|
Our Media/Results from Michael Johnson Classic
Our Results
2014 Results - Michael Johnson ClassicPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Apr 19th 2014, 9:37pm
Website:Click here Results by: Delta Timing Licensed to Baylor University HY-TEK's Meet Manager 4/19/2014 09:31 PM
Michael Johnson/Dr. Pepper Classic - 4/19/2014
Hart/Patterson Track & Field Complex
Baylor University - Waco, TX
Results
Women 100 Meter Evening
========================================================================
Stadium: % 11.09 2006 Marshavet Hooker, Texas
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Franciela das Gracas Kra Brazil 11.30 0.1 2
2 LaShaunte Moore NIKE 11.39 0.1 2
3 Tawanna Meadows Unattached 11.44 0.1 2
4 Rosangela Cristina Santo Brazil 11.52 1.3 1
5 Vanusa Henrique de Santo Brazil 11.62 1.3 1
6 Porscha Lucas Unattached 11.63 0.1 2
7 Evelyn Carolina Santos Brazil 11.68 0.1 2
8 Kehri Jones JR Baylor 11.77 -0.2 3 11.761
9 Shannon Reynolds Unattached 11.77 1.3 1 11.768
10 Christy Udoh SR Texas 11.78 -0.2 3
11 Tamiris de Liz Brazil 11.82 1.3 1
12 Sabrina Moore FR TCU 11.89 -0.2 3
13 Chalonda Goodman Unattached 11.97 0.1 2
14 Aline do Nascimento Torr Brazil 11.99 1.3 1
15 Lucy Evans Unattached 12.01 1.3 1
16 Kailey Bostic JR UTA 12.14 -0.2 3
17 Iphona Paiement FR TCU 12.21 -0.2 3
18 Jasmine Sillemon FR TCU 12.24 -0.2 3
-- Phobay Kutu-akai Unattached DNS 0.1 2
-- Veronica Jones SR TCU DNS -0.2 3
-- Stephanie Kalu JR SMU DNS -0.2 3
-- Alexis Love New Era SC DNS 0.1 2
Women 100 Meter Afternoon
========================================================================
Stadium: % 11.09 2006 Marshavet Hooker, Texas
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Aneesha Scott JR George Mason 12.03 +0.0 2
2 Megan Thompson FR UTA 12.17 +0.0 2 12.163
3 Bernice Bamgbade SO Texas 12.17 +0.0 2 12.167
4 Victoria Rimpsey FR UTA 12.18 +0.0 2
5 Jasmine Robinson JR George Mason 12.21 0.2 1
6 Justine Charbonnet SR Baylor 12.34 +0.0 2
7 DeAijha Hicks-Boyce Unattached 12.42 0.2 1
8 Kinsey Coppedge JR Angelo State 12.55 0.2 1
9 Crystal Pollard Unattached 12.60 0.2 1
10 Danielle Walker FR Baylor 12.80 0.2 1
11 Margaret Glover Unattached 12.90 +0.0 2
-- Courtney Madden JR SMU DNS 0.2 1
-- Keondra Mallard JR UTA DNS +0.0 2
Women 200 Meter Evening
========================================================================
Stadium: % 22.73 1997 Naceen Perry, Texas
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Ashley Spencer JR Texas 22.92 0.1 3
2 Morolake Akinosun SO Texas 23.10 0.1 3
3 Courtney Okolo SO Texas 23.17 0.1 3
4 Christy Udoh SR Texas 23.36 0.1 3
5 Tawanna Meadows Unattached 23.58 -0.4 1 23.574
6 Ashley Fields SO Baylor 23.58 0.1 3 23.580
7 Kendall Baisden FR Texas 23.66 0.1 2
8 Briana Nelson SR Texas 23.77 0.1 3
9 Stephanie Kalu JR SMU 23.80 0.1 3
10 Kehri Jones JR Baylor 23.88 0.1 2
11 Justise Dayries SO Baylor 24.07 0.1 2
12 Ebony Collins SO Texas A&M-CC 24.41 0.1 2
13 Chalonda Goodman Unattached 24.49 -0.4 1
14 DeAndrea Smith SR UTA 24.51 0.1 2
15 Aneesha Scott JR George Mason 24.53 0.1 2
16 Lucy Evans Unattached 24.61 -0.4 1
17 Judy Emeodi FR TCU 25.27 0.1 2
-- Isis Wilson SR SMU DNS -0.4 1
-- Shannon Reynolds Unattached DNS -0.4 1
-- Porscha Lucas Unattached DNS -0.4 1
Women 200 Meter Afternoon
========================================================================
Stadium: % 22.73 1997 Naceen Perry, Texas
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Jasmine Robinson JR George Mason 24.53 -2.8 5
2 Shavon Briscoe JR George Mason 24.71 -0.6 4
3 Nia Dorner FR Texas 24.76 -0.6 4
4 Caela Williams FR George Mason 24.83 -2.1 3
5 Daianna Barron SR George Mason 24.88 -0.6 4
6 Megan Thompson FR UTA 24.91 -0.6 4
7 Taylor Wheaton SR George Mason 24.98 -2.8 5
8 Y'vonne Kanayo SR UTA 25.05 -2.1 3
9 DeAijha Hicks-Boyce Unattached 25.19 -3.0 2
10 Ashley Rosebrough SR Texas A&M-CC 25.33 -2.8 5
11 Lauren Thomas FR Tulsa 25.44 -2.1 3
12 Lakadron Ivery Unattached 25.47 -2.8 5
13 Hannah White Unattached 25.61 -2.1 3 25.602
14 Jessica Shadley SR Baylor 25.61 -1.9 1 25.604
15 Crystal Pollard Unattached 25.68 -3.0 2
16 Kinsey Coppedge JR Angelo State 25.86 -0.6 4
17 Carlyn Grandcolas FR Baylor 26.30 -1.9 1
18 Alex Lyons SO Tulsa 26.34 -2.1 3
19 Danielle Walker FR Baylor 26.46 -3.0 2
20 Kirby Miller FR Texas A&M-CC 27.00 -3.0 2
21 Breonna Baldwin SR UTA 27.01 -2.8 5
22 Elizabeth Lothamer FR Tulsa 27.74 -3.0 2
23 Danielle Conley FR UTA 27.90 -3.0 2
24 Tarah Bishop FR UTA 27.95 -1.9 1
25 Victoria Rimpsey FR UTA 29.13 -0.6 4
-- Melina Ortiz FR Texas A&M-CC DNF -2.1 3
-- Bernice Bamgbade SO Texas DNS -2.8 5
-- Lisa Egarter SR SMU DNS -1.9 1
-- Rachel Scruggs SO SMU DNS -0.6 4
-- Danielle Dowie SR Texas DNS -2.8 5
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS -1.9 1
-- Allison Agbasoga FR Angelo State DNS -2.1 3
Women 400 Meter Evening
===================================================================
Stadium: % 51.25 1999 Suzianne Reid, Texas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kendall Baisden FR Texas 51.72 2
2 Liudmila Litvinova NIKE 52.06 2
3 Briana Nelson SR Texas 52.27 2
4 Raena Rhone JR Baylor 53.12 2
5 Alyssa Nichols SR Baylor 53.97 1
6 Audrey Jean-Baptiste JR Tulsa 53.99 1
7 Daianna Barron SR George Mason 54.06 2
8 Dominique Graham SR George Mason 54.65 2
9 Tiffany Terry FR TCU 54.79 1
10 DeAndrea Smith SR UTA 55.24 1
11 Nia Dorner FR Texas 56.18 1
12 Caela Williams FR George Mason 56.33 1
-- Ashley Spencer JR Texas DNF 2
-- Briyanni Thomas SR TCU DNS 2
-- Rachel Scruggs SO SMU DNS 1
Women 400 Meter Afternoon
===================================================================
Stadium: % 51.25 1999 Suzianne Reid, Texas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Allison Agbasoga FR Angelo State 56.06 2
2 Alexandria Peters FR TCU 56.39 2
3 Breonna Baldwin SR UTA 56.77 2
4 Taylor Wheaton SR George Mason 57.13 2
5 Calesia Henson SR Baylor 57.70 2
6 Hannah White Unattached 58.02 2
-- Tarah Bishop FR UTA NT 1
-- Danielle Conley FR UTA NT 1
-- Y'vonne Kanayo SR UTA NT 1
-- Yewande Dada JR SMU DNS 1
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS 1
