75 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Means, Susan W78 Portland Masters TC 33:03.87
M85 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 McMicken, Craig M85 Oregon Track Clu 35:20.12
W50 80 Short Hurdles 30" & 27"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Palmer, Liz W50 Golden West AC 12.70 -0.3
2 *Maxwell, Karen W52 Golden West AC 15.27 -0.3
M75 80 Short Hurdles 30" & 27"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 21.76 -0.3
M90 80 Short Hurdles 30" & 27"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 *Maxwell, Ralph M91 Unattached 21.76 -0.3
M50 100 Short Hurdles 36" & 33"
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Huarcaya, Luis M52 Unattached 14.40 -1.2 2
2 *Duhon, BJ M52 Unattached 16.14 -1.2 2
3 *Roberson, James M51 Raising Bar Vaul 16.79 -1.2 2
M65 100 Short Hurdles 36" & 33"
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 22.14 -1.2 2
M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bates, Chris M46 Willamettte Stri 16.21 +0.0
2 *Causse, JD M43 Unattached 19.73 +0.0
W70 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sisley, Becky W72 Oregon Track Clu 52.80 -1.7
W50 300 Long Hurdles 27" & 30"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Maxwell, Karen W52 Golden West AC 58.43
M65 300 Long Hurdles 27" & 30"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 1:04.41
M75 300 Long Hurdles 27" & 30"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 1:18.02
M30 400 Long Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Ibarrea, Xavier M34 Unattached 1:04.63
M50 400 Long Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Waller, Michael M52 Unattached 1:03.29
2 *Roberson, James M51 Raising Bar Vaul 1:03.52
M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Diedrich, Richard M62 Oregon Track Clu DNF
M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 9:47.70
2 *Spinner, Paul M67 Unattached 10:13.02
M75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Golly, Bob M76 Oregon Track Clu 12:35.09
M55 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hill, Leonard M58 Portland Masters TC 11:40.51
M70-79 4x100 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Oregon Track Club Masters 'A' 1:13.56
1) Golly, Bob 76 2) Brock, Woody 72
3) Stepan, Paul 73 4) Edens, Paul 70
M60-69 4x800 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Oregon Track Club Masters 'A' 12:56.77
1) Celestina, Ed 60 2) McConnell, Keith 67
3) Wilkins, David 67 4) Castle, Les 65
W50 High Jump
==========================================================================
50 USA: + 1.55m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hoppie, Carla W54 Unattached 1.20m 3-11.25
W70 High Jump
==========================================================================
70 USA: + 1.30m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Bortignon, Christa W74 Canada 1.15m 3-09.25
M30 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Johnson, Kyley M32 Bowerman AC 2.00m 6-06.75
M40 High Jump
==========================================================================
40 USA: + 2.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Causse, JD M43 Unattached 1.50m 4-11.00
M45 High Jump
==========================================================================
45 USA: + 2.00m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Rick, Scott M47 Fairhaven Runners 1.70m 5-07.00
-- Jaqua, Michael M48 Willamettte Stri NH
M50 High Jump
==========================================================================
50 USA: + 1.94m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 McMaster, Dwight M50 Club Northwest 1.55m 5-01.00
M55 High Jump
==========================================================================
55 USA: + 1.79m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Osland, Doug M56 Golden West AC 1.60m 5-03.00
2 *Ropelato, Jerry M55 Unattached 1.35m 4-05.00
M60 High Jump
==========================================================================
60 USA: + 1.72m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Casey, Jack M64 Oregon Track Clu 1.40m 4-07.00
M65 High Jump
==========================================================================
65 USA: + 1.66m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Squires, Jack M66 Unattached 1.35m 4-05.00
2 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 1.30m 4-03.25
....M65 High Jump
3 Nelson, Dale M68 Unattached 1.00m 3-03.25
M70 High Jump
==========================================================================
70 USA: + 1.52m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Brown, Roger M73 North Peninsula TC 1.20m 3-11.25
2 McCrea, Don M70 Unattached 1.15m 3-09.25
-- Banister, Ora M70 Unattached NH
M90 High Jump
==========================================================================
90 USA: + 1.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Maxwell, Ralph M91 Unattached 1.00m 3-03.25
M40 Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Heitstuman, Bob M44 Raising Bar Vaul 4.12m 13-06.25