-- Isis Wilson SR SMU DNS 2
-- Lisa Egarter SR SMU DNS 1
Women 800 Meter Evening
===================================================================
Stadium: % 2:03.43 1994 Inez Turner, Southwest Texas State
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kendra Chambers Unattached 2:05.03 2
2 Katherine Camp SR Tulsa 2:05.21 2
3 Mariah Kelly SR Baylor 2:06.68 2
4 Ashly Wright JR UTA 2:07.28 2
5 Tamerah Gorham FR UTA 2:10.79 2
6 Patricia Terry SR TCU 2:11.13 1
7 Holly Archer SO SMU 2:11.42 1
8 Maggie Montoya FR Baylor 2:11.58 2
9 Kristina Brown SR Baylor 2:12.28 2
10 Samantha McClellan adidas tm green 2:13.49 1
11 Ann-Marie Dunlap Unattached 2:13.99 1
12 Mary Beth Hamilton FR Texas 2:14.38 1
13 Samantha Anderson FR Texas 2:15.26 1
14 Katie Grovatt FR Baylor 2:15.66 1
15 Jaylen Rodgers JR Angelo State 2:18.30 2
16 Breanne Ball SO TCU 2:19.21 1
-- Olicia Williams SO Baylor DNF 2
-- Jessica Purtell FR Baylor DNS 1
Women 800 Meter Afternoon
===================================================================
Stadium: % 2:03.43 1994 Inez Turner, Southwest Texas State
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jasmine Boutte JR Texas A&M-CC 2:13.53 2
2 Meredith Jackson SO Baylor 2:16.01 2
3 Ashley Mills JR Texas A&M-CC 2:16.39 2
4 Allison Williams FR UTA 2:17.09 2
5 Sidney Siepert SR Texas A&M-CC 2:17.54 2
6 Margaret Brennan FR SMU 2:18.99 2
7 Yewande Dada JR SMU 2:20.09 1
8 Shanice Pendergast SO Texas A&M-CC 2:22.53 1
9 Katie Killeen FR Tulsa 2:24.42 2
10 Saphire Hughes FR Baylor 2:26.00 1
11 Lauren Stevens JR Baylor 2:26.03 1
12 Samantha Kubiak FR UTA 2:29.27 1
13 Courtney Mose JR UTA 2:29.29 1
14 Rossina Ortega FR UTA 2:29.51 1
-- Courtney Cox JR Baylor DNS 1
-- Katie Watson SO Texas DNS 2
-- Jenna Henrich SO Baylor DNS 1
Women 1500 Meter Afternoon
================================================================
Stadium: % 4:16.27 1982 Kelley Cathy, Oklahoma
Name Year School Finals
================================================================
1 Rachel Harper FR Texas 4:42.21
2 Brandie Garcia FR Texas A&M-CC 4:46.37
3 AnnKathrin Ott FR Texas A&M-CC 4:47.65
4 Kaitlin Barry SO Texas 4:50.33
5 Ashley Eckhoff SO TCU 4:51.32
6 Courtney Cox JR Baylor 4:53.19
7 HaLeigh Galvan Unattached 4:53.42
8 Annifer Flores JR Angelo State 4:55.29
9 Samantha Hardin SO Texas A&M-CC 4:56.36
10 Alex Rossi JR Texas A&M-CC 5:00.73
11 Alexis Reamer FR Baylor 5:03.41
12 Jenna Henrich SO Baylor 5:04.20
13 Lauren Fritz FR Texas 5:06.22
Women 1500 Meter Evening
================================================================
Stadium: % 4:16.03 4/18/2009 Erin Bedell, Baylor
Name Year School Finals
================================================================
1 Rachel Johnson JR Baylor 4:25.54
2 Hannah Nilsson JR UTA 4:29.01
3 Agnes Sjostrom FR SMU 4:32.05
4 Meghan Shea SO Texas 4:32.63
5 Brandi Krieg JR Tulsa 4:33.21
6 Karoline Skatteboe SO SMU 4:33.41
7 Olivia Lopez SO Tulsa 4:34.21
8 Katelyn Hayward SO UTA 4:34.30
9 Katie Burford SO Texas 4:35.28
10 Jessica Harper SR Texas 4:35.87
11 Olivia O'Hare JR Tulsa 4:37.22
12 Sydney Hampton JR UTA 4:44.48
Women 5000 Meter
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Megan Siebert JR Texas 16:50.99
2 Agnes Sjostrom FR SMU 16:51.66
3 Tova Magnusson FR SMU 17:03.48
4 Melanie Stemper SO SMU 17:05.24
5 Erin Hegarty SO Baylor 17:18.49
6 Kaleigh Ervin FR Texas 17:22.72
7 Janessa Dunn JR Tulsa 17:33.73
8 Karoline Skatteboe SO SMU 17:39.28
9 Peyton Thomas FR Baylor 17:40.26
10 Hannah Novelli FR Texas 17:47.53
11 Danielle Madearis FR Tulsa 18:09.92
12 Claire Trotter SO SMU 18:19.36
13 Annifer Flores JR Angelo State 18:21.69
14 Anna Nelson FR SMU 18:35.21
15 Gretta Smith FR Baylor 18:40.88
16 Erika Overbeck SO Baylor 18:46.61
17 Lauren Hierholzer SO Baylor 18:51.36
18 Shelby Polasek SO Texas A&M-CC 19:24.26
19 Lauren Zabaleta FR SMU 19:31.79
20 Janell Steigerwald JR SMU 19:45.11
21 Candida Chairez SO Angelo State 20:02.83
22 Saira Gonzalez FR Texas A&M-CC 20:22.27
-- Josie Wilcox SR Tulsa DNF
-- Alex Rossi JR Texas A&M-CC DNF
-- Samantha Hardin SO Texas A&M-CC DNF
-- Brandie Garcia FR Texas A&M-CC DNF
-- Natasha Cockram JR Tulsa DNF
-- Alyssa Jones FR Tulsa DNF
-- Alex Davis FR Baylor DNF
-- Maggie Montoya FR Baylor DNF
-- Nicole Bell NA TCU DNS
-- Caitlin Keen JR SMU DNS
-- Catherine Cochran FR Baylor DNS
-- Shanoah Souza SO SMU DNS
-- AnnKathrin Ott FR Texas A&M-CC DNS
-- Shannon Speir SR TCU DNS
Women 100 Meter Hurdles Afternoon
========================================================================
Stadium: % 12.63 2006 Priscilla Lopes, Nebraska
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Makaila Flannigan FR TCU 14.26 2.4 3
2 Dannielle Davis JR Baylor 14.40 2.4 3
3 Ashley Burris JR UTA 14.45 2.4 3
4 Jessica Shadley SR Baylor 14.51 2.4 3
5 Porschea Wilson JR UTA 14.55 2.4 3
6 Shae Johnson JR UTA 14.65 2.0 2
7 Melissa Norville Unattached 14.77 2.4 3
8 Jenna Pfeiffer SO Baylor 14.91 2.0 2
9 Jasmine Robinson JR George Mason 15.13 2.4 3
10 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 15.36 2.0 2
11 Michelle Ratliff SR Baylor 15.38 2.8 1
12 Tori Carter FR UTA 15.49 2.8 1
13 Carlyn Grandcolas FR Baylor 15.62 2.0 2
14 Elizabeth Lothamer FR Tulsa 15.95 2.0 2
15 Charra Elliot FR UTA 16.65 2.8 1
16 Margaret Glover Unattached 16.96 2.0 2
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS 2.0 2
-- Lisa Egarter SR SMU DNS 2.0 2
-- Chantel Richardson FR George Mason DNS 2.4 3
Women 100 Meter Hurdles Evening
=====================================================================
Stadium: % 12.63 2006 Priscilla Lopes, Nebraska
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Tiffani McReynolds JR Baylor 13.04 0.7
2 Morgan Snow JR Texas 13.34 0.7
3 Nicole Denby Unattached 13.53 0.7
4 Shavon Briscoe JR George Mason 13.72 0.7
5 Taije Jordan SO Baylor 13.91 0.7
6 DeOna Stafford SR UTA 13.99 0.7
7 Melissa Gonzalez SO Texas 14.28 0.7
-- Jordan Gray JR Angelo State DNS 0.7
Women 400 Meter Hurdles Evening
===================================================================
Stadium: % 55.44 2006 Melanie Walker, Texas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Melissa Gonzalez SO Texas 58.94 2