M45 Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- Jaqua, Michael M48 Willamettte Stri NH
M50 Pole Vault
==========================================================================
50 USA: + 4.75m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Umenhofer, Daniel M51 Raising Bar Vaul 3.80m 12-05.50
M55 Pole Vault
==========================================================================
55 USA: + 4.35m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hoff, Dan M59 Unattached 3.20m 10-06.00
M60 Pole Vault
==========================================================================
60 USA: + 4.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Phillips, Dennis M64 Unattached 3.30m 10-10.00
2 *Ying, Richard M63 Unattached 2.60m 8-06.25
-- *Hardison, Steven M60 Golden West AC NH
M65 Pole Vault
==========================================================================
65 USA: + 3.78m
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- *Holmes, Duane M69 Unattached NH
-- Altendorf, John M65 Raising Bar Vaul NH
M70 Pole Vault
==========================================================================
70 USA: + 3.20m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 McCrea, Don M70 Unattached 2.40m 7-10.50
1 *Steinman, John M74 Reno Tahoe AC 2.40m 7-10.50
-- Cannon, Terry M73 Unattached NH
-- Matejka, James M73 Emerald Valley TC NH
M90 Pole Vault
==========================================================================
90 USA: + 1.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Maxwell, Ralph M91 Unattached 1.12m+ 3-08.00
W40 Long Jump
===============================================================================
40 USA: + 5.68m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Collins, Karla W42 Unattached 3.25m -1.7 10-08.00
W45 Long Jump
===============================================================================
45 USA: + 5.37m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Phillips, Linda W48 Portland Masters TC 3.02m -0.5 9-11.00
W50 Long Jump
===============================================================================
50 USA: + 5.40m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Hoppie, Carla W54 Unattached 3.75m -1.2 12-03.75
W60 Long Jump
===============================================================================
60 USA: + 4.73m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
2 Nevin-Nelson, Nancy W64 Unattached 1.27m -0.1 4-02.00
W70 Long Jump
===============================================================================
70 USA: + 3.84m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Bortignon, Christa W74 Canada 3.42m -2.0 11-02.75
M40 Long Jump
===============================================================================
40 USA: + 7.68m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Odoms, Eddie M41 Unattached 5.89m -1.3 19-04.00
5.11m(-2.2) 5.10m(-1.8) 5.73m(-1.3) FOUL(-1.5) 5.89m(-1.3) 5.55m(-1.9)
M45 Long Jump
===============================================================================
45 USA: + 6.98m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Bates, Chris M46 Willamettte Stri 6.04m -1.8 19-09.75
5.49m(-1.7) 5.85m(-1.4) 5.85m(-0.1) 6.04m(-1.8) PASS PASS
2 Scott, Tim M47 Oregon Track Clu 4.71m -0.5 15-05.50
4.15m(-1.3) 4.36m(-1.7) 4.35m(+0.0) 4.13m(-1.6) 4.47m(-0.9) 4.71m(-0.5)
3 Kaczenski, Lou M46 Oregon Track Clu 4.58m -1.4 15-00.50
4.50m(-2.2) 4.57m(-1.0) 4.58m(-1.4) 4.46m(-0.9) FOUL(-1.6) 4.55m(-1.0)
M55 Long Jump
===============================================================================
55 USA: + 6.12m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Demetrio, Ted M55 Unattached 3.71m +0.0 12-02.25
3.29m(-1.9) 3.56m(-1.1) 3.66m(-1.4) 3.71m(+0.0) 3.46m(-1.6) FOUL(-0.7)
M60 Long Jump
===============================================================================
60 USA: + 6.07m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Parnell, Roger M62 Golden West AC 4.71m -0.6 15-05.50
4.71m(-0.6) FOUL(-1.8) PASS(-1.4) PASS PASS PASS
M65 Long Jump
===============================================================================
65 USA: + 5.35m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 3.47m -0.8 11-04.75
2 *Holmes, Duane M69 Unattached 3.27m -1.1 10-08.75
3 Nelson, Dale M68 Unattached 2.43m -1.1 7-11.75
M75 Long Jump
===============================================================================
75 USA: + 4.57m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Daehler, Ralph M78 Unattached 3.11m -2.4 10-02.50
M90 Long Jump
===============================================================================
90 USA: + 3.26m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Maxwell, Ralph M91 Unattached 2.59m -2.0 8-06.00
W70 Triple Jump
===============================================================================
70 USA: + 8.23m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Bortignon, Christa W74 Canada 7.76m 1.2 25-05.50
M40 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Odoms, Eddie M41 Unattached 12.32m -0.7 40-05.00
M55 Triple Jump
===============================================================================
55 USA: + 12.62m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 *Richardson, Robert M58 So Calif Striders 10.62m +0.0 34-10.25
M65 Triple Jump
===============================================================================
65 USA: + 10.84m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Peirce, Stephen M67 Portland Masters TC 6.83m -0.7 22-05.00
2 Nelson, Dale M68 Unattached 5.40m -0.7 17-08.75
M75 Triple Jump
===============================================================================
75 USA: + 9.30m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Walker, Kermit M75 Unattached 8.09m -2.8 26-06.50
W40 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ely, Stephanie W43 Unattached 10.77m 35-04.00
2 Collins, Karla W42 Unattached 9.13m 29-11.50
W55 Shot Put
==========================================================================
55 USA: + 12.32m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kendall, Monica W55 Unattached 13.09m+ 42-11.50
W65 Shot Put
==========================================================================
65 USA: + 9.82m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W68 Oregon Track Clu 6.65m 21-10.00
W90 Shot Put
==========================================================================
90 USA: + 4.81m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W90 Oregon Track Clu 3.41m 11-02.25
M55 Shot Put
==========================================================================
55 USA: + 16.06m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Stines, Greg M56 Unattached 13.75m 45-01.50
2 Burton, Ray M55 Portland Masters TC 13.11m 43-00.25
3 *Ropelato, Jerry M55 Unattached 10.43m 34-02.75
M60 Shot Put
==========================================================================
60 USA: + 16.46m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ford, Jerry M64 Portland Masters TC 13.45m 44-01.50
2 Deeter, Bill M64 Unattached 12.29m 40-04.00
M70 Shot Put
==========================================================================
70 USA: + 15.42m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ward, Robert M72 Portland Masters TC 13.03m 42-09.00
2 White, Lamar M70 Portland Masters TC 10.87m 35-08.00
3 McCrea, Don M70 Unattached 9.36m 30-08.50
4 Myers, Joe M71 Oregon Track Clu 9.18m 30-01.50
-- *Steinman, John M74 Reno Tahoe AC ND
M75 Shot Put
==========================================================================
75 USA: + 13.19m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lawson, Bob M76 Portland Masters TC 9.77m 32-00.75
2 Darling, Robert M75 Cent OR TC 9.71m 31-10.25
3 Sabin, Wayne M78 Oregon Track Clu 9.45m 31-00.00
....M75 Shot Put
4 *Ginsburg, Marvin M75 Unattached 9.41m 30-10.50
5 *Smith, Ernie M77 So Calif Striders 8.50m 27-10.75
M80 Shot Put
==========================================================================
USA: + 13.82m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lewellen, Harvey M82 Oregon Track Clu 10.53m 34-06.75
2 Allison, Tom M81 Unattached 9.22m 30-03.00
3 Guimary, Ray M81 Unattached 8.86m 29-01.00
W40 Discus Throw
==========================================================================
40 USA: + 52.44m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ely, Stephanie W43 Unattached 30.74m 100-10
25.85m 29.48m ND 27.61m 26.50m 30.74m
2 Collins, Karla W42 Unattached 23.49m 77-01
21.33m 23.49m ND 18.64m 23.45m 21.66m
W65 Discus Throw
==========================================================================
65 USA: + 30.30m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W68 Oregon Track Clu 18.77m 61-07
15.02m 17.52m 18.23m ND 17.70m 18.77m
M40 Discus Throw
==========================================================================
40 USA: + 69.48m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Causse, JD M43 Unattached 25.67m 84-03
M55 Discus Throw
==========================================================================
55 USA: + 54.44m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Burton, Ray M55 Portland Masters TC 44.86m 147-02
2 *Stines, Greg M56 Unattached 43.08m 141-04
3 *Demetrio, Ted M55 Unattached 26.17m 85-10
M60 Discus Throw
==========================================================================
60 USA: + 59.52m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Deeter, Bill M64 Unattached 38.19m 125-03
M65 Discus Throw
==========================================================================
65 USA: + 54.99m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ward, Owen M67 Unattached 32.58m 106-11
2 Johnson, Norman M69 Portland Masters TC 31.40m 103-00
M70 Discus Throw
==========================================================================
70 USA: + 50.27m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Myers, Joe M71 Oregon Track Clu 34.35m 112-08
2 Ward, Robert M72 Portland Masters TC 33.55m 110-01
3 King, John M72 Oregon Track Clu 33.32m 109-04
4 White, Lamar M70 Portland Masters TC 29.93m 98-02
5 Banister, Ora M70 Unattached 29.74m 97-07
M75 Discus Throw
==========================================================================