2 Jasmine Ambowode SO Angelo State 59.87 2
3 Tiffani McReynolds JR Baylor 1:00.20 2
4 Brittany OgunMokun Unattached 1:00.23 1
5 Christina Holland Unattached 1:00.44 1
6 Lexi Brooks JR Angelo State 1:01.11 1
7 Roos-Sanne Claassen FR Tulsa 1:01.24 2
8 Michelle Nwachukwu SR Baylor 1:01.93 2
9 Taije Jordan SO Baylor 1:02.14 1
10 Ashley Burris JR UTA 1:02.22 1
-- Danielle Dowie SR Texas DNS 2
Women 400 Meter Hurdles Afternoon
================================================================
Stadium: % 55.44 2006 Melanie Walker, Texas
Name Year School Finals
================================================================
1 Cydney Fogle FR Tulsa 1:03.63
2 Avery Nolen FR Angelo State 1:04.79
3 Chelsea Moore JR Angelo State 1:04.82
4 Kendall Cox FR Tulsa 1:05.85
5 Cody McCrary SO Texas 1:06.24
6 Gabriela Solis FR Angelo State 1:06.60
7 Taylor Houston FR Baylor 1:07.41
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Stadium: % 10:09.42 2006 Mary Davies, Oklahoma State
Name Year School Finals
================================================================
1 Shanoah Souza SO SMU 10:57.78
2 Lexie Hood FR Texas 11:26.06
3 Sarah Guhl SO Baylor 11:34.88
4 Claire Andrews SO Texas 11:41.31
-- Julie Vanderhout FR SMU DNF
-- Katelyn Hayward SO UTA DNS
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
Stadium: % 43.36 1999 , Texas
School Finals
================================================================
1 Texas 'A' 43.62
1) Morgan Snow JR 2) Courtney Okolo SO
3) Morolake Akinosun SO 4) Ashley Spencer JR
2 Brazil 'A' 43.90
3 Baylor 'A' 44.77
1) Kehri Jones JR 2) Ashley Fields SO
3) Alyssa Nichols SR 4) Justise Dayries SO
4 TCU 'A' 45.51
1) Jasmine Sillemon FR 2) Sabrina Moore FR
3) Veronica Jones SR 4) Lorraine Ugen SR
5 George Mason 'A' 45.63
1) Shavon Briscoe JR 2) Aneesha Scott JR
3) Jasmine Robinson JR 4) Daianna Barron SR
6 UTA 'A' 46.07
1) Keondra Mallard JR 2) DeAndrea Smith SR
3) DeOna Stafford SR 4) Victoria Rimpsey FR
7 Angelo State 'A' 47.88
1) Kinsey Coppedge JR 2) Allison Agbasoga FR
3) Chelsea Moore JR 4) Jordan Gray JR
Women 4x440 Yard Relay
===================================================================
Stadium: % 3:30.74 1999 Texas, Texas
Patterson, Valles, Jarrett, Reid
School Finals H#
===================================================================
1 Baylor 'A' 3:36.91 2
1) Alyssa Nichols SR 2) Ashley Fields SO
3) Olicia Williams SO 4) Raena Rhone JR
2 George Mason 'A' 3:39.13 2
1) Caela Williams FR 2) Dominique Graham SR
3) Shavon Briscoe JR 4) Daianna Barron SR
3 TCU 'A' 3:44.19 2
1) Tiffany Terry FR 2) Veronica Jones SR
3) Alexandria Peters FR 4) Briyanni Thomas SR
4 UTA 'A' 3:46.45 2
1) Shae Johnson JR 2) Tamerah Gorham FR
3) DeAndrea Smith SR 4) Ashly Wright JR
5 Tulsa 'A' 3:46.61 2
1) Katherine Camp SR 2) Roos-Sanne Claassen FR
3) Audrey Jean-Baptiste JR 4) Alex Lyons SO
6 Angelo State 'A' 3:51.07 1
1) Jasmine Ambowode SO 2) Lexi Brooks JR
3) Jaylen Rodgers JR 4) Jordan Gray JR
7 Baylor 'C' 3:52.89 1
1) Justine Charbonnet SR 2) Kristina Brown SR
3) Jenna Pfeiffer SO 4) Katie Grovatt FR
8 UTA 'B' 3:54.64 1
1) Breonna Baldwin SR 2) Y'vonne Kanayo SR
3) DeOna Stafford SR 4) Victoria Rimpsey FR
9 Baylor 'B' 3:57.17 1
1) Calesia Henson SR 2) Justise Dayries SO
3) Michelle Nwachukwu SR 4) Taylor Houston FR
10 SMU 'A' 4:03.04 2
1) Rachel Scruggs SO 2) Holly Archer SO
3) Yewande Dada JR 4) Margaret Brennan FR
-- Tulsa 'B' DNF 1
1) Lauren Thomas FR 2) Cydney Fogle FR
3) Kendall Cox FR 4) Elizabeth Lothamer FR
-- Angelo State 'B' DNS 1
1) Allison Agbasoga FR 2) Chelsea Moore JR
3) Avery Nolen FR 4) Gabriela Solis FR
-- Unattached 'A' DNS 2
1) Brittany OgunMokun 2) Lakadron Ivery
3) Kendra Chambers 4)
-- Texas A&M-CC 'A' DNS 1
1) Ashley Rosebrough SR 2) Sidney Siepert SR
3) Jasmine Boutte JR 4) Ebony Collins SO
-- Texas 'A' DNS 2
1) Nia Dorner FR 2) Melissa Gonzalez SO
3) Cody McCrary SO 4) Mary Beth Hamilton FR
-- Baylor 'D' DNS 1
1) 2) Dannielle Davis JR
Women High Jump
==========================================================================
Prog: 1.55-1.60-1.65-1.70-1.75-1.80-1.85-1.90
Stadium: % 6-02.25 2006 Destinee Hooker, Texas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shanay Briscoe SR Texas 1.75m 5-08.75
1.70 1.75 1.80
XXO XXO XXX
2 Kerissa Wiley FR Texas A&M-CC 1.70m 5-07.00
1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
O O O O XXX
3 Kaylyn Schultz SO Baylor 1.65m 5-05.00
1.60 1.65 1.70
O O XXX
3 Jenna Pfeiffer SO Baylor 1.65m 5-05.00
1.55 1.60 1.65 1.70
O O O XXX
5 Lauren Cook JR Baylor 1.60m 5-03.00
1.60 1.65
O XXX
5 Jennifer Gueldner SR Baylor 1.60m 5-03.00
1.55 1.60 1.65
O O XXX
7 Michelle Billingsley JR Angelo State 1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O O XXX
8 Charra Elliot FR UTA J1.55m 5-01.00
1.55 1.60
XO XXX
8 Tori Carter FR UTA J1.55m 5-01.00
1.55 1.60
XO XXX
10 Kearah Danville SR Angelo State J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O XXO XXX
11 Jessica Shadley SR Baylor 1.50m 4-11.00
1.50 1.55
O XXX
12 Carlyn Grandcolas FR Baylor J1.50m 4-11.00
1.50 1.55
XXO XXX
-- Luisa Pasold FR Texas A&M-CC NH
1.50
XXX
-- Elizabeth Lothamer FR Tulsa NH
1.50
XXX
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS
-- Jordan Gray JR Angelo State DNS
-- Marisa Ellis FR Texas A&M-CC DNS
-- Lisa Egarter SR SMU DNS
Women Pole Vault
==========================================================================
Prog: 3.20-3.35-3.50-3.65-3.80-3.90-4.00 +10cm
Stadium: % 14-05.25 2006 Breanna Eveland, Kansas State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kaitlin Petrillose JR Texas 4.20m 13-09.25
4.20 4.40
O XXX
2 Annie Rhodes FR Baylor 4.00m 13-01.50
4.00 4.10
XO XXX
3 Noemie Forget JR UTA 3.65m 11-11.75
3.50 3.65 3.80
O O XXX
4 Julianne Burch JR UTA 3.50m 11-05.75
3.35 3.50 3.65
XO O XXX
5 Hannah Hartman FR Angelo State J3.50m 11-05.75
3.20 3.35 3.50 3.65
O XXO O XXX
6 Shelby Poncik Unattached J3.50m 11-05.75
3.35 3.50 3.65
O XO XXX
7 Alyssa Gullo FR Texas J3.50m 11-05.75
3.35 3.50 3.65
XO XO XXX
8 Anne Harwig SO Texas 3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
XO O XXX
9 Rebecca Luedeker SR Baylor J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
O XO XXX
10 Brittany Patterson SO Angelo State J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
XO XO XXX
11 Jennifer Gueldner SR Baylor J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
XO XXO XXX
11 Priscilla Glenn FR UTA J3.35m 10-11.75
3.20 3.35 3.50
XO XXO XXX
13 Kim Parr JR Baylor 3.20m 10-06.00
3.20 3.35
O XXX
-- Peri Howser FR Texas NH
3.20
XXX
Women Long Jump
===============================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 5.20m (after 1st attempt)
Stadium: % 21-05.25 1997 Adrien Sawyer, Texas A&M
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Margaret Glover Unattached 5.97m 1.8 19-07.00
5.27m(1.5) 4.82m(0.7) 5.62m(1.3) 5.53m(0.7) 5.97m(1.8) FOUL
2 Lakadron Ivery Unattached 5.92m -0.9 19-05.25
5.47m(1.7) FOUL 5.85m(-1.2) FOUL 5.92m(-0.9) FOUL
3 Anna Robinson FR TCU 5.73m 1.2 18-09.75
5.43m(0.8) 5.71m(0.1) 5.37m(1.8) FOUL 5.72m(1.0) 5.73m(1.2)
4 Brianna Richardson SO Baylor 5.72m 1.1 18-09.25
5.63m(-0.4) 5.64m(1.4) 5.55m(2.3) 5.72m(1.1) 5.60m(1.1) 5.61m(1.9)
5 Kearah Danville SR Angelo State 5.70m 0.8 18-08.50
4.42m(1.3) 5.70m(1.9) 5.52m(2.4) 5.70m(0.8) 5.67m(1.0) 5.43m(1.3)
6 Kailey Bostic JR UTA J5.70m 2.4 18-08.50
5.39m(0.9) 5.63m(0.2) FOUL FOUL 5.70m(2.4) FOUL
7 Morgan Domingue SR UTA 5.69m 1.6 18-08.00
5.69m(1.6) 5.60m(0.6) 5.58m(0.8) FOUL FOUL FOUL
8 Chantel Richardson FR George Mason 5.67m 0.4 18-07.25
5.39m(0.7) 5.59m(0.1) 5.67m(0.4) PASS PASS PASS
9 Melissa Norville Unattached 5.60m 2.2 18-04.50
5.60m(2.2) 5.31m(0.7) 5.47m(1.4) 5.32m(2.6) 5.50m(3.4) FOUL
10 Justine Charbonnet SR Baylor 5.56m 1.3 18-03.00
5.56m(1.3) 5.47m(1.2) FOUL
11 Pamela Uchebo FR Texas 5.54m 0.8 18-02.25
FOUL 5.54m(0.8) FOUL
12 Dannielle Davis JR Baylor 5.52m -0.6 18-01.50
5.16m(2.0) 5.52m(-0.6) 5.15m(0.4)
13 Charity Knight SO UTA 5.46m 1.0 17-11.00
5.22m(0.8) 5.46m(1.0) 5.42m(0.8)
14 Jessica Shadley SR Baylor 5.42m 0.9 17-09.50
5.42m(0.9) 5.29m(1.0) FOUL
15 Courtney Madden JR SMU 5.36m 0.8 17-07.00
FOUL 5.36m(0.8) FOUL
16 Jenna Pfeiffer SO Baylor 5.26m 0.9 17-03.25
5.26m(0.9) 5.23m(0.7) 5.13m(1.2)
17 Natasha Atkins JR Texas A&M-CC 5.25m 1.3 17-02.75
5.25m(1.3) FOUL 5.02m(0.5)
18 Carlyn Grandcolas FR Baylor 5.23m 1.3 17-02.00
5.22m(0.9) 5.16m(0.9) 5.23m(1.3)
19 Chaise Cook-Martin FR George Mason 5.07m 0.8 16-07.75
4.51m(0.7) 5.07m(0.8) 4.72m(0.9)
20 Carly Shuttlesworth FR SMU 5.02m 0.9 16-05.75
4.90m(0.8) 5.02m(0.9) FOUL
-- Nhautrey Brown FR George Mason FOUL
FOUL(0.9) FOUL FOUL
-- Jordan Gray JR Angelo State DNS NWI
-- Crystal Sellars FR Angelo State DNS NWI
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS NWI
-- Lisa Egarter SR SMU DNS NWI
Women Triple Jump
===============================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 11.00m (after 1st attempt)
Stadium: % 46-01.25 1999 Stacey Bowers, Baylor
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Brianna Richardson SO Baylor 12.79m 2.1 41-11.50
12.79m(2.1) 11.40m(0.6) 12.67m(0.9) 12.49m(0.2) 12.49m(-0.7) FOUL(1.0)
2 Shae Johnson JR UTA 12.20m 2.0 40-00.50
12.20m(2.0) 11.71m(1.2) 11.71m(1.4) 11.44m(0.7) FOUL(0.3) 11.34m(0.2)
3 Nhautrey Brown FR George Mason 12.15m 0.1 39-10.50
FOUL(2.1) 12.15m(0.1) 11.93m(+0.0) 11.40m(0.6) 11.74m(0.4) FOUL(0.1)
4 Kaitlin West JR Baylor 12.06m 2.2 39-07.00
11.81m(1.9) 12.04m(2.3) FOUL(0.7) 12.06m(2.2) 11.76m(0.3) FOUL(-0.1)
5 Jasmine Ambowode SO Angelo State 12.05m 1.7 39-06.50
11.52m(-0.3) 11.66m(2.1) 11.73m(1.2) 12.05m(1.7) FOUL 11.87m(0.6)
6 Melissa Norville Unattached 11.85m 0.1 38-10.50
11.85m(0.1) 11.74m(-0.1) FOUL PASS PASS PASS
7 Chaise Cook-Martin FR George Mason 11.35m 1.8 37-03.00
FOUL 11.05m(1.8) 11.21m(1.4) FOUL FOUL 11.35m(1.8)
8 Crystal Sellars FR Angelo State 10.95m 0.3 35-11.25
10.95m(0.3) 10.75m(2.3) 10.66m(0.3) FOUL(0.3) 10.07m(0.4) FOUL(0.3)
9 Natasha Atkins JR Texas A&M-CC 10.86m 2.3 35-07.75
10.62m(1.3) 10.74m(1.2) 10.86m(2.3) 10.37m(2.4) 10.86m(1.2) 10.86m(0.7)
10 Courtney Madden JR SMU 10.82m 0.8 35-06.00
10.82m(0.8) 10.61m(1.4) 10.67m(0.9)
11 Morgan Domingue SR UTA 10.34m 2.3 33-11.25
FOUL 10.34m(2.3) 9.62m(1.5)
12 Ayofemi Ibrahim SO UTA 10.26m 0.3 33-08.00
FOUL FOUL 10.26m(0.3)
13 Virginia Kennedy FR SMU 10.11m 1.8 33-02.00
10.11m(1.8) 9.95m(-0.1) FOUL(1.6)
-- Marisa Ellis FR Texas A&M-CC DNS NWI
-- Kearah Danville SR Angelo State DNS NWI
Women Shot Put
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 11.60m (after 1st attempt)
Stadium: % 60-00.50 1994 Eileen Vanisi, Texas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Megan Smith JR TCU 15.48m 50-09.50
13.91m 13.34m 13.49m 14.48m FOUL 15.48m
2 Cion Hicks FR Baylor 15.03m 49-03.75
15.03m 14.58m 14.09m 14.58m 14.28m 14.10m
3 Nekia Jones FR Texas 14.44m 47-04.50
14.01m 14.33m 13.76m 13.31m FOUL 14.44m
4 Brandi Huff SO Texas A&M-CC 13.42m 44-00.50
12.79m 12.86m 13.42m 13.21m FOUL FOUL
5 Ashlie Francis JR Angelo State 12.86m 42-02.25
12.52m 12.49m 12.86m FOUL FOUL 12.56m
6 Amber Graham FR Angelo State 12.57m 41-03.00
11.83m FOUL 12.57m FOUL FOUL FOUL
7 Adrienne Nickleson FR Texas A&M-CC 12.23m 40-01.50
11.87m 11.75m FOUL FOUL ND 12.23m
8 Vivian Rodriguez FR Texas A&M-CC 12.07m 39-07.25
11.31m 11.49m ND ND 11.92m 12.07m
9 Omesha Locke FR Texas A&M-CC 11.79m 38-08.25
11.42m ND 11.64m ND FOUL 11.79m
10 Kaelin Simmons FR Texas A&M-CC 10.77m 35-04.00
10.77m ND ND
11 Michelle Ratliff SR Baylor 10.75m 35-03.25
10.75m 10.65m ND
12 Chesney Neeley SO Angelo State 9.93m 32-07.00
9.93m FOUL FOUL
13 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 9.86m 32-04.25
9.86m FOUL ND
14 Elizabeth Lothamer FR Tulsa 9.27m 30-05.00
9.27m ND ND
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS
-- Rayann Chin JR SMU DNS
-- Jordan Gray JR Angelo State DNS
-- Helena Perez SR SMU DNS
-- Tochi Nlemchi FR SMU DNS
-- Lisa Egarter SR SMU DNS
Women Discus Throw
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 36.60m (after 1st attempt)
Stadium: % 194-01 2006 Becky Breisch, Nebraska
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Megan Smith JR TCU 55.11m 180-10
52.15m 53.63m 53.77m 53.20m 55.11m 54.12m