75 USA: + 42.18m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lawson, Bob M76 Portland Masters TC 32.32m 106-00
2 Darling, Robert M75 Cent OR TC 28.97m 95-00
3 Sabin, Wayne M78 Oregon Track Clu 28.84m 94-07
4 *Ginsburg, Marvin M75 Unattached 23.05m 75-07
M80 Discus Throw
==========================================================================
USA: + 37.08m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lewellen, Harvey M82 Oregon Track Clu 28.71m 94-02
28.32m ND 28.09m 28.71m 25.15m
2 Allison, Tom M81 Unattached 21.36m 70-01
20.32m ND 20.96m 20.48m 20.79m 21.36m
W60 Hammer Throw
==========================================================================
60 USA: + 43.54m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Taylor, Joyce W60 Portland Masters TC 34.71m 113-10
W65 Hammer Throw
==========================================================================
65 USA: + 35.93m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W68 Oregon Track Clu 27.18m 89-02
2 Hess-Wojcik, Suzy W69 Oregon Track Clu 19.85m 65-01
W90 Hammer Throw
==========================================================================
90 USA: + 10.82m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W90 Oregon Track Clu 9.70m 31-10
M55 Hammer Throw
==========================================================================
55 USA: + 60.88m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Burton, Ray M55 Portland Masters TC 47.44m 155-08
M60 Hammer Throw
==========================================================================
60 USA: + 61.76m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Taylor, Todd M64 Portland Masters TC 52.10m 170-11
2 Deeter, Bill M64 Unattached 28.35m 93-00
M70 Hammer Throw
==========================================================================
70 USA: + 59.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Summers, David M71 Unattached 27.92m 91-07
M75 Hammer Throw
==========================================================================
75 USA: + 51.51m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lawson, Bob M76 Portland Masters TC 29.13m 95-07
2 Sabin, Wayne M78 Oregon Track Clu 23.07m 75-08
M80 Hammer Throw
==========================================================================
80 USA: + 43.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lewellen, Harvey M82 Oregon Track Clu 39.09m 128-03
2 Wojcik, Jerry M81 Oregon Track Clu 30.30m 99-05
3 Allison, Tom M81 Unattached 24.72m 81-01
W55 Javelin Throw
==========================================================================
55 USA: + 40.23m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kendall, Monica W55 Unattached 35.63m 116-11
W65 Javelin Throw
==========================================================================
65 USA: + 31.48m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W68 Oregon Track Clu 14.48m 47-06
W70 Javelin Throw
==========================================================================
70 USA: + 28.42m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sisley, Becky W72 Oregon Track Clu 25.79m 84-07
2 Brock, Marilyn W72 Unattached 8.94m 29-04
W90 Javelin Throw
==========================================================================
90 USA: + 10.87m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W90 Oregon Track Clu 6.01m 19-09
M30 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Brown, Dan M34 Unattached 44.23m 145-01
M45 Javelin Throw
==========================================================================
45 USA: + 71.75m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kaczenski, Lou M46 Oregon Track Clu 44.41m 145-08
2 Phillips, Mark M48 Portland Masters TC 39.95m 131-01
3 Scott, Tim M47 Oregon Track Clu 34.23m 112-04
M50 Javelin Throw
==========================================================================
50 USA: + 70.71m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Hansen, John M52 Unattached 45.89m 150-07
M55 Javelin Throw
==========================================================================
55 USA: + 66.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Burton, Ray M55 Portland Masters TC 36.70m 120-05
2 *Ropelato, Jerry M55 Unattached 35.29m 115-09
3 *Demetrio, Ted M55 Unattached 32.38m 106-03
M60 Javelin Throw
==========================================================================
60 USA: + 58.25m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Powers, Bob M62 Unattached 49.04m 160-11
M65 Javelin Throw
==========================================================================
65 USA: + 57.67m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ward, Owen M67 Unattached 26.91m 88-03
2 *Holmes, Duane M69 Unattached 25.41m 83-04
M70 Javelin Throw
==========================================================================
70 USA: + 52.06m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stenlund, Gary M70 Portland Masters TC 48.56m 159-04
2 Backstrand, Jim M73 Unattached 30.55m 100-03
3 White, Lamar M70 Portland Masters TC 29.18m 95-09
4 Banister, Ora M70 Unattached 27.95m 91-08