2 Skylar White Unattached 53.23m 174-08
FOUL 52.18m 48.64m 52.63m 52.64m 53.23m
3 Taylor Torres SR Baylor 46.39m 152-02
45.50m 46.39m 41.34m 45.24m 44.78m 45.37m
4 Samantha Little SR UTA 45.47m 149-02
FOUL 44.60m 43.18m 45.47m 42.78m FOUL
5 Cion Hicks FR Baylor 45.34m 148-09
43.37m 41.96m FOUL 45.34m FOUL 43.24m
6 Whitley Ellison SR UTA 44.58m 146-03
FOUL 44.58m 43.22m 43.71m FOUL 43.35m
7 Ashlie Francis JR Angelo State 43.47m 142-07
43.47m 41.24m 41.89m 42.61m FOUL 43.47m
8 Chesney Neeley SO Angelo State 43.21m 141-09
42.26m 43.21m FOUL FOUL 42.67m FOUL
9 Amber Graham FR Angelo State 41.99m 137-09
39.25m FOUL 41.99m 39.01m FOUL 40.07m
10 Emma Thompson FR Angelo State 41.69m 136-09
36.20m 38.08m 41.69m
11 Omesha Locke FR Texas A&M-CC 41.47m 136-01
FOUL 41.47m 36.98m
12 Selena Demus FR Baylor 38.07m 124-11
FOUL 38.07m 36.35m
13 Kaelin Simmons FR Texas A&M-CC 37.76m 123-11
FOUL 37.76m 36.35m
14 Vivian Rodriguez FR Texas A&M-CC 36.16m 118-08
36.16m FOUL FOUL
15 Kristen Smithey SO Baylor 33.86m 111-01
33.86m ND ND
16 Adrienne Nickleson FR Texas A&M-CC 31.47m 103-03
31.47m FOUL ND
17 Taylor Caswell FR Baylor 28.78m 94-05
FOUL 28.78m ND
-- Helena Perez SR SMU DNS
-- Rayann Chin JR SMU DNS
-- Tochi Nlemchi FR SMU DNS
Women Hammer Throw
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 36.00m (after 1st attempt)
Stadium: % 206-01 1999 Renetta Seiler, Kansas State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Erin Atkinson SR Baylor 56.92m 186-09
FOUL 54.85m 54.14m 56.89m 56.92m 52.91m
2 Ashlie Francis JR Angelo State 41.77m 137-00
39.85m FOUL FOUL 41.35m 41.77m FOUL
3 Chesney Neeley SO Angelo State 41.20m 135-02
37.67m 37.96m 40.55m 41.20m 40.59m 38.96m
4 Amber Graham FR Angelo State 40.18m 131-10
FOUL 40.14m FOUL 40.18m 39.28m FOUL
-- Helena Perez SR SMU DNS
-- Samantha Little SR UTA DNS
-- Rayann Chin JR SMU DNS
Women Javelin Throw
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 34.00m (after 1st attempt)
Stadium: % 178-06 1999 Cassie Morelock, Nebraska
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Taylor Torres SR Baylor 42.36m 139-00
FOUL 41.06m 41.17m 38.14m 42.36m FOUL
2 Brandi Huff SO Texas A&M-CC 39.85m 130-09
FOUL 32.66m 35.15m 38.56m 37.78m 39.85m
3 Lauren Rover SR Baylor 36.92m 121-01
35.24m 35.24m 35.33m 36.92m FOUL FOUL
4 Jenna Pfeiffer SO Baylor 35.83m 117-07
34.10m 35.60m FOUL ND 35.83m FOUL
5 Jessica Shadley SR Baylor 31.50m 103-04
31.50m ND ND FOUL ND ND
6 Charra Elliot FR UTA 27.42m 89-11
27.42m ND ND ND ND ND
7 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 25.78m 84-07
25.78m ND ND ND ND ND
8 Michelle Ratliff SR Baylor 25.75m 84-06
ND ND 25.75m
9 Kaelin Simmons FR Texas A&M-CC 24.00m 78-09
24.00m ND ND ND ND ND
10 Selena Demus FR Baylor 23.82m 78-02
23.82m ND ND ND ND ND
11 Taylor Caswell FR Baylor 23.51m 77-01
23.51m ND ND
12 Allyson Anderson SR Baylor 23.27m 76-04
ND 23.27m ND
13 Omesha Locke FR Texas A&M-CC 19.76m 64-10
19.76m ND ND
-- Lucija Cvitanovic SO SMU DNS
-- Lisa Egarter SR SMU DNS
Men 100 Meter Evening
========================================================================
Stadium: % 9.97 1989 Raymond Stewart, TCU
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Cordero Gray Unattached 10.31 +0.0 2
2 Everett Walker SR Baylor 10.32 0.1 3
3 Clayton Vaughn JR UTA 10.34 0.1 3
4 Senoj-Jay Givans FR Texas 10.36 0.1 3
5 Kolby Listenbee FR TCU 10.42 0.1 3
6 Monzavous Edwards Unattached 10.49 +0.0 2
7 Ronnie Baker SO TCU 10.50 0.1 3
8 Woodrow Randall Unattached 10.53 +0.0 2
9 Quentin Butler JR UTA 10.60 0.1 3
10 Mark'Quis Frazier Unattached 10.64 +0.0 2
11 Kyle Stevenson New Era SC 10.66 +0.0 2
12 Cody Schulz FR Angelo State 10.70 0.1 3 10.691
13 Justin Anderson Unattached 10.70 +0.0 2 10.695
14 Charles Anumnu FR Texas 10.71 0.9 1
15 Carlton Anumnu FR Texas 10.72 0.9 1
16 Basil Fares SO Texas 10.84 0.9 1
17 Michael Owusu-Peprah SO TCU 10.92 0.9 1
-- Trayvon Bromell FR Baylor FS 0.1 3
-- Andrew Riley Puma DNS +0.0 2
Men 100 Meter Afternoon
========================================================================
Stadium: % 9.97 1989 Raymond Stewart, TCU
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Ben Clark Unattached 10.71 3.0 2
2 Jordan Anderson FR Angelo State 10.82 1.9 3
3 Christopher Irvin FR Texas 10.83 1.9 3
4 Julian Reddy Team Canada 10.86 1.9 3
5 Otugo Ananaba FR Tulsa 10.88 3.0 2
6 DaQuan Smalls SO George Mason 10.91 3.0 2
7 Cameron Newson JR UTA 10.94 1.9 3 10.936
8 Renan Palma SR UTA 10.94 3.0 2 10.937
9 Ayodeji Raymond FR George Mason 10.95 3.0 2
10 Aaron Gabriel JR UTA 10.96 1.9 3
11 Adam Rosenke Team Canada 11.04 1.9 3
12 Anthony Martin II Unattached 11.06 -0.3 1
13 Darnell Porter SO Texas 11.20 -0.3 1
14 Paul Akintade FR Tulsa 11.23 -0.3 1
15 Arren Roches Unattached 11.32 3.0 2
-- Tarik Crear FR UTA DNS 3.0 2
-- Byron Sintim SO George Mason DNS -0.3 1
-- Hasan Lipscomb Unattached DNS 3.0 2
Men 200 Meter Afternoon
========================================================================
Stadium: % 20.29 2009 Trey Harts, Baylor
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Christopher Irvin FR Texas 21.84 -1.4 1
2 Ben Clark Unattached 21.85 -1.1 3
3 DaQuan Smalls SO George Mason 21.89 -1.5 2
4 Styron Williams FR UTA 22.05 -1.5 2
5 Bernard Freeman FR George Mason 22.06 -1.1 3
6 Ayodeji Raymond FR George Mason 22.18 -1.4 1
7 Luis Perez SO Angelo State 22.25 -1.5 2
8 Zamier Johnson FR George Mason 22.29 -1.4 1
9 Aaron Gabriel JR UTA 22.35 -1.4 1
10 Cody Schulz FR Angelo State 22.38 -1.1 3
11 Taylor Sykes SR George Mason 22.67 -1.5 2
12 Darnell Porter SO Texas 22.69 -1.5 2
13 Adam Rosenke Team Canada 22.88 -1.1 3
14 Anthony Williams JR George Mason 23.08 -1.4 1
15 Sheldon Moss JR UTA 23.76 -1.4 1
-- Jordan Anderson FR Angelo State DNF -1.5 2
-- Arren Roches Unattached DNS -1.4 1
-- Jake Wohlford SR Texas DNS -1.5 2
-- Richard Snyder SO Angelo State DNS -1.1 3
-- Tarik Crear FR UTA DNS -1.1 3
-- Andrew Whyte SO Texas DNS -1.1 3
Men 200 Meter Evening
========================================================================
Stadium: % 20.29 4/18/2009 Trey Harts, Baylor
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Trayvon Bromell FR Baylor 20.59 0.4 1