5 McCrea, Don M70 Unattached 23.23m 76-02
M75 Javelin Throw
==========================================================================
75 USA: + 40.70m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Russell, Malcom M75 Unattached 30.34m 99-06
2 Darling, Robert M75 Cent OR TC 29.00m 95-02
3 Lawson, Bob M76 Portland Masters TC 27.05m 88-09
4 Daehler, Ralph M78 Unattached 23.49m 77-01
5 Sabin, Wayne M78 Oregon Track Clu 19.85m 65-01
M80 Javelin Throw
==========================================================================
USA: + 39.06m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Wojcik, Jerry M81 Oregon Track Clu 21.49m 70-06
19.81m 20.34m 21.49m 21.28m FOUL FOUL
2 Lewellen, Harvey M82 Oregon Track Clu 20.05m 65-09
FOUL 18.66m 20.05m FOUL FOUL 19.16m
W60 Weight Throw
==========================================================================
60 USA: + 16.24m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Taylor, Joyce W60 Portland Masters TC 11.82m 38-09.50
W65 Weight Throw
==========================================================================
65 USA: + 13.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W68 Oregon Track Clu 9.45m 31-00.00
2 Hess-Wojcik, Suzy W69 Oregon Track Clu 8.04m 26-04.50
W90 Weight Throw
==========================================================================
90 USA: + 5.40m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W90 Oregon Track Clu 4.58m 15-00.50
M55 Weight Throw
==========================================================================
55 USA: + 18.91m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Burton, Ray M55 Portland Masters TC 16.48m 54-01.00
2 *Demetrio, Ted M55 Unattached 8.34m 27-04.50
M60 Weight Throw
==========================================================================
60 USA: + 23.57m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Taylor, Todd M64 Portland Masters TC 17.76m 58-03.25
2 Deeter, Bill M64 Unattached 11.55m 37-10.75
M70 Weight Throw
==========================================================================
70 USA: + 20.82m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 *Summers, David M71 Unattached 8.76m 28-09.00
M75 Weight Throw
==========================================================================
75 USA: + 18.25m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lawson, Bob M76 Portland Masters TC 11.95m 39-02.50
2 Sabin, Wayne M78 Oregon Track Clu 10.25m 33-07.50
M80 Weight Throw
==========================================================================
80 USA: + 16.88m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lewellen, Harvey M82 Oregon Track Clu 14.77m 48-05.50
2 Wojcik, Jerry M81 Oregon Track Clu 12.06m 39-07.00
M40 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Stroble, Mark M43 Unattached DQ
W45 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Grimes, Katie W47 Racewalkers NW 8:17.69
2 Karavanic, Karen W48 Racewalkers NW 10:00.41
W50 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Cunningham, Michelle W50 Pacific Pacers 9:14.78
2 Bellerud, Nana W51 Racewalkers NW 9:30.09
M55 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Frank, Rob M58 Racewalkers NW 8:23.82
2 Williamson, Conrad M55 Racewalkers NW 10:29.20
M60 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Dennis M64 Racewalkers NW 8:59.09
W60 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Maureen W61 Racewalkers NW 10:20.87
W65 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Heller, Judy W65 Wonders of Walking 9:59.22
M75 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 MacPike, Ron M78 Racewalkers NW 11:12.47
M80 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Vaughn, Dick M80 Racewalkers NW 12:26.31
M40 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Stroble, Mark M43 Unattached DQ
W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Grimes, Katie W47 Racewalkers NW 26:39.06
2 Jackinsky, Carmen W47 Racewalkers NW 28:12.16
W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Bellerud, Nana W51 Racewalkers NW 31:22.07
2 *Cunningham, Michelle W50 Pacific Pacers 31:23.75
3 *Bolm, Jill W53 Racewalkers NW 35:09.93
4 McGuiness, Margaret W54 Wonders of Walking 36:02.17
5 *Sullivan, Linda W51 Unattached 36:53.93
M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Frank, Rob M58 Racewalkers NW 27:28.33
W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 August, Bertie W57 Racewalkers NW 35:04.22
M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Dennis M64 Racewalkers NW 28:38.02
2 *Novak, Bob M61 Pacific Pacers 28:41.54
W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Maureen W61 Racewalkers NW 34:13.31
2 Coila, Sandy W60 Wonders of Walking 37:15.67
W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Heller, Judy W65 Wonders of Walking 32:10.06
W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 *Sinkovec, Rita W71 High Altitude RW 34:22.36
M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 MacPike, Ron M78 Racewalkers NW 36:01.70
M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Vaughn, Dick M80 Racewalkers NW 39:04.11
More news
|