2 Zack Bilderback SO Texas 20.76 0.6 3
3 Everett Walker SR Baylor 20.84 0.6 3
4 Bryce Robinson SO Tulsa 20.86 0.6 3
5 Senoj-Jay Givans FR Texas 20.92 0.6 3
6 Zwede Hewitt Unattached 21.00 0.4 1
7 Mark'Quis Frazier Unattached 21.18 0.4 1
8 Christian Clark FR UTA 21.59 0.5 2
9 Justin Allen Unattached 21.64 0.4 1
10 Charles Anumnu FR Texas 21.70 0.5 2
11 Andrew Riley Puma 21.85 0.4 1
12 Julian Reddy Team Canada 21.90 0.4 1
13 Carlton Anumnu FR Texas 22.23 0.5 2
14 Jake Wohlford SR Texas 22.65 0.5 2
15 Cameron Newson JR UTA 23.03 0.5 2
-- Cameron Echols- Luper FR TCU DNF 0.6 3
-- Adrian Vaughn SR George Mason DQ 0.6 3 out of lane
-- Harvey McSwain SO TCU DNS 0.5 2
-- Michael Owusu-Peprah SO TCU DNS 0.5 2
-- Sam Watts SO TCU DNS 0.6 3
Men 400 Meter Evening
===================================================================
Stadium: % 43.75 1997 Michael Johnson, Unattached
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Zack Bilderback SO Texas 45.73 3
2 Hugo Balduino de Sousa Brazil 45.94 2
3 Jeremy Wariner Unattached 46.18 2
4 Wagner Cardoso Brazil 46.20 2
5 Blake Heriot SR Baylor 46.38 3
6 Pedro Burmann de Oliveir Brazil 46.88 3
7 Zwede Hewitt Unattached 47.09 2
8 Isaiah Duke SO Baylor 47.18 3
9 Justin Allen Unattached 47.28 2
10 Andrew Whyte SO Texas 47.48 1
11 Jonathan Ferreira de Sil Brazil 47.63 3
12 Narada Jackson SR TCU 47.69 3
13 Adrian Vaughn SR George Mason 47.80 3
14 Luis Perez SO Angelo State 47.84 1
15 Angelo Garland FR Texas A&M-CC 47.89 1
16 Juan Lewis New Era SC 47.92 1
17 Zamier Johnson FR George Mason 48.05 1
18 Drew Seale SR Baylor 48.67 1
19 Karrie Butler JR Baylor 48.93 1
-- Marcus Boyd Unattached DNF 2
Men 400 Meter Afternoon
===================================================================
Stadium: % 43.75 1997 Michael Johnson, Unattached
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 David Carrillo JR Texas A&M-CC 48.19 3
2 Sheldon Moss JR UTA 48.45 3
3 Pieter Conradie FR Texas 48.52 3
4 Bernard Freeman FR George Mason 48.69 3
5 Styron Williams FR UTA 48.74 2
6 Wolf Mahler FR Texas 48.76 3
7 Dallas Gray JR Angelo State 49.12 3
8 Andres Salazar FR Texas A&M-CC 49.26 2
9 Jalan Batiste SO UTA 49.46 2
10 Andrew Jameson SR Tulsa 49.49 2
11 Javier Reyes FR Texas A&M-CC 49.55 1
12 Ryan DeLeon FR UTA 49.73 2
13 Taylor Sykes SR George Mason 50.05 3
14 Robbie Thayer SR Angelo State 50.08 1
15 Lucas Manring Austin TC 50.85 2
16 Dalton Boyls JR Angelo State 52.76 1
17 David Anderson SO Tulsa 52.92 1
-- Richard Snyder SO Angelo State DNS 2
Men 800 Meter Evening
================================================================
Stadium: % 1:46.47 2006 Christian Smith, Kansas State
Name Year School Finals
================================================================
1 Elijah Silva FR Tulsa 1:51.27
2 Brandon Moore FR Baylor 1:51.47
3 Lucas Manring Austin TC 1:51.96
4 David Anamosa SO Texas 1:52.07
5 Philip Critelli JR UTA 1:53.03
6 Daniel Rhodes FR Texas A&M-CC 1:53.77
7 Justin Chambers SR TCU 1:53.94
8 Anthony Hilliman SR UTA 1:53.99
-- Chicanel Cole Unattached DNS
Men 800 Meter Afternoon
===================================================================
Stadium: % 1:46.47 2006 Christian Smith, Kansas State
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Derrell Manhertz FR Texas 1:53.16 2
2 Valentinas Rudys JR Texas A&M-CC 1:53.37 2
3 Greg Bostick SO Baylor 1:53.39 2
4 Bryce Johnston SO Texas A&M-CC 1:56.30 2
5 Isaac Sanders SO Tulsa 1:56.39 1
6 Jarrett Lujan SO Angelo State 1:56.75 1
7 Randall Dias FR Baylor 1:57.63 2
8 D' Andre Lewis FR TCU 1:58.91 2
9 Jacob Critelli JR UTA 1:59.63 1
10 Blake Bostick FR Baylor 1:59.95 1
11 Wesley McGhee JR Texas A&M-CC 2:00.32 1
12 Dejion Stone SO UTA 2:00.38 1
13 Edwin Brown Unattached 2:04.23 1
-- Holton Hemby SR UTA DNS 1
-- Derwin Graham JR Baylor DNS 2
Men 1500 Meter Afternoon
================================================================
Stadium: % 3:40.70 2006 Stephen Pifer, Colorado
Name Year School Finals
================================================================
1 Jason Garcia SR Texas A&M-CC 4:01.73
2 Edgar Maritinez FR Texas A&M-CC 4:02.64
3 Cesar Gonzalez FR Texas A&M-CC 4:04.94
4 Kevin Vasquez SR UTA 4:05.24
5 Tomas Callejas JR Angelo State 4:05.45
6 Steve Medlin FR Texas A&M-CC 4:09.06
7 Daniel Guerrero FR Texas A&M-CC 4:09.08
8 Dylan Littlejohn JR Angelo State 4:09.88
9 Ryan Dykstra FR TCU 4:10.57
10 Sloan Ware Unattached 4:10.73
11 Justin Adame SR Texas A&M-CC 4:12.66
12 Shane Murray FR TCU 4:20.96
Men 1500 Meter Evening
================================================================
Stadium: % 3:40.70 2006 Stephen Pifer, Colorado
Name Year School Finals
================================================================
1 Derwin Graham JR Baylor 3:51.39
2 Brady Turnbull SO Texas 3:51.63
3 Phil Royer SR Tulsa 3:56.26
4 Jonathan Tijerina JR Baylor 3:56.66
5 Grant Copeland FR UTA 3:57.10
6 Jake McDonnell SO Tulsa 3:58.51
7 Christoph Hintz JR Texas A&M-CC 3:59.21
8 Chris McElroy SO Baylor 4:01.50
9 Brian Tabb SR Tulsa 4:04.44
10 Adam Roderique FR Tulsa 4:12.22
-- Greg Bostick SO Baylor DNF
Men 5000 Meter
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eduardo Rodriguez JR Texas 14:44.09
2 J R Hardy SO Baylor 15:11.77
3 Kyle Scanlan SO Baylor 15:19.96
4 Jamin Goecker SR Angelo State 15:29.42
5 Daniel Guerrero FR Texas A&M-CC 15:45.29
6 Taylor Moult JR TCU 15:47.45
7 Jordan West FR Baylor 15:54.45
8 Alan Castilleja Unattached 16:02.08
9 Tomas Callejas JR Angelo State 16:14.42
10 Ryan Spetnagel TCU 16:27.34
11 Travis Barczak Unattached 16:45.12
12 Patrick Torres FR Angelo State 16:56.83
-- Edgar Maritinez FR Texas A&M-CC DNF
-- Cesar Gonzalez FR Texas A&M-CC DNF
-- Steve Medlin FR Texas A&M-CC DNF
-- Jason Garcia SR Texas A&M-CC DNF
-- Matt Galvin JR Baylor DNF
-- Blake Williams JR Texas DNF
-- Dylan Littlejohn JR Angelo State DNF
-- Justin Adame SR Texas A&M-CC DNS
-- Adam Roderique FR Tulsa DNS
-- Graham Hazlewood JR Angelo State DNS
-- Christoph Hintz JR Texas A&M-CC DNS
-- Bradley Miles SR Baylor DNS
Men 110 Meter Hurdles Evening
=====================================================================
Stadium: % 13.38 1997 Larry Wade, Texas A&M
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Andrew Riley Puma 13.77 0.6
2 Trey Hardee NIKE 14.02 0.6
3 Jordan Moore FR TCU 14.07 0.6
4 Bryce Grace SO Baylor 14.40 0.6
5 Renan Palma SR UTA 14.57 0.6
6 Wala Gime JR Angelo State 14.68 0.6
-- Anthony Williams JR George Mason DNF 0.6
-- Jake Wohlford SR Texas DNF 0.6
Men 110 Meter Hurdles Afternoon
=====================================================================
Stadium: % 13.38 1997 Larry Wade, Texas A&M
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Wolf Mahler FR Texas 15.30 1.8
2 Henry Vildosola SR Baylor 15.56 1.8
3 Dalton Boyls JR Angelo State 15.58 1.8
4 Seth Pearson JR Angelo State 16.55 1.8
5 Dustin Smith FR Texas A&M-CC 17.97 1.8
-- Hunter Brook SR Baylor DNS 1.8
Men 400 Meter Hurdles Evening
===================================================================
Stadium: % 48.98 1989 Winthrop Graham, Texas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 George Empty SR George Mason 51.82 2
2 Timothy Holmes FR Baylor 51.92 2
3 Josh Brudnick SR Texas 52.38 2
4 Julian Frazier SR Tulsa 53.52 2
5 Wala Gime JR Angelo State 53.93 1
6 Angel Coburn SO George Mason 54.90 1
7 William Scott SR Texas A&M-CC 55.72 2
8 Jordan May FR George Mason 55.95 1
9 Jackson Davis FR Texas A&M-CC 55.97 1
-- Bryce Grace SO Baylor DNS 1
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Stadium: % 8:39.90 1989 Richard Cooper, Arkansas
Name Year School Finals
================================================================
1 Henry Lelei Unattached 8:55.08
2 Collin Smith SR Texas 9:32.21
3 Bradley Miles SR Baylor 9:34.87
4 Aaron Purser SR UTA 9:50.32
5 Aaron Thornburg JR Tulsa 10:00.30
6 Kirk Smith FR Tulsa 10:03.08
7 Nick Criser FR Tulsa 10:05.17
8 Gregory May FR TCU 10:15.21
9 Jake Rossmango SR TCU 10:21.62
-- Blake Bostick FR Baylor DNS
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
Stadium: % 38.59 4/18/2009 G.G. Elite TC, G.G. Elite TC
J Miller, R Witherspoon, J Wariner, M Rodgers
School Finals
================================================================
1 UTA 'A' 39.80
1) Aaron Gabriel JR 2) Quentin Butler JR
3) Cameron Newson JR 4) Clayton Vaughn JR
2 TCU 'A' 39.90
1) Kolby Listenbee FR 2) Cameron Echols- Luper FR
3) Ronnie Baker SO 4) Sam Watts SO
3 Unattached 'A' 39.94
1) Clint Allen 2) Kyle Stevenson
3) Steve Slowly 4) Jamil Hubbard
4 George Mason 'A' 41.45
1) DaQuan Smalls SO 2) Adrian Vaughn SR
3) Taylor Sykes SR 4) Bernard Freeman FR
-- Texas 'A' DNF
1) Charles Anumnu FR 2) Zack Bilderback SO
3) Senoj-Jay Givans FR 4) Christopher Irvin FR
-- Baylor 'A' DQ out of zone
1) Alex Reece SO 2) Blake Heriot SR
3) Everett Walker SR 4) Trayvon Bromell FR
-- Angelo State 'A' DNS
1) Jordan Anderson FR 2) Dallas Gray JR
3) Robbie Thayer SR 4) Cody Schulz FR
Men 4x440 Yard Relay
===================================================================
Stadium: % 3:01.31 1997 Oklahoma, Oklahoma
Clarke, McFarlane, Kite, Martin
School Finals H#
===================================================================
1 Baylor 'A' 3:08.54 2
1) Isaiah Duke SO 2) Brandon Moore FR
3) Timothy Holmes FR 4) Blake Heriot SR
2 George Mason 'A' 3:09.52 2
1) Angel Coburn SO 2) Adrian Vaughn SR
3) George Empty SR 4) Taylor Sykes SR
3 TCU 'A' 3:12.23 2
1) Justin Chambers SR 2) Harvey McSwain SO
3) Narada Jackson SR 4) Ronnie Baker SO
4 George Mason 'B' 3:13.73 2
1) Bernard Freeman FR 2) Zamier Johnson FR
3) DaQuan Smalls SO 4) Jordan May FR
5 Baylor 'B' 3:14.09 2
1) Karrie Butler JR 2) Drew Seale SR
3) Everett Walker SR 4) Henry Vildosola SR
6 Texas A&M-CC 'A' 3:15.64 1
1) Jackson Davis FR 2) David Carrillo JR
3) Andres Salazar FR 4) Angelo Garland FR
7 Tulsa 'A' 3:15.94 2
1) Julian Frazier SR 2) Bryce Robinson SO
3) Otugo Ananaba FR 4) Andrew Jameson SR
8 UTA 'A' 3:16.39 1
1) Jalan Batiste SO 2) Christian Clark FR
3) Ryan DeLeon FR 4) Sheldon Moss JR
9 Brazil 'A' 3:17.12 2
10 Angelo State 'B' 3:22.81 1
1) Dalton Boyls JR 2) Richard Snyder SO
3) Cody Schulz FR 4) Jarrett Lujan SO
-- Unattached 'A' DNS 2
1) Jeremy Wariner 2) Zwede Hewitt
3) Marcus Boyd 4) Justin Allen
-- Tulsa 'B' DNS 1
1) Paul Akintade FR 2) David Anderson SO
3) Colt Johnson JR 4) Isaac Sanders SO
-- Angelo State 'A' DNS 1
1) Dallas Gray JR 2) Luis Perez SO
3) Robbie Thayer SR 4) Wala Gime JR
-- Baylor 'C' DNS 1
1) Trayvon Bromell FR 2) Bryce Grace SO
3) Randall Dias FR 4) Greg Bostick SO
-- Texas 'A' DNS 1
1) Pieter Conradie FR 2) David Anamosa SO
3) Derrell Manhertz FR 4) Josh Brudnick SR
Men High Jump
==========================================================================
Prog: 1.85, 1.90, 1.95, 2.00, 2.05, 2.10, 2.15
Stadium: % 7-07.25 1994 Charles Austin, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Roland Sales SO UTA 2.05m 6-08.75
1.95 2.00 2.05 2.11
XO O O XXX
2 Jordan Larkins SO Texas 2.00m 6-06.75
2.00 2.05
XXO XXP
3 Hayden Loudenslager SR Baylor 1.95m 6-04.75
1.90 1.95 2.00
O XXO XXX
4 Brandon Blanchard JR UTA 1.90m 6-02.75
1.80 1.85 1.90 1.95
O O O XXX
5 Henry Vildosola SR Baylor 1.85m 6-00.75
1.80 1.85 1.90
XXO O XXX
-- Colt Johnson JR Tulsa NH
1.70
XXX
-- Hunter Brook SR Baylor DNS
-- Spencer McCloud FR Texas DNS
Men Pole Vault
==========================================================================
Prog: 4.45-4.60-4.75-4.90-5.05-5.15-5.25-5.35 +10cm
Stadium: % 18-09.25 1990 Bill Payne, Baylor
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mark Thomas Unattached 5.15m 16-10.75
5.15 5.32
XXO XXX
2 Casey Wicker JR Texas 5.05m 16-06.75 w/d
5.05 5.15
O XXX
3 Hayden Clark SR Texas 4.90m 16-00.75
4.90 5.05
O XXX
4 Chase Hood FR Baylor J4.90m 16-00.75
4.60 4.75 4.90 5.05
O O XO XXX
5 Noah Zorsky FR Texas 4.75m 15-07.00
4.75 4.90
XO XXP
6 Connor McGuirre SO UTA 4.60m 15-01.00
4.45 4.60 4.75
XO XXO XXX
7 Garrett Morris SO Angelo State 4.45m 14-07.25
4.45 4.60
XXO XXX
7 Henry Vildosola SR Baylor 4.45m 14-07.25
4.45 4.60
XXO XXX
-- Parls McNeil Unattached NH
4.90
XXX
-- Reese Watson SO Texas NH
5.15
XXX
-- Alex Bentley Unattached DNS
Men Long Jump
===============================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 6.40m (after 1st attempt)
Stadium: % 26-08.50 1997 Richard Duncan, Texas
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Basil Fares SO Texas 7.38m 1.3 24-02.50
7.09m(0.5) 7.38m(1.3) FOUL 7.37m(2.1) 7.36m(0.5) 7.07m(0.7)
2 Cody Schulz FR Angelo State 7.13m 2.0 23-04.75
7.10m(-0.2) 6.43m(0.6) 6.80m(1.3) 7.13m(2.0) FOUL FOUL
3 Byron Sintim SO George Mason 7.12m 1.8 23-04.50
7.07m(1.3) 7.06m(-0.2) 6.82m(1.0) 7.12m(1.8) 6.97m(0.3) 7.01m(0.8)
4 Chantz Chambers FR Angelo State 7.07m -0.5 23-02.50
6.25m(0.6) 7.03m(-0.6) 7.07m(-0.5) FOUL 6.86m(1.0) FOUL
5 Brandon Waller SR UTA 7.01m 1.9 23-00.00
6.86m(-0.2) FOUL 6.85m(0.4) 7.01m(1.9) FOUL 6.81m(0.7)
6 Tobi Fawehinmi FR UTA 6.99m 0.7 22-11.25
6.99m(0.7) FOUL PASS PASS PASS PASS
7 Olisa Obiefuna SO Angelo State 6.90m 2.2 22-07.75
6.75m(0.7) 6.53m(-0.7) 6.71m(+0.0) 6.90m(2.2) 6.70m(-0.3) FOUL
8 Seth Pearson JR Angelo State 6.66m 0.6 21-10.25
6.50m(0.6) 6.26m(0.8) FOUL 6.40m(0.8) FOUL 6.66m(0.6)
9 Paul Akintade FR Tulsa 6.51m 0.2 21-04.25
6.49m(0.8) 6.42m(1.9) FOUL FOUL 6.20m(2.2) 6.51m(0.2)
10 De Kwaan Wynn Unattached 6.43m 0.7 21-01.25
6.43m(0.7) FOUL FOUL
11 Micah Bowles Unattached 6.19m 1.0 20-03.75
6.19m(1.0) 5.87m(1.1) 5.95m(0.9)
12 Colt Johnson JR Tulsa 6.08m 0.8 19-11.50
6.08m(0.8) 5.07m(0.8) 5.73m(0.6)
-- Kevin Dilworth Unattached DNS NWI
-- David Brefo FR UTA DNS NWI
-- Ramone Bailey JR TCU DNS NWI
-- Quentin Butler JR UTA DNS NWI
-- Hunter Brook SR Baylor DNS NWI
Men Triple Jump
===============================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 13.30m (after 1st attempt)
Stadium: % 55-04.25 1989 Edrick Floreal, Arkansas
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Olisa Obiefuna SO Angelo State 14.73m 1.1 48-04.00
14.73m(1.1) FOUL(0.4) 14.44m(1.4) 14.62m(1.2) FOUL(0.3) 14.58m(0.5)
2 Omar Barnes JR UTA 14.45m 1.0 47-05.00
FOUL FOUL 14.45m(1.0) FOUL FOUL PASS
3 Hakeem Regis SO Angelo State 14.23m -0.2 46-08.25
13.54m(0.6) FOUL(-1.4) 13.77m(0.2) 13.76m(0.2) 14.16m(1.2) 14.23m(-0.2)
4 Brandon Waller SR UTA 14.20m -0.8 46-07.25
13.81m(1.0) 13.90m(-0.4) 13.95m(0.4) 13.86m(0.9) 14.20m(-0.8) 14.06m(0.5)
5 Micah Bowles Unattached 13.68m -0.1 44-10.75
13.04m(0.5) 13.31m(0.9) 13.44m(0.3) 13.36m(0.8) FOUL(0.2) 13.68m(-0.1)
Men Shot Put
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 12.80m (after 1st attempt)
Stadium: % 71-09.50 1986 Randy Barnes, Texas A&M
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ryan Crouser JR Texas 21.24m 69-08.25
20.52m 20.43m 21.24m 20.63m FOUL FOUL
2 Hayden Baillio Unattached 19.25m 63-02.00
18.12m 18.81m FOUL 19.25m FOUL 19.03m
3 Will Spence JR Texas J19.25m 63-02.00
17.47m 18.43m 19.25m 18.16m FOUL 17.78m
4 Othinn Thorsteinsson Unattached 18.12m 59-05.50
18.12m FOUL 18.05m FOUL FOUL FOUL
5 Sean Tabor SR TCU 16.82m 55-02.25
16.52m FOUL FOUL FOUL 16.82m FOUL
6 Branko Petrovic SR UTA 16.29m 53-05.50
14.82m FOUL 16.29m FOUL FOUL FOUL
7 Robert Emrick Unattached 14.44m 47-04.50
14.43m FOUL FOUL FOUL 14.44m FOUL
8 Dustin Smith FR Texas A&M-CC 10.29m 33-09.25
FOUL FOUL 10.29m ND FOUL FOUL
-- Desmine Hilliard JR Baylor DNS
-- Wolf Mahler FR Texas DNS
Men Discus Throw
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to measure: 42.10m (after 1st attempt)
Stadium: % 201-05 1965 Randy Matson, Texas A&M
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ryan Crouser JR Texas 58.88m 193-02
57.29m FOUL 58.88m 57.98m FOUL 53.46m
2 Will Spence JR Texas 57.33m 188-01
57.33m 53.30m FOUL 54.21m 55.22m 56.32m
3 Clint Harris Unattached 55.49m 182-01
55.26m 52.38m 53.61m 51.85m 55.49m FOUL
4 Adam Damadzic SO TCU 53.96m 177-00
52.56m FOUL 52.09m 53.96m FOUL FOUL
5 Blake Jakobsson JR Texas 53.37m 175-01
51.48m 50.69m 1.23m 53.37m 51.97m 51.98m
6 Keaton Hatch SR Angelo State 52.39m 171-10
46.43m 46.31m FOUL FOUL FOUL 52.39m
7 Desmine Hilliard JR Baylor 52.34m 171-09
47.69m 45.25m FOUL 49.39m 52.34m 52.23m
8 Sean Tabor SR TCU 51.44m 168-09
50.01m 51.04m FOUL 47.27m 51.44m 50.90m
9 Trey Hardee NIKE 45.23m 148-05
FOUL 42.84m 45.23m 45.05m FOUL FOUL
10 Alan Zapalac Unattached 45.07m 147-10
FOUL FOUL 45.07m
11 Brandon Blanchard JR UTA 33.53m 110-00
FOUL FOUL 33.53m
12 Dustin Smith FR Texas A&M-CC 26.66m 87-06
FOUL FOUL 26.66m
13 Colt Johnson JR Tulsa 25.70m 84-04
25.70m ND FOUL
Men Hammer Throw
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 43.30m (after 1st attempt)
Stadium: % 225-02 2006 Egor Agafanov, Kansas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Aaron Tombleson JR TCU 54.44m 178-07
50.37m 52.31m 51.86m 54.44m FOUL FOUL
2 Keaton Hatch SR Angelo State 49.66m 162-11
46.85m 47.64m 49.66m 47.57m FOUL 48.55m
3 Robert Emrick Unattached 46.96m 154-01
44.69m FOUL FOUL FOUL FOUL 46.96m
4 Blake Jakobsson JR Texas 46.22m 151-08
46.22m 45.14m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Alan Zapalac Unattached 45.94m 150-09
45.44m FOUL 44.27m FOUL FOUL 45.94m
Men Javelin Throw
==========================================================================
Top 9 to Finals
MINIMUM MARK to Measure: 43.90m (after 1st attempt)
Stadium: % 269-11 1989 Patrik Boden, Texas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Fabian Dohlman Unattached 72.63m 238-03
70.87m 72.24m 71.70m 70.18m 72.63m 71.86m
2 Ivan Storic SR UTA 70.14m 230-01
63.25m 70.14m 65.80m PASS PASS PASS
3 Blake Mayberry SR Baylor 65.17m 213-10
62.81m 59.09m 63.73m 64.50m 65.17m 64.35m
4 Asael Arad SO Angelo State 61.80m 202-09
60.24m 60.73m 61.80m 61.61m 61.68m 60.84m
5 Richard Hansen JR Baylor 59.65m 195-08
FOUL 57.53m 58.52m 57.14m 59.65m 59.03m
6 John Trucilla JR Texas 57.00m 187-00
FOUL 57.00m 49.75m 54.93m 54.29m 50.52m
7 Wolf Mahler FR Texas 55.13m 180-10
55.13m FOUL FOUL FOUL 50.25m FOUL
8 Henry Vildosola SR Baylor 53.08m 174-02
53.08m FOUL 51.25m ND PASS FOUL
9 Seth Pearson JR Angelo State 49.85m 163-06
49.85m 44.13m FOUL ND ND FOUL
10 Dalton Boyls JR Angelo State 34.87m 114-05
34.87m ND ND
11 Dustin Smith FR Texas A&M-CC 34.07m 111-09
34.07m ND ND
-- Hunter Brook SR Baylor FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Keaton Hatch SR Angelo State DNS
Like·Comment·Share·E-mail·84493 views
|